jaja99
06.11.08,17:00
Mám problém.
Účtujem PÚ firmám, v ktorých k 31.12.2008 zostane vyššia hotovosti v SKK na pokladni. Účtovný stav nezodpovedá realite, lebo s financiami hospodári jedný spoločník/konateľ. Viem, že tieto prostriedky nebudú nikdy zmenené na EURO. Čo by ste robili? Ide o vyššiu sumu, lebo ZI bolo splatené do pokladne a nie je to 100.000 SKK, ale rádovo viac - napr. u firiem, čo vykonávajú prepravu a musia splniť finančnú spôsobilosť.
Ajuška
06.11.08,16:33
Mám problém.
Účtujem PÚ firmám, v ktorých k 31.12.2008 zostane vyššia hotovosti v SKK na pokladni. Účtovný stav nezodpovedá realite, lebo s financiami hospodári jedný spoločník/konateľ. Viem, že tieto prostriedky nebudú nikdy zmenené na EURO. Čo by ste robili? Ide o vyššiu sumu, lebo ZI bolo splatené do pokladne a nie je to 100.000 SKK, ale rádovo viac - napr. u firiem, čo vykonávajú prepravu a musia splniť finančnú spôsobilosť.
Vidím že nie som sama... koho toto máta...:---... Uvažujem nad poskytnutím krátkodobej pôžičky spoločníkovi koncom roka (v SKK) a jej vrátenie po Novom roku (v EUR)...;)... Tiež by som uvítala názory...
Aljok
06.11.08,16:35
Presne takto som uvažovala aj ja. Poskytnúť krátkodobú pôžičku spoločníkovi koncom decembra v SKK, ktorú vráti v januári v EUR.
cactus
06.11.08,16:46
Je nás takých viac, ako vidím, čo akože majú u klientov vééééľku hotovosť v pokladni a tiež sa chystám urobiť to tak ako je vyššie uvedené.
Jana Acsová
06.11.08,16:58
Halóóó...pozor ETIKETA.

A ešte. Čo má účtovník s fiktívnym zostatkom? Prečo riešiť maslo iného? Veď existujú iné možnosti, najlepšie tie, ktoré kopírujú skutočnosti, ktoré nastali, napr. že manko v pokladni by sa malo zosobniť. Ale o tom, že niečo nie je v poriadku by mal vedieť a rozhodnúť ten, kto za to zodpovedá.

Budeme mať málo starostí s prechodom na euro? Legitímnych?
Jana Acsová
06.11.08,17:01
Presne takto som uvažovala aj ja. Poskytnúť krátkodobú pôžičku spoločníkovi koncom decembra v SKK ...Chýbajú peniaze, niekto ich vzal ... účtovná jednotka má pohľadávku.


...ktorú vráti v januári v EUR.Ak vráti. Ak nie, ostáva reálna pohľadávka. V eurách.
Orsz
06.11.08,17:05
Konečný výsledok teda je, že sa tým vôbec nič nevyrieši. Informovala by som o tom konateľa, nech sa nad tým zamyslí, a podá vysvetlenie alebo návod na riešenie - prípadne zosobniť v podobe pôžičky, ktorú ak nebude vedieť splatiť, tak sa budú úročiť v daňovom priznaní.... takto to robím u jedného klienta - možno ho raz napadne, že tie peniaze si nemôže zobrať len tak ....
Jana Acsová
06.11.08,17:07
Konečný výsledok teda je, že sa tým vôbec nič nevyrieši.
Presne tak. Prechod na euro chápem aj ako možnosť vyčistiť, čo treba. Viem, že to nebude znieť rovnako príjemne každým ušiam. Ale nie je to len o tom brať, resp. kumulovať problém, ale aj o tom problém riešiť.
Stefan2005
06.11.08,17:09
.... Poskytnúť krátkodobú pôžičku spoločníkovi koncom decembra v SKK, ktorú vráti v januári v EUR.

... prečo až koncom decembra (nebude to okaté?) Mohlo sa takto účtovať
hneď, resp. urobiť to skôr. Je totiž veľmi divné každý týždeň účtovať o výbere napr. 50.000 z bankového účtu ako dotáciu pokladne, keď je v nej zostatok 1,2 miliona... Lenže ťažko sa to vysvetluje...
Ajuška
06.11.08,17:11
Konečný výsledok teda je, že sa tým vôbec nič nevyrieši.
...
Noo vyrieši sa tým prevod hotovosti na EUR... :D ...(bez potreby doloženia dokladu o zámene)... na margo ostatného - nezúčastňujem sa fyzickej inventarizácie pokladne a ani s hotovosťou neprichádzam do styku. Ak má doloženú súpisku a odsúhlasený stav, nejedná sa o fiktívny stav... a je všetko oky...;)...jemnejšie sa vyjadriť neviem...:---

P.S...ja viem, truhlík svoju guľu nabaluje ďalej... ale čo ja s tým?
Jana Acsová
06.11.08,17:15
P.S...ja viem, truhlík svoju guľu nabaluje ďalej... ale čo ja s tým?:) :) :) Len prečo truhlíka robia z účtovníkov? Však máme konečne možnosť stať sa Ferdom :D
Ajuška
06.11.08,17:18
:) :) :) Len prečo truhlíka robia z účtovníkov? Však máme konečne možnosť stať sa Ferdom :D
Lebo som ho porodila... vychovala...:D:D:D
Jana Acsová
06.11.08,17:21
Lebo som ho porodila... vychovala...:D:D:DTa moj povedal. Šicko budem robiť, len to čo Ty NIKDY :D
Orsz
06.11.08,17:25
Ta moj povedal. Šicko budem robiť, len to čo Ty NIKDY :D


:D:D:D:D:D:D
Aljok
06.11.08,17:48
... prečo až koncom decembra (nebude to okaté?) Mohlo sa takto účtovať
hneď, resp. urobiť to skôr. Je totiž veľmi divné každý týždeň účtovať o výbere napr. 50.000 z bankového účtu ako dotáciu pokladne, keď je v nej zostatok 1,2 miliona... Lenže ťažko sa to vysvetluje...

Neviem z čoho si vyčítal zostatok 1,2 milióna, ale v mojom príspevku to určite nebolo.

Pozor, ja som myslela klasický normálny zostatok v pokladni SKK (žiadne horibilné sumy), na ktorý nebude mať konateľ doklad o výmene za EUR. Len rozmýšľam dopredu, lebo mi nechcite tvrdiť, že každý jeden konateľ - jediný spoločník Vám poslušne v januári nakluše s dokladom z banky na ktorom bude zamenená presná suma zostatku pokladne z 31.12.2008 za EUR.
Aljok
06.11.08,17:51
Chýbajú peniaze, niekto ich vzal ... účtovná jednotka má pohľadávku.

