moniq81
06.11.08,17:35
Ahoj poraďáci,

účtujem dve s.r.o., kde jedna platí nájom druhej. Jedna je mesačným a druhá štvrťročným platcom DPH. V zmluve o prenájme nebytových priestorov majú dohodu, že nájomné sa platí štvrťročne a aj faktúra sa vystavuje štvrťročne tej s.r.o., ktorá je štvrťročným platcom dph - prenajímateľ. Nájomca - s.r.o., ktorá je mesačným platcom však posiela zálohovo - podľa toho koľko peňazí má na účte určitú čiastku z nájomného počas celých troch mesiacov. Doteraz sa to robilo tak, že sa za štvrťok - konkrétne jeho posledný mesiac vystavila ostrá faktúra a odúčtovali sa zálohy - u prenajímateľa a aj nájomca si uplatnil odpočet, keď dostaliv mesiaci posledného štvrťoka ostrú faktúru s odpočítanými zálohami. Je to zle??? Je potrebné vystaviť za každú prijatú zálohu doklad a nárok na odpočet u nájomcu uplaniť podľa toho - v mesiaci keď bola záloha zaplatená? Musím podať DDP k DPH? Na strane prenajímateľa to ako problém nevidím, lebo za štvrťrok to zdaní tak či tak celé, ale u nájomcu mesačného platcu? Veľmi pekne prosím, čo mám robiť??? :(
Orsz
06.11.08,16:48
Ahoj poraďáci,

účtujem dve s.r.o., kde jedna platí nájom druhej. Jedna je mesačným a druhá štvrťročným platcom DPH. V zmluve o prenájme nebytových priestorov majú dohodu, že nájomné sa platí štvrťročne a aj faktúra sa vystavuje štvrťročne tej s.r.o., ktorá je štvrťročným platcom dph - prenajímateľ. Nájomca - s.r.o., ktorá je mesačným platcom však posiela zálohovo - podľa toho koľko peňazí má na účte určitú čiastku z nájomného počas celých troch mesiacov. Doteraz sa to robilo tak, že sa za štvrťok - konkrétne jeho posledný mesiac vystavila ostrá faktúra a odúčtovali sa zálohy - u prenajímateľa a aj nájomca si uplatnil odpočet, keď dostaliv mesiaci posledného štvrťoka ostrú faktúru s odpočítanými zálohami. Je to zle??? Je potrebné vystaviť za každú prijatú zálohu doklad a nárok na odpočet u nájomcu uplaniť podľa toho - v mesiaci keď bola záloha zaplatená? Musím podať DDP k DPH? Na strane prenajímateľa to ako problém nevidím, lebo za štvrťrok to zdaní tak či tak celé, ale u nájomcu mesačného platcu? Veľmi pekne prosím, čo mám robiť??? :(

No podľa mňa, povinnosť fakturovať DPH po prijatí platby sa neodvíja od toho, či je mesačný alebo štvrťročný platca DPH - zákon o DPH hovorí o povinnosti fakturovať do 15 dní od dňa dodania alebo prijatia platby .... no tento tvoj prípad sa mi zdá zbytočne komplikovaný. Účtovala som tiež takéto firmy, kde jedna druhej faktúrovala nájom, a tá čo faktúrovala bola štvrťročný platca, a druhá bola mesačným platcom. Faktúry sme vystavovali v prvý mesiac štvrťroku podľa zmluvy - a uplatnili sme takúto faktúru o nájme aj na odpočte pri DPH u mesačného platcu DPH - teda ak sa faktúrovalo za mesiace júl až september, faktúra bola vystavená v júli 2008 a nájomca - mesačný platca DPH si ju uplatnil v júli.
A potom môžte robiť počas celých troch mesiacov postupne platby. Ale naopak mi to naozaj nesedí :rolleyes: .
ekopo
06.11.08,16:52
Ak ste aj dohodnutí že nájomné sa platí štvťročne, ale nájomca čiastočne posiela platby, tak prenajímateľ je povinný vystaviť faktúru na prijatú platbu. Táto FA slúži pre evidenciu DPH. V "ostrej" FA je všetko vysporiadané.
Orsz
06.11.08,16:58
Takže v tomto prípade naozaj vidím väčší problém u prnajímateľa...... u nájomcu to nebude problém, ak mu prenajímateľ po prijatí platby nevystavil faktúru - pretože za to zodpovedá prenajímateľ.
moniq81
07.11.08,06:07
Prosím, poraďte ako to mám teraz riešiť spätne a čo najjednoduchšie?
ekopo
07.11.08,07:27
Prenajímateľ, ktorý je Q platca DPH, mal vystaviť na prijatú platbu doklad na účely odpočtu DPH. Ak nevystavil, nájomca nemal čo odpočítať. Odpočíta, až ked bude mať doklad - to podľa § 51 zákona o DPH. Prenajímateľ taktiež odvedie vlastne DPH v správnom Q, nakoľko celkovú FA vystavil v posledný mesiac. Avšak porušil § 71 ods. 1 zákona o DPH.
Ak by som sa mal rozhodnúť, čo robiť teraz, tak by som stav ponechal takto, nedával by som dodatočné DP, pretože doklad na odpočet DPH by som ako nájomca obdržal až teraz aj keby bol vystavený spätne.

p.s. v zadaní nie je správne definované kto komu faktúruje., cit: faktúra sa vystavuje štvrťročne tej s.r.o., ktorá je štvrťročným platcom ........Nájomca - s.r.o., ktorá je mesačným platcom však posiela zálohovo