giovannajana
07.11.08,07:32
Zákonov neznalý začínajúci podnikateľ (neplatiteľ DPH) si na svojich faktúrach zvyšoval cenu o DPH cca 2 mesiace. Viem, že podľa zákona o DPH musí neoprávnene prijatú DPH odviesť daňovému úradu. Vedel by mi, prosím, niekto poradiť, akým spôsobom sa to robí? Podá sa klasické priznanie k DPH a uvedú sa tam len tie príjmy, alebo je na to iné tlačivo? Jeho zdaniteľným príjmom potom v tom prípade bude predpokladám suma bez DPH. Ďakujem vopred za všetky cenné rady.
evina
07.11.08,06:42
Zákonov neznalý začínajúci podnikateľ (neplatiteľ DPH) si na svojich faktúrach zvyšoval cenu o DPH cca 2 mesiace. Viem, že podľa zákona o DPH musí neoprávnene prijatú DPH odviesť daňovému úradu. Vedel by mi, prosím, niekto poradiť, akým spôsobom sa to robí? Podá sa klasické priznanie k DPH a uvedú sa tam len tie príjmy, alebo je na to iné tlačivo? Jeho zdaniteľným príjmom potom v tom prípade bude predpokladám suma bez DPH. Ďakujem vopred za všetky cenné rady.

Podá na klasickom tlačive a dôvod platenie na prvej strane zaškrtne § 78 ods. 3.
ZDENIELA
07.11.08,06:48
Doplňujem evinu:
áno jeho zdaniteľným príjmom v tomto prípade bude cena bez DPH
giovannajana
07.11.08,07:26
Ďakujem veľmi pekne za rýchle odpovede.

Ak môžem poprosiť ešte o jednu radu... Spomenutý mládenec má 2 predmety podnikania. V Alfe si založil 2 databázy. Tú druhú, v ktorej sa uviedol ako platiteľ, teraz zrušil a faktúry prepracoval do prvej v celkovej sume s DPH. Treba ich tam mať uvedené v sume s DPH alebo bez? Ak je jeho zdaniteľným príjmom suma bez DPH, predpokladám správne, že faktúry by v databáze mali byť bez DPH, ale ako potom zaúčtujem tú prijatú a odvedenú DPH? V Alfe neplatiteľa sa už nepodarí zobraziť DPH ako to bolo na pôvodných faktúrach. Alebo ich treba nahrať aj s DPH a úhrady rozdeliť na zdaniteľný a nezdaniteľný príjem?
Ďakujem znova.
evina
07.11.08,07:32
Ďakujem veľmi pekne za rýchle odpovede.

Ak môžem poprosiť ešte o jednu radu... Spomenutý mládenec má 2 predmety podnikania. V Alfe si založil 2 databázy. Tú druhú, v ktorej sa uviedol ako platiteľ, teraz zrušil a faktúry prepracoval do prvej v celkovej sume s DPH. Treba ich tam mať uvedené v sume s DPH alebo bez? Ak je jeho zdaniteľným príjmom suma bez DPH, predpokladám správne, že faktúry by v databáze mali byť bez DPH, ale ako potom zaúčtujem tú prijatú a odvedenú DPH? V Alfe neplatiteľa sa už nepodarí zobraziť DPH ako to bolo na pôvodných faktúrach. Alebo ich treba nahrať aj s DPH a úhrady rozdeliť na zdaniteľný a nezdaniteľný príjem?
Ďakujem znova.

