EXPE
19.05.05,13:22
Prosím Vás vie mi niekto poradiť v súvislosti so starobným dôchodkovým sporením? Náš zamestnanec mi priniesol potvrdenie z jednej DSS, na ktorom je napísané, že má povinnosť oznámiť svojmu zamestnávateľovi uzatvorenie tejto zmluvy a identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia. Vie mi niekto poradiť, či to treba aj niekde na úrad nahlásiť, alebo stačí ak si to potvrdenie od zamestnanca iba založím. Ďakujem.
miriza
19.05.05,11:23
Iba založiť
Chobot
19.05.05,11:53
Zatial iba zalozit. ALe ako uz tu bolo popísané, príde cas, kedy na výplatných páskach budú zamestnávatelia uvádzat odvody poistného clenené aj na Soc. poist. a DSS. Zákon o DSS predbehol trochu ostatné predpisy lebopodla neho to musia uz teraz poistenci ohlasovat zamestnátelovi.
anita
19.05.05,12:01
Ja už len dodám, že sa to bude uvádzať aj vo výkazoch do SP.:)
Jana Motyčková
19.05.05,20:23
Anita, Chobot - a to máte odkiaľ ?
Jevajs
20.05.05,10:54
Ja už len dodám, že sa to bude uvádzať aj vo výkazoch do SP.:)
Ak je to pravda, tak je to na hlavu postavené. Všetky údaje s tým spojené predsa SP už má a v prípade zmien bude mať. Či vykazované výkazy ukazujú že treba vykazovať ešte nevykazované? A čo takto ešte priemerný počet výkalov /pardon/ výkazov za vykazované obdobie?
Eva Farkasová
21.05.05,15:00
Prosím Vás vie mi niekto poradiť v súvislosti so starobným dôchodkovým sporením? Náš zamestnanec mi priniesol potvrdenie z jednej DSS, na ktorom je napísané, že má povinnosť oznámiť svojmu zamestnávateľovi uzatvorenie tejto zmluvy a identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia. Vie mi niekto poradiť, či to treba aj niekde na úrad nahlásiť, alebo stačí ak si to potvrdenie od zamestnanca iba založím. Ďakujem.
Zatiaľ iba zaloziť. ale ja osobne mám v mzdovom programe v trvalých údajoch zamestnanca otázku či má zmluvu alebo nie, takže to tam nahadzujem. Na výplatnej páske má dotyčný informáciu o tom koľko odvádza on a koľko zamestnávateľ. Robím to tak od 1/2005. Je to len informatívny údaj.
lenkak
21.05.05,15:14
Pomaly sa na to pripravujú aj ostatné programy.
Jozef Mihál
21.05.05,18:13
Na výplatnej páske má dotyčný informáciu o tom koľko odvádza on a koľko zamestnávateľ. Robím to tak od 1/2005. Je to len informatívny údaj.Dovoľte drzú otázku - a ako Vy viete, akým algoritmom rozdelí Sociálna poisťovňa tých Vami odvedených 14%, v ktorých je:
- 5% poistného na dôchodkové poistenie,
- 9% príspevku na starobné dôchodkové sporenie,
- a z nich 0,5%, ktoré si SP necháva za réžiu s prerozdeľovaním príspevkov?

Toto je z pohľadu tvorcu softvéru dnes čierna skrinka. Na stretnutí tvorcov softvérov a informatikov SP dňa 7.4. nám bolo sľúbené, že sa tento algoritmus dozvieme. Dodnes ale tento algoritmus nepoznáme. Aspoň teda ja nie, možno autor Vami používaného programu ho ovláda, neviem.

Viete, ide o to, že Vy dáte zamestnancovi pásku, na ktorej bude napríklad uvedené, že ste zamestancovi dali príspevok na SDS 1000 Sk. Sociálna poisťovňa však v skutočnosti pošle zamestnancovi na účet len 999 Sk. Zamestnanec dostane výpis z účtu a bude Vás naháňať, kde je tá chýbajúca koruna.
endrju
24.05.05,07:42
Pán Mihál,

Sociálna poisťovňa 13.5.2005 oboslala softvérové firmy mailom, v ktorom bol priložený aj zápis zo spomenutého stretnutia obsahujúci aj informáciu o algoritme rozdelenia 14% odvodov zamestnávateľa na časti 5% a 9%.