Ak vráti. Ak nie, ostáva reálna pohľadávka. V eurách.
Nie nechýbajú peniaze, ale čo ak bude chýbať doklad o výmene SKK za EUR, alebo mi prinesie doklad na inú sumu než aký je KS k 31.12.2008.
To že zostane reálna pohľadávka v EUR tento problém rieši.
emula1
06.11.08,18:21
uvazujem podobne.vyriesim to pozickou, ktoru potom konatel splati zac.roka 2009. a myslim ze bude vela takych firiem, co to budu takto riesit, ved len ked si zoberiete uz pri zakladani s.r.o. malokto ozaj v reale zlozi zakladne imanie do pokladne 200000 a pod.
Rozalka
06.11.08,20:28
Jana Acsová
07.11.08,07:49
Nie nechýbajú peniaze, ale čo ak bude chýbať doklad o výmene SKK za EUR, alebo mi prinesie doklad na inú sumu než aký je KS k 31.12.2008.V účtovníctve by sme mali mať dokladované účtovné prípady a o tých účtovať. Aj zostatok SKK môže ostať. Výmena bankoviek v NBS je bez časového obmedzenia, preto aj reálny zostatok v SKK nie je vylúčený. A ak sú peniaze reálne, nepredpokladám, že bude problém s ich stiahnutím z obehu. Účtovníkom by som odporučila upozorniť na skutočnosť, že najlepšie je, keď účtovné prípady budú dokladované tak, aby nadväzovali na účtovné zostatky, aby si spoločníci nezamieňali naraz súkromné aj "služobné" peniaze a podobne. Koniec koncov, v rámci duálneho obehu je možné ešte platiť slovenskými korunami. Ale všetko si pýta doklad ... dokladovanie účtovných operácií vylúči pochybnosti. Na druhej strane pri duálnom obehu nebude doklad o obstaraní eura, ktoré bude výdavkom pri platbe. Všetko bude o evidencii a inventarizácii, ktoré nebudú v čase prechodu na euro štandardné, ale budú mať svoje osobitosti.



To že zostane reálna pohľadávka v EUR tento problém rieši.Áno, tieto prípady sú reálne a možné.
Jana Acsová
07.11.08,07:51
uvazujem podobne.vyriesim to pozickou, ktoru potom konatel splati zac.roka 2009. a myslim ze bude vela takych firiem, co to budu takto riesit, ved len ked si zoberiete uz pri zakladani s.r.o. malokto ozaj v reale zlozi zakladne imanie do pokladne 200000 a pod.
Potom niekto podvádza. Napríklad ten, kto prehlási splatenie imania. Preto je riešenie tohto prípadu na Porade v rozpore s Etiketou. Opäť.
Ajuška
07.11.08,08:03
... Aj zostatok SKK môže ostať. Výmena bankoviek v NBS je bez časového obmedzenia, preto aj reálny zostatok v SKK nie je vylúčený...
Sa priznávam, že tieto súvislosti mi akosi unikli...:)...


... Koniec koncov, v rámci duálneho obehu je možné ešte platiť slovenskými korunami. Ale všetko si pýta doklad ... dokladovanie účtovných operácií vylúči pochybnosti. Na druhej strane pri duálnom obehu nebude doklad o obstaraní eura, ktoré bude výdavkom pri platbe. Všetko bude o evidencii a inventarizácii, ktoré nebudú v čase prechodu na euro štandardné, ale budú mať svoje osobitosti.
Bude to veselšie než si dokážem (-e) predstaviť...:rolleyes:...
nadica
23.11.08,12:59
No mne nie je úplne jasné ako to bude v účtovníctve ... K 31.12. sa prepočíta Sk na Euro, teda analyticky budú vlastne potom dve pokladne? Alebo sa vlastne bude všetko evidovať na jednej analytike a dôležitá bude inventarizácia?
nadica
23.11.08,13:09
no bude to zaujímavé, hlavne keď je predaj cez registračnú pokladňu a bude sa prijímať aj SK aj EUR a ešte k tomu sa budú platiť v hotovosti bločky za rôzne nákupy. Pravdepodobne sa dvom analytikám nevyhnem....
Rozalka
23.11.08,16:44
Nevyhneme sa, tak ak ako ani doteraz.

Zákon o účtovníctve § 4
(7) Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku v peňažných jednotkách slovenskej meny. V prípade základného imania, pohľadávok a záväzkov, podielov, 10) cenných papierov, 11) derivátov, 11) cenín a peňažných prostriedkov, ak sú vyjadrené v cudzej mene, je účtovná jednotka povinná účtovať v slovenskej mene aj v cudzej mene; táto povinnosť platí aj pri opravných položkách, rezervách a technických rezervách, 12) ak majetok a záväzky, ktorých sa týkajú, sú vyjadrené v cudzej mene.

Postupy účtovania PÚ:
§ 4 Vytváranie analytických účtov k syntetickým účtom

(1) Pri vytváraní analytických účtov sa zohľadňujú tieto hľadiská:
.....
f) členenie na slovenskú menu a cudziu menu podľa § 4 ods. 7zákona,
nadica
24.11.08,12:48
ďakujem Rozalka, len ja som už taká domotaná z toho Eura, že už strácam základy účtovania... :)
Zuzana30
28.11.08,22:48
No len netreba zabudnúť na to že ked poskytneš pôžičku spoločníkovi treba počítať úrok podla banky a zúročiť to a odviesť dan alebo si spoločník to dá ako nepenazný príjem. Lebo je to pre neho výhoda že si nemusí pôzičať od banky.
jarkra
29.11.08,21:23
Môžete aj niekto poskytnúť vzor zmluvy o zapožičaní peňazí spoločníkovi? Ešte by ma zaujímalo, či je potrebné potom prípadný úrok z pôžičky účtovať s časovým rozlíšením.
ZDENIELA
12.12.08,08:17
V tejto súvislosti, pri čítaní tejto témy ma napadla jedna vec. To že ľudia môžu do 16. januára platiť ešte v Sk sa týka len vo vzťahu obchodník a zákazník, alebo je možné, aby som ja ako FO podnikateľ zaplatil faktúru v hotovosti v SK tiež do 16. januára 2009?
Predsa logicky budem mať v pokladni peniaze v SK do 16. januára od týchto zákazníkov, môžem teda zaplatiť dodávateľovi faktúru v SK aj ja v novom roku?
ZDENIELA
12.12.08,14:17
... posúvam ... som zvedavá na vaše názory
liba2
12.12.08,16:02
V tejto súvislosti, pri čítaní tejto témy ma napadla jedna vec. To že ľudia môžu do 16. januára platiť ešte v Sk sa týka len vo vzťahu obchodník a zákazník, alebo je možné, aby som ja ako FO podnikateľ zaplatil faktúru v hotovosti v SK tiež do 16. januára 2009?
Predsa logicky budem mať v pokladni peniaze v SK do 16. januára od týchto zákazníkov, môžem teda zaplatiť dodávateľovi faktúru v SK aj ja v novom roku?
V princípe môžeš, len by som sa na to nespoliehala... dohodla by som sa s dodávateľom a najmä by som sa snažila uhradiť ešte do konca decembra.
Stefan2005
12.12.08,18:04
... posúvam ... som zvedavá na vaše názory
.... osobne privítam v každom čase akúkoľvek úhradu mojej pohľadávky v akejkoľvek mene, ktorá je konvertibilná na platnú menu....
chiara1
19.12.08,15:17
Ako je to vlastne s tým konečným stavom hotovoti k 31.12.08 v pokladni SKK v PÚ a v JÚ?

