Eva99
19.05.05,10:15
Ahojte moji najmilovanejsi... Nenasiel by sa niekto, kto by mi napisal tu carovnu formulku, ktora musi byt na konci faktury vystavenej do zahranicia (ČR)? Vraj je ina pre tovar a ina pre sluzby. Ja tam mam:

" Oslobodené od dane podľa zákona č. 222/2004 § 43 odst. 1.
Vývozca výrobkov uvedených v tomto dokumente prehlasuje, že okrem zreteľne označených majú tieto výrobky preferenčný pôvod v EÚ. "

Ale vraj je to zle :-(
miriza
19.05.05,10:21
No teda ja som vystavovala do Čiech v utorok za montáž sadrokartónu a nič som tam nenapísala. Žeby to muselo byť to by mi náš účtovník niečo povedal. Čo teraz?
Olgica
19.05.05,10:23
No teda ja som vystavovala do Čiech v utorok za montáž sadrokartónu a nič som tam nenapísala. Žeby to muselo byť to by mi náš účtovník niečo povedal. Čo teraz?
Naša firma obchodovala s akciovkou z ČR minulý rok a nič sme tam nepísali a bolo to OK.
Eva99
19.05.05,10:24
Vraj musí... Musí byť uvedené, z akého dôvodu to je oslobodené od dane. Ale tú moju formulku pozerala jedna daňovníčka a ubezpečila ma, že to nemám dobre... :-(((((
Eva99
19.05.05,10:26
To nikto z Vás nepíše??? Žeby som to tam nedla ani ja? Ale na daňovom ma na to upozornili... Hmmm?
miriza
19.05.05,10:28
Ja som už písala nedávame nič a vystavujeme aspoň jednu fa mesačne. Zatiaľ všetko OK
JanaSys
19.05.05,10:40
Ahoj, predpokladám, že ide o dodávky platcovi DPH (s ich ICDPH).
Pre služby :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8737
Miesto dodania služby Fínsko.
/* par.15 ods.8 Zakona 222/2004 o dani z pridanej hodnoty */.
(Ako ma na tej porade upozornila Vevey, nejde o oslobodenie, ale o to, že u nás nepodlieha dani!)
Pre tovar :
v angličtine: V.A.T. Exclusive Delivery - §43 Intracommunity Trade
v nemčine: Steuerfreie Innergemeinschaftliche Lieferung EU - §43
v SJ : Dodávka tovaru je oslobodená od DPH (§43 Intrakomunitárne dodanie)

Pri vývoze (mimo EU) by sa malo uvádzať (ja viem, že je tam JCD, ale istota je guľomet):
V.A.T. Exclusive Delivery - §47 Delivery Outside EU
Steuerfreie Lieferung - §47 Lieferung ausserhalb EU
ANNA
19.05.05,10:41
Malo by tam byť uvedené:
tovar
Podľa § 43 zákona o dani z pridanej hodnoty je dodanie tovaru oslobodené od DPH.
alebo tovar s montážou
Podľa § 15 zákona o dani z pridanej hodnoty sa daňová povinnosť presúva na prijímateľa
Anairda
19.05.05,10:44
My píšeme:" Oslobodené od dane podľa §43 Zákona o DPH 222/2004 Z.z. SR." Faktúru vystavujeme podľa §72. Aj tam sa píše , že má obsahovať len odkaz na §43.
Janna
19.05.05,10:47
Musí to byť vo faktúre napísané "oslobodené od dane podľa zákona č. 222/2004 § 43 "

Hovorí o tom zákon o DPH §72 odst. 2 písm. i - faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu musí obsahovať odkaz na § 43, podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od dane.
Eva99
19.05.05,10:58
Takže je to také isté pri tovare aj pri službách??? Fakturujem im stavebné práce.
Janna
19.05.05,11:01
Takže je to také isté pri tovare aj pri službách??? Fakturujem im stavebné práce.

LEN PRI TOVARE:

viď zákon o DPH §72 odst. 2 písm. i - faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu musí obsahovať odkaz na § 43, podľa ktorého platiteľ uplatňuje oslobodenie od dane.
Eva99
19.05.05,11:14
??? Nie je § 72 len o dodávke tovaru? Veď znie: §72-Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu. O službe tam nie je ani slovko... O službe hovorí §73-Faktúra pri dodaní služby do iného členské štátu.
JanaSys
19.05.05,11:18
Takže je to také isté pri tovare aj pri službách??? Fakturujem im stavebné práce.
§43 sa týka len dodania tovaru a následne §72 ods2 písm.i faktúry za tovar
§73 Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu
ods.2 písm.i i) odkaz na §15 alebo 16, podľa ktorého je miestom dodania služby iný členský štát

Ak sa dajú stavebné práce zaradiť pod technické služby, tak je §15 ods.2. Stále ale predpokladám, že Váš odberateľ Vám potvrdil, že je registrovaný pre DPH, nielen že uviedol DIČ. V ČR majú jedno číslo aj pre DIČ aj pre ICDPH a ak má firma DIČ neznamená to automaticky, že je platca dane a že to máte oslobodené.
Eva99
19.05.05,11:18
Ďakujem Vám krásne, už som sa z toho vymotkala. Odkaz na § 15.

