sinnka
08.11.08,18:06
Na treťom pojednávaní o rozvode mi bolo povedané, že rozsudkom o rozvode sa výživné spätne nepriznáva. Vraj tam musí ísť o nové - samostatné konanie, mám sa obrátiť na úrad práce, soc.vecí a rodiny. Na úrade som bola, povedala som o mojej situácii, že manžel opustil spoločnú domácnosť v júni, a dodnes, do novembra mi nijako neprispel na výživu detí. Na pojednávania nechodí, zatajuje sa, nejaký čas bol v ČR, UK (rozvod sa pravdepodobne bude riešiť určením jeho opatrovníka), ale vraj mi nepatrí žiadna dávka ani nijaké peniaze z úradu ... rodiny, lebo mám "vysoký plat". Že mi po vyplatení nákladov na bývanie, školu, ... zostane v peňaženke 1400 korún, nikoho nezaujímalo. Iba to, či mám právoplatný rozsudok - hoci aj predbežné opatrenie. Predbežné opatrenie mám, ale nie je mi nič platné, lebo od augusta nenadobudlo právoplatnosť - manžel ho totiž neráži prevziať, doručovanie políciou je neúspešné. Som zúfalá... je toto možné... aby teraz pre jedného nezodpovedného "kvázi otca" deti hladovali? Veď už je to skoro pol roka ... situácia je vážna, začínam byť zúfalá. Prosím, poraďte, ak ste niekto tento alebo podobný problém už riešili.
iriska
08.11.08,20:17
rozsudkom o rozvode sa upravujú práva a povinnosti rodičov po rozvode. to rozhodnutie o predbežnom opatrení bolo vydané v akom konaní? v konaní o rozvode alebo v inom konaní, napr. o určenie výživného?
sinnka
08.11.08,20:33
Je to predbežné rozhodnutie v rámci rozvodu (návrh na vydanie predbežného opatrenia zaviazanie k povinnosti platiť výživné v nevyhnutnej miere), avšak rozhodoval iný sudca, iná spisová značka. Tam mi bolo priznané minimálne výživné.
iriska
08.11.08,20:40
Tak to vyzerá na iné konania (v ktorom sa rozhodovalo o výž. na čas do rozvodu). Čo je napísané vo výroku?
sinnka
09.11.08,07:03
Otec je povinný platiť na výživu maloletých detí .... mesačne sumou po 738,- Sk na každé z nich, počnúc od ...augusta a to vždy do 25.-teho dňa toho ktorého mesiaca vopred k rukám matky. Toto uznesenie je vykonanteľné dňom doručenia pre Úrad práce, soc.vecí a rodiny v .... a platí do právoplatného skončenia veci o rozvod manželstva a úpravu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom ... na čas po rozvode. Iriska, ďakujem za záujem, na úrad ... a rodiny idem v utorok, bola by som rada, keby som tam šla poučená a s tým, čo konkrétne mám žiadať. Doteraz som tam veľa ochoty pomôcť nenašla, jednoducho mi povedali, že rozsudok nie je právoplatný, nedá sa nič robiť. A ešte spomínali, že na náhradné výživné mám nárok iba vtedy, keby neplatil tri mesiace, doklad od exekútora ...
iriska
09.11.08,18:04
To je pravda, kým nie je právoplatné, tak smola. Náhradné výživné tiež sa dá žiadať až na základe toho dokladu od exekútora. Ale potom to teda vyzerá tak, že môžeš dať návrh na určenie výživného 3 roky spätne až dovtedy kým nebolo vydané toto rozhodnutie o predbežnom opatrení. Výživné je niekedy ťažké dosiahnuť, ale potom keď chlapa privrzne exekútor a vezme mu aj posledné gate, tak je to radosť :) Zatiaľ prajem pevné nervy a ak aj po rozvode máš určené len také malé výživné, tak keď sa dozvieš, že otec dieťaťa niekde pracuje, tak okamžite žiadaj zvýšenie.
sinnka
09.11.08,19:38
"môžeš dať návrh na určenie výživného 3 roky spätne až dovtedy, kým nebolo vydané toto rozhodnutie o PO"
Mám teda tomu rozumieť tak, že ak budem mať rozsudok o rozvode právoplatný, a bude tam priznané vyššie výživné (za okraj: myslím, že je to reálne, lebo kým sa "ocinko" totálne spustil, stihol zaslať súdu písomné stanovisko, kde súhlasil s vyšším výživným, mimochodom je živnostní s minuloročnou daňovou povinnosťou asi sto korún), tak môžem podať nový návrh a tam žiadať výživné spätne - ale len do toho ... augusta. Tak?
Je možné, aby sudca pri otcovej totálnej nespolupráci určil v tom - novom, budúcom konaní - výživné podľa rozsudku priznaného pri rozvode?
Možno to znie ako špekulácia, ale potrebujem vedieť, či mám aspoň šancu dostať spätne výživné a to 1. ak ho vôbec priznajú, a 2. ak mám nádej, že by nemuselo byť len vminimálnej výške.