Avšak ešte stále ide o čiernu skrinku, keďže v zápise nie je uvedená ani čiarka na tému výpočtu 0,5%, ktoré sú províziou sociálnej poisťovne za náročné úkony spojené s redistribúciou peňazí, ktoré jej nepatria a drží si ich na účte podľa zákona až 60 dní a niekedy asi aj dlhšie. Správy v médiách, ktoré sa objavili v ostatných dvoch týždňoch, ma navádzajú na myšlienku o "podržaní" peňazí sporiteľov v sociálnej poisťovni aj nad limit 60 dní.


Zo spomenutého zápisu vyberám pasáž o algoritme rozdelenia 14% na časti 5% a 9%:

"Odvody dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) do druhého piliera zabezpečuje Sociálna poisťovňa z údajov výkazov poistného s využitím údajov o uzatvorených zmluvách zamestnancov s DSS. 9% pre DSS sa získa z odvedenej sumy 14%. Do DSS sa odvádza suma zaokrúhlená na 2 desatinné miesta. Napríklad odvod 14% je 1427 Sk, potom 1% je 101.9285714286, 9% je 917.3571428571 a odvod do DSS je 917.36 Sk."

Dúfam, že Sociálna poisťovňa ma neobviní z prezradenia "tajnej" informácie, ktorá by podľa môjho názoru mala byť verejne prístupná buď na webe Sociálnej poisťovne alebo na weboch DSS.
:(
EXPE
24.05.05,13:23
Ďakujem všetkým za odpoveď. Ja som tieto informácie vôbec nezachytila.
DanielaSL
25.05.05,19:45
Aj dnes na rádii Expres čosi hovorili o 2.pilieri a o výplatných páskach, zachytila som len malý úryvok ako vlastne človek čo si dá 2.pilier uvidí na výplatnej páske, koľko mu tam zamestnávateľ odvádza peniažkov.
Jozef Mihál
26.05.05,06:52
Sociálna poisťovňa 13.5.2005 oboslala softvérové firmy mailom, v ktorom bol priložený aj zápis zo spomenutého stretnutia obsahujúci aj informáciu o algoritme rozdelenia 14% odvodov zamestnávateľa na časti 5% a 9%.

Avšak ešte stále ide o čiernu skrinku, keďže v zápise nie je uvedená ani čiarka na tému výpočtu 0,5%...Andrej, súhlasím s Vašim príspevkom a zdôrazňujem, že v citovanom zápise zo stretnutia soft.firiem v SP nie je ani slovo o tom, akým spôsobom si SP strhne svojich zaslúžených 0,5%. Preto citovaný algoritmus považujem za zavádzanie. Sporiteľovi v skutočnosti príde na účet menšia čiastka, než ako sa uvádza v citovanom zápise SP.

...alebo žeby sa SP dobrovoľne zriekla tých 0,5%? To by bolo vskutku šľachetné gesto.
endrju
27.05.05,08:56
...alebo žeby sa SP dobrovoľne zriekla tých 0,5%? To by bolo vskutku šľachetné gesto.
Pán Mihál,
Sociálka si svoje zaslúžené peniaze nenechá určite ujsť.
0,5% z tých xxx miliónov poistného by som privítal na mojom účte bez reptania aj ja.
Podľa môjho názoru si pán Hamaš pre nás programátorov nechal "do zálohy" nejaké informácie na budúce stretnutie. Alebo mu skúsime zavolať?
;)
Jozef Mihál
27.05.05,09:02
Andrej, ja by som sa na to radšej ...
TMarek
07.06.05,08:42
Andrej, ja by som sa na to radšej ...Ja takisto. Som tiez programator a uz riesim u zakaznikov problem, ze udaj, ktory maju na vyplatnej paske sa nezhoduje s tym, čo maju na ucte v DSS.

