ESTER
30.06.04,22:05
Vie mi niekto povedať ako sa majú v r.2004 účtovať preddavky na energiu, plyn a pod., keď podľa zákona o DP ovplyvňujú základ dane až v zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky. Je to výdavok znižujúci ZD hneď po zaplatení, alebo je nutné čakať na vyúčtovanie.

Ďakujem.
elPi
01.07.04,06:03
Podľa mňa majú tzv. preddavky alebo zálohy na energiu, elktriku a plyn iné postavenie než napr. preddavky - zálohy vypýtané a platené dopredu za dodávky tovaru, iných služieb, nájomného a pod.

Môj pohľad na to je taký, že tieto plynárske splátkové kalendáre a elektrikárske faktúry sú nazývané "zálohové" len preto, lebo nikto nechodí mesačne odpočítavať plynomery a elektromery (asi by to bolo časovo, administratívne aj finančne dosť náročné), ale ku skutočným dodávkam dochádza priebežne a výška zálohovej platby je odhadnutá na základe skutočného očakávaného objemu odberu. Preto by som to skôr nazýval dielčími či čiastovými alebo priebežnými platbami s nárokom na neskoršie upresnenie a doúčtovanie rozdielu (čo sa aj robí).

Takže:
U nás to účtujeme v JU pri každej úhrade priamo do daňových výdavkov.
V PU berieme jednotlivé faktúry, resp. každú položku splátkového kalendára ako nákladovú faktúru daňovo uznanú a pri vyúčtovaní zahŕňame len vyčíslený rozdiel.

;)
Beata
01.07.04,08:07
Presne tak, ako píše elPi, to účtujem aj ja.
ESTER
01.07.04,16:07
Ďakujem. Mám na to rovnaký názor, chcela som si vypočuť aj názor iných, keďže zákon o DP je veľmi strohý.