Iriska, myslím, že ten môj "ocinko" sa exekútora nezľakne, už teraz sa exekútori bijú na majetku, mám obavy, že na výživné už nebude mať ani tie gate. Je to omnoho komplikovanejší príbeh... Momentálne mi ide o existenčné otázky, potrebujem vedieť ako sa veci majú, a aspoň nabrať obzor budúcnosti.
iriska
10.11.08,06:33
Skús si požiadať spätne o to výživné (ešte som také niečo nevidela, tak neviem presne radiť, lebo ženy väčšinou si dávajú zároveň návrh na výživné spätne a druhý na rozvod, ale veď ak by na tom niečo nesedelo tak maximálne ti sudca povie, že máš nárok len na to alebo iné). Je možné, že výživné bude len v minimálnej výške, ale keď si dopočítaš 3 roky spätne, aj to môže byť pekná suma.
Pokiaľ viem, tak výživné je prednostná pohľadávka a má prednosť pred ostatnými, ale to asi budeš riešiť až s tým právoplatným rozhodnutím. Potom môžem poskytnúť kontakt na exekútora (v Žiline, ak by ti vyhovovalo, lebo exekútora si môžeš zvoliť hocikde na Slovensku).
Zatiaľ držím palce
solutions
02.09.10,19:52
Dobrý deň!

Mám otázku.
Mám maloletú dcéru. Dcérka 10 rokov od narodenia žila s matkou v spoločnej domácnosti. Nebol som viazaný na platenie výživného. Dcérka už od roku 2008 je zverená do mojej starostlivosti a matka viazaná platiť výživné mesačne. Teraz matka voči mne dala trestné oznámenie na ORPZ aby spätne som zaplatil výživné. Pritom ako som povedal nikdy som nebol viazaný na platenie výživného. Bol som už aj na výsluchu zatiaľ ako svedok ale vyšetrovateľ my povedal že budem trestne stíhaný a budem aj odsúdený lebo mám zaplatiť spätne výživné na maloletú, pritom maloletá je v mojom starostlivosti od roku 2008. Prosím Vás o radu, lebo už tomu nerozumiem. Môžu mi dať spätne zaplatiť výživné keď to nebolo určené alebo uložiť trest? Vopred ďakujem.
willma
02.09.10,20:13
pokiaľ nie je právoplatný rozsudok o výživnom a toto nebolo ani žiadnym súdom určené, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebudeš ani súdený a ani odsúdený. Ale teraz podľa konzultácii aspoň minimálne výživné si asi platiť mal, alebo ekvivalentnú sumu míňať na dieťa. Nastala však situácia, keď si dlžný dieťaťu výživné, ale ak nieje plnoleté, musíš ho uhradiť jeho rodičovi, ktorý ho má súdom zverené do výchovy. Čiže sám sebe. Výživné patrí deťom, čiže nieje dôvod ho vyplácať matke ktorá dieťa nemá v starostlivosti.
Flinstone
03.09.10,11:56
Dobrý deň!

