profi
06.11.08,11:06
Dobrý deň, potrebovala by som info, dobrovoľne nemocensky poistená osoba je 270 dni, dostane sa na PN, ale nemá zaplatené odvody za celý cas poistenia....chcela by som vediet ako to poistovna posudzuje,ci sa moze doplatit poistne uz počas trvania PN aby mal narok na nemocenske....alebo uz nic z toho a nebude mat narok na nic? dakujem
Katy a R
06.11.08,10:25
zo zákona..
nárok na dávky ak: (samozrejme okrem zákad podmienok;))

b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.

...to sa na DNP prihlásil a vôbec neplatil :confused::confused:
profi
06.11.08,10:34
platil ale za posledne 3 mesiace nie,tak chcem vediet ci sa to da doplatit,ako sa berie to do konca kalendarneho mesiaca ....ze do 31.10. mal mat zaplatene ked mu vznikol narok v 11/08? asi tak ze?
Katy a R
06.11.08,10:37
platil ale za posledne 3 mesiace nie,tak chcem vediet ci sa to da doplatit,ako sa berie to do konca kalendarneho mesiaca ....ze do 31.10. mal mat zaplatene ked mu vznikol narok v 11/08? asi tak ze?

.. do konca novembra .. tak friškom všetko zaplatiť a až potom odovzdať PNku;)
za október je splatnosť v pondelok (8. 11. je počas víkendu)
profi
06.11.08,12:04
obavam sa ze PN je uz na socialke,lebo on je v nemocnici a nemocnica posiela hned PN ...takze teraz co?
veronikasad
06.11.08,12:50
obavam sa ze PN je uz na socialke,lebo on je v nemocnici a nemocnica posiela hned PN ...takze teraz co?
Kedy má začiatok PN-ky ?
profi
06.11.08,13:10
v stredu 5.11.
Katy a R
06.11.08,16:13
obavam sa ze PN je uz na socialke,lebo on je v nemocnici a nemocnica posiela hned PN ...takze teraz co?

myslím, že nemocnica neposiela potvrdenie o DPN do SP :confused:
Dokonca ani automaticky nevystavia ... treba si pýtať! (možno nie všade je to tak).
Ak ju má u seba, doručiť v pondelok do SP
Splatnosť poistného za október je v pondelok, tak treba zaplatiť, aj vyrovnať ten dlh .. a malo by to byť v poriadku ;)

..ešte sa uistím, bavíme sa len o dobrovoľnom poistení, alebo má aj poistenie zo zamestnania - vtedy treba PNku 2x (a podmienky musia byť splnené)
brčko
06.11.08,18:33
§31 ods.1 písm b) zákona o sociálnom poistení, chápem tak,
že ak ide o dlhodobejšie DNP, tak pri PN-ke, ktorá vznikla napr.4.11.08 treba mať vyrovnané poistné za obdobie 10rokov späť do 31.10.08 a toto poistené treba mať zaplatené najneskôr do 30.11.08. Toleruje sa nedoplatok max.99Sk.

No nespoliehala by som sa na platenie na poslednú chvílu. Najlepšie je zaplatiť v splatnosti, resp. teraz čo najskôr, ako píše Katy.
profi
07.11.08,05:29
nie je zamestnaný, je iba DNP....tak teda este zistim ci urcite odniesli PN na socialku,lebo nejaka sestra co to vypisovala v nemocnici povedala ze ano, ale v kazdom pripade to pojdem dnes dorovnat a uvidim ci to budu tolerovat alebo nie..
profi
07.11.08,05:40
takze ked zaplatim dnes, PN by som teoreticky odniesla v pondelok s predpokladom ze ju neodniesli,ale PN je vypisana od 5.11., bude sa brat datum prinesienie PN alebo zacatia PN?
Katy a R
07.11.08,06:34
takze ked zaplatim dnes, PN by som teoreticky odniesla v pondelok s predpokladom ze ju neodniesli,ale PN je vypisana od 5.11., bude sa brat datum prinesienie PN alebo zacatia PN?

..ak aj je tam už PNka ... a dnes to všetko vyrovnáš, tak je to OK. len si to dobre spočítaj..;) samozrejme platia od 1. dňa
profi
07.11.08,06:49
ok tak som zvedava ako pochodim,dakujem vsetkym velmi pekne za rady
Jana Motyčková
07.11.08,08:07
Zo zákona- ak zaplatí do konca novembra nedoplatky poistného, nárok na nemocenské má, SP to "tolerovať" musí.