dooker
08.11.08,13:01
môže mať otec voľnú živnosť a ešte aj byť zamestnaný?
linko1
08.11.08,12:06
Zo Zákonníka práce:

§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.
jozefstefan
08.11.08,12:56
Ale ak ma iny predmet cinnosti, vobec to nemusi nahlasovat zamestnavatelovi. DP potom podava do 31. marca nasl. roka spolocne pre TPP aj zivnost.
Martin Mocko
08.11.08,16:15
Ale ak ma iny predmet cinnosti, vobec to nemusi nahlasovat zamestnavatelovi. DP potom podava do 31. marca nasl. roka spolocne pre TPP aj zivnost.

DP do konca marca - ako pises. Avsak treba pozriet - niektori zamestnavatelia udavaju "zakaz podnikania" do pracovnej zmluvy - i ked nejde o zhodny predmet cinnosti.
jozefstefan
08.11.08,16:52
DP do konca marca - ako pises. Avsak treba pozriet - niektori zamestnavatelia udavaju "zakaz podnikania" do pracovnej zmluvy - i ked nejde o zhodny predmet cinnosti.

Neviem, ci by to podla zakona obstal, existuje totiz slobodna volba povolania a sloboda podnikania. Ak nema zhodny predmet cinnosti s tou cinnostou, ktoru vykonava u zamestnavatela na TPP, podla mna zamestnavatel nema sancu.
Martin Mocko
08.11.08,20:36
Neviem, ci by to podla zakona obstal, existuje totiz slobodna volba povolania a sloboda podnikania. Ak nema zhodny predmet cinnosti s tou cinnostou, ktoru vykonava u zamestnavatela na TPP, podla mna zamestnavatel nema sancu.

Tak..existuju zamestnavatelia, ktorym to priamo dovoluje zakon (napr. statna sprava - zamestanci policie, danovych uradov a pod.) Nevieme, kde dotycny pracuje...
dooker
22.11.08,07:49
takže dajme tomu že otec robí murára a ja predávam reklamu (na webe) a on si na to založí živnosť , tak tak to môže byť ?
George Michael
22.11.08,16:47
Ak si myslel, že otec povolaním murár si založí živnosť na reklamná činnosť, tak je to ok. Na toto nepotrebuje súhlas svojho zamestnávateľa.
dooker
23.11.08,07:24
thx moc, kks ale ted otec zacne este ze ziadna zivnost nebude alebo co , zevraj to skusi ci sa to neda ako v praci maju ako danove podanie a v tom je vedlajši zarobok alebo nieco takeho , myslite ze sa da tak dajak platit ze to co dostanem z tej reklamy bez zivnostenskeho a este aj pisat faktury a tak ?
Lianka
23.11.08,11:33
Z toho, co si napisal, som neporozumela takmer nic. Rozumiem tomu tak, ze tebe ide o tie peniaze, ale...

... ak sa zamestnavatel a zamestnanec (otec) v pracovnej zmluve dohodnu na rozsireni druhu prace (naplne prace) napr. o reklamnu cinnost, ktoru uvadzas, su to vyhradne prijmy tvojho otca - prijmy zo zavislej cinnosti § 5 zakona o dani z prjmov.