Mám otázku.
Mám maloletú dcéru. Dcérka 10 rokov od narodenia žila s matkou v spoločnej domácnosti. Nebol som viazaný na platenie výživného.... Môžu mi dať spätne zaplatiť výživné keď to nebolo určené alebo uložiť trest? Vopred ďakujem.
Vyživovacia povinnosť je daná zákonom. Ak nevieš preukázať že si nejako prispieval, tak si neprispieval. Výhoda je, že nebolo určené koľko, čiže aj minimálne stačí.. V ostatnom súhlasím s Willmou. V rozsudku, ktorým ti súd zveril dcéru do opatery je určené, že výživné je splatné k tvojim rukám...
Ukáž to policajtovi, a povedz, že dlžné výživné si uhradil príjemcovi výživného tak ako je uvedené v rozsudku. A nedaj sa vyviesť z miery že matke... Rozsudok hovorí jasne.
solutions
03.09.10,13:50
To aj rozumiem. Len mám pocit že teraz ma chcú súdiť podľa trestného zákona za zanedbania povinnej výživy za minulé 10 rokov. a neviem čo ďalej. dcérku mám ja a teraz bojím že zoberú odo mňa a dajú naspäť matke. Policajt mi povedal že je to jedno že mám rozsudok v čom na platenie výživného ma nezaväzujú ale aj tak by som mal platiť. kde žijeme? tu všetko je možné? o dcéru sa starám poriadne odkedy je možné. Matka ju ani nenavštevuje ani výživné neplatí už 3. rok. aj tak budem musieť ísť na súd, Lebo keď ona tak nech idem aj ja... :(
willma
03.09.10,15:05
ako písal Flinstone, výživné patrí dieťaťu, nedaj sa zastrašiť. Musím ťa trošku poopraviť: rozsudok, nerozsudok v zmysle zákona o rodine si bol povinný primerane prispievať na jej výživu. Ak vieš dokázať, že si sa snažil akýmkoľvek spôsobom dcérku podporovať tak sa nemáš čoho obávať. A chvíľu vyčkaj určite sa tu vyjadria aj právnici, zopár ich tu prispieva :)
iriska
04.09.10,11:59
podaj aj ty u policajtov trestné oznámenie pre neplatenie výživného, argumentuj tým, že ten kto podal trestné oznámenie (matka) si tiež neplní vyživovaciu povinnosť, neplatil si dieťaťu náhodou poistenie v minulosti? (u policajtov by sa to možno dalo použiť ako forma vyživovania), použi hocičo, odporúčam argumenty k veci, bločky, svedkov, všetko, aby to policajti nepostúpili ďalej prokuratúre.... Tiež sa na polícii treba opýtať ako to vidia, či len robia bu bu bu, alebo takéto niečo aj reálne chcú postúpiť ďalej.
Flinstone
04.09.10,20:13
čo bolo, bolo... neplatil, napriek tomu, že podľa zákona bol povinný. Teraz sa bavíme o tom, ako z toho von. Ak by sa rozhodol uhradiť výživné za oných 10 rokov... Komu ich má zaplatiť? Matke? To určite nie, lebo to niesú jej peniaze. Dieťa je maloleté, takže je povinný zaplatiť rodičovi, k rukám ktorého je v súčasnosti splatné výživné. Takže by bol povinný zaplatiť sám sebe. Čo uznáte, že by bola blbosť. Myslím, že by sa mal nejako rozumne porozprávať s policajtom. Naozaj nieje dôvod aby na základe argumentov nezastavil trestné stíhanie voči otcovi. Alebo naozaj má napísať potvrdenie, že od seba prijal peniaze?
Uhradenie omeškaného výživného dieťaťu je účinná ľútosť a je dôvod na zastavenie trestného stíhania pre neplnenie povinnej výživy.
solutions
04.09.10,20:16
podaj aj ty u policajtov trestné oznámenie pre neplatenie výživného, argumentuj tým, že ten kto podal trestné oznámenie (matka) si tiež neplní vyživovaciu povinnosť, neplatil si dieťaťu náhodou poistenie v minulosti? (u policajtov by sa to možno dalo použiť ako forma vyživovania), použi hocičo, odporúčam argumenty k veci, bločky, svedkov, všetko, aby to policajti nepostúpili ďalej prokuratúre.... Tiež sa na polícii treba opýtať ako to vidia, či len robia bu bu bu, alebo takéto niečo aj reálne chcú postúpiť ďalej.