Viď nasledovná otázka a odpoveď. OTÁZKA: V jednej svojej odpovedi uvádzate: "Pre podnikateľov - teda aj živnostníkov je posledným dňom, v ktorý budú banky odoberať od nich hotovosť v slovenských korunách a zamieňať za eurá 19. január 2009 (pondelok), nakoľko duálny obeh sa končí 16. januára (piatok) polnocou."
Chcem sa spýtať, či naozaj to tak máme chápať, že po 19.1.2009banky od podnikateľských subjektov nebudú preberať hotovosť v Sk? Ide mi o drobných podnikateľov, ktorí si účtovníctvo "dorovnávajú" až v marci a ak vtedy zistia, že zostatok v Sk je viac, ako 19.1.2009 odviedli na účet, čo s tým?

ODPOVEĎ: Nie som si istá, že rozumiem Vašej otázke. Ak podnikateľ môže zobrať hotovosť v slovenských korunách maximálne do 16. januára do polnoci a od 17.januára už žiadnu platbu v slovenských korunách nemôže akceptovať, ako môže mať niekde nejaký prebytok po 19. januári v účtovníctve? Ja som v tej otázke hovorila o hotovostnom obehu, t.j. buď má tie peniaze v pokladni alebo nemá. Ak ich má, tak ich 19. januára prinesie do svojej banky, kde sa mu pripíšu v eurách na jeho bežný účet. Ak mu vznikne nejaký rozdiel v účtovníctve, tak si ho asi nebude dorovnávať hotovosťou, ale tento rozdiel pripíše na účet rozdielov z konverzie. Predpokladám, že aj drobný živnostník si uzatvára pokladňu každý večer a jej prebytky ukladá do banky.

Ak by niekto naozaj našiel slovenské koruny, tak ich môže kedykoľvek ako fyzická osoba vymeniť v obchodnej banke do konca roka 2009 (bankovky) alebo do konca júna 2009 (mince) alebo potom podľa zákona v NBS.
Rozalka
19.12.08,19:35
No najmä u PO, zostatok hotovosti 16.1.2009 - kedy je hraničný termín na platenie/inkasovanie platieb v hotovosti (čo je piatok), je potrebné 19.1.2009 odviesť na účet.
Johanka
20.12.08,08:11
Veľmi stručne - poskytnutá pôžička v SKK/vrátenie pôžičky v EUR ...
miska123
29.12.08,12:55
a aka by bola predkontacia pri pozicke konatelovi?
Tweety
29.12.08,13:04
a aka by bola predkontacia pri pozicke konatelovi?
355/211,221- ak ide o krátkodobú.
Gabi03
29.12.08,13:13
No najmä u PO, zostatok hotovosti 16.1.2009 - kedy je hraničný termín na platenie/inkasovanie platieb v hotovosti (čo je piatok), je potrebné 19.1.2009 odviesť na účet.

Neštudovala som túto problematiku tak podrobne, lebo sa ma to týka len okrajovo, ale....
Prečo je to potrebné realizovať až 19.1.2009? Nemôžem si aj ako PO po 16.1.2009 (aj 19.1.2009) zameniť SKK na EUR? Bez ohľadu na to, či som podnikateľ alebo nie? Veď nejdem inkasovať ani platiť s korunami, len ich idem zameniť na platnú menu. Tento rozdiel som prehliadla, ak to v zákone vôbec je. :rolleyes::o
inavana
29.12.08,13:22
prepočet zostatku 1000,- SKK k 31.12.2008 sa prepočíta kurzom 30.1260, ale pokladňa SKK ostane ako valutová pokladňa v účtovníctve a nová pokladňa sa vytvorí v mene EUR so zostatkom 0,- EUR. Ked vyberiem z banky 3.1.2009 100 EUR budem mat potom zostatok 100 EUR a vo valutovej pokladni 1000,-SKK budem mat zostatok z roku 2008 v SKK ale len prepocitane kurzom ako sme mali predtym valutove pokladne. Tak ci tak musime na zaciatku roku uctovat dve meny, lebo budete vklad do banky SKK aj EUR hlavne obchodnici. Cize najlepsie riesit to formou pozicky a vratit pozicku v roku 2009 v EUR a nic s nemeni zostatky ostanu tie iste.
ekopo
29.12.08,13:32
tu: http://www.porada.sk/t97246-zostatok-v-pokladni.html som hovoril o "hokeji" čo nás čaká od 1.1.2009
miska123
29.12.08,13:54
dakujem velmi pekne!
jarkra
02.01.09,18:27
Nemôžu si spoločníci rozdeliť zisk za rok 2008 v januári 2009 a vyplatiť si ho ešte v korunách?
Rozalka
02.01.09,18:31
Už stihli valné zhromaždenie?
Tweety
02.01.09,18:31
Nemôžu si spoločníci rozdeliť zisk za rok 2008 v januári 2009 a vyplatiť si ho ešte v korunách?
Ak už je podané DP, alebo aspoň hotová ročná závierka, uznesenie z Valného Zhromaždenia, tak áno.
ivka22
03.01.09,11:32
Chcela by som sa opytat zostala mi nejaka hotovost v pokladnici je mozne tento zostatok v novom roku normalne minut a tym ju vlastne vynulovat? lebo nejde o velku sumu len neviem ci sa to tak moze spravit
Orsz
03.01.09,11:40
Chcela by som sa opytat zostala mi nejaka hotovost v pokladnici je mozne tento zostatok v novom roku normalne minut a tym ju vlastne vynulovat? lebo nejde o velku sumu len neviem ci sa to tak moze spravit

Ak ju minieš do 16.1.2009 - prečo nie? Ak to nie je veľká položka. nemala by si mať s tým problém.
ivka22
03.01.09,12:00
super...dakujem za dobru spravu :o) mam tam 51,-
betka
03.01.09,12:07
Mám v jednej Uj 3 pokladne. (miešne sumy mánk a prebytkov, niečo som.....:D)

Učtovanie:
1.
Skk - manko 355/211xx
CZK- manko 355/211xx
EUR- prebytok 211/365 Musím zažmúriť oči nad tou 365, malo by to ísť na 6.

Preúčtujem 365/355 a zostane mi smiešna suma, kt. má uhradiť. Spoločník robí s PP, a mať dokopy pokladne, sem tam sa mu to zmieša. (ináč tá smiešna po nejakej tej kompenzácii je 10 Sk:D, )
A tú smiešnu sumu zaúčtujem 569/355 10 Sk

B.
Skk manko: 569/211
CZK manko 569/211xx
EUR prebytok: 211/668

A, alebo B?
aktaK
03.01.09,12:25
je tu aj taka moznost, pravdepodobne tak urobim (v JU),
ze 31.12.08 dám zostatok pokladne do osobnej spotreby podnikatela tak, aby zostatok bol 0,- sk...
a na začiatku roka dam vklad podnikatela uz samozrejme v EURO...
Orsz
03.01.09,12:30
Mám v jednej Uj 3 pokladne. (miešne sumy mánk a prebytkov, niečo som.....:D)

Učtovanie:
1.
Skk - manko 355/211xx
CZK- manko 355/211xx
EUR- prebytok 211/365 Musím zažmúriť oči nad tou 365, malo by to ísť na 6.

