mirkoooo
07.11.08,15:23
Potrebovala by som poradiť od niekoho kto sa vyzná v riešiteľovi, ktorý je nainštalovaný v exceli. Je to balík na riešenie minimálnych, maximálnych nákladov, zisku, plánu prepravy, atd....

Riešila som minimalizáciu plánu prepravy, všetky matice, účelovú funkciu - všetko som mala dobre. Aj v riešiteľovi som mala nastavené minimum, meniť bunky - plán prepravy, obmedzenia - bolo ich dosť, ale boli všetky správne (zachvíľu aj vysvetlím ako viem, že boli správne)
Spustila som riešenie a napísalo: Našlo sa iba približné riešenie, na základe správnych vstupných údajov (alebo tak nejako)
Takze v podstate mi zle vypísalo plán prepravy, aj účelovú funkciu. Ale problém vzníká: prečo mi to zle napísalo, ak všetko bolo zadané správne????
To, že všetko je správne zadané som zistila tak, že keď som v tom pláne prepravy zmenila jedno číslo, a spustila riešiteľa, tak už riešenie našiel.
To je absolútny paradox - tým riešiteľ potvrdil, že všetko som zadala správne, ale nevyriešil mi to na prvýkrát.

Nejde len o princíp, ale to bola moja zápočtovka na vysokej škole z predmetu podniková logistika - ako to obhájim pred učiteľom??
Poradte, ak sa niekto vyzná v riešiteľovi. Veď to bolo správne vyriešené.
Ak sa niekto fakt vyzná, aj tu pošlem ten príklad v exceli.
Dakujem
Orim
08.11.08,20:43
Sú tu ludia čo sa v tom vyznajú. Bohužiaľ k nim nepatrím. Skús to sem prilepiť niekto sa určite najde čo ti poradí. Predpokladám to
mepex
11.01.11,17:02
Dobrý. Pred spustením riešiteľa je potrebné, aby vo všetkých východzích bunkách bola zadaná aj keď nezmyselná, ale hodnota rôzna od nuly. Podľa mňa preto, až po zmene niektorej bunky bol najdené riešenie. Riešiteľ totiž upravuje vzorcami (vnútornými prepočtami umocnenie, odmocnenie, alebo násobenie resp. delenie) východzie hodnoty a s nulou nevie nič spraviť, preto potrebuje zadať inú hodnotu.