Zuzana110
23.07.08,08:34
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, keď dá zamestnanec výpoveď dohodou, zamestnávateľ ju nepodpíše a dá mu výpovednú lehotu 2 mesiace (je už po výp. dobe) a zamestnanec na protest zostane doma.
- má nárok na výplatu, ktorá bola za odpracované dni pred výpoveďou, to je jasné, ale môže mu dajako zamestnávateľ na výplatu šiahnuť?
- a čo môže spraviť s tou absenciou: zoberie prinajhorším plat?, a plynie výpovedná lehota, alebo ju predĺžia o absenciu? ďakujem
VERONIKA6
23.07.08,06:50
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, keď dá zamestnanec výpoveď dohodou, zamestnávateľ ju nepodpíše a dá mu výpovednú lehotu 2 mesiace (je už po výp. dobe) a zamestnanec na protest zostane doma.
- má nárok na výplatu, ktorá bola za odpracované dni pred výpoveďou, to je jasné, ale môže mu dajako zamestnávateľ na výplatu šiahnuť?
- a čo môže spraviť s tou absenciou: zoberie prinajhorším plat?, a plynie výpovedná lehota, alebo ju predĺžia o absenciu? ďakujem
O výpoveď dohodou zamestnanec môže požiadať, nie dať. Pokiaľ zamestnávateľ nesúhlasí a súhlasí s výpoveďou, prvým dňom nasledujúceho mesiaca začne pracovníkovi plynúť výpovedná doba. Keď zamestnanec prestane chodiť do zamestnania bez udania dôvodu, dostane absenciu, je to prerušenie poistenia a zamestnávateľ môže krátiť dovolenku za každý deň absencie 1 až 2 dni dovolenky. O absenciu sa výpovedná doba nepredlžuje. Mzda sa odpracované dni chodí ale môže Ti krátiť napr. prémie, ak si nájde zamestnávateľ dôvod.
Keity
23.07.08,06:59
Ja by som len doplnila možnosť po novelizácií zákonníka práce:

(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

My sme to pre istotu ako toto vyšlo dali dodatkom podpísať všetkým zamestnancom
Zuzana110
23.07.08,12:43
veľmi pekne ďakujem
Lucida
12.08.08,16:46
Možem mať ja jednu otázku?
Výpovedná lehota sa predluzuje o cas stráveny na PN napriklad?
Ako sa vyzut co najrychlejsie z pomeru. Okrem ukoncenia dohodou samozrejme...

Ďakujem pekne za odpved!
veronikasad
12.08.08,18:41
Možem mať ja jednu otázku?
Výpovedná lehota sa predluzuje o cas stráveny na PN napriklad?
Ako sa vyzut co najrychlejsie z pomeru. Okrem ukoncenia dohodou samozrejme...

Ďakujem pekne za odpved!
Skús byť konkrétnejšia ...
tomass01
15.10.08,19:00
Čo sa môže stať ak mi podpísala dohodu o ukončení pracovného pomeru neoprávnená osoba
Chobot
15.10.08,22:44
Čo sa môže stať ak mi podpísala dohodu o ukončení pracovného pomeru neoprávnená osoba