S kontaktovanim p.Hamasa mam hrozne skusenosti.

Skusal som to pocitat roznymi sposobmi, roznymi zaokruhleniami, furt mi vychadza viac ako posiela SP.
A o tom zdrziavani penazí ani nehovoriac...
ESTER
09.06.05,08:31
Takže vo výplatným páskach sa nemá nič uvádzať a v mesačných výkazoch sa uvádza len za zamestnanca 4% (bez detí) a za zamestnávateľa 14 %?
TMarek
09.06.05,09:03
Takže vo výplatným páskach sa nemá nič uvádzať a v mesačných výkazoch sa uvádza len za zamestnanca 4% (bez detí) a za zamestnávateľa 14 %?
Priznám sa, neviem, na základe akého bodu v Zákone sa má na výplatných
páskach vykazovať príspevok do DSS, ale dovolím si odcitovať z Národného
poistenia - februárové číslo - strana 17:

"Od apríla sa zmení štruktúra výplatnej pásky. Zamestnanec totiž už bude
presne vedieť, koľko peňazí z jeho hrubej mzdy pôjde na súkromný účet
v dôchodcovskej správcovskej spoločnosti (DSS), ktorú si predtým vybral.
Odvod na dôchodkové sporenie bude ďalšou osobitnou kolónkou. Ľudia tak
budú vidieť každý mesiac, koľko peňazí im reálne na účte pribudne," uviedol
minister práce Ľudovít Kaník.

Zdá sa teda, že pán minister vie, presne koľko peňazí SP posiela na účty
sporiteľom. Asi by sme sa mali naňho obrátiť, aby nám tento algoritmus
prezradil.
endrju
09.06.05,10:00
To TMarek:

Informáciu z Národného poistenia, v ktorom citovali výrok pána ministra, by som zaradil do kategórie správ z agentúry JPP (za "starého" režimu sa často citovala aj agentúra "rádio Jerevan").
Pán minister mal na mysli zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci, ktorým bolo novelizované aj ustanovenie Zákonníka práce o výpočte celkovej ceny práce (§130, ods. 5, druhá veta "Údaj o celkovej cene práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom."). Z citátu je asi zrejmé, že novela Zákonníka práce neukladá povinnosť osobitne vypočítavať príspevok zamestnávateľa do druhého piliera. Sociálna poisťovňa Vám osobitne vypočítané poistné do druhého piliera ani neumožňuje vykázať na výkazoch.
Novelou boli len upresnené položky, z ktorých sa celková cena práce skladá. Bežná prax je, že sa sčítajú všetky percentá povinných odvodov a tými sa "upraví" hrubá mzda. Celková cena práce je taký výmysel, ktorý 99% zamestnancov nič nehovorí a spôsobuje len zmätok. Aj tak je to číslo, z ktorého nič nevyčítate. Skutočná "cena práce" sa neskladá len z hrubej mzdy a povinných odvodov na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a starobné dôchodkové sporenie. Podľa môjho názoru by tam mali byť, napríklad, aj príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier), povinné odvody do sociálneho fondu, náklady na zabezpečenie stravovania zamestnancov a pod., o ktorých §130 ods. 5 Zákonníka práce cudne mlčí.
:(
A na záver. V minulom roku som poslal mail s otázkou na adresu pána ministra, ktorá je zverejnená na internetovej stránke MPSVaR. Pracovníci kancelárie ministra ma v odpovedi na otázku nezabudli upozorniť, že sa nemám obracať na ministra s takými otázkami, na ktoré dokáže odpovedať aj referent z oddelenia XY. Samozrejme, mailová adresa príslušného referenta s uvedením informácie o tom, že tento referent má v pracovnej náplni odpovedanie na zvedavé otázky, na internetovej stránke MPSVaR chýbala a chýba dodnes.
:D
Jozef Mihál
09.06.05,11:18
Rozpis poistného a príspevkov platených zamestnávateľom bude musieť byť na výpl.páskach uvedený od 1.7.2005. Viď téma:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10026
Jozef Mihál
17.06.05,10:07
"Odvody dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) do druhého piliera zabezpečuje Sociálna poisťovňa z údajov výkazov poistného s využitím údajov o uzatvorených zmluvách zamestnancov s DSS. 9% pre DSS sa získa z odvedenej sumy 14%. Do DSS sa odvádza suma zaokrúhlená na 2 desatinné miesta. Napríklad odvod 14% je 1427 Sk, potom 1% je 101.9285714286, 9% je 917.3571428571 a odvod do DSS je 917.36 Sk."
Uvažujem o tom už dlho a napokon dávam za pravdu tomu, čo nám napísal pán Hamaš.

