Inuska17
09.11.08,11:21
hranica na prechod z štvrťročného platcu na mesačného ja 10 000 000 sk (obrat). Sleduje sa za celý kalendárny rok. Tzn, že ak túto hranicu prekročí v priebehu kalendárneho roka (jeho zdaňovacie obdobie), na mesačného sa stáva vždy až ku 1.1 (nasledujúceho zdaňovacieho obdobia)?
Johanka
09.11.08,12:10
www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)

Otázka
Spoločnosť v roku 2007 mala štvrťročné zdaňovacie obdobie na DPH. V roku 2007 prekročila obrat 10 mil.sk a pre rok 2008 sa jej zmenilo zdaňovacie obdobie na mesačné. Má povinnosť daňový subjekt oznámiť daňovému úradu tuto skutočnosť, ak áno na základe ktorého paragrafu.
Odpoveď
V zmysle § 77 ods. 1 zákona o DPH, zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac. Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 mil. Sk, zdaňovacím obdobím je v súlade s § 77 ods. 2 kalendárny štvrťrok. V prípade prekročenia obratu 10 mil. Sk v priebehu kalendárneho roka, má platiteľ povinnosť zmeny zdaňovacieho obdobia na kalendárny mesiac od januára nasledujúceho kalendárneho roka. V prípade povinnosti zmeny zdaňovacieho obdobia z kalendárneho štvrťroka na kalendárny mesiac nie je potrebné túto skutočnosť osobitne písomne oznamovať daňovému úradu, daňová správa akceptuje podanie daňového priznania za kalendárny mesiac január .


Pozn. už som to tu raz pripájala, len to neviem nájsť ;).
Muška
09.11.08,12:13
Johanka,
myslela si príspevok č. 13 tuto ľa: http://www.porada.sk/t89873-p2-mesacny-platca-dph.html#post838529
:)
Dada
02.12.08,11:56
Som štvrťročný platca DPH od 1.10.2008. Beriem do úvahy celý obrat od 1.1.2008 do 31.12.2008 a ak presiahne 10mil. tak od 1.1.2009 budem mesačný platca?
betka
02.12.08,14:48
Som štvrťročný platca DPH od 1.10.2008. Beriem do úvahy celý obrat od 1.1.2008 do 31.12.2008 a ak presiahne 10mil. tak od 1.1.2009 budem mesačný platca?

Ano, tak.

Vkladám link, možno pomôže, zatiaľ ešte nehorí. Dadi, to však nie je Tvoj prípad.

http://www.porada.sk/t68024-upozornenie-pre-platitelov-dph.html?highlight=upozornenie
MartinkoK
03.12.08,06:21
Prosím Vás, ak mám faktúru z 31.10.2008 a dostala sa mi do rúk až teraz môžem ju dať na odpočet za 11/2008 alebo musím robiť dodatočné DPH?
Zoltán Kovács
03.12.08,06:25
Prosím Vás, ak mám faktúru z 31.10.2008 a dostala sa mi do rúk až teraz môžem ju dať na odpočet za 11/2008 alebo musím robiť dodatočné DPH?

Môžeš v novembri. Pozri si § 51 zákona o DPH.
Dašena O.
03.12.08,06:54
Má niekto skúsenosť s tým, že firma presiahlam 10 mil. v r 2007, ale to neoznámila DU a stále pokračuje ako štvrťročný platca.Môže DU firmu nejako pokutovať?
Zoltán Kovács
03.12.08,06:57
Má niekto skúsenosť s tým, že firma presiahlam 10 mil. v r 2007, ale to neoznámila DU a stále pokračuje ako štvrťročný platca.Môže DU firmu nejako pokutovať?

Môže. Nesplnila povinnosť "preregistrovať sa". A prípadné daňové povinnosti boli odvádzané v nesprávny termín. Neboli podávané priznania...
Dašena O.
03.12.08,07:01
Takže čo by bolo teraz najlepšie urobiť s tým
evina
03.12.08,07:05
Takže čo by bolo teraz najlepšie urobiť s tým

Urobiť dodatočné DP ku každému mesiacu.
Dada
08.12.08,12:20
Som štvrťročný platca DPH od 1.10.2008. Beriem do úvahy celý obrat od 1.1.2008 do 31.12.2008 a ak presiahne 10mil. tak od 1.1.2009 budem mesačný platca?