Trochu to upresni - kto je to neoprávnená osoba?:confused::confused:
vema
16.10.08,05:20
Chcem poprosiť. Zamestnanec dal výpoveď dohodou. Zamestnávateľ nesúhlasí a trvá na výpovedi § 62 s výpovednou lehotou. Zamestnanec odpracoval u nás 3 roky, čiže výpovedná lehota bude 2 mesiace. PLatí to aj v tomto prípade, ked dal výpoveď zamestnanec, alebo ako máme postupovať.Lebo v zákone píšu o zamestnávateľovi. Prosím poraďte mi, je to dosť súrne.
Tweety
16.10.08,05:22
Chcem poprosiť. Zamestnanec dal výpoveď dohodou. Zamestnávateľ nesúhlasí a trvá na výpovedi § 62 s výpovednou lehotou. Zamestnanec odpracoval u nás 3 roky, čiže výpovedná lehota bude 2 mesiace. PLatí to aj v tomto prípade, ked dal výpoveď zamestnanec, alebo ako máme postupovať.Lebo v zákone píšu o zamestnávateľovi. Prosím poraďte mi, je to dosť súrne.
Výpoveď dohodou- to ZP nepozná, buď dal výpoveď, alebo chce PP skončiť dohodou- vy nesúhlasíte. Ak dá výpoveď je tu VD 2 mesiace.
vema
16.10.08,05:41
Výpoveď dohodou- to ZP nepozná, buď dal výpoveď, alebo chce PP skončiť dohodou- vy nesúhlasíte. Ak dá výpoveď je tu VD 2 mesiace.Zle som to napísala. Zamestnanec dal skončenie pracovného pomeru dohodou. My nesúhlasíme. Čo máme teraz spraviť? Napíšeme mu odpoveď, že nesúhlasíme skončenie PP dohodou, ale podľa § 62 a to s 2-mesačnou výp.leh. Je to tak správne sú to 2 mesiace, alebo 3? Bude to vporiadku? Ďakujem.
Tweety
16.10.08,05:44
Zle som to napísala. Zamestnanec dal skončenie pracovného pomeru dohodou. My nesúhlasíme. Čo máme teraz spraviť? Napíšeme mu odpoveď, že nesúhlasíme skončenie PP dohodou, ale podľa § 62 a to s 2-mesačnou výp.leh. Je to tak správne sú to 2 mesiace, alebo 3? Bude to vporiadku? Ďakujem.
Áno odpovedajte mu na tú dohodu, že nesúhlasite. On si sám potom musí zvážiť, či dá výpoveď, alebo nie. Ak ju dá, VD bude 2 mesiace.
vema
16.10.08,05:48
Áno odpovedajte mu na tú dohodu, že nesúhlasite. On si sám potom musí zvážiť, či dá výpoveď, alebo nie. Ak ju dá, VD bude 2 mesiace.Majka, prosím Ťa ešte niečo. On si musí znova napísať tú výpoveď?
Tweety
16.10.08,05:50
Majka, prosím Ťa ešte niečo. On si musí znova napísať tú výpoveď?
Veď si písala, že chcel skončiť dohodou, ak s ňou nesúhlasíte, nie je teda platná, podá si výpoveď.
vema
16.10.08,06:00
Veď si písala, že chcel skončiť dohodou, ak s ňou nesúhlasíte, nie je teda platná, podá si výpoveď.Tweety, ďakujem veľmi pekne. Nám nebolo jasné či sú to 2 mesiace, lebo nás presviedčali, že má 3 mesiace a mýlilo nás, že ZP hovorí o výpovedi zamestnávateľa / s tou výp leh./ Nepíše sa, že keď dá zamestnanec, že je výp.lehota. Dúfam, že sme sa pochopili.Ešte raz ďakujem.
Tweety
16.10.08,06:08
Tweety, ďakujem veľmi pekne. Nám nebolo jasné či sú to 2 mesiace, lebo nás presviedčali, že má 3 mesiace a mýlilo nás, že ZP hovorí o výpovedi zamestnávateľa / s tou výp leh./ Nepíše sa, že keď dá zamestnanec, že je výp.lehota. Dúfam, že sme sa pochopili.Ešte raz ďakujem.
Ale píše sa.
§ 62
Výpovedná doba
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
unidat
18.10.08,06:52
Mám doplňujúci dotaz - známy má toež výpovednú dobu 2 mesiace, chcel by odísť na lepšie platené miesto. Zamestnávateľ ho nechce pustiť. Tvrdí, že kedže je momentálne jediný zamestnanec (ostatní ušli z podobných dôvodov), musí zavrieť prevádzku a celú škodu tým vzniknutú mu dá k náhrade. Je to normálne a možné? Môže to urobiť ak zamestnanec po predchádzajúcom upozornení napr. o 2 týždne nenastúpi do práce?
veronikasad
18.10.08,07:07
Legálnym ukončením prac.pomeru počas výpovednej doby je len dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom v zmysle § 60 Zákonníka práce. S tou však musia súhlasiť obidvaja. V tvojom prípade to tak nie je.
Ak to majú dohodnuté v prac.zmluve, zamestnávateľ môže využiť § 62 odst. 3 zákonníka práce a pri predčasnom skončení prac.pomeru žiadať od zamestnanca peňažnú náhradu vo výške priemerného zárobku.

