barbadoss
19.05.05,13:08
Dobrý deň,

na školení s p.Kováčikovou som sa dopočula že odviesť daň musí i neplatiteľ DPH v SR ktorý dodáva tovar do iného členského štátu neplatiteľovi (tzn. nie je splnená podmienka oslobodenia tohto dodania podľa § 43).
Ak máte také info, neviete na základe čoho k tomuto dospela ? V § 69 nič také nie je .


diky
barbadoss
19.05.05,11:57
no idea ??
Mirka-test
19.05.05,12:42
§13 ods.1 hovorí, že miestom zdan. plnenia pri tovare je miesto kde sa preprava tovaru začína, t.j. SR, ak odberateľ je platca DPH, potom je toto dodanie oslobodené ako uvádzate podľa §43 ak nie je platca DPH, daň sa musí odviesť tak kde je miesto zdan. plnenia to jest v SR. Slovenský platca, dodávateľ, musí vystaviť FA s DPH.
Mirka-test
19.05.05,12:59
Ahoj, asi nemyslela odviesť daň v SR ale v tom členskom štáte, kam dodávaš. Ak dodávaš neplatcovi, nemáš na koho preklopiť daň a možno sa ťa týka povinnosť registrácie a podávanie DP tam. Pozri sa na náš zákon a §5 a 6 o zahraničnej osobe (ako keby si zvonka dodával do SR). Oni to budú mať podobne. Dôležité je, či nejde o zásielkový obchod §6 ods.5 - tam je limit a až po jeho prekročení, inak ihneď. Pozor limit je v každej krajine iný.
Vyzerá, že máš v tom zákone trošku zmetok. Prečo by mal platiť daň v členskom štáte odberateľa, keď podľa §13 ods.1 je miestom zdan. plnenia pri dodávaní tovaru miesto kde sa preprava alebo odoslanie tovaru začína, t.j.SR, daň sa musí jednoznačne zaplatiť v SR. Faktúra sa vystaví z daňou a zahraničný odberateľ môže požiadať DÚ Bratislava I. o vrátenie zaplatenej dane!!!!! Zásielkový predaj sa týka situácie, keď sa tovar z EÚ dodáva do tuzemska neplatcovi, nie opačne, nepleť to!
JanaSys
19.05.05,13:30
Vyzerá, že máš v tom zákone trošku zmetok. Prečo by mal platiť daň v členskom štáte odberateľa, keď podľa §13 ods.1 je miestom zdan. plnenia pri dodávaní tovaru miesto kde sa preprava alebo odoslanie tovaru začína, t.j.SR, daň sa musí jednoznačne zaplatiť v SR. Faktúra sa vystaví z daňou a zahraničný odberateľ môže požiadať DÚ Bratislava I. o vrátenie zaplatenej dane!!!!! Zásielkový predaj sa týka situácie, keď sa tovar z EÚ dodáva do tuzemska neplatcovi, nie opačne, nepleť to!Svoj príspevok vymažem, nech sa to neopakuje, ale:
- on je neplatca, tak ako môže vystaviť FA s daňou?
- súhlasím so zásielkovým predajom (z EU do tuzemska), myslela som to tak, že je to rovnaký prípad akokeby neplatca z EU dodával tovar do SR. Potom má ten aké povinnosti? Ak sa ho týka zásielkový predaj, tak limit ak nie, registrácia ihneď.
Mirka-test
19.05.05,13:33
Svoj príspevok vymažem, nech sa to neopakuje, ale:
- on je neplatca, tak ako môže vystaviť FA s daňou?
- súhlasím so zásielkovým predajom (z EU do tuzemska), myslela som to tak, že je to rovnaký prípad akokeby neplatca z EU dodával tovar do SR. Potom má ten aké povinnosti? Ak sa ho týka zásielkový predaj, tak limit ak nie, registrácia ihneď.
Bože, ja už som asi taká prepracovaná, že už ani neviem čo čítam, SORRY, nevšimla som si, že je tam neplatca neplatcovi, myslela som, že platca faktúruje neplatcovi.:o
JanaSys
19.05.05,13:35
Bože, ja už som asi taká prepracovaná, že už ani neviem čo čítam, SORRY, nevšimla som si, že je tam neplatca neplatcovi, myslela som, že platca faktúruje neplatcovi.:o Neva. Ako je to s tou registráciou. Naozaj by ma to zaujímalo.
Mirka-test
19.05.05,13:42
Podľa mňa sa musí registrovať, ako ostatní, keď dosiahne obrat 1 500 000,- Sk.

Ale matne si spomínam, že na školení sa hovorilo niečo o tom, že tovar alebo služby poskytované z tuzemska do EU, sa do obratu nezahŕňajú????? Neviete o tom niekto niečo?????:confused: