kaupke
07.11.08,11:38
Zdravím poraďáci , prosím pomôžete mi ?
Neviem ako evidovať faktúru za elektronické služby § 15 ods.7 a 8 ,písm. i zákona o DPH , ktoré využívame v tuzemsku . Faktúra je vystavená od českého dodávateľa / EÚ/ pod českým ICO a DIC (platcu DPH) , ale je vystavená v SKK , a bez DPH , s poznámkou : sme platcami DPH .

Mám faktúru evidovať ako došlú zahraničnú ? , alebo došlá tuzemská , pretože je v SKK. Mám daňovú povinnosť DPH , s právom odpočítania , alebo to v tomto prípade neplatí .

Ďakujem vopred za odpovede .
Vladimír Ozimý
07.11.08,10:46
predmet dane je tuzemsko. Ako zdaniteľná osoba ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 3 a následne si uplatníte nárok podľa § 49 zákona o DPH. Mena v akej je faktúrované nemá vplyv na to či máte nárok alebo nie na odpočítanie dane. Výhoda pre vás je tá že nemusíte používať kurz. Čo sa týka evidencie faktúra je predsa zo zahraničia ak si tak členíte potom aj keď je vystavená v SK uviedol by som si ju medzi zahraničné faktúry so slovenskou menou.
kaupke
07.11.08,10:59
ĎAkujem za rýchlu odpoveď , aj ja som si to tak predstavovala , ale účtujem v programe OMEGA , zaradila som faktúru do zDF , a program mi vyhadzuje dáke nezrovnalosti , nakoľko namiesto cudzej meny , účtujem v SKK a v tom momente zlyháva automatická predkontácia .
Volala som do firmy Kros , a tam mi poradili účtovať v tuzemských faktúrach , ale s právom odpočítania DPH, aj s daňovou povinnosťou .
A tam som skončila , z toho mám už celkom guláš .

kaupke