Lydium
19.05.05,14:40
Mám dotaz. Viem, že už sa tu o tom povedalo dosť ale veď opäť skúsim.
Ako prvé : Keď vstúpi do platnosti novela SP už sa nebude dať urobiť tá "kuleha" na zvýšenie materskej, ak nám naša mamina nastupuje 8/2005. Preto sa chcem opytať či by za daný okolností (keď sa zmení zákon) bolo naďalej možné skúsiť nejakú kulehu. Napr. "poslať" maminu ešte pred nástupom na materskú na PN a ten VZ jej ešte rýchlo zvýšiť. Bude potom sociálka pri nástupe na MD v 8/2005 používať VZ ako pri nástupe na PN (ak samozrejme rovno z PN pôjde na MD), alebo bude postupovať pri výpočte DVZ na materskú podľa nových pravidiel ako sa uvádza na mihal.blog.sme.sk ciže nezohladní prerušenie napr. NV.
Resp. otázka by mala znieť : Ako môžem našej budúcej mamine pomôcť zvýšiť MD, keď má nástup až 8/2005 ?
A ako druhé : Podľa novely zákona o ZP, aké mám možnosti zabrániť aby naši dohodári pri Roč.Zúč. poistného neplatili ťažké peniaze na poistnom z dohody ak ja už teraz viem, že od 8-12 pravdepodobne zarobia viac ako je polovica úhrnu minimálnych miezd. Jedna dohoda je DoBPŠ a druhá DoVP s dôchodcom ?
Lydium
19.05.05,13:11
:confused: Tak už som práve zistila, že novela SP bude platná od 1.1.2006. Tak potom moja otázka ohľadom MD sa stáva bezpredmetná aj to rozmýšlanie o PN pred nástupom na MD.
Už zostáva v kurze len tá druhá otázka. Môžno po dôkladnejšom chodení po Porade zistím že aj to už niekto zodpovedal;)
Jozef Mihál
19.05.05,13:26
Odpoveď na 2.otázku:
- z dohody neplatí žiadne ZP ten, kto je súčasne aj zamestnancom. Preto príslušné osoby popri ich dohodách aj zamestnajte na nejaký veľmi symbolický úväzok.

Ešte odpoveď na 1.otázku:

Pri súčasnom výklade Sociálnej poisťovne k súčasnému zákonu (ako správne píšete platnému do 31.12.2005) nemáte šancu žiadnym spôsobom osobe, ktorá o 3 mesiace nastupuje na MD, zabezpečiť vyššiu materskú.

Ak by sme ale zabudli na výklad SP, tak možností je veľa. Podstatné však je, či potom, ako mamine bude uznaná zo strany SP len tá malá materská, budete ochotní súdiť sa so SP o vyššiu materskú.
Lydium
20.05.05,06:17
Chcete mi povedať, že všetky tie príspevky na blog "seriál sedem dielnej materskej" ako ju mať vyššiu cez aspoň jeden deň NP v konečnom dôsledku pred okienkom Sociálky neuspejú ?
bodliak
20.05.05,06:33
Tak nejak. Momentalne hladam pravnika dobrovolnika, ktory by aspon trochu odborne zhodnotil sancu na uspech, kedze my sme tu len amateri.

Serial v blogoch bol pekny, ale pointa autorovi akosi nevysla :rolleyes:.
Jozef Mihál
20.05.05,06:36
Lydium, viď článok

http://mihal.blog.sme.sk/c/7355/Stanovisko-Socialnej-poistovne-k-materskemu.html

Výklad, ktorý si vymyslela SP, je obranou voči trikom, ktoré popisujem v sedemdielnom seriáli. Tento ich výklad sa síce dá takisto "ošáliť", ale len čiastočne a len pri premyslenom plánovaní s dostatočným časovým predstihom. Vzhľadom na to, že onedlho máme v platnosti novelu zákona, nemá význam rozpisovať tu triky voči tomuto ich výkladu, škoda času a energie.

Takže - ak použijete niektorý z trikov, uvedených v seriáli, "pred okienkom Sociálky" s tým neuspejete. Ale opakujem, možno uspejete pred súdom.
Jozef Mihál
20.05.05,06:39
Serial v blogoch bol pekny, ale pointa autorovi akosi nevysla :rolleyes:.
Čo už zmôže jeden autor voči všemocnej Sociálnej poisťovni. Brániť svoje práva a nároky by si mal každý občan vo svojom záujme sám. Ak má niekto záujem, budem ho v príslušnom konaní pred súdom zastupovať.
Lydium
20.05.05,06:46
Čo už zmôže jeden autor voči všemocnej Sociálnej poisťovni. Brániť svoje práva a nároky by si mal každý občan vo svojom záujme sám. Ak má niekto záujem, budem ho v príslušnom konaní pred súdom zastupovať.:D Čiže čokinka, ktorou chcela budúca mamina poďakovať za lepšie peniažky bude rozdelená medzi dvoch akurát tá väčšia polka by mala byť pre Vás...:cool: