anelly
07.11.08,07:50
"Zdedila" som od 1.7.08 učto, pri ktorom sa za posledný rok vystriedali 4 účtovníčky. Poprosím profíkov z oblasti odpisov o radu mojich zatiaľ 2 prípadoch :
1. 12/2002 zakúpená+zaradená výrobná linka, 2.odpis.skup, rovnomerný odpis
v 12/2007 bolo z linky predaných 24m a 12metrov zostalo (ďalej sa na nej pracuje) - to som našla v poznámkach, bol zaúčtovaný predaj 641, ale 541 nebola zaúčt. a odpisy sú zaúčtované stále v tej istej výške ako keby sa nič nestalo, ani v karte majetku nie sú zaevidované žiadne zmeny. Čo mám urobiť, aby som stav v majetku dostala do reálu?
2. 9/2006 zakúpený + zaradený stroj, 2.odpis.skup., zrýchlený odpis
4/2007 technické zhodnotenie - bolo pridané k stroju prídavné zariadenie
10/2008 - predaj prídavného zariadenia (t.j."technického zhodnotenia"). 641 nie je problém - je na faktúre, ale čo zaúčtovať na 541 a o odpisoch si nedovolím ani uvažovať.
Prosím poradíte?
Ešte pozn.ak niekto môže poradiť ako to zrealizovať v MoneyS3. Ďakujem!!!
Vladimír Ozimý
07.11.08,08:35
"Zdedila" som od 1.7.08 učto, pri ktorom sa za posledný rok vystriedali 4 účtovníčky. Poprosím profíkov z oblasti odpisov o radu mojich zatiaľ 2 prípadoch :
1. 12/2002 zakúpená+zaradená výrobná linka, 2.odpis.skup, rovnomerný odpis
v 12/2007 bolo z linky predaných 24m a 12metrov zostalo (ďalej sa na nej pracuje) - to som našla v poznámkach, bol zaúčtovaný predaj 641, ale 541 nebola zaúčt. a odpisy sú zaúčtované stále v tej istej výške ako keby sa nič nestalo, ani v karte majetku nie sú zaevidované žiadne zmeny. Čo mám urobiť, aby som stav v majetku dostala do reálu?
No musíte varadiť majetok v ocenení predanej časti výrobnej linky v čase kedy ste na to prišli takže rok 2008 (§ 3 zákona o účtovníctve).Takisto musíte upraviť výšku odpisov opravným dokladom aby na účte oprávok bola správna výška odpisov, t.j. opačným zápisom ako ste účtovali odpisy zúčtujete storno odpisov, ktoré nemala účtovna jednotka už účtovať z predaj výrobnej linky. Daňovo však treba vysporiadať rok 2007. Ak dopad je taký že v konečnom dôsledku sa zníži základ dane (porovnať zostatkovú cenu predanej výrobnej linky, ktorá vstupuje ako daňový výdavok a odpisy uplatnené z predanej výrobnej linky) potom môže ale nemusí daňovník podať dodatočné daňové priznanie. Ak je efekt opačný vzniká povinnosť podať DDP a odviesť daň
2. 9/2006 zakúpený + zaradený stroj, 2.odpis.skup., zrýchlený odpis
4/2007 technické zhodnotenie - bolo pridané k stroju prídavné zariadenie
10/2008 - predaj prídavného zariadenia (t.j."technického zhodnotenia"). 641 nie je problém - je na faktúre, ale čo zaúčtovať na 541 a o odpisoch si nedovolím ani uvažovať.
Prosím poradíte?
na účte 541 zúčtujete zostatkovú cenu technického zariadenia, ktoré viete v čase predaja oceniť. Percentuálne si určiť odpisy na to zariadenie ponížiť o odpisy obstarávaciu cenu tech. zariadenia a dostanete zostatkovú cenu ktorú zúčtujete na 541 (na účte 541 je účtovná nie daňová zostatková cena, .tj. ak máte rozdielne daňové a účtovné odpisy musíte vysporiadať rozdiel v DP za rok 2008. Odpisy budete do času predaja účtovať za celé mesiace (zase pôjde len o účtovné odpisy a nie daňové takže rozdiel vysporiadate v daňovom priznaní)
Ešte pozn.ak niekto môže poradiť ako to zrealizovať v MoneyS3. Ďakujem!!!
Neviem

.........................................
anelly
07.11.08,10:44
Ďakujem pán Ozimný! Pochopila som a som rada, že ste mi odpísali práve Vy. Ešte raz ďakujem!