monikammm
07.11.08,08:12
Viem,že sa tu už popísalo okolo toho veľa,premŕvam sa v príspevkoch už od rána, ale nikde som nenašla takú "polopatistickú" odpoveď.
Začínam účtovať novú s.r.o., majú v TB korunový účet a EURO účet.
Teraz mám prvý výpis z devízového účtu a neviem si s ním rady.
Úhrada faktúry, ktorá bola prijatá v Eurách, (samozrejme v HK prepočítaná na Sk kurozm NBS stred) - z účtu odišlo presne toľko EUR, koľko je na fa, ale samozrejme, v Sk je to už iná suma. Čo sa mi má rovnať? Sumy v EUR, to je jasné, ale potom mám tri možnosti:
-buď si ustrážim aj sumu v Sk rovnakú- vtedy musím natvrdo nahodiť kurz taký, akým bola účtovaná prijatá fa (NBS stred),
-alebo kurz NBS stred v deň odpísania z účtu, vtedy sa nebude rovnať suma v SK,
-alebo kurz TB v deň odpísania z účtu (ten na výpise nevidím).
Takisto iné prevody z a na devízový účet, poplatky, úroky... vždy tam vidím väčšinou len sumu v EUR, aký kurz mám používať. Vždy z toho dátumu NBS stred?
Tiež mám problém - prevod z EUR účtu na korunový. Na Sk účte je napr. príjem 303200 Sk (10000 EUR), na EUR účte mám odpísané 10000 Eur (v zátvorke 304100 SK).
A kurzové rozdiely, ktoré mi vzniknú účtujem priebežne? Lebo podľa mňa, ked bola fa vystavená a uhradená v rovnakej sume EUR, KR nevzniká. Vznikol by vtedy,keby bola uhrádzaná z účtu v SK, nie?
PRosím poraďte, už som sa úplne domotala.
m.hladka
07.11.08,07:18
KR vzniká tým, že deň vystavenia fa je iný ako deň úhrady. Berie sa vždy kurz NBS.
AHA
07.11.08,07:24
Viem,že sa tu už popísalo okolo toho veľa,premŕvam sa v príspevkoch už od rána, ale nikde som nenašla takú "polopatistickú" odpoveď.
Začínam účtovať novú s.r.o., majú v TB korunový účet a EURO účet.
Teraz mám prvý výpis z devízového účtu a neviem si s ním rady.
Úhrada faktúry, ktorá bola prijatá v Eurách, (samozrejme v HK prepočítaná na Sk kurozm NBS stred) - z účtu odišlo presne toľko EUR, koľko je na fa, ale samozrejme, v Sk je to už iná suma. Čo sa mi má rovnať? Sumy v EUR, to je jasné, ale potom mám tri možnosti: Prečo chcete strážiť pri EUR účte Sk ?
-buď si ustrážim aj sumu v Sk rovnakú- vtedy musím natvrdo nahodiť kurz taký, akým bola účtovaná prijatá fa (NBS stred),
-alebo kurz NBS stred v deň odpísania z účtu, vtedy sa nebude rovnať suma v SK,
-alebo kurz TB v deň odpísania z účtu (ten na výpise nevidím).
Takisto iné prevody z a na devízový účet, poplatky, úroky... vždy tam vidím väčšinou len sumu v EUR, aký kurz mám používať. Vždy z toho dátumu NBS stred?
Tiež mám problém - prevod z EUR účtu na korunový. Na Sk účte je napr. príjem 303200 Sk (10000 EUR), na EUR účte mám odpísané 10000 Eur (v zátvorke 304100 SK).Tam je treba použiť prepočítací kurz pri konverzii
A kurzové rozdiely, ktoré mi vzniknú účtujem priebežne? Lebo podľa mňa, ked bola fa vystavená a uhradená v rovnakej sume EUR, KR nevzniká. Vznikol by vtedy,keby bola uhrádzaná z účtu v SK, nie?Samozrejme, že vznikne ibaže by bola vystavená a uhradená v ten istý deň.
PRosím poraďte, už som sa úplne domotala.
Dúfam, že som Vás nedomotala viacej:eek:
monikammm
07.11.08,09:02
No,Bože, ďakujem. Neviem, či rozumiem.
Pri úhrade účtujem sumu v EUR, kurz NBS stred (nie TB). Potom mi na 321 vznikne KR, pretože kurz je iný ako ten,v ktorom bola zaúčtovaná fa.Takýto KR účtujem pri každej fa.
Potom prevod na Sk účet: na účte EUR zaúčtujem úbytok EUR, kurz tam na výpise mám, tak účtujem tým kurzom z TB.
A poplatky,úroky... Tam zasa NBS stred?
Totiž zdá sa mi divné účtovať jeden mesačný výpis kurzami rôznych bánk - raz NBS stred a raz zasa kurzom TB v daný deň.
Je to fakt správne?
AHA
07.11.08,09:04
No,Bože, ďakujem. Neviem, či rozumiem.
Pri úhrade účtujem sumu v EUR, kurz NBS stred (nie TB). Potom mi na 321 vznikne KR, pretože kurz je iný ako ten,v ktorom bola zaúčtovaná fa.Takýto KR účtujem pri každej fa.
Potom prevod na Sk účet: na účte EUR zaúčtujem úbytok EUR, kurz tam na výpise mám, tak účtujem tým kurzom z TB.
A poplatky,úroky... Tam zasa NBS stred?
Totiž zdá sa mi divné účtovať jeden mesačný výpis kurzami rôznych bánk - raz NBS stred a raz zasa kurzom TB v daný deň.
Je to fakt správne?
Používajte iba kurz NBS iba pri konverzii použite kurz Vašj banky.
monikammm
07.11.08,09:14
tak to som chcela počuť. Ďakujem mockrát.