Podľa poslednej novely Zákonníka práce, platnej od 1.7.2005, na výplatnej páske má byť uvedená suma "príspevku na starobné dôch.sporenie, ktoré platí zamestnávateľ"

A to je iná suma ako suma, ktorú v skutočnosti odošle Sociálna poisťovňa na dôchodkový účet sporiteľa.

Preto ak na výplatnú pásku uvedieme sumu v zmysle pokynov pána Hamaša, urobíme to dobre. Zákonník práce totiž nehovorí o tom, že na páske má byť suma, ktorú SP odošle na účet zamestnanca.
Kimáková
17.06.05,10:48
Uvažujem o tom už dlho a napokon dávam za pravdu tomu, čo nám napísal pán Hamaš.

Podľa poslednej novely Zákonníka práce, platnej od 1.7.2005, na výplatnej páske má byť uvedená suma "príspevku na starobné dôch.sporenie, ktoré platí zamestnávateľ"

A to je iná suma ako suma, ktorú v skutočnosti odošle Sociálna poisťovňa na dôchodkový účet sporiteľa.

Preto ak na výplatnú pásku uvedieme sumu v zmysle pokynov pána Hamaša, urobíme to dobre. Zákonník práce totiž nehovorí o tom, že na páske má byť suma, ktorú SP odošle na účet zamestnanca.
absolutny súhlas p. Mihál. Presne toto si myslím aj ja. Suma, ktorú ja vykážem na páske predsa nemusí sedieť s tým čo príde do DSS. Ja poukážem 9% a to, že si SP stiahne nejakú províziu ma vôbec nemusí zaujímať. Je to vec SP o ktorej zamestnávateľ nemusí vedieť.
Jozef Mihál
17.06.05,12:08
;) .
Jana Motyčková
17.06.05,14:22
To tlačítko na súhlas ...
endrju
19.06.05,10:39
V našom programe to vyriešim tak, že pre účely obsadenia chlievikov "cena práce položkovite" na výplatnej páske vypočítam osobitne 5% a 9% za zamestnávateľa podľa zákona so zaokrúhlením každej z týchto súm na celé koruny nahor.
Takýto výpočet urobím len pre tých zamestnancov, u ktorých si mzdárka podľa informácií získaných od zamestnancov nastaví "Poistený v II. pilieri - Áno".;)
Pre ostatných zamestnancov výpočet poistného na starobné poistenie za zamestnávateľa zostane bez zmeny.:cool:
Nevidím zatiaľ dôvod na používanie "halierového" rozdeľovacieho algoritmu sociálky, o ktorom sa nám podarilo niečo dozvedieť len vďaka ochote pána Hamaša.:)
Je to len interný nástroj Sociálky používaný na zjednodušenie jej života, ktorý nemá oporu v žiadnom všeobecne záväznom predpise. Možnosť získania informácií o prípadnej zmene tohoto algoritmu je totiž veľmi závislá od dobrej vôle sociálky.:p:p

