arizona
08.11.08,12:56
Ahojte, vedeli by ste mi poradiť,ako riešiť situáciu,keď zamestnanec nemá ešte nárok na dovolenku a súrne potrebuje pár hodín voľna?
veronikasad
08.11.08,12:03
Ahojte, vedeli by ste mi poradiť,ako riešiť situáciu,keď zamestnanec nemá ešte nárok na dovolenku a súrne potrebuje pár hodín voľna?
Vysvetli "nemá ešte nárok na dovolenku?" Je predpoklad, že mu vznikne nárok do konca kal. roka aspoň za odpracované kal. dni ? /za každých 21 dní 1/12 ročného nároku ?/
arizona
08.11.08,12:19
Vysvetli "nemá ešte nárok na dovolenku?" Je predpoklad, že mu vznikne nárok do konca kal. roka aspoň za odpracované kal. dni ? /za každých 21 dní 1/12 ročného nároku ?/
Nastúpila som do nového zamestnania 7.10.
22.1O som musela niečo neodkladné vybaviť v mieste bydliska,tak som prišla neskôr(cestujem vyše 30km).
Nadriadená mi to vopred dovolila,ibaže majiteľ firmy na konci mesiaca mal "zlý deň" a neuznal to. Vraj nech si navrhnem riešenie.:eek::mad:
Navrhla som ,aby mi to stiahol ako deň dovolenky, ked mi vznikne nárok. No nesúhlasí.
svetlik
08.11.08,12:22
1. neplatené voľno
2. § 97 ods. 4 ZP - zamestnávateľ poskytne zamestnacovi voľno poskytnuté na žiadosť zamestnanca pričom Zamestanec takto posyktnuté voľno (hodiny) nadpracuje a nepôjde o prácu nadčas
3. vopred poskytnutá dovolenka, viď prspevok vyššie
4. dobrá voľa zamestnávateľa = platené voľno
veronikasad
08.11.08,12:24
Nastúpila som do nového zamestnania 7.10.
22.1O som musela niečo neodkladné vybaviť v mieste bydliska,tak som prišla neskôr(cestujem vyše 30km).
Nadriadená mi to vopred dovolila,ibaže majiteľ firmy na konci mesiaca mal "zlý deň" a neuznal to. Vraj nech si navrhnem riešenie.:eek::mad:
Navrhla som ,aby mi to stiahol ako deň dovolenky, ked mi vznikne nárok. No nesúhlasí.
Nárok na dovolenku za kal. rok ti do konca roka nevznikne, budeš mať nárok na dovolenku za odprac. dni = 2/12 ročného nároku. Kludne ti môže zamestnávateľ za tie chýbajúce hodiny vykázať dovolenku, ak však nechce neprinútiš ho. Riešením je tiež vykázať náhradné volno, ktoré si vo firme odpracuješ.
arizona
08.11.08,12:53
Na dobrú vôlu sa spoliehať nemôžem:rolleyes:Odpracovať mimo prac. doby si nemám ako...
Neplatené voľno-znamená, že mi zaplatí iba za odrobené hodiny,ale nie je problém s chýbajúcimi hodinami?
Prepáčte za laické otázky, ale chcem byť"odborne":Dpripravená na pondelok.
ivka70
08.11.08,13:33
nie je problem s neodpracovanymi hodinami, kludne sa mozete dohodnut na neplatenom volne
Rozalka
08.11.08,13:50
Neplatené voľno nie je náhodou aj dôvod na prerušenie poistenia? Možno sa pýtam hlúpo (nie som mzdárka), len sa mi dačo také marí.
ivka70
08.11.08,14:12
Neplatené voľno nie je náhodou aj dôvod na prerušenie poistenia? Možno sa pýtam hlúpo (nie som mzdárka), len sa mi dačo také marí.
ale je /ked je to v dnoch/ , lenze nie, ked je to iba niekolko hodin z dňa ...
veronikasad
08.11.08,14:13
Na dobrú vôlu sa spoliehať nemôžem:rolleyes:Odpracovať mimo prac. doby si nemám ako...
