daviid
07.11.08,22:34
Ahojte,

mam otazocku ohladne vystavenia faktury. Moze teoreticky v pripade podnikania na zivnost vystavit, resp podpisat vyhotovenu fakturu (s razitkom) po splnomocneni aj osoba, ktora nie je drzitelom danej zivnosti, resp. u daneho zivnostnika nie je zamestnana (tichy spolocnik a pod)? z dovodu, ze napr drzitel zivnosti odcestoval do zahranicia, resp. inym okolnostiam..
Kontroluje to vobec niekto? ak su ostatne udaje korektne...
Moze byt dana zalezitost sankciovana? V pripade, ze ano, ako sa da takato vec osetrit?

Dakujem vopred za odpovede..
evina
07.11.08,22:02
Ahojte,

mam otazocku ohladne vystavenia faktury. Moze teoreticky v pripade podnikania na zivnost vystavit, resp podpisat vyhotovenu fakturu (s razitkom) po splnomocneni aj osoba, ktora nie je drzitelom danej zivnosti, resp. u daneho zivnostnika nie je zamestnana (tichy spolocnik a pod)? z dovodu, ze napr drzitel zivnosti odcestoval do zahranicia, resp. inym okolnostiam..
Kontroluje to vobec niekto? ak su ostatne udaje korektne...
Moze byt dana zalezitost sankciovana? V pripade, ze ano, ako sa da takato vec osetrit?

Dakujem vopred za odpovede..

Povinnou náležitosťou faktúry nie je ani podpis, ani pečiatka.
Z hľadiska nárokovania odpočtu DPH je požadovaný elektronický podpis v prípade zaslanie faktúry elektronickou poštou.
Z hľadiska účtovného je požadovaný podpis osoby zodpovednej za danú hospodársku operáciu a účtovníka, ktorý doklad zaúčtoval.
Podpis môže byť zabezpečený i inými technickými prostriedkami nahradzujúcimi vlastnoručný podpis.

http://www.porada.sk/t68580-p2-faktura-dorucena-elektonickou-postou.html
daviid
07.11.08,22:50
Dakujem za odpoved, po precitani vsemoznych diskusii z uvedeneho linku som vsak zostal troska zmateny.
Jednoznacnu odpoved na jednu z mojich otazok som vsak nenasiel:

Ak je podpis na fakture z uctovneho hladiska vyzadovany,moze okrem zivnostnika po splnomocneni podpisat (v kolonke vyhotovil) vopred pripravenu fakturu s razitkom, aj ina osoba okrem zivnostnika? aj v pripade, ze u neho nie je zamestnana (napr. tichy spolocnik a pod)?
evina
07.11.08,23:25
Dakujem za odpoved, po precitani vsemoznych diskusii z uvedeneho linku som vsak zostal troska zmateny.
Jednoznacnu odpoved na jednu z mojich otazok som vsak nenasiel:

Ak je podpis na fakture z uctovneho hladiska vyzadovany,moze okrem zivnostnika po splnomocneni podpisat (v kolonke vyhotovil) vopred pripravenu fakturu s razitkom, aj ina osoba okrem zivnostnika? aj v pripade, ze u neho nie je zamestnana (napr. tichy spolocnik a pod)?

Myslím, že si dostal jednozančnú odpoveď: Na faktúre, ktorú posielaš napríklad odberateľovi nie je požadovaný žiadny podpis.

Z hľadiska účtovného nie je požadovaný podpis toho, kto faktúru vyhotovil, ale toho kto je za účtovnú jednotku zodpovedný za účtovnú operáciu /pri zaúčtovaní, t.j. likvidácii faktúry/. U SZČO je to daná SZČO.

Zmluva o tichom spoločníkovi je založená na anonymite tichého spoločníka.
http://www.etrend.sk/osobne-financie/moje-dane/rovna-dan-odstrani-nespravodlive-zdanovanie/28490.html

P.s. Neviem, načo je aj taký podpis /niekoho úplne iného, ak za nič nezodpovedá/...Podnikateľ môže zabezpečiť svoj podpis, ak ho chce mať na faktúre scanom a pod....