ajula1
19.05.05,13:00
chem si otvoriť malý obchodík s darčekovými predmetmi a žiadam o príspevok z úradu práce. neviete mi poradiť na čo všetko sa to dá použiť? ja budem v podstate potrebovať len pokladňu a nejaké tie police alebo skrinky.dá sa tam zahrnúť ešte nájomné(neviem či sa to dá aj na viac mesiacov) a čo ešte?
viete mi poradiť??
ajula1
19.05.05,12:04
nikto mi nevie poradiť????
ondrejvla
19.05.05,12:07
nikto mi nevie poradiť????
Podľa toho, na čo si žiadala príspevok je aj jeho použitie. Ak si mala v žiadosti aj nájomné, tak samozrejme aj to.
Zita5
19.05.05,12:08
Moja skúsenosť , na obchodné činnosti veľmi ťažko dávajú príspevok , upredňostňujú výrobný sektor . Já Ti želám aby si mala šťastie !!!
ajula1
19.05.05,12:19
ja som tam uviedla rozne veci napr.telefón, aj úpravy ako napr.vymalovanie ale ani na to sa nedá. ja zároveň aj chcem vyrábať popri nejaké drobnosti ale vlastne ani materiál ani tovar sa do toho zahrnúť nedá. to je také blbé peňazí budem potrebovať dosť ale do tých 40000, čo oni dajú sa máločo dá zahrnúť.
ondrejvla
19.05.05,12:31
Moja skúsenosť , na obchodné činnosti veľmi ťažko dávajú príspevok , upredňostňujú výrobný sektor . Já Ti želám aby si mala šťastie !!!Zitka mám skúsenosť, s jednou známou - dostala príspevok od ÚP - vyrába ručné práce - krojované bábiky a záložky do kníh, všetko ručné výšivky z rôznych oblastí Slovenska. Predajňu nemá, dostala príspevok na nájomné, na šijací stroj( šaty na tiet bábiky musí najskôr ušiť) a na zariadenie - skrinky, police atď.. Svoje výrobky chodí ponúkať po predajniach, múzeách, hoteloch... chudera, natrápi a naslepačí sa pri tom, a zisk - do plaču!
Verím, že tým, čo to skutočne potrebujú to vyjde a budú mať úspech. I keď úspech je relatívny pojem !
Zita5
19.05.05,12:32
ja som tam uviedla rozne veci napr.telefón, aj úpravy ako napr.vymalovanie ale ani na to sa nedá. ja zároveň aj chcem vyrábať popri nejaké drobnosti ale vlastne ani materiál ani tovar sa do toho zahrnúť nedá. to je také blbé peňazí budem potrebovať dosť ale do tých 40000, čo oni dajú sa máločo dá zahrnúť.

Minulý rok som robila na ÚP jednému stolárovi podnikateľský zámer a žiadal 70 000 Sk / tam musíš vždy sumu nadhodnotiť , aby si niečo aspoň dostala ./ Uviedli sme tam motorovú pílu , vŕtačky , stolárske pracovné prostriedky atď . ÚP mu schválil 40000,- Sk .

Ale o pár mesiacov neskôr , som robila podn.zámer jednej dievčine na obchodnú činnosť a tej nedali nič . No a pri príležitosti konzultácie mi povedali na ÚP , že uprednostnia len výrobnú činnosť . Obchod pre nich nie je zaujímavý .:eek:

Takže skúšaj štastie :) . Uveď registračná pokladňa, obchodné zariadenia /pulty/, regále . Vymaľovanie , telefon a podobné by som ani neuvádzala .
Zuziana
19.05.05,14:07
V súčasnosti dávajú z európskych sociálnych fondov evidovaným nezamestnaným na začatie podnikania. Je to fakultatívna dávka, po splnení podmienok dostanú na nákup krátkodobého a dlhodobého majetku. Podmienka je evidencia ako uchádzač o zamestnanie min. 6 mes. Potom im dávajú niečo cez 40 000,- a po 1 roku v evidencii cez 60 000,-.
Šebestová Jana
19.05.05,14:40
ja som na úrade práce evidovaná 6,5 roka a povedali mi, že v BA rovnako dávajú všetkým 40tis.
Šebestová Jana
17.06.05,10:14
dnes som dostala pozvánku na test a obhajobu ohľadne začatia podnikateľskej činnosti na budúci týždeň, požiadala som ÚP o dotáciu, neviete mi povedať, ako tieto testy prebiehajú a asi aké otázky sa budú pýtať, pretože mi vôbec nedali žiadne podklady a na podnikateľský kurz som nechodila

