anka
19.05.05,13:24
Ak nakupime do baru tovar a ten sa nepredá, skončí mu záručná doba je potrebné vrátiť DPH ?
Mirka-test
19.05.05,11:33
Podľa mňa áno.
ecuch
20.05.05,04:32
A čo s tým tvaro po záruke urobíte?
Paula
21.05.05,21:34
Riešili sme tu už problém DPH pri škodách druhu poistná udalosť, krádež, manko... žiaľ, neviem nájsť prípad tovaru po záruke a zaujíma aj mňa . Poradíte poradcovia, ktorí máte takúto skúsenosť úspešne za sebou? :)
lenkak
22.05.05,07:53
Ak platiteľ poskytne zľavu z ceny za zdaniteľné plnenie, základ dane sa zníži o sumu tejto zľavy.

Príklad 2

Podnikateľ je platiteľom DPH. Na sklade eviduje zásoby, ktoré sú už po záruke (ide o drogériu). Pri ich nákupe si uplatnil DPH na vstupe. Keby daný tovar predal za zľavnenú cenu, musí odviesť DPH na výstupe?

Riešenie

Ak platiteľ poskytne zľavu z ceny za zdaniteľné plnenie, z hľadiska DPH sa základ dane zníži o sumu tejto zľavy. Ak teda napr. eviduje na skladovej karte položku tovaru v čiastke 500 Sk, tak bude postupovať nasledovne:

- k skladovej cene pripočíta obchodnú prirážku, napr. vo výške 20 %, čím predajná cena položky tovaru bude 600 Sk + 20 % DPH (120 Sk) = 720 Sk.

Pri poskytnutí zľavy môže postupovať nasledovne:

- z čiastky 600 Sk poskytne zľavu napr. 40 % (t.j. 240 Sk) a predajná cena je 360 Sk + DPH 20 % (72 Sk) = 432 Sk.

Poskytnutá zľava sa prejaví v peňažnom denníku, kde príjmy budú nižšie ako výdavky. Z pohľadu zákona o DPH bude teda predstavovať základ dane predajná cena zásob. Dňom uskutočnenia zdaniteľného plnenia (dňom dodania tovaru) platiteľovi vznikne na základe § 14 ods. 1 zákona o DPH daňová povinnosť, v zmysle ktorej odvedie daň z predmetnej transakcie vo výške 72 Sk.

Základom dane pri predaji zásob alebo nehnuteľnosti na dražbe je vydražená cena, ktorá sa považuje za cenu vrátane dane.

Platiteľ, ktorý dodáva zásoby súčasne s ich montážou alebo inštaláciou, je povinný rozdeliť základ dane osobitne pre zásoby a osobitne pre službu, ak zákon o DPH neustanovuje inak. Základom dane pri zásobách je najmenej obvyklá cena bez dane.

Zo špecifických prípadov určenia základu dane pri zásobách uvádzame len riešenie pri predaji platných slovenských poštových cenín a kolkov. Základom dane pri predaji platných slovenských poštových cenín a kolkov, ktorých cena predaja je vyššia, ako je ich nominálna hodnota alebo cena podľa poštového sadzobníka, je rozdiel medzi nominálnou hodnotou alebo cenou podľa poštového sadzobníka a cenou predaja bez dane. Ak je cena predaja nižšia, ako je ich nominálna hodnota alebo cena podľa poštového sadzobníka, základom dane je nula. Pri predaji cenín, ktorých platnosť bola skončená, je základom dane cena, ktorá neobsahuje daň.

4.3.1 Darovanie zásob, osobná spotreba zásob a základ dane na účely DPH

V prípade uskutočnenia bezodplatného zdaniteľného plnenia (napr. dodávky zásob) alebo zdaniteľného plnenia na osobnú spotrebu platiteľa je základom dane obvyklá cena bez dane.

Príklad 3

Podnikateľ je platiteľom DPH. Na sklade eviduje zásoby, ktoré sú už po záruke (ide o drogériu). Pri ich nákupe si uplatnil DPH na vstupe. Keby daný tovar osobne spotreboval alebo daroval, tak musí odviesť DPH na výstupe?

Riešenie

Použitie zásob na osobnú spotrebu

V prípade, ak chce podnikateľ použiť spomínané zásoby na osobnú spotrebu, je potrebné si uvedomiť, že:

- aj zdaniteľné plnenia uskutočnené na osobnú spotrebu platiteľa sú predmetom dane,

- takéto zdaniteľné plnenie bude uskutočnené dňom odovzdania zásob,

- základom dane je obvyklá cena predmetných zásob bez dane,

- vzniká povinnosť vyhotoviť doklad o použití.

V prípade, ak teda pôjde o použitie zásob na osobnú spotrebu platiteľa, táto skutočnosť bude predmetom dane a z toho dôvodu ju musí zdaniť príslušnou sadzbou dane, a túto daň odviesť.

