katpok
06.11.08,09:15
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť či pri nákupe vitamínov pre zamestnancov, si mám uplatniť DPH al. nie? Poprípade, kde by som si mohla o tom nájsť pár viet..
Milan Benka
06.11.08,09:53
Nie .
katpok
06.11.08,10:31
Ďakujem, a viete mi aj poradiť v akom zákone si to nájdem? Mám záujem vedieť o tom viac.
Milan Benka
06.11.08,12:26
Ďakujem, a viete mi aj poradiť v akom zákone si to nájdem? Mám záujem vedieť o tom viac.

zákon 222/2004 Zz.
zazu11
06.11.08,13:03
aj mňa to celkom zaujíma - konkrétnejšie by sa dalo?...§?
Vladimír Ozimý
06.11.08,13:12
aj mňa to celkom zaujíma - konkrétnejšie by sa dalo?...§?

myslíte akože § kde je napísané že pri vitamínoch poskytnutých zamestnancom nie je nárok na odpočítanie DPH. Taký § nenájdete. Vy ako platiteľ DPH musíte posúdiť nárok na odpočítanie dane podľa § 49 a následne § 50-54.
Základné pravidlo hovorí že ja ako platiteľ príjmem služby alebo tovary na dodávku svojich služieb alebo tovarov ako platiteľ, t.j. na účely podnikania pričom nárok mi vznikne len pri takých dodávkach, ktoré som povinný podľa tohto zákona zaťažiť daňou na výstupe
Vitamíny pre zamestnancov je určitý druh sociálnej politiky zamesnávateľ (väčšinou ide o vyplatenie zo sociálneho fondu) avšak nepríjmem ja ako platiteľ tieto vitamíny aby som mohol dodať nejakú službu alebo tovar...skrátka nie som povinný k takémuto úkonu na účely svojho podnikania...preto mi nevzniká nárok na odpočítanie DPH.
Vyplýva to z ustanovenia § 49 ods. 5 ale ak by sme akokoľvek sa tvárili že to chcem si uplatniť (čo by nebolo správne ale abstrahujem) tak § 8 ods. 3 mi hovorí že ak dodám bezodplatne tovar zamestnancovi na osobnú spotrebu považuje sa to za dodanie za protihodnotu a musel by som odviesť DPH na výstupe...takže dôjdem vždy k rovnakému efektu (to len na ukážku, týmto spôsobom by som nepostupoval, pretože nevzniká nárok na odpočítanie DPH hneď na začiatku)
jeso
06.11.08,13:17
a uplatnenie DPH z liekov /septonex , paralen, calcium, naplast, vata, teplomer/ - doplnenie lekarničky v dielni pre zamestnancov - mam narok na odpočet ?
doteraz som DPH uplatnovala - dúfam, že správne
Tweety
06.11.08,17:29
a uplatnenie DPH z liekov /septonex , paralen, calcium, naplast, vata, teplomer/ - doplnenie lekarničky v dielni pre zamestnancov - mam narok na odpočet ?
doteraz som DPH uplatnovala - dúfam, že správne
Áno, z liekov do lekárničky áno.