Preúčtujem 365/355 a zostane mi smiešna suma, kt. má uhradiť. Spoločník robí s PP, a mať dokopy pokladne, sem tam sa mu to zmieša. (ináč tá smiešna po nejakej tej kompenzácii je 10 Sk:D, )
A tú smiešnu sumu zaúčtujem 569/355 10 Sk

B.
Skk manko: 569/211
CZK manko 569/211xx
EUR prebytok: 211/668

A, alebo B?

Betka, ja sa prilláňam k B. No, keďže ide o smiešnu sumu, ak sa ti zmení nálada daj A :rolleyes:.
betka
03.01.09,13:13
Betka, ja sa prilláňam k B. No, keďže ide o smiešnu sumu, ak sa ti zmení nálada daj A :rolleyes:.

Ďakujem, dievčence.

mimotemy Hovorí sa: Ako na nový rok, tak po celý rok.:D Mám "tichú" domácnosť. Už tretí deň nemám hlas. Na Silvestra sme grilovali:D:eek:, bolo -10. Ale akosi sa to neugrilovalo a nedopieklo. Naša Elza mala hody.:)
Snažím sa dávať "príkazy" v domácnosti, ibaže mám smolu, musím sa neustále opakovať.

A teraz sa mi ešte aj oči krížia do x, s KR pohľ.a záv. Ak zistím, že som si zle prečítala k 31.12. kurzy: 30,126 a 1,131, tak ešte ma aj šľak trafí.:)
Orsz
03.01.09,13:15
mimotemy :D :D :D
jarkra
04.01.09,15:27
Ak už je podané DP, alebo aspoň hotová ročná závierka, uznesenie z Valného Zhromaždenia, tak áno.

Takže bude stačiť, ak bude účtovná závierka zostavená napr. 10.1. a nasledujúci deň bude valné zhromaždenie, kde si ju schvália a rozdelia zisk v korunách? Môže sa potom daňové podať napr. vo februári, nie? Ide mi hlavne o to, že nikto zo spoločníkov si nechce na seba zobrať takú vysokú pôžičku, oni si to vraj chcú rozdeliť v korunách (keďže to bude už len papierové delenie).
comodo
04.01.09,15:44
Ja som sa na toto pytal tusim este v lete, ale slniecko vas zaulimalo viac nez euro. Napada ma - kedze rok sa bude douctovavat az v januari po vyplatenych mzdach a pod. ak sa nejedna o velmi vysoku sumu - nedala by sa vyplatit zaloha na dividendy ?
Ak by sa suma presvihla, tak by sa zvysok vratil.
Stefan2005
04.01.09,17:30
Takže bude stačiť, ak bude účtovná závierka zostavená napr. 10.1. a nasledujúci deň bude valné zhromaždenie....

Teoreticky áno; prakticky do vyzerá tak, že po 10.1. budú dodávatelia vystavovať svoje faktúry (plátcovia do 15.dní; ostatní i neskôr).
Ale ak dokážeš podchytiť všetky účtovné prípady a správne vyčísliť najmä nevyfakturované dodávky, rezervy, ak si napr. ukončila nielen fyzickú, ale i dokladovú inventúru (kvôli správnosti), a ešte desiatky iných vecí (napr. podania daňových priznaní k DPH, dani z mot. vozidiel,...), tak potom zdvíham svoj pomyselný klobúk :)...

Ak však chceš podporu proti "pekelnému" termínu, tak si dovolím tvrdiť, že uzávierka do 10.1. nemôže byť (abstrahujem od veľmi jednoduchých firiem) vierohodná....
kacena26
05.01.09,13:26
Ahojte, k 31.12.08 mám v pokladni cca 15.000,- Skk. ešte nenám nahodení v programe december. robím PU
Dnes som už vybrala eura. tých 15.000,-Skk chcem celých zobrať do banky a zmeniť na eura. do kedy tak musím spraviť? možem mať napr. do konca fabruára v pokladni aj Skk ?
Vopred ďakujem za rady.
michelle84
05.01.09,16:35
Ahojte, k 31.12.08 mám v pokladni cca 15.000,- Skk. ešte nenám nahodení v programe december. robím PU
Dnes som už vybrala eura. tých 15.000,-Skk chcem celých zobrať do banky a zmeniť na eura. do kedy tak musím spraviť? možem mať napr. do konca fabruára v pokladni aj Skk ?
Vopred ďakujem za rady.

Nie, môžeš ju mať len do 16. januára. Od tohto dátumu už vôbec nebude existovať slovenská koruna, takže by si mala v pokladni neexistujúcu menu. Musíš ich zameniť na eurá do 16. januára.
Jana Acsová
05.01.09,16:41
Ahojte, k 31.12.08 mám v pokladni cca 15.000,- Skk. ešte nenám nahodení v programe december. robím PU
Dnes som už vybrala eura. tých 15.000,-Skk chcem celých zobrať do banky a zmeniť na eura. do kedy tak musím spraviť? možem mať napr. do konca fabruára v pokladni aj Skk ?
Vopred ďakujem za rady.Osobne sa domnievam, že aj postup Vami uvádzaný je správny. Legitímna výmena slovenských mincí a bankoviek bude podľa generálneho zákona pokračovať aj po skončení duálneho obehu. A teda máte možnosť zameniť si SKK za EUR aj po 16.1.2009.

Z generálneho zákona:
PO UPLYNUTÍ OBDOBIA DUÁLNEHO OBEHU:
-slovenské bankovky a mince budú sťahované z obehu:
o NBS,
o banky vrátane zahraničných a ich pobočiek,
o úverové inštitúcie vrátane zahraničných a ich pobočiek,
o zahraničné finančné inštitúcie, ktoré vykonávajú bankové činnosti.
-vo všetkých prevádzkach slúžiacich na vykonávanie pokladničných činností,
-výmena je:
o hotovostná,
o bezhotovostná (vklady),


-neobmedzená výmena platí počas duálneho obehu, po jeho uplynutí môže byť obmedzená – táto informácia musí byť zverejnená na internetovej stránke banky a aj vo všetkých prevádzkach banky,
-banky:
oslovenské mince – výmena počas 6 mesiacov odo dňa zavedenia eura,
o slovenské bankovky – výmena počas jedného roka odo dňa zavedenia eura,
-NBS:
o slovenské mince – výmena počas piatich rokov odo dňa zavedenia eura okrem pamätných mincí,
o slovenské pamätné mince – výmena bez časového obmedzenia,
o slovenské bankovky – výmena bez časového obmedzenia.
pavol54
07.01.09,16:56
Mám problém.
Účtujem PÚ firmám, v ktorých k 31.12.2008 zostane vyššia hotovosti v SKK na pokladni. Účtovný stav nezodpovedá realite, lebo s financiami hospodári jedný spoločník/konateľ. Viem, že tieto prostriedky nebudú nikdy zmenené na EURO. Čo by ste robili? Ide o vyššiu sumu, lebo ZI bolo splatené do pokladne a nie je to 100.000 SKK, ale rádovo viac - napr. u firiem, čo vykonávajú prepravu a musia splniť finančnú spôsobilosť.

