hotcom
19.05.05,16:52
Ake odvodove povinnosti bude mat prokurista,ktorý bude pracovaž pre s.r.o. na zaklade mandatnej zmluvy,kde bude odmenovaný nepravidelne z podla prijmov za jeho činnost pre s.r.o., ak je pred podpisom zmluvy nezamestnaný viac ako 12 meisacov,teda nema prijem,momentalne urad prace plati za neho zdravotne poistenie,socialne nie/od 1.10.2004/.Bude platit on do zdravotnej a socialnej poistovne?ak tak kedy a kolko?ma sa odhlasiť z uradu prace skor než bude mat nejaký realny prijem?Este podotýkam,že prokurista nie je ani živnostnik,ani SZCO,ani zamestanec.
Dakujem za odpoved.
Pekný deň.
Jana Acsová
19.05.05,16:53
Ake odvodove povinnosti bude mat prokurista,ktorý bude pracovaž pre s.r.o. na zaklade mandatnej zmluvy,kde bude odmenovaný nepravidelne z podla prijmov za jeho činnost pre s.r.o., ak je pred podpisom zmluvy nezamestnaný viac ako 12 meisacov,teda nema prijem,momentalne urad prace plati za neho zdravotne poistenie,socialne nie/od 1.10.2004/.Bude platit on do zdravotnej a socialnej poistovne?ak tak kedy a kolko?ma sa odhlasiť z uradu prace skor než bude mat nejaký realny prijem?Este podotýkam,že prokurista nie je ani živnostnik,ani SZCO,ani zamestanec.
Dakujem za odpoved.
Pekný deň.Na spresnenie, prokurista, ktorý uzatvorí mandátnu zmluvu podľa obchodného zákonníka sa podľa môjho názoru automaticky stáva osobou podnikajúcou podľa osobitných predpisov (obchodného zákonníka) a pre účely dane z príjmu je to príjem podľa § 6 ods. 1 písm. c), t.j. je povinný príjmy si zdaniť cez daňové priznanie. Keď hľadám ďalšie súvislosti, tak mi vyplýva povinnosť registrácie na zdravotnej poisťovni z titulu začatia poberania príjmov s tým, že si výšku vymeriavacieho základu určí sám, teda postupuje ako SZČO. Čo sa týka sociálneho poistenia má možnosť dobrovoľného poistenia (záleží na tom, či už podpísal zmluvu na druhý pilier, ak áno, tak poistenie je pre neho povinné). Minimálne zdravotné poistenie je t.č. 910,00 Sk, sociálne poistenie 2155,- Sk.http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif Kedy sa nahlásiť? Účinnosť zmluvy je podstatná, ale v prípade, že postačuje zahájenie poberania príjmu, určite Ti poradia na pobočke.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
hotcom
22.05.05,09:26
Dakujem za odpoved.Platenie odvodov je ale aj vo vztahu k prijmu,teda ka zmluva bude učinna napr.od 1.6.2005 ,ale v zmysle mandatnej zmluvy odmenovanie je na zaklade prijmu financii na zaklade vykonu prokuristu,a to bude až napr.v septembri 2005,tak bude povinný platiť odvoy do zdravotnej a socialnej poistovne od 1.6.2005,alebo od septembra 2005?
Dakujem za doplnenie.
Pekný den
Jana Acsová
24.05.05,15:54
Padla kosa na kameň.
To presne neviem, a tak isto s tým majú problémy na sociálke, ale treba sa ich opýtať vopred.
Podľa mňa vzniká prokuristovi "oprávnenie" k výkonu funkcie (ospravedlňujem sa za právnu negramotnosť) dňom účinnosti zmluvy a do 8-mich dní následne povinnosť registrácie na SP a ZP. Povinnosť a výšku odvodov je potrebné vyriešiť pri registrácii na poisťovniach.
Svoj názor podporujem tým, že nie je inde poistený (z iného dôvodu napr. pracovný pomer, živnostník a pod.) a platiť sa musíhttp://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif.
hotcom
26.05.05,13:28
dakujem

ale ako uvadzam je evidovaný na urade prace,prijem bude mat len za prijem spoločnosti spojený s jeho vykonom,a prvý jeho prijem može byt aj 3 mesiace po podpise - platnosti a účinnosti zmluvy/učinnost je po zapise do obch.registra/

Ake teda je povinný platit odvody ak ma sice mandatnu zmluvu a bude zapisany do obchodneho regiistra ako prokurista spol,ale nebude mat žiadny prijem ani z tejto a ani z inej činnosti?

spoločnost mu bude v pripade služ.ciest preplacat nahradu podla zakona ako zamestnacovi.



Dakujem
Jana Acsová
26.05.05,15:08
Nie som právne zdatná, ale v prípade povinností vyplývajúcich zo zápisu v OR môže byť účinnosť rôzna a nemusí vzniknúť iba zápisom do registra. Ale to je otázka na právnika.

Čo sa týka druhej časti, bohužiaľ tak ako som napísala, povedia ti na pobočkách SP a ZP. Postupuj podľa pokynov, čo ti dajú.