Darovanie zásob

V prípade, ak chce platiteľ spomínané zásoby darovať, je potrebné si uvedomiť, že:

- aj bezodplatné zdaniteľné plnenia sú predmetom dane,

- takéto zdaniteľné plnenie bude uskutočnené dňom uvedeným v darovacej zmluve alebo prevzatím zásob, alebo poskytnutím zásob, a to tým dňom, ktorý nastane skôr,

- základom dane je obvyklá cena bez dane,

- vzniká povinnosť vyhotoviť doklad o použití.

V prípade, ak teda pôjde o darovanie zásob, táto skutočnosť bude predmetom dane a z toho dôvodu ju musí zdaniť príslušnou sadzbou dane, a túto daň odviesť.
andrej_rv
22.05.05,07:55
Ak nakupime do baru tovar a ten sa nepredá, skončí mu záručná doba je potrebné vrátiť DPH ?Likvidácia tovaru po záruke nie je zmenou vlastníka tovaru ani jeho fyzické odovzdanie inej osobe. Povinnosť odviesť daň vzniká platiteľovi dňom dodania tovaru (§ 19 ods. 1 zákona o DPH), likvidácia tovaru však charakteristike pojmu "dodanie tovaru" nezodpovedá. Likvidácia tovaru zároveň nespadá ani pod ustanovenie § 53 ods. 5 zákona o DPH - povinnosť odviesť DPH pri krádeži.
Keďže pri likvidácii tovaru nejde ani o dodanie tovaru ani o krádež, nevzniká platiteľovi v takomto prípade povinnosť odviesť daň.
lenkak
22.05.05,07:57
Pokračovanie:
V zmysle § 20 ods. 12 zákona o DPH platí, že platiteľ, ktorému boli odcudzené zásoby, pri ktorých odpočítal daň, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie v tom zdaňovacom období, v ktorom odcudzenie zásob zistil.

Príklad 4

Podnikateľ je platiteľom DPH. Na sklade eviduje zásoby, ktoré sú už po záruke (ide o drogériu). Pri ich nákupe si uplatnil DPH na vstupe. Teraz ich chce vyskladniť. Akým spôsobom to má urobiť? Ako to má riešiť z hľadiska zákona o DPH?

Riešenie

Hospodárenie s tovarom na sklade je otázkou obchodnej politiky každej účtovnej jednotky. U takých zásob, ktoré sú už po záruke, sa môže riešiť zníženie ich stavu:

– výpredajom za znížené ceny, a to i pod hranicu nákupnej ceny,

– faktickou likvidáciou, vyradením zásob zo skladu.

Daň z pridanej hodnoty, ktorú si platiteľ uplatnil na vstupe pri obstaraní tovaru, nie je povinný pri vyradení zásob odviesť daňovému úradu, pretože vyradenie nepredstavuje zdaniteľné plnenie. Čo sa týka tovaru, zdaniteľným plnením je dodanie tovaru, pri ktorom dochádza k zmene vlastníckeho práva k tovaru.
Paula
22.05.05,10:15
lenkak, andrej_rv , vďaka obom :) :)
ondrejvla
22.05.05,10:32
Navrhujem vypracovať si interný predpis, kde si zohľadníš tovar po spotrebe, pri potravinárskych výrobkoch nielen po spotrebe, ale aj podľa vzhľadu, vône, kvality... a na základe toho, tovar, ktorý vyradíš, zapísať - koľko ks chleba, pečiva, dag salámy,mlieka... a spôsob ,akým si to zlivkidovala. A samozrejme je to brané ako likvidácia, v tom prípade nie je predmetom dane.
To len tak na okraj! Samozrejme Lenka a Andrej odpovedali ako vždy bezchybne!
Oci
23.05.05,07:46
Ak sa jedná o tovar, ktorý ešte nie je po spotrebe a ja ho predám v rámci akcie, alebo ako nejaký bonus za symbolickú cenu, ako s DPH? Nie je to vyradenie, došlo k zmene vlastníckeho práva k tovaru. Tovar som kúpil za 100 Sk a predám ho za 1 Sk. Má to dopad i na iné zákony, okrem zákona o DPH?
lenkak
23.05.05,09:38
V príspevku 5 som písala aj toto:

Pri poskytnutí zľavy môže postupovať nasledovne:

- z čiastky 600 Sk poskytne zľavu napr. 40 % (t.j. 240 Sk) a predajná cena je 360 Sk + DPH 20 % (72 Sk) = 432 Sk.