Faktúry majú byť v účtovníctve tak ako ich vystavil. Na základe nich odvedie DPH horespomínaným spôsobom. Upozorňujem, že na žiadny odpočet zo žiadneho dokladu nemá nárok. Len zaplatí DPH, ktorú uviedol nesprávne na výstupných faktúrach. V účtovníctve urobíš interným dokladom opravu v stĺpcoch DPH a tržby..../závierkové operácie/
giovannajana
07.11.08,07:40
Ďakujem evina :-) Môžem sa ešte predsa len niečo opýtať? Myslíte si, že by bolo možné, aby odviedol DPH len za tých zákazníkov, ktorí sú platiteľmi DPH a neplatiteľov by len požiadal, aby si vymenili faktúry za tie bez uvedenej DPH? Viem, že to nie je celkom správne, ale suma, ktorú musí odviesť by sa mu tým dosť výrazne znížila.
Vladimír Ozimý
07.11.08,07:45
Upozorňujem na to že za neoprávnené faktúrovanie DPH vám daňový úrad uloží pokutu vo výške 10% z hodnoty DPH. (§35 ods.19 zákona 511/1992). Takže nebolo by efektívnejšie stornovať faktúry vystaviť bez DPH a vrátiť preplatok jednotlivým odberateľom pričom ich upozorniť na to pretože ten Váš klient neurobil problém len sebe ale aj odberateľom pretože im nevznikol nárok na odpočítanie DPH a ak dostanú daňovú kontrolu DPH ich vulúčia z nároku na odpočítanie.
giovannajana
07.11.08,07:55
Nerozumiem celkom. Ak vystaví storno na všetky faktúry a vystaví ich znova bez DPH a zákazníkom vyplatí rozdiel sumy? Tak či tak musia platitelia urobiť opravné priznanie DPH. Ak by on tú DPH odviedol aj tak by mali tí zákazníci pri daňovej kontrole problém za to, že si ju uplatnili?
Vladimír Ozimý
07.11.08,07:56
Nerozumiem celkom. Ak vystaví storno na všetky faktúry a vystaví ich znova bez DPH a zákazníkom vyplatí rozdiel sumy? Tak či tak musia platitelia urobiť opravné priznanie DPH. Ak by on tú DPH odviedol aj tak by mali tí zákazníci pri daňovej kontrole problém za to, že si ju uplatnili?

no samozrejme, veď im faktúroval neoprávnenú DPH, na takúto nevznikol nárok na odpočítanie lebo nie je splnená základné podmienka že vznikla daňová povinnosť
giovannajana
07.11.08,08:07
Prečo ich vylúčia? Veď predsa za vystavenie faktúry zodpovedá ten, kto ju vystavil. Teda tí zákazníci nemôžu za to, že im môj klient dodal zlú faktúru. A nie je to práve preto ošetrené tým, že ten kto DPH neoprávnene požadoval ju aj odvedie?
ekopo
07.11.08,08:14
Prečo ich vylúčia? Veď predsa za vystavenie faktúry zodpovedá ten, kto ju vystavil. Teda tí zákazníci nemôžu za to, že im môj klient dodal zlú faktúru. A nie je to práve preto ošetrené tým, že ten kto DPH neoprávnene požadoval ju aj odvedie?
prečo je to tak, je zvýraznené


§ 49
Odpočítanie dane platiteľom


(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.


(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň


a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
Vladimír Ozimý
07.11.08,08:23
Prečo ich vylúčia? Veď predsa za vystavenie faktúry zodpovedá ten, kto ju vystavil. Teda tí zákazníci nemôžu za to, že im môj klient dodal zlú faktúru. A nie je to práve preto ošetrené tým, že ten kto DPH neoprávnene požadoval ju aj odvedie?

nie nie je to tým ošetrené. Tým je len ošetrené to aby osoba ktorá porušuje zákon odviedla to čo si neoprávnene vyfaktúrovala. Ak nie som platiteľom DPH podľa zákona o DPH potom nemám právo faktúrovať DPH. ak to urobím osoba ktorá príjme takúto faktúru musí posúdiť či má alebo nemá nárok na odpočítanie dane. Takže nárok posudzujem ja ako prijímateľ a nie ten kto vystavuje doklad a v § 49 je jednoznačne uvedené že je odvedená platiteľom čo váš klient nespĺňa
evina
07.11.08,08:35
Prečo ich vylúčia? Veď predsa za vystavenie faktúry zodpovedá ten, kto ju vystavil. Teda tí zákazníci nemôžu za to, že im môj klient dodal zlú faktúru. A nie je to práve preto ošetrené tým, že ten kto DPH neoprávnene požadoval ju aj odvedie?