ďakujem
ANNA
17.06.05,10:50
dnes som dostala pozvánku na test a obhajobu ohľadne začatia podnikateľskej činnosti na budúci týždeň, požiadala som ÚP o dotáciu, neviete mi povedať, ako tieto testy prebiehajú a asi aké otázky sa budú pýtať, pretože mi vôbec nedali žiadne podklady a na podnikateľský kurz som nechodila

ďakujemRobila som zámer krajčírke, ktorá bola aj na pohovoroch. Boli také otázky o odvodoch, % odvodov, kam odvádzať a podobne. Viem len, že im povedala, že má externú ekonómku a tá tieto náležitosti pre ňu spravuje. Ale to bolo v roku 2004. Neviem, či sa niečo menilo.
Šebestová Jana
23.06.05,11:20
tak dnes som robila testy na úrade práce, bolo 20 otázok, z toho 15 sme museli mať dobre, prešli sme všetci, budúci týždeň nám vydajú osvedčenia,potom nám presne povedia, čo musíme urobiť, ako si otvoriť živnosť atď, super, už to mám za sebou
kiwiak
15.10.05,18:37
Z prispevku s ada kupit vsetko okrem potravin, masa atd.viac na podnikanie.php5.sk.mozes si dat uhradit zdravotne positenie, ale peniaze musia ostat na ucte.je mozne zriadit si internet (aktivacny poplatok, to iste aj s pevnou linkou).Co sa tyka reg.pokladne, da sa.V pripade kvetov napr.je mozne predavat len susene, ziadne sviecky...Vsetky informacie ozakazanej pomoci najdes na spominanej internetovej adrese, je to kvlaitny zdroj nakolko som prispevok ziskal aj ja.
kiwiak
16.10.05,06:50
Viac informacii o prispevku od UPSVAR je na - http://podnikanie.php5.sk
helas
19.10.05,17:17
Ahojte,
včera som absolvovala prípravu ohlľadne príspevku z UP. Všetko v pohode som
zvládla. Lenže tam nám povedali,že k žiadosti treba priložiť, ak chceme
vykonávať činnosť v byte, súhlas z MÚ ak je byt v OV, alebo to oznámiť na
bytové družstvo, ak je ten byt družstevný., že na družstve maju take tlačivá. Tak som tam dnes bola, pani referentka o ničom nevedela. Dohodli sme
sa, že ja napišem nejaké oznámenie a uvidi. čo povie pán predseda. Tak sa chcem spýtať, vybavoval to už niekto z vás.Toto bolo v Ke na Vojenskej.
kiwiak
23.10.05,14:28
Ja som z Kosic, vybavoval som si prispevok pred nedavnom v lete t.r.a UPSVAR nepozadoval vyjadrenie SBD.Iba suhlas vlastnika nehnutelnosti, a suhlas MU na Hviezdoslavovej ul.neviem co zase na UPSVAR na stanici mudruju...Ak, byvas u rodicov, nech ti napisu , ze suhlasia s tym aby si podnikala doma , to priloz ku PZ.Ja to tak mam a je to v pohode.Podnikam 5 mesiac.
ajobs
23.10.05,14:30
Ahojte,
včera som absolvovala prípravu ohlľadne príspevku z UP. Všetko v pohode som
zvládla. Lenže tam nám povedali,že k žiadosti treba priložiť, ak chceme
vykonávať činnosť v byte, súhlas z MÚ ak je byt v OV, alebo to oznámiť na
bytové družstvo, ak je ten byt družstevný., že na družstve maju take tlačivá. Tak som tam dnes bola, pani referentka o ničom nevedela. Dohodli sme
sa, že ja napišem nejaké oznámenie a uvidi. čo povie pán predseda. Tak sa chcem spýtať, vybavoval to už niekto z vás.Toto bolo v Ke na Vojenskej.
Ak je to byt v OV, stačí písomný súhlas vlastníka, ak je byt v DV, potom súhlas SBD. Stačí napísať jednu-dve vety, že XY súhlasí s využívaním bytu ako sídla spoločnosti (alebo ako miesta vykonávania živnosti) a podpísať sa - podpisy nemusia byť overené. Ale neviem načo to pýta ÚP, ak to isté je potrebné k ohláseniu živnosti. :confused: :rolleyes:
FYDKO
01.11.05,11:39
Ahojte, v piatok mám test na ÚP, na to aby som dostala príspevok, vie mi prosím niekto poradiť ako taký test prebieha, či sú to otázky a zakrúžkujú sa odpovede, alebo aké sú tam otázky ? A ešte tam má byť obhajoba podnikateľského zámeru,chcem sa spýtať asi na čo sa tam pýtajú? A ked mám v podnik. zámere napísané veci ktoré si chcem kúpiť na podnikanie môžem ich aj napríklad zmeniť ? Je ten zámer, teda ani nie zámer, ale použitie dotácie v ňom napísané už záväzné ? Ďakujem všetkým vopred za odpovede.
Jožo
01.11.05,12:43
Test sa týka základných povinností živnostníka - odvodov daní a poistného (zopakuj si percentá odvodov do jednotlivých fondov!), predpisov podľa živnostenského zákona a pod. Ak si si podnikateľský zámer (najmä v časti predpokladané náklady) vypracovala sama, odpovede máš v malíčku. V teste s asi 25 otázkami máš na výber možnosti odpovedí, zakrúžkuješ tú, čo považuješ za správnu. Nemusíš sa báť, urobíš. Obhajobu zámeru som ja osobne nerobil pred komisiou, stačilo mi o ňom porozprávať pracovníčke ÚP, ktorá ma mala ako žiadateľa o príspevok na starosti.
Nákup vecí, ktoré si uviedla v podnikateľskom zámere, musíš dodržať, ale moja skúsenosť je, že pokiaľ je to odôvodnené, s pracovníkmi ÚP sa ešte môžeš dohodnúť na tom, že v podanom zámere vymeníš celú stranu, ktorú chceš kvôli zmenenému zoznamu vecí prerobiť. Závisí to od ich ochoty, ale väčšinou vychádzajú podobným požiadavkám v ústrety.
Pridám ešte radu, aby si si dávala veľký pozor na to, aké veci z príspevku nakúpiš, ak bude v dohode s ÚP podmienka, aby boli v hodnote do 30 000 Sk. Vyhneš sa zbytočným problémom, ktoré som opísal tu: www.porada.sk/showthread-t_1587.html (http://www.porada.sk/showthread-t_1587.html). Držím palec.
FYDKO
01.11.05,15:54
ˇˇdakujem veľmi pekne, som rada že to bude test s predpísanými možnosťami, to bude ľahšie ako sa tam vykecávať, nejako nie somnatie účtovnícko- právnícké poučky a pod. Hneď mi je ľahšie. Tie percentá na odvody soém si už napísala na ťahák :))) Ešte raz díky.
Mantra
13.10.06,11:41
mňa čakajú testy na budúci týždeň, ak viete niečo bližšie o otázkach, dajte mi prosím vedieť.
Aljok
14.10.06,11:13
Aké typy účtovníctva poznáš, koľko % odvádza zamestnávateľ za zamestnanca na zdrav. poistenie, kde sa vybavuje živnosť, na akom úrade, koľko musíš odrobiť rokov na nárok na starobný dôchodok, aké spotrebné dane poznáš, aká je daň z príjmu... Už si všetko nepamätám. Možno doplní iný.
Monika Kováčová
14.10.06,16:15
jednoduché podvojné, 10%, Obvodný úrad - odbor živnostenského podnikania, 10 rokov, DPH, lieh, tabak.., 19% ----prešla by som?
Aljok
14.10.06,17:53
Aké typy účtovníctva poznáš, koľko % odvádza zamestnávateľ za zamestnanca na zdrav. poistenie, kde sa vybavuje živnosť, na akom úrade, koľko musíš odrobiť rokov na nárok na starobný dôchodok, aké spotrebné dane poznáš, aká je daň z príjmu... Už si všetko nepamätám. Možno doplní iný.
ermon, myslela som tým, že si nepamätám ďalšie otázky! Odpovede samozrejme viem. A Ty si prešla na jednotku. :):D
