mirianka
19.05.05,07:13
Ahojte, múdre hlavičky...

Prosím o radu, má spoločník s.r.o., ktorý nemá pracovnú zmluvu ani nepoberá žiadne príjmy za výkony v spoločnosti, nárok na cestovné náhrady (stravné, parkovné, náhrady za použitie vlastného motorového vozidla)?
Mirka-test
19.05.05,12:26
Ahojte, múdre hlavičky...

Prosím o radu, má spoločník s.r.o., ktorý nemá pracovnú zmluvu ani nepoberá žiadne príjmy za výkony v spoločnosti, nárok na cestovné náhrady (stravné, parkovné, náhrady za použitie vlastného motorového vozidla)?
Podľa mňa spoločník nie, musí byť minimálne konateľ.
durisovad
19.05.05,13:54
Spolocnikovi mozno vyplatit cokolvek, ale len zo zdaneneho zisku, resp. na vrub nedanovych nakladov.
IFKA
19.05.05,14:02
Mirianka, pozerala si nový zákon o cestovných náhradách? Nemám ho dnes pri sebe, ale rieši tam nové veci. Spoločníkovi si mohla doteraz hradiť preukázateľné výdavky, ktoré sa týkali výkonu jeho majetkových práv v spoločnosti - t.j. napr. ubytovanie, cestovné ak prišiel na valné zhromaždenie alebo iné stretnutia, ale iba výdavky t.j. bez paušálnych diét a pod. Dúfam že to upravil teraz nový zákon, že je tam spoločník nejako konkretizovaný. Doteraz bol v osobitnom postavení iba konateľ, ktorý mal postavenie zamestnanca v súvislosti s cestovnými náhradami.
S durisovad veľmi nesúhlasím, čokoľvek určite nie, musí to súvisieť s činnosťou spoločnosti a potom rozlíšiť že aj nedaňový náklad môže byť pre spoločníka zdaniteľný príjem.
durisovad
19.05.05,15:50
Iste, napriklad navsteva nejakeho fitnes-centra alebo zaplatena dovolenka je pre spolocnika zdanitelny prijem. Mala som na mysli preplacanie nakladov, ktore suvisia s cinnostou firmy.
mirianka
20.05.05,09:17
Ak Vás to teda zaujíma, tak podľa Zákona č. 81/2005 Z. z. o cestvných náhradách, platného od 01.04.2005 má spoločník nárok na cestovné náhrady, aj keď nemá so spoločnosťou uzatvorený pracovný pomer, ak preukáže, že pracovnú cestu vykonával pre danú spoločnosť.Takto mi to aspoň poradili v poradni PORADCu.
SOME
20.05.05,09:34
S tým zákonom je to pravda, vyšiel nový od 1.4.2005 a sú tam zmeny aj čo sa týka spoločníkov bez prac. zmluvy.
durisovad
20.05.05,20:56
Jaj, novy zakon si teda budem musiet pozriet. Akosi som sa k nemu este nedostala.
Katty
24.05.05,09:03
no ahojte tak ako to je? ja som kukla do zákona o cestovných náhradách a mne to tak vychádza že ak ide spoločník napr. na výstavu do nemecka, tak by mal mať nárok na preplatenie aj cesty aj vstupenky a dostať aj náhradu za zahr.prac. cestu spolu s 40% vreckovým, má niekto iný názor????
Katty
24.05.05,09:04
doplňam že spoločník nemá prac.zmluvu ani nič podobné, nepoberá žiadny príjem a snáď niekedy si vyplatí podiel na zisku
Johanka
24.05.05,10:10
Podľa §5 ods 1b Zákona o dani z príjmov je takýto spoločník považovaný za zamestnanca a má nárok na vyúčtovanie cestovných výdavkov ( zdroj - daňový poradca).
Denda
31.05.05,15:35
Ak Vás to teda zaujíma, tak podľa Zákona č. 81/2005 Z. z. o cestvných náhradách, platného od 01.04.2005 má spoločník nárok na cestovné náhrady, aj keď nemá so spoločnosťou uzatvorený pracovný pomer, ak preukáže, že pracovnú cestu vykonával pre danú spoločnosť.Takto mi to aspoň poradili v poradni PORADCu.
Áno má, ale nesmie mať za jeho činnosť žiadne finančné plnenie / odmenu / a poskytovanie cestovných náhrad je dohodnuté z dôvodu preukázateľnosti výdavkov.
arsen
01.06.05,07:25
Caute, som novy a ucim sa. Pomozte.
Chlapik zacina, je jedinym spolocnikom a zaroven konatelom svojej s.r.o.
Ma sukromne auto.
Ako to urobit, aby si mohol vyuctovat pracovne cesty a cestovne nahrady s nimi suvisiace. Ako je to najlepsie musi mat pracovnu zmluvu podla toho co pisete nemusi, je to tak? Poradte.
Denda
01.06.05,08:06
Caute, som novy a ucim sa. Pomozte.
Chlapik zacina, je jedinym spolocnikom a zaroven konatelom svojej s.r.o.
Ma sukromne auto.
Ako to urobit, aby si mohol vyuctovat pracovne cesty a cestovne nahrady s nimi suvisiace. Ako je to najlepsie musi mat pracovnu zmluvu podla toho co pisete nemusi, je to tak? Poradte.
1. V prípade pracovnej zmluvy ide o klasický pracovnoprávny vzťah a vyplácaš cestovné náhrady ako klasickému zamestnancovi.
2. V prípade, že nemá pracovnú zmluvu, musíš podľa zákona o cestovných náhradách s ním uzatvoriť písomnú zmluvu / len pre účely tohto zákona/ o poskytnutí cestovnej náhrady/ kde, ako, prečo a čím/. Je tu,ale podmienka, že nesmie mať za výkon svojej činnosti žiadne finančné plnenie./
Shaman
01.06.05,09:01
Denda, pokiaľ sa jedná o konateľa, ten nepotrebuje žiadne zmluvy, nič. Pre účely príslušného je totiž konateľ braný ako zamestnanec a teda platia i pre prípad č.2 ustanovenia prípadu 1.
Denda
01.06.05,09:33
Denda, pokiaľ sa jedná o konateľa, ten nepotrebuje žiadne zmluvy, nič. Pre účely príslušného je totiž konateľ braný ako zamestnanec a teda platia i pre prípad č.2 ustanovenia prípadu 1.
Jasné http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
arsen
01.06.05,13:43
Dakujem Vam, ste zlatí :). Shaman, prosim Ta a v ktorom zakone resp. predpise si to mozem najst (ze konatel nepotrebuje ziadnu zmluvu). Myslel som ze potrebuje aspon mandatnu zmluvu ze kona v prospech svojej s.r.o., ale znie to fakt blbo - vlastne sam so sebou .
Shaman
09.06.05,16:41
arsen - vezmime to z inej strany ;-)
skor mi ty povedz ci existuje daky zakon podla ktoreho si myslis, ze potrebuje konatel na vykon tu mandatnu zmluvu

moze vsak nastat pripad, ze to ma firma zakotvene v spolocenskej zmluve, ci zakladatelskej listine - viackrat som sa s tym uz stretol. vtedy tu zmluvu treba urcite.
lenkak
09.06.05,16:45
Konateľ by mal mať aspoň zmluvu: Zmluva o výkone funkcie konateľa a tam sa môže zadať aj že má nárok vyplatenie cestovného.
Shaman
10.06.05,07:59
Konateľ nepotrebuje žiadnu zmluvu a má automaticky nárok na preplatenie cestovného, dokonca i keď používa auto svojej manželky.