ampi
10.11.08,08:29
Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať, či je povinnosť mať ERP, ak budem prevádzkovať internetový obchod a teda nebudem mať predajné miesto ako také, avšak očakávam aj príjem peňazí v hotovosti.
Leila2006
10.11.08,07:36
Nebudeš mať predajné miesto, tak kde ti budú zákazníci chodiť platiť? Ak myslíš hotovosť pri predaji na dobierku, tak budeš vystavovať faktúry, a potom ERP mať nemusíš.
ampi
10.11.08,08:25
No áno, to je jedna možnosť, na dobierku. Druhá možnosť je, že trebárs zákazník bude z rovnakého mesta a bude pre neho efektívnejšie prísť si po tovar osobne. No keďže nebudeme mať predajné miesto, tak si príde po tovar a ja mu ho dám akoby priamo zo skladu. A on zaplatí v hotovosti. Takže stále nebude nutné maž ERP? a potom mám tie peniaze v hotovosti napr. v obyčajnej pokladni?
ampi
11.11.08,12:51
Nikto nemá nejaký nápad?
poisonkatka
11.11.08,12:59
das mu fakturu a prijmovy pokladnicny doklad....
ampi
11.11.08,13:11
Ale ide o to, či tá pokldňa musí byť ERP, alebo nie, keď ide síce o osobný predaj, ale nie je to predaj na predajnom mieste a bolo by to skôr výnimočne?
ampi
01.12.08,20:06
na tejto porade mi nikto neporadi??:(
Filip Glasa
02.12.08,13:35
odpoveď už zaznela:

das mu fakturu a prijmovy pokladnicny doklad....
čiže ručne, alebo na PC vypíšeš s faktúrou aj príjmový pokladničný doklad. ERP nepotrebuješ.
Dáša_
02.12.08,20:47
falap, čítal si doskusiu o registračných pokladniach? Ja sa priznám, že som z toho tak zmätená, že dnes absolutne netuším, či v eshope potrebujem alebo nepotrebujem registračku. Zvlašť, ked občas napríklad sa stane, že niekto mi iba pošle peniaze zloženkou v hotovosti. Nie na účet.
evina
02.12.08,21:02
No áno, to je jedna možnosť, na dobierku. Druhá možnosť je, že trebárs zákazník bude z rovnakého mesta a bude pre neho efektívnejšie prísť si po tovar osobne. No keďže nebudeme mať predajné miesto, tak si príde po tovar a ja mu ho dám akoby priamo zo skladu. A on zaplatí v hotovosti. Takže stále nebude nutné maž ERP? a potom mám tie peniaze v hotovosti napr. v obyčajnej pokladni?

Podľa nového zákona 289/2008 je predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba /to znamená, necháp ho ako predajňu/. Ak budeš inkasovať peniaze v hotovosti, inkasuješ tržbu na predajnom mieste /aj akože priamo zo skladu:rolleyes:/

h) tržbou platba prijatá z predaja tovaru alebo z poskytovania služby na predajnom mieste v hotovosti alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť, najmä elektronickými platobnými prostriedkami alebo poukážkou opravňujúcou na nákup tovaru alebo poskytnutie služby; tržbou je aj platba prijatá ako preddavok,

k) predajným miestom miesto, kde sa prijíma tržba,

To isté v podstate platí o predajnom mieste aj podľa Vyhlášky 55/1994 o spôsobe evidencie tržieb ERP.

r) predajným miestom miesto, kde sa tovar predáva alebo služba poskytuje za úhradu v hotovosti

Rozdiel je v tom, že Vyhláška 55 umožňuje úhradu pohľadávky v hotovosti - t.j. faktúra a príjem peňazí pomocou pokladničného príjmového dokladu a nový zákon to nedovoľuje, ale na každú úhradu v hotovosti predpisuje používať pri predaji tovaru ERP.

Tu Ti pripájam link, kde sme problém riešili a nájdeš tam pripojené stanoviská MF podľa ktorých môžeš uplatňovať postup úhrady pohľadávky v hotovosti cez príjmový pokladničný doklad do 31.12.2010 a od 1.1.2011 si povinný používať ERP.

Čítaj pozorne celé....
http://www.porada.sk/t94807-p8-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
evina
02.12.08,21:04
na tejto porade mi nikto neporadi??:(

Väčšinou poradí, len trpezlivosť ruže prináša :)
slabikar
03.12.08,07:25
cize eshop musi mat pokladnu??
evina
03.12.08,07:33
cize eshop musi mat pokladnu??
pri predaji tovaru min. od 1.1.2011
ampi
03.12.08,07:39
ďakujem pekne za odpovede a ten link si preštudujem.
tomass.v
04.12.08,20:44
A musi mat teda eshop pokladnu od 1.1.2011 aj ked sa v nom plati vyhradne prevodom? Alebo iba ked sa plati aj v hotovosti?
evina
04.12.08,21:07
A musi mat teda eshop pokladnu od 1.1.2011 aj ked sa v nom plati vyhradne prevodom? Alebo iba ked sa plati aj v hotovosti?