Na podporu príspevkov 11, 12 uvádzam pre zaujímavosť ešte jednu citáciu z § 69 zákona o DPH. Nie je to presne tá istá situácia, len aby si si vedela uvedomiť prísnosť zákona o DPH - ak odpočítaš DPH z faktúry, ktorú iný platiteľ neodviedol i tak môže nastať problém i keď "úmysel" je ťažšie preukázať...ale na Porade sme veru riešili i takto neuznanú DPH pri odpočte, a to že ju nezaplatil už naozaj ťažko môžeme vedieť ....

10/ Platiteľ, ktorému bol dodaný tovar alebo služba v tuzemsku, ručí spoločne a nerozdielne za daň z predchádzajúceho stupňa uvedenú na faktúre, ak vyhotoviteľ faktúry vykázanú daň úmyselne nezaplatil alebo úmyselne sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ pri uzavretí zmluvy mal o tom vedomosť.
giovannajana
07.11.08,08:36
Takže ozaj bude výhodnejšie poslať opravené faktúry, vyplatiť rozdiel a zákazníci si budú musieť podať opravné priznania DPH...
evina
07.11.08,08:42
Takže ozaj bude výhodnejšie poslať opravené faktúry, vyplatiť rozdiel a zákazníci si budú musieť podať opravné priznania DPH...

Priznám sa, že toto by som ja už nerobila /minimálne tam, kde daňová povinnosť už prešla, t.j. už mal povinnosť daň zaplatiť DÚ/. Píšeš, že takto vystavoval faktúry dva mesiace, t.j. jeho daňová povinnosť minimálne u jedného mesiaca nastala / daň neodviedol./
Predpokladám aj, že nie všetci odberatelia budú s takýmto spôsobom súhlasiť....určite niekomu z nich bude prekážať na základe čoho majú urobiť dodatočné DPH...

§78
3/ Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.
giovannajana
07.11.08,08:57
Priznám sa, že teraz so už z toho úplne zmetená. Takže čo by ste mi navrhli. Tak či onak si jeho zákazníci uplatnili DPH a ak ich o tom informuje, tak či onak budú musieť podávať opravné priznania. Aj keď chybu napraví tým, že tú DPH on odvedie a zaplatí pokutu...
ekopo
07.11.08,08:59
mimotemy Vlado, ako dávaš 2 súhlasy ? :)
evina
07.11.08,09:03
mimotemy Vlado, ako dávaš 2 súhlasy ? :)

Ja už od zvedavosti odpadávam dlhšiu dobu :D:D
evina
07.11.08,09:07
Priznám sa, že teraz so už z toho úplne zmetená. Takže čo by ste mi navrhli. Tak či onak si jeho zákazníci uplatnili DPH a ak ich o tom informuje, tak či onak budú musieť podávať opravné priznania. Aj keď chybu napraví tým, že tú DPH on odvedie a zaplatí pokutu...

Áno, všetci platitelia DPH budú musieť podať dodatočné DPH /nie opravné-to je do termínu podania/ a vrátiť daň. Tvoj klient DPH odvedie a má šancu dostať pokutu...
On nemal čo DPH fakturovať a odberatelia si ju nemohli odpočítať lebo v skutočnosti neexistovala /laicky zhrnuté, to, čo je podložené paragrafmi/.

