ba žoli
06.11.08,11:52
Prajem príjemný deň,
chcem sa opýtať aj napriek tomu čo je tu už popísané,
Môj problém : Zamestnávateľ nám k výplate do čiastky nezdaniteľné náhrady uvádza sumu 55% stravného na počet odpracovaných dní daného mesiaca, teda napr. za október 89,-Sk x 23 dní =2047,- Sk a z toho 55% = 1126,- Sk.
Nemali by sme mať sumu 1 126,- Sk zdanenú. Upozorňujem, že je to presne len jeho 55%, ktoré sú jeho daňovým nákladom.
Ďakujem za odpoveď
leníča
06.11.08,10:53
55% stravného je nákladom zamestnávateľa. Zamestnancom sa táto suma nezdaňuje.
ba žoli
06.11.08,10:58
Ani keď je peňažný príjem ? Pretože som sa pýtala aj daňových poradcov aj na daňových úradoch a odpovedali mi každý ináč.
Inak ďakujem za rýchlu odpoveď
veronikasad
06.11.08,11:04
Ani keď je peňažný príjem ? Pretože som sa pýtala aj daňových poradcov aj na daňových úradoch a odpovedali mi každý ináč.
Inak ďakujem za rýchlu odpoveď
Aký má dôvod na výplatu náhrady za stravné ? Prečo Vám nekúpi stravné lístky ?
Ak je to finančná náhrada za stravenky, je to predmetom dane zamestnanca.
Aljok
06.11.08,11:16
Len doplním, že finančný príspevok na stravovanie vstupuje tiež do VZ pre ZP.
ba žoli
06.11.08,11:32
tak teraz už neviem, leníča mi odpovedala že sa nezdaňuje a ostatní že zdaňuje, ťažko si vybrať. Mne ide o to, že nám prepláca len presne sumu 55%, nič viac a prečo to robí ? Nechce sa mu babrať so stravenkami a ani zamestnanci by ich nechceli, každý radšej hotovosť.
ekopo
06.11.08,11:38
Možno preto sú rozdielne odpovede, že nebola presne položená otázka.
Dostávate stravné lístky?
Asi nie.
Prepláca Vám 55 % z hodnoty stravného. Pravdepodobne to má v kolektívnej zmluve, resp. v smernici. ak je to takto tak je to Váš riadny zdaniteľný príjem.
ba žoli
06.11.08,11:45
nedostávame stravné lístky, dostávame hotovosť ako som hore písala, to znamená, že vo výplate mám za október 23 pracovných dní x 54,- ( 55% z 98,-) a tieto nemám zdanené. Vyplatené sú v nezdaniteľných náhradách. Ale ešte raz, je to len 55% z 98,- Sk, čo je daňový náklad zamestnávateľa. Žiadne gastrolístky, len hotovosť.
Aljok
06.11.08,13:03
Ak Vám zamestnávateľ nezabezpečil stravovanie ani stravné lístky a svoju povinnosť rieši finančným príspevkom na stravovanie, tak tento finančný príspevok podlieha dani z príjmu a tiež vstupuje do VZ pre ZP, t.j. zamestnanec ho bude mať v mzde zdanený a zamestnanec aj zamestnávateľ z neho zaplatia zdravotné poistenie.
Ale to už máš uvedené aj v predošlých príspevkoch.
veronikasad
06.11.08,13:05
tak teraz už neviem, leníča mi odpovedala že sa nezdaňuje a ostatní že zdaňuje, ťažko si vybrať. Mne ide o to, že nám prepláca len presne sumu 55%, nič viac a prečo to robí ? Nechce sa mu babrať so stravenkami a ani zamestnanci by ich nechceli, každý radšej hotovosť.
Z pôvodne zadanej otázky nebolo zrejmé, že sa jedná o finančnú náhradu
ba žoli
09.11.08,09:00
Ďakujem všetkým za odpoveď, až teraz som sa k tomu dostala. O gastráčoch šéf nechce ani počuť, preto Vás prosím , keby Ste mi pomohli túto celú prekériu aj s daňou a zdravotným zaúčtovať. Prečo mi to vstupuje do VZ pre ZP a pre sociálku nie ?
Ešte raz ďakujem
veronikasad
09.11.08,09:17
Ďakujem všetkým za odpoveď, až teraz som sa k tomu dostala. O gastráčoch šéf nechce ani počuť, preto Vás prosím , keby Ste mi pomohli túto celú prekériu aj s daňou a zdravotným zaúčtovať. Prečo mi to vstupuje do VZ pre ZP a pre sociálku nie ?
Ešte raz ďakujem
Do VZ pre ZP finančná náhrada vstupuje preto, lebo je to tak v zákone o ZP :


§ 13
Vymeriavací základ
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2008-a.html#hore)

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 40a)
ba žoli
09.11.08,09:43
Díky a s tým zaúčtovaním mi neviem niekto pomocť ?
veronikasad
09.11.08,10:18
Díky a s tým zaúčtovaním mi neviem niekto pomocť ?
JU alebo PU ?
ba žoli
09.11.08,11:00
V podvojnom, nejako nedomýšľam tie otázky, asi mám pocit že celá porada sedí vedľa mňa a vidí mi do hlavy.
Ďakujem
Rozalka
09.11.08,13:15
527+472/331
Nechápem, prečo to takto komplikujete, prečo váš šéf "nechce o gastráčoch ani počuť"? veď v hotovosti sa to len a len predraží (minimálne o 10% odvod od ZP)
Tweety
09.11.08,13:24
Za zmienku stojí aj toto z § 152:
(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.