Ale som SZČO, takže beriem do obratu len uhradené faktúry, či všetky vystavené???
Muška
08.12.08,12:52
Ale som SZČO, takže beriem do obratu len uhradené faktúry, či všetky vystavené???
§ 4

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

..záleží aké vedieš účtovníctvo, PÚ alebo JÚ
Dada
10.12.08,11:33
§ 4

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

..záleží aké vedieš účtovníctvo, PÚ alebo JÚ

Vediem JÚ, takže do obratu budem brať úhrady vystavených faktúr (samozrejme bez DPH).
Pru
24.03.09,16:29
prešli sme na mesačného platcu dph, chcela by som sa opýtať, či uzávierku robíte mesačne, tlačíte aj saldo odberateľov dodávateľov, ja som to robila štvrťročne. Teraz neviem, či by som nemala mesačne. Poraďte ako to robiť.
heluška
25.03.09,04:07
Prosím o odpoveď na otázku, Fyzická osoba prestala byť platcom DPH k 1,1,2009 nakoľko nemá obrat, má však neuhradené pohľadávky a samozrejme aj neuhradené záväzky. ak dôjde k uhradeniu pohľadávky resp k uhradeniu záväzku teraz, keď už nie platcom DPH, dúfam že do POZD ide len tá suma bez DPH, pretože DPH bola vysporiadaná pri vzniku daň. povinnosti minulý rok, keď bol platcom DPH. A tak isto, pri úhrade záväzku, mi do VOZD pôjde tiež suma bez DPH. A tú DPH dám do príjmov neovpl. základ dane, pri záväzkoch do výdavkov neovpl. základ dane. Má ich dosť veľa, takže preto som z toho nejako nervózna, prebrala som túto firmu teraz v januári, v podstate už je nečinná , nechce však zrušiť živnosť, lebo sa súdi o tie neuhradené pohľadávky. Prosím poraďte.
VladoaKatka
25.03.09,04:27
Prosím o odpoveď na otázku, Fyzická osoba prestala byť platcom DPH k 1,1,2009 nakoľko nemá obrat, má však neuhradené pohľadávky a samozrejme aj neuhradené záväzky. ak dôjde k uhradeniu pohľadávky resp k uhradeniu záväzku teraz, keď už nie platcom DPH, dúfam že do POZD ide len tá suma bez DPH, pretože DPH bola vysporiadaná pri vzniku daň. povinnosti minulý rok, keď bol platcom DPH. A tak isto, pri úhrade záväzku, mi do VOZD pôjde tiež suma bez DPH. A tú DPH dám do príjmov neovpl. základ dane, pri záväzkoch do výdavkov neovpl. základ dane. Má ich dosť veľa, takže preto som z toho nejako nervózna, prebrala som túto firmu teraz v januári, v podstate už je nečinná , nechce však zrušiť živnosť, lebo sa súdi o tie neuhradené pohľadávky. Prosím poraďte.
Celá suma aj do zdaniteľných príjmov a zdaniteľných výdajov, ... ak nie je platiteľ DPH už nemá čo rozdeľovať na základ dane a daň.
Ak používaš soft na účtovanie a v nastavení zrušíš registráciu pre DPH daného subjektu, program Ti automatický zaradí celú sumu, ktorú si vydala abo prijala.
Ešte by som Ti doporučila, vyhľadať tu na porade témy zaoberajúce sa s problematikou - zrušenie registrácie DPH.
napr.
http://www.porada.sk/t92847-zrusenie-registracie-dph.html
http://www.porada.sk/t86320-vratenie-casti-dph-z-dhm.html
http://www.porada.sk/t50858-ukoncenie-dph.html
http://www.porada.sk/t69033-zrusenie-registracie-za-platcu-dph-a-zasoby.html

a mno ďalších, či si na niečo nezabudla
heluška
25.03.09,07:09
ďakujem, takže teraz vlastne , keď mi uhradia pohľadávku vyšiu ako tých 35000 EUR sa musím znova registrovať, takže sa radšej pôjdem znova zaregistrovať hneď teraz a zatiaľ budem robiť aj ke´d nulové priznanie DPH. Rozumiem tomu správne ?