a.palenikova
10.11.08,08:52
ahoj, chcem sa spytať, ako zistim kolko rokov ma zamestnanec odpracovanych bez toho aby mi priniesli ZL. Je uplne nemozné pytať si od niektrorych zamestnancov ZL, nakoľko ich uz ani nemaju. Nemôzem nieco obdobne ziskat od socialnej poistovni??

dakujem za odpoved
veronikasad
10.11.08,07:57
ahoj, chcem sa spytať, ako zistim kolko rokov ma zamestnanec odpracovanych bez toho aby mi priniesli ZL. Je uplne nemozné pytať si od niektrorych zamestnancov ZL, nakoľko ich uz ani nemaju. Nemôzem nieco obdobne ziskat od socialnej poistovni??

dakujem za odpoved
Načo to potrebuješ ty? Ak si chce zamestnanec uplatniť nárok na dovolenku v dlžke viac ako 4 kal. týždne, musí preukázať dobu trvania prac.pomeru . Ak ti to nepredloží, bohužial, na dlhšiu dovolenku nemá nárok. To nie je starosť zamestnávateľa.
a.palenikova
10.11.08,08:06
A pokial chcem zamestnancovi vyhoviet? Viem ze na to narok ma, len to nevie vydokladovat-nema tie ZL
veronikasad
10.11.08,08:08
A pokial chcem zamestnancovi vyhoviet? Viem ze na to narok ma, len to nevie vydokladovat-nema tie ZL
Nemôžeš mu vyhovieť, pokial nebudeš mať doklad o dobe zamestnania. Sociálna poisťovňa posielala výpisy o dobe dôch.poistenia, ale neviem či pre všetkých poistencov, alebo len od určitého roku narodenia. Ten by sa dal použiť ...
a.palenikova
10.11.08,08:09
Ani SP nevystavuje ziadne doklady?
veronikasad
10.11.08,08:11
Ani SP nevystavuje ziadne doklady? Zamestnanec si môže vyžiadať na pobočka doklad o priebehu poistenia, musí tam ísť osobne, tebe to asi nedajú.
a.palenikova
10.11.08,08:14
Pokial uznam zamestnancovi 5 tyzdnov dovolenky bez dokladov a niekto to zisti, budem mat z toho problemy. To je asi hlupa otazka
veronikasad
10.11.08,08:18
Pokial uznam zamestnancovi 5 tyzdnov dovolenky bez dokladov a niekto to zisti, budem mat z toho problemy. To je asi hlupa otazka
Ak ten niekto bude tvoj šéf ...
Porušuješ zákonník práce
§ 103
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2007-a.html#hore)

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov,, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.

KvetkaK
10.11.08,08:23
Pokial uznam zamestnancovi 5 tyzdnov dovolenky bez dokladov a niekto to zisti, budem mat z toho problemy. To je asi hlupa otazka
Ak s tým bude súhlasiť majiteľ firmy, tak myslím že to nebude problém. Určite o tom nerozhoduj sama, ak si len zamestnankyňa.
erika_H
15.11.08,11:51
Máme novú zamestnankyňu.Doniesla nám zápočtový list z posledného zamestnania - odpracovaných 7 rokov.Pani má 48 rokov.
Mám si od nej vypýtať aj zápočtové listy z predchádzajúcich zamestnaní,aby spolu po nasčítaní tvorili 15 rokov?A kópie zápočtových listov si treba založiť kvôli prípadnej kontrole?
Ďakujem
Liptáčik
15.11.08,12:24
Prečo Teba zaujíma, koľko má odpracovaných rokov? Na výpočet mzdy to vplyv nemá a pokiaľ si sama nezdokladuje 15 odpracovaných rokov, má nárok na základnú výmeru dovolenky. Ak začneš Ty suplovať povinnosti zamestnancov, nielen že sa od nich nedočkáš slovíčka "ďakujem", ale zahltíš sa prácou, ktorá Ti zaberie spústu energie a času. Prečo?
erika_H
15.11.08,14:14
Prečo Teba zaujíma, koľko má odpracovaných rokov? Na výpočet mzdy to vplyv nemá a pokiaľ si sama nezdokladuje 15 odpracovaných rokov, má nárok na základnú výmeru dovolenky. Ak začneš Ty suplovať povinnosti zamestnancov, nielen že sa od nich nedočkáš slovíčka "ďakujem", ale zahltíš sa prácou, ktorá Ti zaberie spústu energie a času. Prečo?
Zaujíma ma to kvôli výmere dovolenky-myslím,že jej vyjde nárok na 5 týždň.dovolenku.Takže mi musí dať zápočty k zdokladovaniu rokov,ak teda chce 5 týždň.dovolenku,áno?a nemusí mi dať pokryté obdobia od 18 rokov,stačí ľubovolných 15 odprac.rokov.. áno?
Ďakujem
Liptáčik
16.11.08,21:32
áno
erika_H
17.11.08,18:32
ďakujem ti liptáčik
H.B.
15.05.09,08:50
Máme zamestnankyňu, ktorá je 20 rokov na invalidnom dôchodku. Aký doklad si vypýtať od nej, aby som ho mohla použiť k zdokladovaniu rokov na dovolenku?
drobeceva
15.05.09,08:52
Máme zamestnankyňu, ktorá je 20 rokov na invalidnom dôchodku. Aký doklad si vypýtať od nej, aby som ho mohla použiť k zdokladovaniu rokov na dovolenku?
A len teraz k Vám nastúpila, alebo robila a bola na ID?
veronikasad
15.05.09,08:55
Máme zamestnankyňu, ktorá je 20 rokov na invalidnom dôchodku. Aký doklad si vypýtať od nej, aby som ho mohla použiť k zdokladovaniu rokov na dovolenku?
Ak počas poberania ID nebola nikde zamestnaná, táto doba sa započítava do "odpracovaných" rokov pre účely nároku na dovolenku. Stačí rozhodnutie zo SP o priznaní ID a "kartička" z pošty alebo potvrdenie z banky.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