Poskytnutá zľava sa prejaví v peňažnom denníku, kde príjmy budú nižšie ako výdavky. Z pohľadu zákona o DPH bude teda predstavovať základ dane predajná cena zásob. Dňom uskutočnenia zdaniteľného plnenia (dňom dodania tovaru) platiteľovi vznikne na základe § 14 ods. 1 zákona o DPH daňová povinnosť, v zmysle ktorej odvedie daň z predmetnej transakcie vo výške 72 Sk
Oci
23.05.05,11:18
Moje pochybnosti vyvolávalo to, že v mojom prípade zľava predstavovala až 99%. Ďakujem za odpoveď a utvrdenie.
Paula
17.07.05,06:18
Ako píšete vyššie: Pri likvidácii tovaru po záruke nevzniká platiteľovi povinnosť odviesť daň. Platí to aj pri odpise poškodených zásob? Aký účet použijem v PÚ na strane MD? Ďakujem za radu :)
McMarti
17.07.05,06:29
pri poškodenom tovare učet mánk a škody ale rozdel si ho na daňové a nedaňové lebo ak máš smernicu v ktorej máš zakomponované aj poškodenie tovaru napriklad : poškodenie obalu na výrobku tak je to daňovo uznané. Kedysi boli normy o úbytku a strat potravinárskych produktov na základe čoho sa robil zápis o zlikvidovaní takéhoto tovaru komisiou, samozrejme že také niečo sa môže stať aj v iných odvetviach.
Jana Acsová
17.07.05,10:33
Ako píšete vyššie: Pri likvidácii tovaru po záruke nevzniká platiteľovi povinnosť odviesť daň. Platí to aj pri odpise poškodených zásob? Aký účet použijem v PÚ na strane MD? Ďakujem za radu :)Aj na tento prípad je plne aplikovateľný príspevok č. 6 Andreja RV. Škoda sa účtuje 549/132 na základe dokladu, ktorým môže byť protokol o likvidácii zásob, výdajka likvidovaných zásob a pod. Závisí od vnútorných podmienok firmy, doporučujem postup spresniť v smernici. K likvidácii by sa mala vyjadriť komisia t.j. nemalo by sa jednať len o subjektívne rozhodnutie niekoho. Protokol alebo výdajku by mali podpísať napr.: hmotne zodpovedná osoba, osoba zodpovedná za likvidáciu a osoba, ktorá likvidáciu schváli (odsúhlasí).
Tak ako som však uviedla vyššie, podrobnosti je dobré riešiť smernicou.
Paula
17.07.05,11:15
Ivet, AVO..... ďakujem :)
misolga
06.09.05,18:42
pri poškodenom tovare učet mánk a škody ale rozdel si ho na daňové a nedaňové lebo ak máš smernicu v ktorej máš zakomponované aj poškodenie tovaru napriklad : poškodenie obalu na výrobku tak je to daňovo uznané. Kedysi boli normy o úbytku a strat potravinárskych produktov na základe čoho sa robil zápis o zlikvidovaní takéhoto tovaru komisiou, samozrejme že také niečo sa môže stať aj v iných odvetviach.
a ako je to s poškodeným tovarom v jednoduchom účtovníctve - konkrétne očná optika. Niektoré rámy sú poškodené , nedajú sa už reklamovať u dodávateľa tak sa stiahnu z predaja a použijú na náhradné diely na opravy rámov donesených zákazníkom.Firma vedie sklad : príjem - výdaj/ predaj reg.pokladňou/.Stačí vieť zápis o poškodenom tovare a spôsobe vyradenia-prípadne jeho použitia na náhr.diely a odpísať z evidencie v obstarávacej cene? Počula som názory že keď chcem likvidovať poškodené zásoby musím to mať potvrdené odborníkom že sú už nepoužiteľné a na základe jeho vystaveného protokolu sa až vtedy môžu vyradiť z evidencie. Ale nájsť nejakú zodpovednú osobu mimo firmy ktorá môže posúdiť a schváliť že rám je nepoužiteľný a môže ho majiteľ vyradiť - nie je to tak trochu kocúrkovo?
A má to nejaký vplyv v jednoduch.účtovníctve z pohľadu daňového a zápisov do peň.denníka ?
Jana Acsová
07.09.05,14:48
Firma vedie sklad : príjem - výdaj/ predaj reg.pokladňou/.Stačí vieť zápis o poškodenom tovare a spôsobe vyradenia-prípadne jeho použitia na náhr.diely a odpísať z evidencie v obstarávacej cene?
A má to nejaký vplyv v jednoduch.účtovníctve z pohľadu daňového a zápisov do peň.denníka ? Ak účtuješ v JÚ ako mi vychádza, tak nepripadá do úvahy "odpis z evidencie v obstarávacej cene", nakoľko nákup tovaru bol už naúčtovaný v daňovo uznaných výdavkoch. V tejto súvislosti by bolo vhodné, nakoľko účtujete o sklade, urobiť výdajku zo skladu (nie predaj tovaru) za účelom použitia tovaru na náhradné diely, t.j. dochádza k zmene vecného zaradenia zásob z "tovaru" do "materiálu". V JÚ podľa môjho názoru postačuje výdajka, t.j. bez akéhokoľvek zápisu do PD (ako napr. storno tovar, plus materiál).
Predmetná výdajka nie je dodaním tovaru pre účely DPH.
NKI
21.09.05,10:11
Prosím, môže podnikateľ- platiteľ DPH predať tovar za nižšiu cenu ako je nákupná cena bez DPH? Z tovaru (jedná sa o notebook 1 ks) uplatnil DPH na vstupe a DPH na výstupe je nižšia, je to v poriadku?
elizabet100
04.01.06,10:04
Ako mám zaúčtovať likvidáciu tovaru v PÚ pri spôsobe B?
Jana Acsová
05.01.06,13:10
Prosím, môže podnikateľ- platiteľ DPH predať tovar za nižšiu cenu ako je nákupná cena bez DPH? Z tovaru (jedná sa o notebook 1 ks) uplatnil DPH na vstupe a DPH na výstupe je nižšia, je to v poriadku?Je ... ak si vie odôvodniť zníženie, resp. zľavu a nejedná sa o personálne prepojené, či inak spriaznené osoby. Tam by to bolo skúmané v širších súvislostiach.
Jana Acsová
05.01.06,13:12
Ako mám zaúčtovať likvidáciu tovaru v PÚ pri spôsobe B?Záleží podľa môjho názoru aj na tom, kedy o likvidácii účtujete a z akého dôvodu. T.j. či sa jedná účtovnú operáciu súvisiacu s uzatvorením účtovných kníh, alebo o účtovanie v priebehu účtovného obdobia.
eop
06.12.06,06:43
Ahojte, chcela by som sa spýtať na to, akým spôsobom by sa dali najlepšie vyradiť zásoby. Jedná sa mi o to, že ešte niekedy v roku 2005 sme nakúpili vína z CZ, niečo sa predalo, ale stále máme nejaký zostatok ks.Nie je to naša hlavná podnikateľská činnosť, zaoberáme sa poskytovaním služieb, tak už nemáme možnosť tie kusy predať, preto som sa chcela spýtať, ako by sa bolo najlepšie toho zbaviť? Sme platci DPH, účtujeme PÚ spôsobom B. Môže sa to predať napr. za 1,- Sk? Alebo nejako vyradiť? Neviem, či sa už nejaké ks aj neporozdávali, tak to potrebujem nejako zlikvidovať. Vie mi niekto poradiť najlepší spôsob. A ako je to so zaúčtovaním, Ďakujem.
(:eek: Neviem, či som v dobrej téme, omlúvam sa, ale tu som jedine našla podobné príspevky). Pa
eop
06.12.06,10:23
Halooo, vie mi niekto poradiť? :mee: Ďakujem
eop
12.12.06,15:51
Halooo, vie mi niekto poradiť? :mee: Ďakujem