Akékoľvek iné predčasné ukončenie prac.pomeru počas výpovednej doby nie je v súlade so Zákonníkom práce a zamestnávateľ si môže na súde uplatniť náhradu vzniknutej škody.
unidat
18.10.08,13:48
Ďakujem, keďže však robí tak ako veľa zamestnancov ( oficiálne min.mzda, z nej odvody, do vrecka ďaľších 12-15t., ale za cca 300hod. mesačne), myslím že ba mohol navrhnúť "dohodu". "Pustíš ma dohodou o mesiac a ja ten mesiac budem naďalej tolerovať Tvoje porušenia ZP". Doteraz to nechcel hovoriť, o každodennej 14-15 hod.práci, ale teraz má inú, lepšiu a hlavne reálnu ponuku.
Dnes ťažko poviete zamestnávateľovi o porušovaní ZP, hneď Vás pošle do *** s tým že nájde náhradu. Ale ak sa týmto stane v okolí známym, náhradu nájde ťažko. Nového zamestnanca práve preto zháňa už druhý mesiac.Akú má šancu na súde, ak kvôli susedovi musí zavrieť prevádku? (malá reštaurácia -> kuchár)???
unidat
18.10.08,13:54
Veronika, takže ak napr. nemôže kvôli zlým podmienkam zohnať nového kuchára a terajší chce odísť, môže od neho žiadať náhradu za zatvorenie reštaurácie? To snáď nie je možné. Podľa Tvojho výkladu tam môže držať kuchára za min.mzdu a žiadať od neho denné 12-15 hod. smeny vrátane So-Ne? 6 týždňov nemal voľný víkend. Medzitým majiteľ prijal 5 nových, ktorí po týždni ušli. Takže čo má dotyčný robiť? Nová ponuka nepočká 2 mesiace.
veronikasad
18.10.08,16:36
Veronika, takže ak napr. nemôže kvôli zlým podmienkam zohnať nového kuchára a terajší chce odísť, môže od neho žiadať náhradu za zatvorenie reštaurácie? To snáď nie je možné. Podľa Tvojho výkladu tam môže držať kuchára za min.mzdu a žiadať od neho denné 12-15 hod. smeny vrátane So-Ne? 6 týždňov nemal voľný víkend. Medzitým majiteľ prijal 5 nových, ktorí po týždni ušli. Takže čo má dotyčný robiť? Nová ponuka nepočká 2 mesiace.
Písala som o dodržiavaní Zákonníka práce v súvislosti so skončením pracovného pomeru výpoveďou. Zamestnávateľ si môže uplatniť na súde náhradu škody v súvislosti s predčasným ukončením prac.pomeru, v akej výške by mu ju súd priznal je otázne.
Na druhej strane aj pre zamestnávateľa platí Zákonník práce v súvislosti s odmeňovaním, dodržiavaním limitu nadčasovej práce ... Treba sa sťažovať na Inšpekcii práce.
Ano, je tu ešte jedna možnosť, ktorú by som ti radiť nemala. Jednoducho na druhý deň nepríde do práce, zamestnávateľ mu vykáže absenciu a skončí s ním pracovný pomer za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
Ak by som však ja bola v pozícii nového zamestnávateľa, takéhoto zamestnanca by som neprijala. Čo keď sa takto o niekoľko mesiacov zachová aj k mojej firme ...
M1A
06.11.08,08:38
Zdravím Vás..

Chcem Vás poprosiť o radu pre otca, nakoľko sa im v práci vyskytol problém.
Účtovníčka (jediná) istej organizácie, v ktorej práve prebieha zo strany kontrolóra hĺbková kontrola danej organizácie - poslala danej organizácií výpoveď podľa § 67. List o výpovedí bol dátumovaný zo dňa 17.10.2008 a príslušná účtovníčka túto výpoveď sprostredkovane doručila organizácií po svojom bratovi dňa 27.10.2008. Dôvod výpovede neuviedla, len to, že si v rámci výpovednej lehoty čerpá dovolenku, na ktorú má nárok a to vo výške 29 dní (no je jasné, že výpoveď nasledovala po tom, ako sa daná účtovníčka dozvedela, že do "jej" organizácie príde kontrolór kvôli hĺbkovej kontrole..)
Organizácia v ktorej spomínaná účtovníčka pracovala, teraz narýchlo zamestnala novú pracovníčku, účtovníčku. Ale je to ešte mladé dievča, ktoré skočilo dá sa povedať do už "rozbehnutého vlaku". Pôvodná účtovníčka ktorá dala výpoveď, svoju agendu vôbec neodovzdala, teraz čerpá akože dovolenku a má to "vypočítané" tak, že dovolenku dočerpá v rámci výpovednej lehoty ktorá jej už plynie..
No a Vás chcem poprosiť, ako má daná organizácia teraz postupovať??
Či jej má na tú výpoveď aj odpísať, ako má zareagovať, či nie je povinnosťou danej účtovníčky odovzdať agendu-prípadne zaučiť novú pracovníčku do danej agendy a podobne..
Poradíte prosím? Už vopred Vám ďakujem
jaja8008
06.11.08,08:48
zaujimavy pripad. ta vypoved je podla mna ok, ona nemusi udat dovod preco dava vypoved. hlavne ze ju pisomne dorucila zamestnavatelovi.
co sa tyka tej dovolenky, zamestnavatel sice musi zamestnancovi umoznit cerpanie dovolenky na ktoru ma narok do konca kalendarneho roku v ktorom dovolenka prislucha, ale zas zamestnavatel ma predsa narok z opodstatnenych dovodov odvolat zamestnanca z dovolenky na potrebny cas. a hlbkova kontrola na jej oddeleni je predsa dovod.
co sa tyka povinnosti uctovnicky odovzdat agendu a uzatvorit si veci, myslim ze to je vsetko otazka pracovnej zmluvy ktora bola s nou uzatvorena, ci sa tam uvadzaju taketo body.
luigi72
06.11.08,08:58
Na čerpanie dovolenky je treba súhlas zamestnávateľa, ako mohla jednoducho nahlásiť, že ide čerpať dovolenku?
27.10.2008 podala výpoveď, čiže 2-mesačná výpovedná doba začínala plynúť dňom 01.11.2008 a pracovný pomer končí dňom 31.12.2008. Rátam ako rátam, 29 dní dovolenky nestačí na preklenutie tohto obdobia.
Infarkt
06.11.08,09:08
M1A - zlučujem tému...

V budúcnosti pred položením otázky skús VYHĽADÁVANIE v už zverejnených príspevkoch, hm ? ;)