osvetka
07.11.08,11:11
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť pri takejto situácii.
Nepodnikateľ, ktorý roky pracuje v zahraničí, ešte ako neponikateľ postaví budovu za vlastné peniaze. Po kolaudácii ju začne prenájímať. Zaregistruje sa na DÚ. Od budúceho roka chce vytvoriť s.r.o., kde budova bude základom, plánuje zobrať hypotéku, dobudovať reštauráciu a podnikať v oblasti reštauráčnych služieb a prenájmu.
1. Keď je ešte len registrovaný na prenájom, môže si dať do výdavkov (skutočných) len také nižšie (teda čiastočne) sumy súvisiace s dosiahnutím príjmu napr. s namontovaním kotla a topenia? (aby nezaradzoval hneď budovu do odpisov)
2. V akej cene sa ocení budova, ktorú postavil ako nepodnikateľ (v júli t.r. bola kolaudovaná) a ktorú chce previesť na budúci rok na s.r.o.? Nebolo by najvýhodnejšie darovanie s uvedením hodnoty daru?
Anna1974
07.11.08,10:30
Nechať si spraviť kvalifikovaný odhad, prípadne znalecký posudok...tak by som ja postupovala....
Mária.K.
07.11.08,10:44
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť pri takejto situácii.
Nepodnikateľ, ktorý roky pracuje v zahraničí, ešte ako neponikateľ postaví budovu za vlastné peniaze. Po kolaudácii ju začne prenájímať. Zaregistruje sa na DÚ. Od budúceho roka chce vytvoriť s.r.o., kde budova bude základom, plánuje zobrať hypotéku, dobudovať reštauráciu a podnikať v oblasti reštauráčnych služieb a prenájmu.
1. Keď je ešte len registrovaný na prenájom, môže si dať do výdavkov (skutočných) len také nižšie (teda čiastočne) sumy súvisiace s dosiahnutím príjmu napr. s namontovaním kotla a topenia? (aby nezaradzoval hneď budovu do odpisov)
2. V akej cene sa ocení budova, ktorú postavil ako nepodnikateľ (v júli t.r. bola kolaudovaná) a ktorú chce previesť na budúci rok na s.r.o.? Nebolo by najvýhodnejšie darovanie s uvedením hodnoty daru?
Budova sa v s.r.o. pre účely daňového odpisovania pri nadobudnutí vkladom do základného imania s.r.o. od nepodnikateľa - fyzickej osoby musí oceniť obstarávacou cenou zistenou u darcu. Z tejto sumy sa môžu robiť aj daňové odpisy. Znalecký posudok by bolo možné použiť pre účely daňového odpisovania iba v prípade, ak by v čase vkladu bol predaj budovy u fyzickej osoby oslobodený od dane podľa § 9 ZDP.
V prípade ak budovu daruje fyzická osoba spoločnosti s ručením obmedzeným, darovanie nie je u s.r.o. predmetom dane, ale ani do daňových výdavkov si nebude môcť uplatniť daňové odpisy.
osvetka
07.11.08,11:24
Darovanie nie je predmetom dane. Aj ten, čo prenajíma nehnuteľnosti, neuplatní si budovu do výdavkov pri nenájme, môže jú darovať s.r.o. v hodnote 2 mil.Sk?
Julča
13.11.08,07:16
A čo keby s.r.o. kúpila túto budovu od nepodnikateľa? Potom by si s.r.o-čka mohla budovu odpisovať.