P.s. Šancu na dohodu má s neplatiteľmi, ale podotýkam, tam kde prešla už daňová povinnosť, t.j. malo byť podané DP by som opravy nerobila a veľmi dlho by som si nadávala prečo som sa pri vystavovaní faktúr ako neplatiteľ DPH neporadila ....bohužiaľ za všetko sa platí...
Tweety
07.11.08,09:08
Ja už od zvedavosti odpadávam dlhšiu dobu :D:D
A nebude to tým, že my ostatní máme väčšinou nick z jedného slova, a on až z dvoch?:--- a dokonca má celé pravé meno.:)
giovannajana
07.11.08,09:29
evina, to je tak, keď si niekto myslí, že podnikanie je sranda. On sa pôvodne zľakol, že DPH zabudol dávať na tie faktúry z prvého predmetu živnosti. Keď som mu povedala, že je to práve naopak, pol prekvapený. Ale že je to až také zložité, som prekvapená aj ja, lebo určite nie je ani prvý ani posledný, čo urobil takú blbosť a ak by boli všetci jeho zákazníci platiteľmi DPH a on vystavil cca 100 faktúr, tak by bol Daňový úrad zavalený dodatočnými priznaniami... (Našťastie je ich vraj len 17)
evina
07.11.08,09:33
evina, to je tak, keď si niekto myslí, že podnikanie je sranda. On sa pôvodne zľakol, že DPH zabudol dávať na tie faktúry z prvého predmetu živnosti. Keď som mu povedala, že je to práve naopak, pol prekvapený. Ale že je to až také zložité, som prekvapená aj ja, lebo určite nie je ani prvý ani posledný, čo urobil takú blbosť a ak by boli všetci jeho zákazníci platiteľmi DPH a on vystavil cca 100 faktúr, tak by bol Daňový úrad zavalený dodatočnými priznaniami... (Našťastie je ich vraj len 17)

DPH je veľkým príjmom do ŠR a štát si ho pochopiteľne stráži. Je na Vás oboch zvážiť, ak ich je 17, či už povinnosť odvodu nastala, či nie, či a u koľkých bola odpočítaná .
Upozorňujem Ťa ešte na to, že ak sa to týkalo viacerých mesiacov, je potrebné podať DP za každý mesiac.
Vladimír Ozimý
07.11.08,09:40
už som tu písal že ani len netuším prečo dávam dva súhlasy, proste dám súhlas a ono to nabehne dvakrát :D. No tak to neriešim, proste som niečim iný hehe...:rolleyes:
giovannajana
07.11.08,11:16
Tak aby som si bola úplne istá, čo treba robiť:
1.) Klient skontaktuje zákazníkov, ktorí nie sú platiteľmi DPH a vymení im faktúry za faktúry v plnej sume, ale bez uvedenia DPH (pokiaľ budú súhlasiť).
2.) Klient odvedie za platiteľov DPH a bude očakávať pokutu vo výške 10% z odvedenej sumy. Zároveň upozorní zákazníkov, že si DPH uviedol neoprávnene a teda oni nemali právo si tú DPH uplatniť. Budú nahnevaní, ale aj tak budú musieť podať dodatočné daňové priznanie. A klient im nahradí uplatnenú DPH.

Je to tak?
rodina1
10.11.08,10:17
Dobrý deň. Pred sebou mám príjmový pokladničný doklad od českého dodávateľa. Na pečiatke má uvedené len IČO, teda predpokladám, že nie je platiteľom DPH. Ide o poskytnutie služby (brúsenie nožov a ostatných kuchynských potrieb). Na uvedenom doklade je cena bez DPH (1735, Sk), DPH (329,- Sk) a cena spolu (2064,- Sk). Keďže sa podľa mňa nejedná o platiteľa DPH v ČR myslím si, že uvedenú DPH si nemôžeme uplatniť. Potom celú sumu (2064,- Sk) dám do 0% DPH a zaúčtujem? Alebo do VOZD dám sumu 1735,- a sumu 329,- (DPH) dám do VNZD? Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne a že nie som mimotemy. Ďakujem.
Zoltán Kovács
10.11.08,10:20
Dobrý deň. Pred sebou mám príjmový pokladničný doklad od českého dodávateľa. Na pečiatke má uvedené len IČO, teda predpokladám, že nie je platiteľom DPH. Ide o poskytnutie služby (brúsenie nožov a ostatných kuchynských potrieb). Na uvedenom doklade je cena bez DPH (1735, Sk), DPH (329,- Sk) a cena spolu (2064,- Sk). Keďže sa podľa mňa nejedná o platiteľa DPH v ČR myslím si, že uvedenú DPH si nemôžeme uplatniť. Potom celú sumu (2064,- Sk) dám do 0% DPH a zaúčtujem? Alebo do VOZD dám sumu 1735,- a sumu 329,- (DPH) dám do VNZD? Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne a že nie som mimotemy. Ďakujem.
Aj keby bol platiteľom DPH, by nárok na uplatnenie českej dph b nevznikol.
rodina1
10.11.08,10:29
Aj keby bol platiteľom DPH, by nárok na uplatnenie českej dph b nevznikol.
Ďakujem.
Jana Acsová
10.11.08,11:13
Ak český dodávateľ vykonáva zdaniteľnú činnosť (služby) s miestom dodania na území Slovenska, vzniká mu povinná registrácia podľa § 5 (právnická alebo fyzická osoba, ktorá tu nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň). Registrácia vzniká pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane.

