weroncekkk
06.11.08,08:00
Dobrý deň,

mala by som otázku. Nikto mi nevie konkrétne poradiť. Situácia je taká, že chceme isť prerábať polovicu rodičovského domu. Ale najskôr chceme vyriešiť celú vec papierovo. V podstate ide o to, že priateľ má 2 súrodencov (spolu sú 3 deti). Polovicu domu - vrchné poschodie si chceme prerobiť a tým pádom daakým spôsobom napísať na nás, spodné poschodie a pivnicu chceme aby zostala jeho súrodencovi. 3 surodenec ma dostať pozemok ale v uplne inej časti mesta. Ale je tu problém, nevieme ako toto vyriešiť - darovacia zmluva, kupno-predajná zmluva??? :confused: A čo pozemok čo je okolo domu, chceme aby sa dom rozdelil na dve polovice - budeme v nom bývať mi a jeho súrodenec po smrti rodičov lebo toho času ma len 15 rokov. Máme spísať aj daakú zmluvu na pozemok? Chceme aby sa to vyriešilo papierovo - ustne je všetko dohodnuté. Ešte by ma zaujímalo čo musíme splniť aby nám jeden rodinný dom mohli rozdeliť na dve bytové jednotky - takže aj dve popisné čísla. Vopred ďakujem za pomoc a zostávam s pozdravom
Chobot
06.11.08,12:39
Dobrý deň,

mala by som otázku. Nikto mi nevie konkrétne poradiť. Situácia je taká, že chceme isť prerábať polovicu rodičovského domu. Ale najskôr chceme vyriešiť celú vec papierovo. V podstate ide o to, že priateľ má 2 súrodencov (spolu sú 3 deti). Polovicu domu - vrchné poschodie si chceme prerobiť a tým pádom daakým spôsobom napísať na nás, spodné poschodie a pivnicu chceme aby zostala jeho súrodencovi. 3 surodenec ma dostať pozemok ale v uplne inej časti mesta. Ale je tu problém, nevieme ako toto vyriešiť - darovacia zmluva, kupno-predajná zmluva??? :confused: A čo pozemok čo je okolo domu, chceme aby sa dom rozdelil na dve polovice - budeme v nom bývať mi a jeho súrodenec po smrti rodičov lebo toho času ma len 15 rokov. Máme spísať aj daakú zmluvu na pozemok? Chceme aby sa to vyriešilo papierovo - ustne je všetko dohodnuté. Ešte by ma zaujímalo čo musíme splniť aby nám jeden rodinný dom mohli rozdeliť na dve bytové jednotky - takže aj dve popisné čísla. Vopred ďakujem za pomoc a zostávam s pozdravom

S pozemkom v podstate nie je problém - ten sa dá geometricky rozdeliť aj na 2 či 3 časti (či už rovnaké, alebo v určitom pomere).

Ale s tým domom to asi nebude možné. Nepíšeš, ako je ten dom konštruovaný, ale pokiaľ to nie sú 2 samostatné bytové jednotky, tak to asi nepôjde.

Prečítaj si moje staršie príspevky na rovnakú otázku:

http://www.porada.sk/633504-post14.html

http://www.porada.sk/t72729-dedicstvo-rozdelenie-domu-na-casti.html
weroncekkk
06.11.08,13:22
dakujem za odpoved preštudovala som. V podstate by som chcela vedieč je možné aby sa moj priatel stal spolumajitelom domu. ako by sa to dalo teda papierovo vyriešiť - už neviem ako dalej. Nešlo by to tak že jeho rodičia by tom prepísali na neho a na brata a dali tam niečo ako vecné bremeno že tam môžu dožiť? tretí surodenec by dostal pozemok mimo - všetci suhlasia len ide o to aby sa to papierovo dorobilo.
Chobot
06.11.08,14:42
dakujem za odpoved preštudovala som. V podstate by som chcela vedieč je možné aby sa moj priatel stal spolumajitelom domu. ako by sa to dalo teda papierovo vyriešiť - už neviem ako dalej. Nešlo by to tak že jeho rodičia by tom prepísali na neho a na brata a dali tam niečo ako vecné bremeno že tam môžu dožiť? tretí surodenec by dostal pozemok mimo - všetci suhlasia len ide o to aby sa to papierovo dorobilo.

Všetko, čo si popísala je možné zrealizovať. Treba len spísať darovacie zmluvy a v nich priamo zakotviť doživotné právo užívania domu rodičmi, čo bude zavkladované v liste vlastníctva v časti "Ťarchy".

Dá sa to urobiť aj jednou zmluvou, ale bude zložitejšia. Doporučujem navštíviť notára, ten je schopný spísať takú zmluvu podľa požiadavky.