ĎAKUJEEEM!!!
Janna
19.05.05,11:20
??? Nie je § 72 len o dodávke tovaru? Veď znie: §72-Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu. O službe tam nie je ani slovko... O službe hovorí §73-Faktúra pri dodaní služby do iného členské štátu.

áno, prepáč máš pravdu, som to rýchlo písala:

§73 hovorí o faktúre pri dodaní služby do iného členského štátu

a tam nie je potrebné písať odkaz na §43

opravím to až to nezavádza
ondrejvla
19.05.05,11:39
Ďakujem Vám krásne, už som sa z toho vymotkala. Odkaz na § 15.

ĎAKUJEEEM!!!
Ja sa nečudujem, že pán Mihál píše, že je v tomto "moloch" tá istá téma, tá istá otázka ale prečo 2X?!
Richard, pozri sa na to, a skús to upratať, prosím!
Eva99, skús nezadávať 2x otázku, ale ešte vždy pred vyhľadávaním si daj "hľadať" a skús tam nájsť, čo potrebuješ!
JanaSys
19.05.05,11:47
Ja sa nečudujem, že pán Mihál píše, že je v tomto "moloch" tá istá téma, tá istá otázka ale prečo 2X?!
Richard, pozri sa na to, a skús to upratať, prosím!
Eva99, skús nezadávať 2x otázku, ale ešte vždy pred vyhľadávaním si daj "hľadať" a skús tam nájsť, čo potrebuješ!
ALEBO TO PO SEBE VYMAŽ.
Eva99
19.05.05,11:52
Prepáčte, nevedela som, kde si to skôr všimnete a potrebovala som to naozaj súrne. Ale vidím, že ste všade :-)
ondrejvla
19.05.05,12:04
Prepáčte, nevedela som, kde si to skôr všimnete a potrebovala som to naozaj súrne. Ale vidím, že ste všade :-)
Veď práve! Aj ty buď všade a tie svoje otázky a predošlú tému zruš! Alebo popros Richarda, klikni si na neho, nech to uprace!
A nech sa ti tu medzi nami páči aj naďalej, sme tu preto, aby sme si navzájom pomáhali.
blcha
23.05.05,14:16
Nechcem Evu 99provokovať, ale §8 vraví, že dodaním tovaru je dodanie stavby alebo jej časti. Takže možno predsa len dodala tovar???
Ja tiež práve sedím nad faktúrou v českým DIČ-DPH a textom "stavebné práce" a meditujem čo s tým.
Nemáte niekto skúsenosti so stavebníkmi?
Zuza
27.05.05,11:05
No ja píšem iba o oslobodení, že daň je povinný vypočítať a odviesť príjemca, či je to tak dobre to nevem ale aj fa ktoré prichádzajú mne majú podobnú formulku:
My sme ale prepravcovia, takže máme služby:

"Podľa § 16 zákona o DPH je miestom dodania služby iný členský štát/according to art. 16 of the VAT statue the place of delivery is another member state/ Nach §16 des Gesätzes über MWST ist der Platz der Lieferung des Dienstes ein auderes Mitgliedstvat."

Ak je tovar, malo by byť aj prehlásenie o pôvode tovaru.
karpis
27.05.05,11:10
My tam píšeme:Oslobodené od dane podla § 43 zákona o DPH. Mali sme aj kontrolu a všetko bolo OK.
Gituška
03.06.05,11:02
My tam píšeme : WAT free in EU alebo Product quoted on invoice is free of WAT.

Vystavujem faktúru do zahraničia denne.
mosat1
13.06.05,08:46
A čo keď fakturujeme iba služby? Je to tiež oslobodené? My sme to vyfakturovali pred vyše dvomi mesiacmi a nikto sa nesťažoval (odberateľ). Alebo to treba opraviť? V zákone som nenašiel, že dodanie služby je oslobodené a musí to vypočítať a odviesť odberateľ...
dari1
17.06.05,13:08
My poskytujeme rozne sluzby a teda rozne §. V zmysle § 73 ods. 2 pism i) je nutne na zahrn.fa uviest odkaz na § 15 alebo 16, takze uvadzame na zahr. fa texty:
l. Podľa § 15 ods. 4 zákona NR SR č.222/2004 Z.z. v neskoršom znení je miestom dodania ... služieb ... miesto, kde sa služby fyzicky vykonajú.
II. 2. Podľa § 15 ods.2 zákona č.222/2004 Z.z. je miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnost,t.j. .... miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
prelozene to nemame.
mimuška
12.07.05,10:39
Objavila som,že máme nejaké (cca 4) fa urobené zle :
fakturácia prepravy platcovi DPH do iného člen.štátu a na to dané DPH
má zmysel si komplikovať život a opravovať
veď som vlastne iba poškodila seba a odviedla DPH štátu ?
Vevey
20.07.05,21:16
Ale neodviedla si dph tomu spravnemu statu.
mimuška
21.07.05,06:58
to prave netusim,ako si to vysporiadali v tom zahranici,ci neodviedli aj oni DPH
v pripade ,ze by som to ale chcela opravit,tak by som musela podat 4 dodatocne priznania k DPH .................................nic moc