Podľa mňa sa rozdiel dá riešiť cez 335 ak konateľ zobral peniaze z pokladne tak na nejaký dôvod, buď pre zamestancov na cestovné náhrady, alebo drobný nákup dôvodov môže byť x len to asi nemal kto zdokladovať VPD to musí vysvetliť on na čo ich použil po novom roku sa môžu vrátiť ako nevyčerpané ale v €.
ekopo
07.01.09,17:06
Ak konateľ nie je zamestnancom, tak prečo cez 335?
Fabiola
08.01.09,17:10
Skúsil už niekto z Vás urobiť prechod v Omege? Ja som ho dnes urobila a v hlavnej knihe je počiatočný stav v Eurách (mala som iba korunovú pokladnicu). Myslíte, že k tomu bude treba dokladovať nejakú výmenu peňazí? Nestačí, že to program automaticky zmenil na Eurá? Som zvedavá na názory tých, čo v Omege účtujú.
krasnavila
17.01.09,20:13
je tu aj taka moznost, pravdepodobne tak urobim (v JU),
ze 31.12.08 dám zostatok pokladne do osobnej spotreby podnikatela tak, aby zostatok bol 0,- sk...
a na začiatku roka dam vklad podnikatela uz samozrejme v EURO...

Chcem sa spytat ci je naozaj mozne postupovat tymto sposobom, nakolko mam tiez podobny problem ale som uctonicka zaciatocnicka takze neviem posudit ci je to spravne. Uctujem v JU.
Rozalka
17.01.09,20:16
U SZČO kľudne môžeš dať osobnú spotrebu - sú to jeho peniaze. V r. 2009 dáš taký vysoký vklad (nemusíš celý výber v Sk prepočítať na €), aby nebola pokladnica v mínuse.
krasnavila
17.01.09,20:26
Ok tak to si ma velmi potesila....lebo mi v pokladni zostava skoro 50 000, ktore su tam navyse este za cias predchadzajucej uctovnicky (asi pol roka) a nevedela som ako to riesit...diky moc
great.zv
20.01.09,12:20
od 1.1.09 nová analytika na euro pokladňu 211A, teda počas duálneho obehu dve pokladne? skk pokladňa 211A k 31.12.08, ktorá bude prepočítaná KK na euro a od 1.1.09 v tejto mene vedená až po odvod SKK do banky, alebo nebudete tvoriť novú analytiku?
liba2
20.01.09,12:58
Potrebuješ 2 AÚčty
Majka
25.01.09,12:05
Ja mam presne tak isty problem,jedna s.r.o.jediny konatel, v pokladni stav
1 350 mil skk a v skutocnosti nula.
liba2
25.01.09,13:08
Ja mam presne tak isty problem, jedna s.r.o., jediny konatel, v pokladni stav 1 350 mil skk a v skutocnosti nula.Majka, chcem ťa len potešiť, že to vôbec nie je tvoj probléééém ;) .
marina8
25.01.09,13:30
Majka, chcem ťa len potešiť, že to vôbec nie je tvoj probléééém ;) .



ano nie je to problem uctovnika, ale konatela/spolocnika
lenze nejako ich cez rok previest musime :)
takze aj ja to budem robit ako 355/221,211, ale nie k 31.12.2008, ale pozrem pocas roka a k 31.12.2008 bude 211=0
a od 01.01.2009 moze zacat splacat....
nestandardne, proti mojej srsti, ale nic ine ma nenapadlo
skoda, ze nepoznam ani 1 firmu, ktora by mala realny zostatok v pokladni...;)
Tatiana
30.01.09,14:07
Včera som mala výmenu názorov s jednou ekonómkou o vedení pokladní pokiaľ mám slovenské koruny aj v SKK. Ja som tvrdila, že môžem, len treba duálne zobrazenie v EUR - ona tvdí, že v žiadnom prípade už nemôžem viesť pokladňu v Skk. Kto má pravdu?
JM1968
30.01.09,14:38
ano nie je to problem uctovnika, ale konatela/spolocnika
lenze nejako ich cez rok previest musime :)
takze aj ja to budem robit ako 355/221,211, ale nie k 31.12.2008, ale pozrem pocas roka a k 31.12.2008 bude 211=0
a od 01.01.2009 moze zacat splacat....
nestandardne, proti mojej srsti, ale nic ine ma nenapadlo
skoda, ze nepoznam ani 1 firmu, ktora by mala realny zostatok v pokladni...;)
zdravím, toto je super nápad:)aj ja to tak urobím...len rozmýšľam, či aj nejaké úroky k pohľadávke neučtovať....
Rozalka
30.01.09,18:46
Včera som mala výmenu názorov s jednou ekonómkou o vedení pokladní pokiaľ mám slovenské koruny aj v SKK. Ja som tvrdila, že môžem, len treba duálne zobrazenie v EUR - ona tvdí, že v žiadnom prípade už nemôžem viesť pokladňu v Skk. Kto má pravdu?
Prečo by si nemohla? teraz SKK je "cudzia mena" a tak k tomu aj pristupuj.
Pru
14.02.09,18:44
Ja som pristupovala, vydala som zostatok ako pôžičku v sk, ale vložiť musím do 211200-ktorá bola v r. 2008 eur a účtovať celý rok na 211200 a až na budúci rok ju prehodiť na 211100?
liba2
14.02.09,19:24
Ja som pristupovala, vydala som zostatok ako pôžičku v sk, ale vložiť musím do 211200-ktorá bola v r. 2008 eur a účtovať celý rok na 211200 a až na budúci rok ju prehodiť na 211100?
Tiež mám 211 tak rozdelenú; môžeš AÚ zmeniť - ale aj nemusíš.... ani v r.2010.
Pru
14.02.09,19:49
To je pravda, že nemusím, uvidím na konci roka, teraz všetky predkontácie musím prehadzovať na 211200, potom sa mi asi nebude chcieť ich zas prehadzovať na 211100. Ale to je ešte ďaleko.
Danya
19.02.09,13:54
Mohli by ste mi pomoct vyriest problem, na zaciatku roka 2009 som vyplacala vyuctovania sluzobnych ciest z 12/08 v SK, rozdiel mi bol vrateny v mene EUR. V banke som zamenila SKK na EUR. Ako to mam zauctovat, ked doklad vymeny EUR je na nizsiu ciastku ako je zostatok pokladne, lebo je ponizeny o rozdiel vrateny v EUR. Dakujem.
betka
21.02.09,14:47
Mám v jednej Uj 3 pokladne. (miešne sumy mánk a prebytkov, niečo som.....:D)

Učtovanie:
1.
Skk - manko 355/211xx
CZK- manko 355/211xx
EUR- prebytok 211/365 Musím zažmúriť oči nad tou 365, malo by to ísť na 6.

Preúčtujem 365/355 a zostane mi smiešna suma, kt. má uhradiť. Spoločník robí s PP, a mať dokopy pokladne, sem tam sa mu to zmieša. (ináč tá smiešna po nejakej tej kompenzácii je 10 Sk:D, )
A tú smiešnu sumu zaúčtujem 569/355 10 Sk

B.
Skk manko: 569/211
CZK manko 569/211xx
EUR prebytok: 211/668

A, alebo B?




Betka, ja sa prilláňam k B. No, keďže ide o smiešnu sumu, ak sa ti zmení nálada daj A :rolleyes:.

Prosím Vás neúčtujte tento prípad ako prípad B:


Postupy účtovania:




§ 11


Účtovanie inventarizačných rozdielov
(1) Na príslušné účty nákladov alebo výnosov sa účtujú inventarizačné rozdiely podľa § 30 ods. 7 zákona okrem
a) chýbajúcich cenných papierov, kedy sa vykáže ich úbytok na analytickom účte Cenné papiere v umorovacom konaní a ak sa začne umorovacie konanie,
b) schodku peňažných hotovostí a cenín, ktorý sa účtuje ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe.

