ocvarpet
07.11.08,20:09
Prajem pekný deň. Chem Vás požiadať o radu. Zahraničný subjekt, registrovaný v PL aj ako platca DPH založil na Slovensku stálu prevádzku - predajňu, kde bude predávať svoj tovar dovezený z PL. Z dôvodu aby si mohol uplatniť odpočet DPH z dovezeného tovaru je asi potrebná registrácia DPH na Slovensku.
- Ako by mal byť dodaný tovar? Fakturuje sa bez DPH a komu je dodávka fakturovaná. Subjekt s IČ DPH PL fakturuje rovnakému subjektu s IČ DPH SK?
- Potreba viesť záznamy v zmysle zákona o DPH je mi jasná, ale ako je to podľa zákona o dani z príjmov. Je potrebné viesť evidenciu aj na Slovensku, alebo sa všetko vedie v PL? Daň z príjmu je vysporiadaná len v PL? Taktiež by ma zaujímal vzťah k zamestnancom na Slovensku. Aký je najvhodnejší spôsob takejto činnosti zahraničného subjektu.
Ďakujem za radu.
poruba
07.11.08,19:51
Priznám sa, že neviem odpoveď na tvoj konkrétny problém, ale osobne by som poradila, aby tento subjekt spravil najjednoduchšiu vec - otvoril si na Slovensku nie pobočku, ale "novú" firmu. V bývalej robote sme to tak vyriešili. Otvorili sme v Čechách firmu (kvázi pobočku) s rovnakým názvom, ale s českým IČO a DIČ a v tom prípade nie je žiadny problém ani s fakturáciou do inej krajiny, ani s riešením dph ani so zamestnancami ani s účtovníctvom - lebo sme zamestnali českú účtovníčku, české predavačky...A tým, že to bola s.r.o - čka, spravili sme to tak, že jediným spoločníkom aj štatutárom tam bola slovenská s.r.o - čka. Možno by to bolo jednoduchšie :rolleyes:
ocvarpet
07.11.08,20:25
Ďakujem za radu, hľadám najvhodnejšiu možnosť.
Milan Benka
08.11.08,07:43
Prajem pekný deň. Chem Vás požiadať o radu. Zahraničný subjekt, registrovaný v PL aj ako platca DPH založil na Slovensku stálu prevádzku - predajňu, kde bude predávať svoj tovar dovezený z PL. Z dôvodu aby si mohol uplatniť odpočet DPH z dovezeného tovaru je asi potrebná registrácia DPH na Slovensku.
- Ako by mal byť dodaný tovar? Fakturuje sa bez DPH a komu je dodávka fakturovaná. Subjekt s IČ DPH PL fakturuje rovnakému subjektu s IČ DPH SK?
- Potreba viesť záznamy v zmysle zákona o DPH je mi jasná, ale ako je to podľa zákona o dani z príjmov. Je potrebné viesť evidenciu aj na Slovensku, alebo sa všetko vedie v PL? Daň z príjmu je vysporiadaná len v PL? Taktiež by ma zaujímal vzťah k zamestnancom na Slovensku. Aký je najvhodnejší spôsob takejto činnosti zahraničného subjektu.
Ďakujem za radu.


Podnikateľ vyhotoví doklad o premiestnení tovaru.
Ohľadom dokladu §72/3 zák. 222/2004 Zz. ( príp jeho alternatíva v poľskom zákone )
Premiestnenie tovaru = dodanie tovaru za protihodnotu §8/4, §11/8 ( pozrite obdobné §§ v poľskom zákone ) .
Daňová povinnosť - §20/1 b; zák. 222/2004 Zz. keďže dklad o premiestnení by mal byť vyhotovený bezodkladne.