Ak sú faktúry platené prevodom tak nie. Nesmú byť faktúry uhrádzané v hotovosti.
ekopo
11.01.09,07:59
Ak sú faktúry platené prevodom tak nie. Nesmú byť faktúry uhrádzané v hotovosti.
Úhrada dobierky sa bude brať ako úhrada v hotovosti? Pretože vlastne zinkasujem hotovosť. Ak áno, tak poštu nebude zaújimať nejaký bloček z mojej ERP, ktorý som vlastne povinný vydať. Na druhej strane tržba bude zaevidovaná v ERP a to bude smerodatné. Možno. Pretože špekulanti sa nájdu. Nehovoriac o tom, koľko problémov spôsobí evidovanie pohľadávky cez ERP účtovníkom. Ďaľšie pomocné evidencie...super zákon....
Dáša_
11.01.09,09:38
Úhrada dobierky sa bude brať ako úhrada v hotovosti? Pretože vlastne zinkasujem hotovosť. Ak áno, tak poštu nebude zaújimať nejaký bloček z mojej ERP, ktorý som vlastne povinný vydať. Na druhej strane tržba bude zaevidovaná v ERP a to bude smerodatné. Možno. Pretože špekulanti sa nájdu. Nehovoriac o tom, koľko problémov spôsobí evidovanie pohľadávky cez ERP účtovníkom. Ďaľšie pomocné evidencie...super zákon....

Ako ma Evina včera upozornila, dobierka sa nemusí registrovať cez ERP.
http://www.porada.sk/t97783-uhrada-faktur-hotovostou.html
ekopo
11.01.09,10:16
Ako ma Evina včera upozornila, dobierka sa nemusí registrovať cez ERP.
http://www.porada.sk/t97783-uhrada-faktur-hotovostou.html
ok, to mi ušlo
(špekulanti zostanú)
Dáša_
11.01.09,10:38
ok, to mi ušlo
(špekulanti zostanú)

ušlo to aj mne, som sa veru plašila.

moj problem je hlavne v tom, že ja musím platit v hotovosti a nechce sa mi behať aj do banky, ked stale beham na poštu. Naviac, ak je dobierka do banky, svoje haliere si strhava aj banka. A pri velkom počte dobierok a nízkych sumách to môže robiť celkom dosť.
silviamb
13.01.09,16:03
ušlo to aj mne, som sa veru plašila.

moj problem je hlavne v tom, že ja musím platit v hotovosti a nechce sa mi behať aj do banky, ked stale beham na poštu. Naviac, ak je dobierka do banky, svoje haliere si strhava aj banka. A pri velkom počte dobierok a nízkych sumách to môže robiť celkom dosť.

Daska, pripadne aj niekto dalsi, mozem sa Vas spytat, ci pri dobierke vypisujete aj prijmovy pokladnicny doklad? Od decembra mam tiez e-shop a akurat s uctovnickou maturujeme nad touto otazkou. Dakujem velmi pekne a prajem krasny vecer:)
Dáša_
13.01.09,16:08
Daska, pripadne aj niekto dalsi, mozem sa Vas spytat, ci pri dobierke vypisujete aj prijmovy pokladnicny doklad? Od decembra mam tiez e-shop a akurat s uctovnickou maturujeme nad touto otazkou. Dakujem velmi pekne a prajem krasny vecer:)

Ja nevypisujem. Mojim dokladom je postova poukazka, ktoru dostanem, teda ustrizok.
V konecnom dosledku, mozes mat dobierku smerovanu aj na ucet,a tam to uz absolutne nema opodstatnenie.
Filip Glasa
13.01.09,19:04
Nie je náhodou dobierka vyplatená v hotovosti drahšia ako na účet? Ja osobne používam Učko na zaplatenie na účet. Platby mi aj tak chodia spolu viaceré a balíček v banke niečím musím vyčerpať. Čiže takto sa mi to zdá jednoduchšie ako chodiť pre peniaze na poštu. A tuším keď používaš referenčné číslo, tak tie dobierky môžeš mať ešte lacnejšie.
jess
13.01.09,19:14
Nie je náhodou dobierka vyplatená v hotovosti drahšia ako na účet? Ja osobne používam Učko na zaplatenie na účet. Platby mi aj tak chodia spolu viaceré a balíček v banke niečím musím vyčerpať. Čiže takto sa mi to zdá jednoduchšie ako chodiť pre peniaze na poštu. A tuším keď používaš referenčné číslo, tak tie dobierky môžeš mať ešte lacnejšie.

