garby
06.11.08,14:57
ahojte!
mohol by mi niekto poradit, ako reagovat na nasledujucu situaciu?
so zamstnavatelom bola v pracovnej zmluve dohodnuta mzda. po urcitom case bola tato mzda zvysena, nie je to vsak pisomne podchytene. zamestnanec vsak ma k dispozicii vyplatne pasky, ktore o tom svedcia. zamestnanec sa vsak rozhodne dat vypoved, co zamestnavatela nastve a znizi mu mzdu spat na povodnu vysku podla zmluvy. ake ma zamestnanec moznosti?
podla mojho nazoru v zmysle § 54 a jeho komentaru nema nedodrzanie pisomnej formy dohody o zmene mzdy vplyv na platnost tejto dohody. tzn. ze posledne dohodnuta mzda je ta vyssia.
v pripade jej jednostranneho znizenia by slo o svojvolne znizenie mzdy zo strany zamestnavatela a zamestnance ma narok na vyssiu mzdu.
ako si to narokovat? formou vyzvy na doplatenie mzdy s uvedenim tychto skutocnosti? ak na to vsak zamestnavatel nebude reagovat, tahat to na sud?
dakujem za Vas nazor, velmi mi tym pomozete.
ola
06.11.08,14:44
ahojte!
mohol by mi niekto poradit, ako reagovat na nasledujucu situaciu?
so zamstnavatelom bola v pracovnej zmluve dohodnuta mzda. po urcitom case bola tato mzda zvysena, nie je to vsak pisomne podchytene.

V tomto vidím problém ... každú zmenu pracovnej zmluvy, prípadne dodatky o zmene výšky mzdy podľa ZP, by mali byť dojednané písomne.

§ 54
Dohoda o zmene pracovných podmienok
Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.