gyongyo
19.05.05,12:11
Dobry den,
mame problem ohladom odpisov a nevieme si s nim rady.....
Sme rozpoctova vyskumna organizacia a mame moznost kazde 3 roky ziskat peniaze z vedeckych grantov na nove pristroje (cca 500 000 az 1 500 000 Sk).
Ak novy pristroj stoji cca pol miliona, tak nam agentura preplati len 3/doba odpisovania pristroja (lebo vlastne su to projekty len na 3 roky). Kedze u nas nie su nazvys peniaze na doplatenie zbytku sumy pristroja a v podstate tie pristroje su pre nase pouzitie uz po 2-3 rokoch zastarale, tak sa pytam ci nie je nejaka moznost ich zaradenia dajme tomu podla doby pouzitelnosti, aby sa odpisovali 3 roky (lebo co som studovala v zakone tak najnizsia odpisova doba je 4 roky), aby bolo mozne ich hradit v celej vyske z vedeckej agentury....
Neexistuje nejaka moznost na znizenie doby odpisov???
Pokial viem tak u rozpoctoviek sa odpisy nerobia, takze tu ide skor o formalnu vec.....
Poprosila by som Vas o take zrozumitelnejsie vysvetlenie, nakolko nie som uctovnik a velke znalosti z tejto oblasti nemam...
Dakujem
Zuzana210
19.05.05,12:48
Nevyznám sa v rozpočtovkách, ale k odpisom asi toľko:
Z hľadiska použiteľnosti majetku a podľab zákona o účtovníctve môžeš odpisovať, koľko uznáš za vhodné, teda ak vieš, že ten stroj je už na tretí rok nafigu, tak odpisuješ len 2 roky.
Z hľadiska uznania výšky odpisov do náklado, musíš pre daňové účely odpisovať podľa zákona o dani (min.4 roky). Ak sa tá agentúra odvoláva na daňové odpisy, tak máš asi smolu.
anto
19.05.05,12:56
Pri zaradení majetku do používania je potrebné vyhotoviť odpisový plán, podľa reálnej doby používania zariadenia, stroja. Vychádza sa s toho, že účtovníctvo má odzrkadľovať skutočný stav majetku a preto je to takto urobené. Toto sú účtovné odpisy. Neviem ako je to v rozpočtových organizáciach, ale daňové odpisy sú tie, ktoré tvoria základ dane a vstupujú do daňového prizania a sú podľa zákona o dani z príjmu.
miláčik
23.05.05,08:10
Ja mám komplexný účtovný program INSYPO, ktorý zahrňuje aj evidenciu majetku. Súčasťou je aj odpisový plán, ktorý sa dá exportovať na každý kartu majetku od začiatku odpisovania, dokonca sa dá nastaviť aj prerušenie odpisovania. Keď by si mal záujem, nájdeš ich na www.femesala.sk