Kvôli XML budem všetkým zamestnancom naďalej počítať 14%.:p

Rozmýšľam nad tým, či pán Hamaš zmení XML.:confused: Túto alternatívu nepovažujem za reálnu, keďže zamestnávateľ nemôže účinne vymôcť od zamestnanca informáciu o jeho poistení v II. pilieri.:(
pingino
19.06.05,21:05
Rozmýšľam nad tým, či pán Hamaš zmení XML.:confused:

Nevidim na to najmensi dovod. Zamestnanci a zamestnavatel predsa odvedu do SP tu istu sumu, bez ohladu na to ci su zamestnanci sporitelia alebo nie. Ostatne je predsa vecou SP.
TMarek
20.06.05,06:28
Rozmýšľam nad tým, či pán Hamaš zmení XML.:confused: Ak pan Hamas zmení XML, tak bude socialka zasa minimalne mesiac ladit program na prijimanie elektronickych vykazov.
zilkam
23.06.05,08:36
absolutny súhlas p. Mihál. Presne toto si myslím aj ja. Suma, ktorú ja vykážem na páske predsa nemusí sedieť s tým čo príde do DSS. Ja poukážem 9% a to, že si SP stiahne nejakú províziu ma vôbec nemusí zaujímať. Je to vec SP o ktorej zamestnávateľ nemusí vedieť.
Skúste to vysvetliť zamestnancovi !!!???
endrju
23.06.05,08:51
Skúste to vysvetliť zamestnancovi !!!???
Doporučujem namiesto vysvetľovania na vonkajšiu stranu dverí mzdovej účtarne vyvesiť oznam, že konzultácie ohľadom DSS, celkovej ceny práce a pod. poskytujú osobne pán minister Kaník a rada riaditeľov Sociálnej poisťovne.;)
Ministerstvu PSVaR SR sa skutočne podarilo vyprodukovať ukážkový nedorobok.:mad:
SILVIA54
17.01.06,10:33
Ahojte,ja mám taký problém:Pri kontrole zmlúv pre 2.piliér DSS som zistila,že som jedného zamestnanca do olympu nezadala.Zmluvu má uzatvorenú od 4.11.2005.Už som ho aj rýchlo zadala,ale čo mám urobiť(ako to opraviť) za tie dva mesiace? Každá rada mi pomôže.
SILVIA54
17.01.06,10:58
Vo výkaze na SP som nenašla údaj o 2.piliéri zamestnancov.Neviete kto oznamuje SP dotyčný je zapojený do 2.piliéra?DSS alebo zamestnávateľ?
stdr
17.01.06,11:20
Zamestnávateľ s tým nič nemá, oznamuje to DSS-ka.
SILVIA54
17.01.06,11:34
Ďakujem ti veľmi pekne.
Barbara
18.01.06,12:13
Zatial iba zalozit. ALe ako uz tu bolo popísané, príde cas, kedy na výplatných páskach budú zamestnávatelia uvádzat odvody poistného clenené aj na Soc. poist. a DSS. Zákon o DSS predbehol trochu ostatné predpisy lebopodla neho to musia uz teraz poistenci ohlasovat zamestnátelovi.

poslušne hlásim, že v našej firme už to je na páskach výplatných!!! aj to, že ktorá DSS a aj to že koľko mu do tej DSS ide.:o
Barbara
18.01.06,12:15
Anita, Chobot - a to máte odkiaľ ?


:o :o

moja milá už zas neveríš???????????
viď môj príspevok vyššie!!
Ahoj:p ;)
vladan
18.01.06,12:18
:o :o

moja milá už zas neveríš???????????
viď môj príspevok vyššie!!
Ahoj:p ;)

Barbarka, nehnevaj sa, ale cituješ príspevok zo dňa 19.5., kedy problematika nebola jasná ... výplatné pásky a rozdelenie odvodu na SP a DSS je vec stará už pár mesiacov, tuším niekedy v lete ... takže tvoja citácia smerom na somij je neaktuálna ;)
Jana Motyčková
18.01.06,13:29
Doplním Vlaďu - to, čo písal Chobot sa uzákonilo k 1.7., takže mal dobré "vízie", čo písala Anita, stále neplatí.