feron
06.11.08,12:40
Prišiel mi papier zo stavebného úradu (ako účastníkovi konania), ktorý dodatočne povolil "zmenu stavby", presklenie loggie na najvyššom poschodí, ktorá bola urobená v r.2000, a teraz si to susedia dali dodatočne povoliť, v čom im úrad vyhovel. Problém je v tom, že v tom vertikálnom rade je 5 loggií, uvedená presklenená je na samom vrchu a moja na prízemí. Kúpil som ten byt už s presklenou loggiou, presklenie bolo urobené bez papierov, ale veľmi vkusne eurooknami, čo je vzhľadom na prízemný byt aj z hľadiska bezpečnosti dobré riešenie. Problém je v tom, že v dodatočnom povolení stavebný úrad nariaďuje ostatným vlastníkom pod zasklenenou loggiou, že ak chcú loggiu zaskliť, tak len tým istým profilom, delením, farbou a materiálom. Susedia však majú 4 dielne obyčajné oceľové zasklenie bez utesnení, kým moja loggia je komplet uzatvorená eurooknami rozdelenými na 3 časti. Pri vydávaní povolenia susedom je uvedené, že v zápisnici pri šetrení úradom na mieste stavby som ako dotknutý vlastník súhlasil s dodatočným povolením úpravy loggie u susedov. O svojom súhlase som sa dozvedel len z oznámenia, ktoré som dostal poštou, nikdy som nevidel žiadnu zápisnicu ani sa nezúčastnil šetrenia na mieste, zatiaľ v tom byte ani nebývam, tak ani neviem, či tam naozaj fyzicky boli niečo riešiť alebo len napísali papier od stola, ináč by museli zaregistrovať, že tam je ešte jedna odlišne presklenená loggia, hoci bez povolenia. Neviem, ako mám reagovať na rozhodnutie stav.úradu, mám 15 dní na podanie odvolania, len neviem, či si tým ešte viac nepoškodím a nenariadia mi presklenie demontovať, hoci typ presklenia u susedov je pre prízemný byt nepriateľný z hľadiska bezpečnosti a podľa mňa aj z hľadiska estetiky. A keď dám odvolanie a susedom povolenie zrušia, tak mám na krku susedský konflikt. Ešte by ma zaujímalo, či aj v roku 2000, keď susedovci presklievali, bolo nutné stavebné povolenie alebo ako je v tomto prípade postavená legislatíva, viem, že teraz je už potrebné. Ak susedia požiadali o zlegalizovanie stavby ako prví, musia sa im ostatní prispôsobiť aj keď už majú upravenú loggiu? Čo ak by som o rovnaké povolenie požiadal ja, hoci druhý v poradí? Ako by sa tváril stavebný úrad?
igor111
08.11.08,15:56
Nechaj to tak a hraj "mrtveho chrobaka". Ak by chceli zmenu tvojho zasklenia, musia zacat voci tebe samostatne spravne konanie.
Nariadenie rovnakeho zasklenia sa vztahuje len na novo povolovane zasklenia (t.j. ak by si zasklenie nemal a chcel by si zasklit).
Ak by zacali voci tebe spravne konanie, treba namietnut, ze ty si nezasklieval a nech nahanaju byvaleho majitela. Priestupcom nemoze byt stavba, musi nim byt clovek (fyzicka osoba).
Neoplati sa ti s tym natahovat. Pokial mas prilis vela casu, mozes podat namietku, ze uz mas zasklene a nech si sused zaskli tak ako mas ty. Musis vsak ratat s podstatnym zhorsenim vztahov so susedom:)