...
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
H.B.
15.05.09,10:58
Ano teraz k nám nastúpila a počas ID nerobila nikde. Mám aj rozhodnutie zo SP, že je invalidná. Ja len, či nemám popýtať nejaký doklad zo SP, od ktorého dátumu je invalidná, a že je sústavne na inv.dôch.
veronikasad
15.05.09,11:00
Ano teraz k nám nastúpila a počas ID nerobila nikde. Mám aj rozhodnutie zo SP, že je invalidná. Ja len, či nemám popýtať nejaký doklad zo SP, od ktorého dátumu je invalidná, a že je sústavne na inv.dôch.
V prvom rozhodnutí SP máš dátum odkedy poberá ID a na kartičke z pošty alebo potvrdení z banky máš doklad, že ID poberá teraz ...
drobeceva
15.05.09,11:34
Ano teraz k nám nastúpila a počas ID nerobila nikde. Mám aj rozhodnutie zo SP, že je invalidná. Ja len, či nemám popýtať nejaký doklad zo SP, od ktorého dátumu je invalidná, a že je sústavne na inv.dôch.
tak, ako písala veronikasad je správne.
sybila3
15.05.09,18:11
udáva sa v zápočtovom liste aj čistý priemerný zárobok, mne soft vyrátal, ale iba za rok 2009, za staré roky nie.
optimistka
15.05.09,18:40
v zápočtovom liste sa zárobok neuvádza
nepýtaš sa náhodou na ELDP ?
sybila3
15.05.09,18:45
nie, mne to v softe tlačí, lenže ja som nerobila výplaty všetky roky, tak nemusím uvádzať priemerný zárovok, vymažem sumu a hotovo. roky mi to zrátalo dobre.
Katka0208
26.11.09,19:09
Dobrý deň, chcela by som sa iba opýtať, či sa dohodárovi vyhotovuje zápočtový list. Myslím, že nie, ale.... Ďakujem
Nutricia
26.11.09,19:15
určite nie.
marina8
26.11.09,19:15
Dobrý deň, chcela by som sa iba opýtať, či sa dohodárovi vyhotovuje zápočtový list. Myslím, že nie, ale.... Ďakujem

nie nevystavuje
zapoctovy list je iba pre HPP, odzrkadluje odpracovane roky pre narok na dochodok
kedze z dohody sa neplatia odvody a vymeriavaci zaklad nevchadza do vypoctu pre narok na dochodok,tak sa ZL nevystavuje
Katka0208
26.11.09,19:29
Ďakujem :)
Allure
27.11.09,08:44
Chcem sa spytat ako to je v pripade SZCO a zamestnania v cudzine? Ak terajsi zamestnanec bol predtym SZCO, aky doklad ma dolozit zamestnavatelovi namiesto zapoctoveho listu? Alebo ked pracoval zamestnanec v cudzine, ta doba sa mu zapocitava, ale ako to ma zdokladovat?

Dakujem.
Nutricia
27.11.09,09:12
ak bol SZČO tak by ti mohol stacit aj výpis zo zivnostenského registra,skús na internete a ak bol v zahraničí a bud tam pracoval alebo študoval,tak musel na základe niečoho,čiže pracovná zmluva,zápočtový list,potvrdenie o štúdiu.Ak tam bol načierno tak má smolu.
NOKIA
14.12.09,12:10
Viete poradiť aktuálny Vzor Zápočtového listu??? dik
TatianaM
14.12.09,12:25
Prikladám to v takejto forme, pretože mi nejde vložiť súbor, stále mi hlási chybu. Ale dúfam že pomôže.





Potvrdenie o zamestnaní
(podľa § 75 Zákonníka práce)
Pečiatka závodu V , dňa
Meno:
narodený(á):
adresa:
bol(a) v našom podniku zamestnaný(á) od do

Dôvod skončenia pracovného pomeru :
I. Údaje pre zápočet predchádzajúcich období práceneschopnosti
Prehľad práceneschopností meno: spadajúcich do obdobia jedného roku pred skončením zamestnania
Diagnóza od do počet kalendár. dní
.................................................. .................................................. .................................................. .
.................................................. .................................................. .................................................. .
.................................................. .................................................. .................................................. .
II. Odovzdanie prihlášky nároku na prídavky na deti
Prídavky na deti boli vyplatené za obdobie do ..................... na tieto deti:
1. ...................... nar. ...................... 4. ...................... nar. ......................
2. ...................... nar. ...................... 5. ...................... nar. ......................
3. ...................... nar. ...................... 6. ...................... nar. ......................
III. Údaje o nároku a čerpaní dovolenky na zotavenie:
Ku dňu skončenia pracovného pomeru sa zamestnancovi započítalo:
1 rok 208 dní do doby trvania pracovného pomeru (slovami) jeden rok dvestoosem dni
IV. Zrážky zo mzdy (§ 131 Zákonníka práce)
(exekúcie, výživné, poistné, sporenie, pôžičky, iné)
1. .................................................. .................................................. .................................................
2. .................................................. .................................................. .................................................
3. .................................................. .................................................. .................................................
4. .................................................. .................................................. .................................................
5. .................................................. .................................................. .................................................
V. Ďalšie oznámenia:
Dosiahnuté vzdelanie: Neukončené základné vzdelanie
Zmenená prac. schopnosť: nie je invalidita
.................................................. .................................................. .................................................. .
.................................................. .................................................. .................................................. .
. .................................................. .....................
Pečiatka zamestnávateľa
a podpis zamestnanca
oprávneného konať v jeho mene