Neplatené voľno-znamená, že mi zaplatí iba za odrobené hodiny,ale nie je problém s chýbajúcimi hodinami?
Prepáčte za laické otázky, ale chcem byť"odborne":Dpripravená na pondelok.
skús šéfa presvedčiť, nech ti vykáže dovolenku. Veď v pondelok už budeš mať nárok na 1/12 ročného nároku - za odpracované dni.
Neplatené voľno, pokiaľ trvá celý deň, sa nahlasuje na sociálnu poisťovňu ako prerušenie poistenia. Nekomplikujte to zbytočne. /To je zlý začiatok na novom pracovisku. Držím palce, pevné nervy !!!/
brčko
08.11.08,16:14
Nárok na dovolenku za kal. rok ti do konca roka nevznikne, budeš mať nárok na dovolenku za odprac. dni = 2/12 ročného nároku. Kludne ti môže zamestnávateľ za tie chýbajúce hodiny vykázať dovolenku, ak však nechce neprinútiš ho. Riešením je tiež vykázať náhradné volno, ktoré si vo firme odpracuješ.

veronika, síce na výpočte to nič nemení, no nedá mi, "kvôli nej" ťa trochu nedoplniť.
Som rátala, že od 7.10.08 do 31.12.08 je 62 prac.dní+plat.sviatkov (19+20+23), takže by vznikol nárok na dovol.za celý rok-pomernú časť. Jej PP začal 7.10.08 a:
1. ak bude mať odpracovných aspon 60dní, bude mať teda nárok na pomernú časť dovolenky za kal. rok, t.j. za každý "celý" mesiac trvania prac.pomeru na 1/12-tinu celoročného nároku. T.j. na 2/12-tiny celoroč.nároku
2. Ak tých 60dní neodpracuje, ale odpracuje od 42dní do 59dní, má nárok, tak ako píše Veronika na dovol. za odpracované dni, t.j. za každých celých 21dní na 1/12-tinu, t.j. zase na 2/12-tiny.
Vychádza to narovnako. Nepíšem to preto, aby som "opravovala" no aby ťa náhodou potom neopravovala mzdárka a aby si potom z toho nezneistela. Dúfam, že nevadí ;) :)
arizona
08.11.08,21:27
Ďakujem všetkým za cenné rady aj za ochotu!Ste super:)
jana007
10.11.08,08:29
Máme zamestnanca, ktorý už vyčerpal 20 dní dovolenky a potrebuje voľno teraz a takisto cez Vianoce. Môžem mu dať neplatené voľno? Aké povinnosti pre zamestnávateľa vyplývajú?
veronikasad
10.11.08,08:31
Máme zamestnanca, ktorý už vyčerpal 20 dní dovolenky a potrebuje voľno teraz a takisto cez Vianoce. Môžem mu dať neplatené voľno? Aké povinnosti pre zamestnávateľa vyplývajú?
Čo znamená "zamestnanec potrebuje voľno"? Neplatené voľno je prerušenie poistenia v soc.poisťovni, nahlasuje sa na reg.liste FO.
jana007
10.11.08,08:34
Potrebuje voľno - osobné záležitosti. Cez Vianoce máme celozávodnú dovolenku a on už žiadnu nemá. Do koľkých dní to treba nahlásiť na SP?
Čo zo zdravotnou poisťovňou?
arizona
10.11.08,16:14
Chcem sa spýtať ešte k mojej otázke.
Je pravda, že zamestnanec má pri nástupe do práce nárok na pol dňa voľna na vybavenie potrebných záležitostí, kt. od neho vyžaduje zamestnávateľ? (napr. lekár, register trestov a pod?)
Ak je to tak, je to platené, alebo nie?
Ďakujem:)