bubatkom
19.10.06,09:28
prosim Vas nemate skusenosti s vypracovanim podnikatelskeho zameru na urad prace na pedikuru, manikuru? surne prosim.
otázka
19.10.06,09:54
Tam sa dá dať /ale musí sa to dodržať/ úhrada nájmu /popredu, ja neviem na 1/2 roka/, nákup zariadenia-skrinky, police,prevádzkový materiál, lehátka, nákup počítača a príslušenstva.
edit26
19.10.06,10:05
Ak chceš začať podnikať počkaj zo žiadosťou do 1. novembra, pretože potom sa ťa bude týkať zvýšenie prípspevku, kvôli zvyšovaniu celkovej ceny práce sa alikvotne zvyšuje aj príspevok myslím o nejakých 6 tis, SK. A príspevok je na nákup zariadenia pozri si stránku úradu práce a tam si nájde §49 príspevok na začatie podnikania dlhodobo nezamestnaných.
edit26
19.10.06,10:06
Testy sú ľahké je tam len nejakých 10 otázok a týkajú sa toho čo sa preberalo na tom školení pred podaním žiadosti na začatie podnikania napr. aká je celková cena práce atď
edit26
19.10.06,10:08
Na stránke úradu práce nájdeš štruktúru na napísanie podnikateľského zámeru
mihihi
09.03.07,11:28
Ahoj! ja nemám skúsenosti z ÚP ale by som povedala,že majú iba reči.
Ja mám problém:Chcem podnikať v obchodíku s detským oblečením.Za chvílu mi končí materská tak špekulujem.Chcem Vás poprosiť poradte mi ako začať čo treba povybavovať všetko od základu budem Vám veľmi vďačná.Ďakujem
sybila3
13.03.07,06:44
Ahojte, pripojím sa aj ja. Mne pani na úrade pred 1,5 týždňom povedala, že žiadosť na príspevok si musím podať do konca marca s dátumom na ŽL - začiatok podnikania 1.5.. Tak som si rýchlo vybavila register, živnostenský list, včera som si ho bola zobrať, išla som sa ešte informovať za tou pani čo má príspevky na starosti a tá mi povedala, že sa to zmenilo, že živn.list musí byť s neskorším dátumom, lebo príspevky sa budú dávať z iného zdroja....tak teraz pôjdem zas na živnostenský, aby mi posunuli dátum. Ale vy píšete že ste boli na školení a na testoch, nemáte ešte žl? Lebo mne povedala, že k tej žiadosti o príspevok musím mať podnik.plán, čo si z toho chcem kupiť, kopiu žl, kopiu účtu podnikat.,.....Žiadosť o zabezpečenie pred podnikaním. Môžete mi prosím povedať koľko trvá také školenie a tie testy? díky
xsarahdi
13.03.07,10:51
Nevie mi niekto povedat,ked som som bol zaevidovany na U.prace menej ako 4mesiace chybali mi nejake dni na to aby som dostal prispevok od UP no ja som si zalozil zivnost pred tymi styrmi mesiacmi. Teraz keby som chcel poziadat o prispevok musim byt zaevidovany znova styri mesiace alebo mi stacia tie dni do styroch mesiacov... ivanaas@azet.sk
joni102
13.03.07,11:39
Nevie mi niekto povedat,ked som som bol zaevidovany na U.prace menej ako 4mesiace chybali mi nejake dni na to aby som dostal prispevok od UP no ja som si zalozil zivnost pred tymi styrmi mesiacmi. Teraz keby som chcel poziadat o prispevok musim byt zaevidovany znova styri mesiace alebo mi stacia tie dni do styroch mesiacov... ivanaas@azet.sk

Neviem preco si sa zbytocne ponahlal??? Nebolo ti dobre na UP??

Podla mna budes musiet byt na up zase 4 mesiace, ale to by si zase musel zrusit zivnost. Ten prispevok sa dava na samozamestanie, nie tomu kto uz zivnostinuikom je.