(2) Prebytok nakupovaných zásob, ak je preukázateľné, že došlo k chybnému účtovaniu pri ich vyskladnení, sa účtuje v prospech účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy a skutočný úbytok zásob, ak je preukázateľné, že došlo k chybnému účtovaniu pri ich vyskladnení, sa účtuje na ťarchu účtov účtovej skupiny 50 – Spotrebované nákupy.

(3) Prebytok zásob vlastnej výroby vrátane zvierat sa účtuje na príslušné účty zmeny stavu vnútroorganizačných zásob. Prebytok nakupovaných zásob, ak sa nepreukáže chybné účtovanie podľa odseku 2, sa účtuje v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti.

(4) Prebytok neodpisovaného dlhodobého majetku sa účtuje na ťarchu účtu majetku a v prospech účtu 648 – Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti


Poznámka: Betka neexistuje manko pri ceninách a PP, ide o schodok!
Majka
09.03.09,12:12
Majka, chcem ťa len potešiť, že to vôbec nie je tvoj probléééém ;) .


No ved to viem... ;) no moj problem to bude zauztovat...prave finisujem uctovnictvo tej firmy za r. 2008 a zostava mi otazka co s hotovostou...
liba2
09.03.09,12:36
Ja mam presne tak isty problem, jedna s.r.o., jediny konatel, v pokladni stav
1 350 mil skk a v skutocnosti nula.ako zaúčtovať - to ty vieš; ostatné musíš preniesť na konateľa, veď to nie je 1350 Sk ! ON musí rozhodnúť - ako rozhodne tak urobíš ;)
Majka
09.03.09,13:07
to ano, uz som rozhodnuta, z tej sumy 1 350tis. sa este znizil stav na 500tis. a to mu dam ako pozicka konatelovi k 31.12.08 a v r. 2009 pozicku vrati. on to tak chcel tak to bude mat, ma dlhy na DU,exekucie...neriesim to ze v pokladni ma vysoky stav a da si este sebe pozicku.... ;)
mirčiak
23.03.09,08:17
Vie niekto poskytnúť vzor zmluvy o pôžičke konateľovi? Hlavne paragrafy ma zaujímajú. A celkovo vzor takejto zmluvy ak by vedel niekto poskytnúť. Ďakujem.
Laura1
24.03.09,07:41
Zdravím vás,
samozrejme aj ja mám pdobný problém, riešila som to cez pôžičky, resp. vrátené pôžičky konateľom.
V jednej firme sme "inkasovali" 31.12.2008 cca 80.000,- Sk - úhrada FV v hotovosti. Konateľke som navrhla riešiť zostatok pôžičkou, nepáči sa jej to.
Skúšali ste jednoduchu nechať koruny v pokladni, uzavrieť účtovníctvo. Neprepočíta program automaticky pokladňu na EUR?
Myslím si, že doklad o výmene nie je nutné doložiť.
Laura1
24.03.09,07:49
Zdravím vás,
samozrejme aj ja mám pdobný problém, riešila som to cez pôžičky, resp. vrátené pôžičky konateľom.
V jednej firme sme "inkasovali" 31.12.2008 cca 80.000,- Sk - úhrada FV v hotovosti. Konateľke som navrhla riešiť zostatok pôžičkou, nepáči sa jej to.
Skúšali ste jednoduchu nechať koruny v pokladni, uzavrieť účtovníctvo. Neprepočíta program automaticky pokladňu na EUR?
Myslím si, že doklad o výmene nie je nutné doložiť.
Vyskúšala som si to v programe POHODA, zostatok v Sk automaticky prepočíta na EUR.
Aký je Váš názor? Ďakujem za odpoveď.
liba2
24.03.09,08:13
Vyskúšala som si to v programe POHODA, zostatok v Sk automaticky prepočíta na EUR.
Aký je Váš názor? Ďakujem za odpoveď.Ja toto nechápem.
Najskôr som si myslela že to zle čítam, ale teraz sa musím k tomu vyjariť.
Ako môže program prepočítať SKK na EUR, veď aj keď sú to už neplatné peniaze - a mi zostanú v pokladni , lebo som bola lenivá ísť s nimi do banky - tak stále sú to slovenské koruny a nie eurá.
To prepočítanie môže byť len podporný údaj - ako sme mali v r. 2008 eurá v pokladni prepočítané účtovne na Sk - a to je správne. A ak som to predsa len nepochopila správne, tak potom zase nechápem, prečo sa nad tým pozastavujete - veď všetky údaje v účtovníctve vyjadrené vlani v SKK sa od 1.1. vyjadrujú v eurách.
Laura1
24.03.09,08:33
Ja som to len skúšala, nahodila som si fiktívnu firmu - rok 2008, príjem do kasy 10.000,- Sk, po účtovnej a údajovej uzávierke v roku 2009 mám 311,94 EUR v pokladni, aj na účte 211.
liba2
24.03.09,08:45
Ja som to len skúšala, nahodila som si fiktívnu firmu - rok 2008, príjem do kasy 10.000,- Sk, po účtovnej a údajovej uzávierke v roku 2009 mám 311,94 EUR v pokladni, aj na účte 211.
No ale súhlasíš so mnou, že v pokladni je fyzicky 10000 Sk - a nie eurá ! ten program nepracuje správne. V mojom programe mám SKK.
Laura1
24.03.09,08:49
Samozrejme, že súhlasím - ja sa tiež čudujem:o !!!
Ja som všetky firmy naúčtovala tak, že nemám zostatky v Sk, len dnes som to skúšala kvôli tej mojej konateľke....
Pru
29.03.09,17:06
aj ja som všetky pokladne dala na nulu, ale teraz dokončujem jednému SZČO a čo s pokladňou sociálneho fondu? To môžem tiež dať na nulu? Ale neviem, či tam môže byť osobný výber a v januári osobný vklad v tej istej sume, len prerátaný na €? prosím súrne o radu...dík
Vevey
29.03.09,19:51
pokladnu SF nemozes dat len tak na nulu. ma v nej vela?
Vevey
29.03.09,19:55
ja som tento problem riesila u vsetych klientov tak, ze konatel dal do pokladne 31.12.2008 tolko eur, kolko bol prepocet korun na eura ako pozicku spolocnosti. cize on pozical. a hned si i vratil, v korunach. ked mal fiktivne koruny, isto bude mat doma i nejake fiktivne eura :) a isto uz doma bude vediet, co s tymi korunami.
datum 31.12. je zial nezamenitelny, keby sa to urobilo o par dni skor, mohla by nastat kurzova strata konatelovi, a spolocnosti kurzovy zisk, ktory by navyse mali zdanit. alebo mozno naopak, keby sa s datumami dalo pohrat ...
Vevey
29.03.09,20:23
riesenie v sulade s etiketou:
31.12. manko 355001/211001
2.1. vratenie zosobneneho manka 211002/355001
jalenka
31.03.09,08:51
Až teraz začínam učtovať pokladňu od januára. Mohla som to urobiť s prevodom pokladne v sKK takto?
k 31.12. 2008 som ju prepočítala KK=30,126 na EUR (to bol aj počiatočný stav pokladne pri otváraní účtov k 1.1.2009), vediem ju informatívne aj v SKK. Slovenské peniaze sme domíňali, čo som odpisovala z pokladne Skk, a posledný blok čo som kupovala som výdaj z pokladne zaúčtovala: zbytok pokladne Skk a časť už novej pokladne EUR (na tú som už medzitým prijala peniaze čo sme predali tovar. Takto sa mi pokladňa v Skk k 16.1.2009 vynulovala a zostala mi už iba EUR
michelle84
29.07.09,09:00
Ako mám preúčtovať zostatok z pokladne SKK, keď v r. 2009 sa používala už len mena EUR a zostatok zo slovenskej pokladne chcem preúčtovať na novú pokladňu. Žiadny doklad o premene SKK na EUR nie je.
liba2
29.07.09,09:05
Ako mám preúčtovať zostatok z pokladne SKK, keď v r. 2009 sa používala už len mena EUR a zostatok zo slovenskej pokladne chcem preúčtovať na novú pokladňu. Žiadny doklad o premene SKK na EUR nie je.prepočítaš konverzným kurzom výdaj Skk a prijmeš Eur. Ale správne by ste doklad zmenárne potrebovali lebo inak sa to javí tak, že tie Skk v pokladni vôbec neboli (už dávno) ;).
veronikasad
29.07.09,09:09
Ako mám preúčtovať zostatok z pokladne SKK, keď v r. 2009 sa používala už len mena EUR a zostatok zo slovenskej pokladne chcem preúčtovať na novú pokladňu. Žiadny doklad o premene SKK na EUR nie je.
v JU alebo PU ?
michelle84
04.08.09,07:00
v JU alebo PU ?