Hhhmmmm, kam dnes napíšem, tam mi nikto neodpovie :mee: :mee: :mee:
KvetkaK
25.01.07,08:17
Ahojte, chcem si to len odsúhlasiť. Čiže podľa toho čo som čítala v tejto téme, možeme kludne vyradiť tovar čo je po záruke likvidáciou a nemusíme odvádzať žiadnu DPH. Je to tak správne? A aký to ma potom dopad na daň z príjmov?
KvetkaK
25.01.07,09:08
Posúvam....
vikinka
25.01.07,09:18
Neviem ako v PÚ, v JÚ to urobím znamienkom mínus z výdavkov celkom a z nákupu tovaru sumu podľa zoznamu znehodnoteného tovaru,nepredajného z dovodu poškodenia,alebo po záruke.Záleží od prevádzky.
KvetkaK
25.01.07,09:29
Takže Ti to teda vstupuje do príjmu. A DPH neodvádzaš žiadnu?V podvojnom účtovnictve to asi bude pripočitateľná položka. Nevie niekto poradiť?
vikinka
25.01.07,09:36
DPH neodvádzam,v podstate mi to nevstupuje do príjmu ale znižujem výdavky celkom a výdavky na nákup tovaru,znižuje mi to skladové zásoby.
KvetkaK
25.01.07,09:42
Ale tým že znížiš výdavky, tak sa Ti zvýši aj základ dane. Malo by sa to potom asi uviesť len na skladovej karte.
vikinka
25.01.07,09:52
Áno zvýši sa mi základ dane,pretože som ten tovar nepredala,ale nákup som dala do výdavkov.
KvetkaK
25.01.07,10:03
No to som prave chcela vedieť. Takže daň z príjmu to ovplyvní.