Ada13
07.11.08,09:51
Dobrý deň,

prosím Vás napíšte mi kto sa už s tým stretol, ako treba dokladovať použitie súkromného auta zamestnanca na služobnú cestu, konkrétne myslím na spotrebu a tankovanie PHM.

Dopredu ďakujem Vaše postrehy :)
veronikasad
07.11.08,09:14
Dobrý deň,

prosím Vás napíšte mi kto sa už s tým stretol, ako treba dokladovať použitie súkromného auta zamestnanca na služobnú cestu, konkrétne myslím na spotrebu a tankovanie PHM.

Dopredu ďakujem Vaše postrehy :)
V príkaze na pracovnú cestu zamestnávateľ určí zamestnancovi, či sa mu pri použití súkr.mot.vozidla preplatí náhrada vo výške cestovného verejnou hromadnou dopravou alebo náhrada v zmysle zákona cestovných náhradách.
V druhom prípade je to 5,50 sk /km + spotreba PHM podľa tech.preukazu.
Ada13
07.11.08,09:33
asi som to nesformulovala presne, tomuto rozumiem, len mi ide o to že čím vydokladujem - myslím pokladničný bloček z čerpacej stanice na ktorej je cena PHM v deň tankovania
Ada13
07.11.08,09:33
alebo si pozriem cenu PHM na webe?
Chobot
07.11.08,09:56
asi som to nesformulovala presne, tomuto rozumiem, len mi ide o to že čím vydokladujem - myslím pokladničný bloček z čerpacej stanice na ktorej je cena PHM v deň tankovania


alebo si pozriem cenu PHM na webe?

Môžeš aj tak aj tak. U zamestnanca je to možné, v prípade SZČO nie, ten musí predložiť bloček z tankovania.
janka331
16.06.09,16:39
V tejto súvislosti mám otázku. Na služobnú cestu - školenie sme išli štyri. Použili sme súkromné auto jednej z účastníčok školenia. Cestovné preplatili len majiteľke auta, vo výške cestovného lístka a ostatným iba stravné. Je to správny postup a kde by som mohla nájsť informáciu. Ďakujem
Tweety
16.06.09,16:40
V tejto súvislosti mám otázku. Na služobnú cestu - školenie sme išli štyri. Použili sme súkromné auto jednej z účastníčok školenia. Cestovné preplatili len majiteľke auta, vo výške cestovného lístka a ostatným iba stravné. Je to správny postup a kde by som mohla nájsť informáciu. Správne jej mala byť preplatená náhrada za použív. OMV. Info nájdeš priamo v Zákone o cestovných náhradách. § 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky. Ďakujem
Odpovede v texte.
atka4
16.06.09,17:03
V tejto súvislosti mám otázku. Na služobnú cestu - školenie sme išli štyri. Použili sme súkromné auto jednej z účastníčok školenia. Cestovné preplatili len majiteľke auta, vo výške cestovného lístka a ostatným iba stravné. Je to správny postup a kde by som mohla nájsť informáciu. Ďakujem
Zákon o cest. náhradách:
http://www.porada.sk/t18030-p11-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html

Pozri § 7 Zákona o cestovných náhradách

Odst. 1 - Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná sadzba náhrady za každý 1 km jazdy /0,183 €/km/ a náhrada za spotrebované pohonné látky,

odst. 8 - Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.