S týmto súhlasím. Nám posiela pošta dobierky rovno na účet ( vypisujeme U-čkové poukazy). Pošta si za to neinkasuje nič. Po každej sume mi príde z pošty výpis, že z ktorých platieb sa tá sumárna platba skladá. Takto si viem presne začleniť podľa odberateľa, čo k čomu patrí. Je to jednoduché. Na poštu chodíme len s balíkmi, všetko ostatné riešim cez net. :):):)
silviamb
14.01.09,13:15
daska, falap, jess - dakujem Vam velmi pekne, priznam sa dobrovolne a bez natlaku, ze moznost dobierky na ucet ma ani nenapadla. No este ze mame tu poradu - zase som o nieco mudrejsia a hned to aj tak zacinam praktizovat. Este raz vrela vdaka
silviamb
01.02.09,01:38
Tak,a uz som opat dofrajerovala. Prave mi prisiel z posty mudry list, ze si mam podat Ziadost o schvalenie PPPU a ze mi bolo pridelene referencne cislo. Zacala som si citat Postove podmienky, ale cim viac som v nich zavrtana, tym menej im rozumiem. Tak mam otazku, ako to riesite v praxi - mate nejaku zmluvu s bankou o PPPU, zadavali ste si tiez tu Ziadost na poste. Skor ako sa s otazkami skusim obratit na postu - od ktorej si vela neslubujem, tak by som rada zistila, ako to funguje u Vas. Jaj, a tie poukazky mate predtlacene nejakou firmou, alebo ich vypisujete rucne? U mna toho zatial nie je vela, teraz mi skocnil druhy mesiac fungovania a vyzera to tak na 15 zasielok mesacne. Dakujem velmi pekne za pomoc.
silviamb
02.02.09,13:52
posuvam a dakujem
Dáša_
02.02.09,14:05
Tak,a uz som opat dofrajerovala. Prave mi prisiel z posty mudry list, ze si mam podat Ziadost o schvalenie PPPU a ze mi bolo pridelene referencne cislo. Zacala som si citat Postove podmienky, ale cim viac som v nich zavrtana, tym menej im rozumiem. Tak mam otazku, ako to riesite v praxi - mate nejaku zmluvu s bankou o PPPU, zadavali ste si tiez tu Ziadost na poste. Skor ako sa s otazkami skusim obratit na postu - od ktorej si vela neslubujem, tak by som rada zistila, ako to funguje u Vas. Jaj, a tie poukazky mate predtlacene nejakou firmou, alebo ich vypisujete rucne? U mna toho zatial nie je vela, teraz mi skocnil druhy mesiac fungovania a vyzera to tak na 15 zasielok mesacne. Dakujem velmi pekne za pomoc.

Poukažky nemusíš mať predtlačené, vypíšeš ich ručne. Ide len o to, že ti pridelia nejake číslo pod ktorym sa budú tieto dobierky pripisovať na tvoj účet. Vždy o tom dostaneš papier, ktore dobierky ti prišli - na účte to nevidíš klasicky, s VS. (teda dufam, ze ta nezavadzam, ja som to podpisovala uz pred par rokmi)

Takze v podstate o nic nejde, iba administrativa.
silviamb
02.02.09,17:52
Poukažky nemusíš mať predtlačené, vypíšeš ich ručne. Ide len o to, že ti pridelia nejake číslo pod ktorym sa budú tieto dobierky pripisovať na tvoj účet. Vždy o tom dostaneš papier, ktore dobierky ti prišli - na účte to nevidíš klasicky, s VS. (teda dufam, ze ta nezavadzam, ja som to podpisovala uz pred par rokmi)

Takze v podstate o nic nejde, iba administrativa.

Nejde mi pridat bodik, tak aspon takto dakujem:)
riuska
03.02.09,19:11
Ahojte, ja pouzivam na vyplnovanie sekov FormEdik, stoji okolo 900,- jedna licencia, ale uz som to casovo nestihala , teraz je to v pohode. Denne mam tak 20-30 zasielok. UZ som rozmyslala aj nad UPS , DPD ale vsetko je to drahe a tovar, ktory predavam by sa dost predrazil. Ako sa dostavate k sekom? kupujete si ich alebo Vam ich davaju na poste? Mne sa uz stalo, ze mi pracovnicka posty povedala, ze mi moze dat max.10 sekov + bali.sprievodky...
Filip Glasa
04.02.09,07:56
kľudne si ich kúp a nemusíš sa hádať s poštárkami. Stojí to v halieroch za kus, čiže ťa to nezabije. Alebo sa dohodni s vedúcou pošty ako to riešiť.