Moniqa
07.11.08,14:46
Dobrý den.Hladala som k tejto teme,ale nenasla som tam jednu vec,co by som k tomu potrebovala vediet.jedna nasa zamestnankyna sa dnes rozhodla,ze by chcela ist na predcasny dochodok/dnes,t.j.7.11.08 jej to zrovna vyslo/ale az od 01.01.2009.Zatial si nepodala žiadnu vypoved,takze ja si myslim,ze bud da dohodou,ak bude sef suhlasit,k 31.12.2008,alebo ak by nesuhlasil,tak uz len s vypovednou dobou 2-mesiace,a to az od 01.02.2009.Co je spravne?A ako by to bolo v tomto pripade s odchodnym?Dakujem za radu.....
Tweety
07.11.08,14:09
Dobrý den.Hladala som k tejto teme,ale nenasla som tam jednu vec,co by som k tomu potrebovala vediet.jedna nasa zamestnankyna sa dnes rozhodla,ze by chcela ist na predcasny dochodok/dnes,t.j.7.11.08 jej to zrovna vyslo/ale az od 01.01.2009.Zatial si nepodala žiadnu vypoved,takze ja si myslim,ze bud da dohodou,ak bude sef suhlasit,k 31.12.2008,alebo ak by nesuhlasil,tak uz len s vypovednou dobou 2-mesiace,a to az od 01.02.2009.Co je spravne?A ako by to bolo v tomto pripade s odchodnym?Dakujem za radu.....
Skončiť PP môže dohodou, alebo podaním výpovede s dvojmesačnou VD. Ale ak PP skončiť nechce, nemusí. Ak PP skončí , na odchodné podľa § 76 ZP bude mať nárok vtedy, ak PP skončí po nároku na dôchodok.
Citácia spomínaného §
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.
Jozef Mihál
07.11.08,17:17
Preboha, nech o predčasný dôchodok nežiada k 1.1.2009, ale až k 2.1.2009. Ako skúsenej mzdárke Vám snáď netreba vysvetľovať prečo.
Moniqa
10.11.08,14:29
Pan poradak,asi nie som skusena,ale neviem......alebo ma nic rozumne nenapada.....
Chobot
10.11.08,15:01
Preboha, nech o predčasný dôchodok nežiada k 1.1.2009, ale až k 2.1.2009. Ako skúsenej mzdárke Vám snáď netreba vysvetľovať prečo.

Možno aj neskúsení (neznalí) by radi aspoň stručne vedeli, prečo je výhodnejšie žiadať o dôchodok k 2.1. a nie k 1.1....:rolleyes:
Moniqa
11.11.08,07:48
Dakujem Chobot za podrzanie:oRada by som pan Mihál o tú radu,lebo ona ma uz v úmysle ísť za šefom,a neviem,co by som jej poradila.:mee:
Tweety
11.11.08,08:13
Možno aj neskúsení (neznalí) by radi aspoň stručne vedeli, prečo je výhodnejšie žiadať o dôchodok k 2.1. a nie k 1.1....:rolleyes:
Možno aj preto:
Zo Zákona o dani z príjmu
§ 11

Nezdaniteľné časti základu dane

(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 až 4.

(2) Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý

a) sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy platného životného minima,
b) je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44, 2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.


(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok") alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.



unidat
14.11.08,06:16
Sledujem rôzne názory na "výhodnosť" predčasného dôchodku.
Napr. v prípade zamestnanca, ktorý v okt. dovŕšil 60 rokov, dôchodok mu vychádza na cca 15-16t. a je zamestnaný za cca 18t., teda v čistom cca 14t. Niekto tvrdí, že ak je momentálna mzda nižšia ako priemer (cca 21t.), bod klesá a je výhodnejšie odísť na dôchodok. Dá sa nejako spočítať, o koľko nižší by mal dôchodok?
P.S. Ak by zamestnávateľ súhlasil s pokračovaním zamestnania tohoto predčasného dôchodcu, výhodnejšie by to bolo určite. Ale počul som, že napr. v školstve a inde v štátnej správe to možné nie je.ˇ
Aký je názor poraďákov?
veronikasad
14.11.08,06:57
Možno aj neskúsení (neznalí) by radi aspoň stručne vedeli, prečo je výhodnejšie žiadať o dôchodok k 2.1. a nie k 1.1....:rolleyes:
tí čo sa zúčasnili seminárov p. Mihála vedia, že ak počkajú na odchod do dôchodku po 2.1.2009 ich dôchodok bude vyšší v priemere o 500sk z dôvodu valorizácie dôchodkov a vyššej aktuálnej dôchodkovej hodnoty v r.2009. A nárok na odpočitateľnú položku od základu dane, na ktorú je nárok v prípade, ak starobným dôchodcom nie je k 1.1. kal.roka, tiež nie je zanedbatelná suma
Jozef Mihál
14.11.08,23:58
K výhodnosti odchodu do dôchodku ešte koncom roka 2008 čítajte tu:

http://www.porada.sk/t93770-poziadat-o-dochodok-koncom-roka-2008-alebo-pockat-na-rok-2009-a.html