t.j. závisí od odhody zamestnávateľa so zamestnancom, prípadne, ak je k tomu vo firme vypracovaná Smernica, tak sa to riadi ňou....
obe možnosti sú možné...., t.j. aj aj vyplatenie cestovného vo výške náhrady cestovného, ak bolo dohodnuté, je OK.
veronikasad
16.06.09,17:07
zrejme janka331 chcela počuť, že preplatenie cestovného v cene cestovného lístka mali všetky štyri, ktoré sa zúčastnili školenia a cestovali autom kolegyne...
To si ale mali dohodnúť so zamestnávatelom pred absolvovaním školenia.
janka331
16.06.09,18:15
Ďakujem všetkým za odpovede. Naozaj ma zaujímalo hlavne to, či cestovné mali mať preplatené aj ostatné tri. Tá druhá možnosť nebola ani ponúknutá. Viem, že neznalosť neospravedĺňuje, ale chcem to hlavne vedieť pre budúcnosť, pretože to školenie bude pokračovať o niekoľko mesiacov. Zamestnavateľ totiž v tomto prípade získal. Zaplatil podstane menej ako keby platil 4 ľuďom cestovné tam a späť za tri dni. Ešte raz ďakujem.
veronikasad
16.06.09,18:20
Ďakujem všetkým za odpovede. Naozaj ma zaujímalo hlavne to, či cestovné mali mať preplatené aj ostatné tri. Tá druhá možnosť nebola ani ponúknutá. Viem, že neznalosť neospravedĺňuje, ale chcem to hlavne vedieť pre budúcnosť, pretože to školenie bude pokračovať o niekoľko mesiacov. Zamestnavateľ totiž v tomto prípade získal. Zaplatil podstane menej ako keby platil 4 ľuďom cestovné tam a späť za tri dni. Ešte raz ďakujem.
Janka, suhlasim s tebou, ale takuto podmienku si musite dohodnúť so zamestnávatelom pred nástupom na pracovnú cestu. Alebo mal zamestnankyni, ktorá cestovala vlastným vozidlom, preplatiť spotrebu PHM + sadzbu základnej náhrady, čo je určite viac ako náhrada cestovného.
atka4
16.06.09,18:22
Ďakujem všetkým za odpovede. Naozaj ma zaujímalo hlavne to, či cestovné mali mať preplatené aj ostatné tri. Tá druhá možnosť nebola ani ponúknutá. Viem, že neznalosť neospravedĺňuje, ale chcem to hlavne vedieť pre budúcnosť, pretože to školenie bude pokračovať o niekoľko mesiacov. Zamestnavateľ totiž v tomto prípade získal. Zaplatil podstane menej ako keby platil 4 ľuďom cestovné tam a späť za tri dni. Ešte raz ďakujem.

Nabudúce, pred nástupom na pracovnú cestu, si treba nechať podpísať nadriadeným tzv. vyslanie na pracovnú cestu, kde bude uvedené, ako sa tam dopravíte a podobne.
Ak pôjde opäť kolegyňa autom, tak by sa mala dohodnúť so zamestnávateľom, či môže použiť vlastné MV.
Ostatné sa môžu dohodnúť na preplatení ceny cest. lístka, ale to by mohol zamestnávateľ chcieť, aby ste mu ho doložili. (hoci nemusí)
Je to na dohode a pravidlách vo firme....
sonka1
17.06.09,16:15
Ahojte, chcela by som sa spýtať, že, ak idem na služobnú cestu osobným automobilom - zamestnávateľ môže a nemusí súhlasiť s tým, že použijem svoje vozidlo?
A ešte, ak súhlasí, že pôjdem svojim vozidlom, je podmienka, že musím mať havarijnú poistku??
Chobot
17.06.09,22:19
Ahojte, chcela by som sa spýtať, že, ak idem na služobnú cestu osobným automobilom - zamestnávateľ môže a nemusí súhlasiť s tým, že použijem svoje vozidlo?

Presne tak. Záleží na zamestnávateľovi, či to odsúhlasí.


A ešte, ak súhlasí, že pôjdem svojim vozidlom, je podmienka, že musím mať havarijnú poistku??

Zase záleží od zamestnávateľa, tu som to popisoval podrobne prečo:

http://www.porada.sk/t28109-havarijne-poistenie.html
carry
05.08.11,07:08
Ahojte poradaci,
viete mi poradit ako je to s preplacanim cestovneho v mieste skolenia na pracovnej ceste? Vysvetlim: Zamestnanec ide do zahranicia a tam bude ubytovany v dost velkej vzdialenosti od miesta skolenia a skolenie bude trvat niekolko dni. Teda niekolko dni sa bude premiestnovat na vacsie vzdialenosti pravdepodobne mhd. Aj takyto typ cestovneho preplaca zamestnavatel? dakujem.