Ak ale ten pozemok je ešte v katastri zapísaný ako jedna parcela, treba ho najprv rozdeliť na jednotlivé parcely tak, ako ho chcete darovať. Na to je potrebný geometrický plán a geodetický návrh na rozdelenie parcely - robí to certifikovaný geodet. Najprv to treba rozdeliť a potom novo vzniknuté parcely je možné darovať. Dúfam, že som to nedomotal, ale zrozumiteľne napísal :rolleyes:.
weroncekkk1
19.11.08,14:32
Dobrý den,

dakujem za odpoved. Tu je vyriešenie celej veci. Notár spísal kúpnu zmluvu a v nej je uvedený predaj polovice domu a polovicu parcely. Samozrejme žumpa, oplotenie atd. Suma za predaj je písaná jeden milion korun a bude vyplatená pri podpise zmluvy. Chcela by som vedieť ako to bude pri dedení. Chceme sa vzdať dalšieho dedictva, lebo toto je svojim spôsobom dedictvo. Co ta druhá polovica domu? Po vklade do katastra je moj priatel spoluvlasník domu. Majú jeho surodenci nárok na vyplatenie polovice domu od nás? alebo maju právo žiadať odpradať celý dom a vyplatiť ich? Neviem si predstaviť ako to bude s dedičstvom. Dakujem vopred za odpoved a neocenitelné rady -moc ste mi pomohol. Veroika
Chobot
19.11.08,23:37
Dobrý den,

dakujem za odpoved. Tu je vyriešenie celej veci. Notár spísal kúpnu zmluvu a v nej je uvedený predaj polovice domu a polovicu parcely. Samozrejme žumpa, oplotenie atd. Suma za predaj je písaná jeden milion korun a bude vyplatená pri podpise zmluvy. Chcela by som vedieť ako to bude pri dedení. Chceme sa vzdať dalšieho dedictva, lebo toto je svojim spôsobom dedictvo.

Vopred sa dedičstva vzdať nemožno, lebo ešte neexistuje predmet dedičstva (kým poručiteľ nezomrel). Môžete sa ho ale vzdať pri dedičskom konaní, ak raz ten prípad nastane.


Co ta druhá polovica domu? Po vklade do katastra je moj priatel spoluvlasník domu. Majú jeho surodenci nárok na vyplatenie polovice domu od nás?

Ktorú polovicu máš na mysli? Tú, čo ste odkúpili? Tá je predsa poriešená, ste vlastníkmi a sumu ste vyplatili. Pokiaľ sa pýtaš na tú druhú polovicu, to bude aktuálne až keď rodič (rodičia) tvojho priateľa zomrú. Vtedy zdedí každý súrodenec štandardne 1/3 z tej polovice domu. Ak sa vzdáte dedičstva, tak tí 2 súrodenci zdedia polovicu z polovice a tým budú nasledovní vlastníci v týchto pomeroch:

tvoj priateľ - 1/2
1. súrodenec - 1/4
2. súrodenec - 1/4

Potom bude záležať na tom, ako to budete chcieť ďalej riešiť. Takýto stav môže zostať aj naďalej, ale ak niekto (buď vy alebo tvoji švagrovia) budú chcieť vysporiadať vlastníctvo, niekto niekoho bude musieť vyplatiť. Ak budete chcieť vlastniť celú nehnuteľnosť, tak tých dvoch budete musieť vyplatiťl


alebo maju právo žiadať odpradať celý dom a vyplatiť ich? Neviem si predstaviť ako to bude s dedičstvom. Dakujem vopred za odpoved a neocenitelné rady -moc ste mi pomohol. Veroika

Pokiaľ ich nebudete schopní vyplatiť z ich podielu alebo to nebudete ochotní urobiť, majú právo to súdne požadovať. Súd zváži okolnosti a môže nariadiť predaj domu a rozdelenie výnosu.

Ako to bude s dedičstvom - ťažko teraz povedať, nie sme jasnovidci. Situácia sa môže vyvinúť rôzne. V každom prípade po rodičoch zdedia aj tvoji švagrovci a budete musieť na to myslieť pri vysporiadaní podielov.
weroncekkk
24.11.08,06:27
Dobrý den, dakujem veľmi pekne za poradu :-) Uvidíme ako to všetko dopadne. Prajem pekný den. Veronika
EvaB
24.11.08,14:35
Z uvedeného som pochopila, že tvoj priateľ (nie manžel) získa časť domu a spoločne idete prerábať. Preto len malú poznámku - prerábať sa bude asi z vašich spoločných peňazí. Pretože nie si spoluvlastníkom domu, buď obozretná, aby si v prípade rozchodu neobišla naprázdno. Pripomenulo mi to niektoré staršie príspevky. Prehrab sa v Porade a pouč sa na chybách druhých.