Ak Čech brúsi nože na Slovensku a pre slovenský subjekt, miesto dodania tejto služby je SR podľa § 15 ods. 6. Mal by byť registrovaný pre daň a fakturovať pod slovenským IČ DPH a so slovenskou DPH. Overte si, že daň, ktorú uvádza nie je náhodou z týchto dôvodov a nechýbajú náležitosti faktúry. Táto činnosť sa totiž môže týkať domácností, kde sa faktúra vyhotovovať nemusí.

Odporúčam preveriť súvislosti.
rodina1
10.11.08,12:38
Ak český dodávateľ vykonáva zdaniteľnú činnosť (služby) s miestom dodania na území Slovenska, vzniká mu povinná registrácia podľa § 5 (právnická alebo fyzická osoba, ktorá tu nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň). Registrácia vzniká pred začatím vykonávania činnosti, ktorá je predmetom dane.

Ak Čech brúsi nože na Slovensku a pre slovenský subjekt, miesto dodania tejto služby je SR podľa § 15 ods. 6. Mal by byť registrovaný pre daň a fakturovať pod slovenským IČ DPH a so slovenskou DPH. Overte si, že daň, ktorú uvádza nie je náhodou z týchto dôvodov a nechýbajú náležitosti faktúry. Táto činnosť sa totiž môže týkať domácností, kde sa faktúra vyhotovovať nemusí.

Odporúčam preveriť súvislosti.
Sme reštauračné zariadenie, a tento dotyčný človek tu bol cez víkend. Vychádzam len z dokladov, ktoré mi boli predložené. Vedúca prevádzky mu dala čisté tlačivo fa a tiež čistý PPD. Na fa uviedol brúsenie nožov, suma ...., brúsenie šnekov, suma... Zrátal sumy, vyšlo 1735,- Sk, k tomu vypočítal DPH 329,- a uviedol napokon suma celkom 2064,- Sk. Fa neobsahuje náležitosti podľa § 71 zákona o DPH. Skôr je informatívna, čo robil. K tomu vypísal PPD, kde je tiež uvedená suma bez DPH, DPH a suma celkom. Doklad opečiatkoval: jeho meno, brusičství, 460 06 Liberec, Dělnická 15, IČO 15166660. To je všetko. Myslím si, že je to podnikateľ, ktorý takto chodí po celej SR a brúsi nože. Takže celú sumu 2064,- dám do VNZD bez uvedenia DPH?
Jana Acsová
10.11.08,15:44
Takže celú sumu 2064,- dám do VNZD bez uvedenia DPH?Ak sa nedorieši situácia, každá rada bude len "improvizáciou riešenia". Odporúčam VOZD vo výške vyčísleného základu dane (DPH ako VNZD). Ak máte možnosť kontaktovať dotyčného, upozornite ho:
- na nesprávne vyhotovené faktúry,
- na povinnosť registrácie na Slovensku,
- na skutočnosť, že ak vyčísli slovenskú daň z činnosti vykonávanej na Slovensku, tak túto daň je povinný odviesť do štátneho rozpočtu aj keď nie je registrovaným platiteľom (§ 69 ods. 5 nášho ZDPH).

Hold, nie je to podľa môjho názoru lacný špás. Snáď len kým sa naň nepríde.
rodina1
11.11.08,05:37
Ďakujem za radu.