robin1
06.11.08,19:55
Ahojte. Nový klient - jednochlapová SRO, založená v 2007,HV-strata. Chce prerobiť komplet účto za 2007.Zistila som nesprávne vypočítané líz.odpisy,náhrady za používanie súkr.auta nie sú v nákladoch, žiadne rezervy, OP.....
Závierka bola schválená. Vychádza mi, že by si mohol stratu navýšiť cca o 300tis. Dá sa urobiť dodat. DP pri schválnej účt.závierke? Nahodím si celý 2007 tak ako by mal byť a urobím DDP?A ako je to potom so zverejnením?
tetrisss
06.11.08,20:10
No urobis normalne spravne danove priznanie , vpredu na prednej strane oznacis ako dodatocne a posles na danovy urad. Ked velmi chces, mozes poslat sprievodny list a uviest tam dovody dodatocneho danoveho priznania.
Aljok
06.11.08,20:13
Ak bola závierka schválená nemôžeš otvárať uzavreté účtovné knihy.

Pozri Zákon o účtovníctve § 16

(9) Po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy s výnimkou podľa odseku 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

(10) Do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7).
tetrisss
06.11.08,20:21
Ak bola závierka schválená nemôžeš otvárať uzavreté účtovné knihy.

Pozri Zákon o účtovníctve § 16

(9) Po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy s výnimkou podľa odseku 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

(10) Do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7).

No ale pokial su tam take chyby, tak sa neda tento pripad pouzit?
robin1
06.11.08,20:22
Tak čo mám s ním robiť?
tetrisss
06.11.08,20:40
Podla zakona je povinna uctovna jednotka povinna uctovat spravne a tu tak nebolo /pravdepodobne/, ja si myslim ze pokial sa na taketo skutocnosti pride, treba to uviest na spravnu mieru, inak naco by bolo potom dodatocne danove priznanie?
robin1
06.11.08,20:51
Tiež si to myslím, len prebehlo už schválenie a následné zverejnenie závierky - to ma trochu zneisťuje.
Keď urobím DDP, znovu sa závierka schváli a zverejní?
Aljok
06.11.08,21:19
evina
06.11.08,21:46
Podla zakona je povinna uctovna jednotka povinna uctovat spravne a tu tak nebolo /pravdepodobne/, ja si myslim ze pokial sa na taketo skutocnosti pride, treba to uviest na spravnu mieru, inak naco by bolo potom dodatocne danove priznanie?

Na daný problém je potrebné pozrieť z hľadiska účtovného a z hľadiska daňového.

Dodatočné daňové priznanie sa podáva v prípade nesprávne vyčíslenej daňovej povinnosti /teda nie v prípade opravy účtovníctva/.
Podávame ho v podľa § 39 zákona 511/1992 o správe daní a poplatkov a môžeme ho podať aj v prípade, ak znižujeme DP:


3/ Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení, najneskôr však do štyroch rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie alebo hlásenie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na vrátenie nadmerného odpočtu alebo nárok na vrátenie dane. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie môže daňový subjekt podať aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daň má byť nižšia, ako bola správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie nemôže daňový subjekt podať po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.

Z hľadiska účtovného sa riadime zákonom o účtovníctve §16 odst. 9 už vyššie citovala Aljok a pri oprave účtovníctva postupujeme ďalej podľa toho, či ide o významnú alebo nevýznamnú chybu

http://www.porada.sk/t54016-dodatocne-danove-priznanie-k-dani-z-prijmov-a-nevyznamne-dodatocne-dorubenie-dane-z-p.html

http://www.porada.sk/710594-post4.html

O tom, čo je to významná alebo nevýznamná chyba je na Porade tiež dosť popísané, takže daj si cez lištu hľadaj.
robin1
07.11.08,08:51
Čo sa týka významnosti-áno, je to významná suma /mám smernicu/, takže ak už je závierka SCHVALENÁ, nemôžem urobiť OPRAVU účtovníctva za účelom vyčíslenia správneho HV za rok 2007? Nesprávne vyčíslené lízingové odpisy v sume 200tis. a iné nedostatky sa účtujú v tomto roku na 428,429?
Aljok
07.11.08,09:15
Nerobíš opravy v r. 2007, lebo ak bola schválená ÚZ zákon Ti nedovoľuje otvoriť účt. knihy. Opravy robíš v r. 2008. Významné chyby účtuješ na účty 428, 429 a samozrejme podáš DDP bez výkazov. Prečítaj si linky, ktoré máš uvedené v predchádzajúcich príspevkoch, príp. použi vyhľadávanie.
robin1
10.11.08,11:32
Ďakujem za doterajšie "navigovanie".
Už som naúčtovala všetky významné opravy na 428,429. Teraz sa mi strata navýšila a je v celkovej výške 400.tis. Urobím dodatočné DP a túto NOVÚ stratu môžem úmoriť?
robin1
10.11.08,20:03
Posúvam moju otázočku.
liba2
10.11.08,21:10
Ďakujem za doterajšie "navigovanie".
Už som naúčtovala všetky významné opravy na 428,429. Teraz sa mi strata navýšila a je v celkovej výške 400.tis.
Predpokladám, že je to účtovná strata.
Urobím dodatočné DP za rok 2007 a zistíš daňovú stratu.

a túto NOVÚ stratu môžem úmoriť?Umoruje sa daňová strata, teda môžeš to urobiť až v daňovom priznaní za r. 2008 ak bude mať firma zisk.