Policajt mi povedal že budem trestne stíhaný za tých 10 rokov. dalej som povedal že mám rozsudok z roku 1999 že súd na platenie výživného ma nezaviazal. Totalne ich to nezaujíma.
Flinstone
04.09.10,20:26
Policajt mi povedal že budem trestne stíhaný za tých 10 rokov. dalej som povedal že mám rozsudok z roku 1999 že súd na platenie výživného ma nezaviazal. Totalne ich to nezaujíma.
tak povedz policajtovi, že si celú dlžnú sumu uhradil... a keď povie, že potrebuje šek, alebo potvrdenie, tak sa ho spýtaj na akú sumu potrebuje, že mu donesieš. Vystavíš si potvrdenie:
napr.
Ja dolepodpísaný Jožko Mrkvička nar. bytom... potvrdzujem, že som prijal zaostalé výživné v sume... od Jožka Mrkvičku nar., bytom... za obdobie od-do

keď je niekto tupý, že také potvrdenie potrebuje, tak mu ho dones
prípadne sa sťažuj u jeho nadriadeného
solutions
07.09.10,08:34
tak povedz policajtovi, že si celú dlžnú sumu uhradil... a keď povie, že potrebuje šek, alebo potvrdenie, tak sa ho spýtaj na akú sumu potrebuje, že mu donesieš. Vystavíš si potvrdenie:
napr.
Ja dolepodpísaný Jožko Mrkvička nar. bytom... potvrdzujem, že som prijal zaostalé výživné v sume... od Jožka Mrkvičku nar., bytom... za obdobie od-do

keď je niekto tupý, že také potvrdenie potrebuje, tak mu ho dones
prípadne sa sťažuj u jeho nadriadeného

Včera som dozvedel že bude trestné oznámenie za zanedbania povinnej výživy a budú chcieť odo mňa vymáhať spätne 5477 Eur za obdobie 2001-2008. Budem musieť preukázať že nemajú pravdu. Dcérku aj najďalej mám v osobnej starostlivosti, matka ani teraz neplatí výživné (oproti rozhodnutia kde je písaný že sa má platiť 30% životného minima.) Idem na súd. Juhééééééé. Na slovensku je to tak. Budem platiť niekomu kto v živote nerobila. žije zo štátu. teraz bude z nás. Lebo tie peniaze zoberie od maloletej dcérky. :)
Flinstone
07.09.10,10:07
Včera som dozvedel že bude trestné oznámenie za zanedbania povinnej výživy a budú chcieť odo mňa vymáhať spätne 5477 Eur za obdobie 2001-2008. Budem musieť preukázať že nemajú pravdu. Dcérku aj najďalej mám v osobnej starostlivosti, matka ani teraz neplatí výživné (oproti rozhodnutia kde je písaný že sa má platiť 30% životného minima.) Idem na súd. Juhééééééé. Na slovensku je to tak. Budem platiť niekomu kto v živote nerobila. žije zo štátu. teraz bude z nás. Lebo tie peniaze zoberie od maloletej dcérky. :)
Podľa zákona výživné patrí deťom. Ak by bola dcérka plnoletá, dlhoval by si jej, nie matke. V prípade že je maloletá, výživné je splatné k rukám rodiča, ktorému ju zveril súd do starostlivosti, resp. v ktorého starostlivosti je v čase zaplatenia zaostalého... Ak podľa rozsudku si to ty, porušil by si zákon ak by si ich vyplatil matke. A z akého titulu by ich vlastne mala dostať?
Ak nedajú inak tak si trebars tie peniaze pošli, alebo vystav si potvrdenie.
Na súd si zober právnika. Nedaj so sebou vybabrať