v PU, ďakujem, už to mám vyriešené.
Mikolajova
29.09.09,09:01
Prosím Vás dostala som teraz uctovnictvo jednej s.r.o., kde v pokladni je 200000,- Skk. Prosim Vas ako to v r. 2009 vyriesit? Mohla by som dat zaciatkom roka pozicku spolocnikovi v SKK a tym vynulovat SKK pokladnu?
Aňa
29.09.09,09:06
Nerozumiem, prečo pokladňu vynulovať a prečo dať pôžičku? Na to musí byť dôvod?
Anja111
29.09.09,09:06
Prosím Vás dostala som teraz uctovnictvo jednej s.r.o., kde v pokladni je 200000,- Skk. Prosim Vas ako to v r. 2009 vyriesit? Mohla by som dat zaciatkom roka pozicku spolocnikovi v SKK a tym vynulovat SKK pokladnu?
Áno... Doklad o výmene peňazí zrejme nemáš.
Mikolajova
29.09.09,09:09
Nie samozrejme, je to s.r.o., ktora az teraz zacala fyzicky vykonavat cinnost, ale vznikla v r.2008. Tych 200000 je vlozene ZI.
Anja111
29.09.09,09:10
Nie samozrejme, je to s.r.o., ktora az teraz zacala fyzicky vykonavat cinnost, ale vznikla v r.2008. Tych 200000 je vlozene ZI.
Urob to tak, ako píšeš. Samozrejme pôžičku aj vráť, ale už v €...
Jana Acsová
29.09.09,09:11
Mohla by som dat zaciatkom roka pozicku spolocnikovi v SKK a tym vynulovat SKK pokladnu?Vy nie a ani Porada (nevie, čo sa stalo)


Prosím Vás dostala som teraz uctovnictvo jednej s.r.o., kde v pokladni je 200000,- Skk.Pozrite si poslednú fyzickú inventúru pokladne a položte otázku osobe, ktorá zodpovedá za pokladničnú hotovosť, hoci to je aj spoločník, alebo konateľ. Otázku, ktorú ste položili vie zodpovedať iba osoba, ktorá vie o pohybe peňazí. Možno sa o pôžičku reálne aj jedná. Možno o schodok v pokladni, možno iné ...

Prosím odpovedajúcich o reakcie v kontexte legálnych možností bez špekulácií. Prípadný fiktívny zostatok je tenký ľad (ale nie externého účtovníka, ani Porady).
Anja111
29.09.09,09:23
Vy nie a ani Porada (nevie, čo sa stalo)

Pozrite si poslednú fyzickú inventúru pokladne a položte otázku osobe, ktorá zodpovedá za pokladničnú hotovosť, hoci to je aj spoločník, alebo konateľ. Otázku, ktorú ste položili vie zodpovedať iba osoba, ktorá vie o pohybe peňazí. Možno sa o pôžičku reálne aj jedná. Možno o schodok v pokladni, možno iné ...

Prosím odpovedajúcich o reakcie v kontexte legálnych možností bez špekulácií. Prípadný fiktívny zostatok je tenký ľad (ale nie externého účtovníka, ani Porady).
Zadanie som pochopila tak, že s.r.o. chýba iba doklad o výmene peňazí...
Mikolajova
29.09.09,09:28
No nechcela som nikoho zavadzat, chcela som len vyriesit SKK pokladnu nakolko doklad o vymene penazi tam nie je ale peniaze su uz premenene v EUrách.
Paula
29.09.09,09:31
Myslím, že takých s.r.o., ktoré vznikli v r. 2008, či aj skôr a nič sa v nich neudialo za tie roky, bude dosť...pozabudli sa, že do ZI vložili naozaj alebo len "papierovo" SKK a teraz sú v pasci, SKK sa im ,jemne povedané, vlečú do dnešného dňa. Smola, neupratali si, neustrážili si......
Jana Acsová
29.09.09,10:02
No nechcela som nikoho zavadzat, chcela som len vyriesit SKK pokladnu nakolko doklad o vymene penazi tam nie je ale peniaze su uz premenene v EUrách.To nám je jasné všetkým. A keď sa lepšie pozriete, riešenie nájdete aj v mojom predchádzajúcom príspevku. Treba položiť správnu otázku na správnom mieste. Vyriešite to len s tým, kto o zostatku v pokladni vie. Vy upozornite na problém. Zodpovednosť nesie ten, kto je oprávnený podpísať, čo sa v pokladni stalo, k akej transakcii došlo. Pravdu povediac, z praxe viem, že tieto situácie robia viac vrások účtovníkom ako tým, čo ich spôsobili. Bez opýtania sa nič nedozviete a nič nevyriešite. Možno je to celé úplne jednoduché. Osoba zodpovedná za pokladničnú hotovosť má právo manipulovať s ňou. To je predsa jasné. Len to pomenovať a zaúčtovať.
AdrianaA
22.10.09,10:42
nám zostalo na pokladni smiešnych 163,- Skk. Nezamenili sme ich a ani ich nechceme zameniť. Skrátka si ich nechávame na pamiatku. Nemôžem to evidovať do aleluja. Rozhodli sme sa, že za tých 163,- Sk vložíme do eurovej pokladnice adekvátne množstvo peňazí a zúčtujem to ako prevod medzi pokladňami 261/211 a následne EUR 211/261. Čo vy nato ?
Gabi03
22.10.09,11:02
nám zostalo na pokladni smiešnych 163,- Skk. Nezamenili sme ich a ani ich nechceme zameniť. Skrátka si ich nechávame na pamiatku. Nemôžem to evidovať do aleluja. Rozhodli sme sa, že za tých 163,- Sk vložíme do eurovej pokladnice adekvátne množstvo peňazí a zúčtujem to ako prevod medzi pokladňami 261/211 a následne EUR 211/261. Čo vy nato ?

A keď raz budeš robiť invenútru EURovej pokladni (lebo budeš musieť robiť), tak budeš mať manko 5,41 Eur a dajú ti to k náhrade. :rolleyes:;):D

Eviduj to ako SKK, alebo to vydaj na nejaký účet nedaňových nákladov.
AdrianaA
22.10.09,12:16
A keď raz budeš robiť invenútru EURovej pokladni (lebo budeš musieť robiť), tak budeš mať manko 5,41 Eur a dajú ti to k náhrade. :rolleyes:;):D

Eviduj to ako SKK, alebo to vydaj na nejaký účet nedaňových nákladov.
mi tam aj v skutočnosti vložíme tie EUR. Len nebude doklad o zámene mien.
tibor1000
03.01.10,19:06
Ako mám preúčtovať zostatok z pokladne SKK, keď v r. 2009 sa používala už len mena EUR a zostatok zo slovenskej pokladne chcem preúčtovať na novú pokladňu. Žiadny doklad o premene SKK na EUR nie je.

Dobrý večer
my to máme tiež podobné,žiaden doklad o premene peňazí..
účtovne to môžeme vyriešiť takto?
korunová pokladňa prevod 261000/211001
eurová pokladňa prevod 211001/261000
Bude to takto prosím Vás v poriadku?
ďakujem moc
KEJKA
03.01.10,22:32
pokiaľ viem, tak výmena peňazí vždy išla na meno. Teda meno osoby, nie firmy.
Dokladom o výmene sa teda ani nezaťažujem. Sú dve možnosti
a) doklad je, tak účtpvanie cez 261 akceptujem.
b) doklad nie je - akceptujem VPD na meno konateľa, pokladničky alebo inej poverenej osoby a zároveň príjmový doklad podpísaný tou istou osobou. Tento pár dokladov je pre mňa dostatočne preúkazný k účtovn=mu prípadu výmena SKK na EUR. Účotvanie cez 355,335 podľa vzťahu k firme.
==============
v predchádzajúcom príspevku pre SKK pokladnicu treba použiť inú analytiku ako pre EUR pokl.
sybila3
20.01.10,09:20
pokladňu SK som mala 211100, euro 211200, takže tento rok mi ostala len 211200. Môžem si na začiatku roka preúčtovať na 211100?Alebo zadať na konci roka pri prevode účtov do nového roka, že zostatky previesť z 211200 na 211100? Mohlo by to tak byť?
sybila3
30.01.10,15:06
poradí mi niekto, či to tak môžem urobiť? ďakujem
Lianka
30.01.10,15:22
pokladňu SK som mala 211100, euro 211200, takže tento rok mi ostala len 211200. Môžem si na začiatku roka preúčtovať na 211100?Alebo zadať na konci roka pri prevode účtov do nového roka, že zostatky previesť z 211200 na 211100? Mohlo by to tak byť?

Ja som prevadzala (cez 261), ale mala by si mat na to doklad, ze SKK boli fyzicky zmenene na EUR. Prevadzala som k 1.1.2009.
sybila3
01.02.10,07:49
premenu mám vyriešenú, ja sa pýtam, keď konečný stav k 31.12.09 mám na účte 211200, či môžem k 1.1.2010 previesť na účet 211100. Keďže predtým boli Sk a eurá, tak pokl. SK bola 211100 a eur 211200. Lenže teraz keď 211100 nepoužívam nakoľko SK už nie sú, tak nechcem mať vynechané číslo, či to môžem tak urobiť?
sara-ke
01.02.10,10:54
dobra den, mam takuto otazku (robim PU v s.r.o.) este len kratko tak asi sa vam to bude zdat hlupe. ale neviem preco ked si otvorim v programe (Omega) uctovne doklady - PD ukazuje mi stav pokladne k 31.12. ze je : 24 971,- a ked si otvorim hlavnu knihu, alebo analiticku evidenciu 211 tak mi tam dava konecny stav uctu: 25 518,-

viete mi poradit preco? kde mam chybu alebo ako si to mozem skontrolovat?

dakujem
grammatika
01.02.10,10:59
dobra den, mam takuto otazku (robim PU v s.r.o.) este len kratko tak asi sa vam to bude zdat hlupe. ale neviem preco ked si otvorim v programe (Omega) uctovne doklady - PD ukazuje mi stav pokladne k 31.12. ze je : 24 971,- a ked si otvorim hlavnu knihu, alebo analiticku evidenciu 211 tak mi tam dava konecny stav uctu: 25 518,-

viete mi poradit preco? kde mam chybu alebo ako si to mozem skontrolovat?

dakujem

Nemáš 2pokladne?
Napadá ma:Mne to robilo pri prechode z roka 2008 na rok 2009 z toho dôvodu, že zostatok v SKK som musela previesť na novú pokladňu EUR-ktorá sa na začiatku roka 2009 automaticky vytvorila a mala som už druhú analytiku na EUR pokladňu.
sara-ke
01.02.10,11:07
aha....no mam 2 pokladne SKK a EUR ...to este nemam preuctovane lenze na SKK je suma 2 032,- zostatok z r.2008 a to je ovela vacsi ako ten rozdiel ktory mi ukazuje, tak kde moze byt chyba :(
este sa chcem spytat to preuctovanie skk na eur mam urobit cez 261?
sybila3
03.02.10,09:07
ak som mala v r. 2008 slov.pokl 211100 a eur 211200, v r. 2009 tiež ale v sk na konci nulový stav, môžem používať v r 2010 pokl. 211100 a preúčtovať koncový stav z pokl. eur 211200 na 211100 aby som nemala vynechané číslo analytiky? ďakujem
liba2
03.02.10,15:02
ak som mala v r. 2008 slov.pokl 211100 a eur 211200, v r. 2009 tiež ale v sk na konci nulový stav, môžem používať v r 2010 pokl. 211100 a preúčtovať koncový stav z pokl. eur 211200 na 211100 aby som nemala vynechané číslo analytiky? ďakujem
Môžeš, ale tiež s tým nemusíš nič robiť. V analytike nemáš vynechané číslo, veď vieš historicky dokázať, že bolo obsadené. Tiež to mám tak ako uvádzaš a nechávam to nezmenené. Ale zmeniť to môžeš, žiadny predpis ti to nezakazuje. Odporúčam ponechať ;)
sybila3
04.02.10,08:31
asi to tak teda ponechám, lebo by som musela prerábať všetky predkontácie. ďakujem ale budem rada, keď napíše svoj názor viac ľudí .
cagica
17.02.10,10:58
Ja pracujem tiež v Omege ale krátko a mne automaticky prehodilo pokladňu SKK na € čiže som malo zostatok v pokladni 211 001 8,074 Sk k 31,12,2008 a pri prechode mi automaticky program prehodil aj AE na 211 002 vo výške 268€ PS. Ale až teraz pri kontrolách som si všimla, že mi o sumu 268€ nesedí účet 701. Ako ste to Omegáčky urobili? Díky