nene74
10.11.08,13:04
ahojte poradaci,

mam klienta ktory je dlhodobo chory od oktobra. zamestnavatel mu vsak nechce vyplatit prvych 10 dni lebo sa boji, ze uz nenastupi do prace. ma zamestnavatel na toto pravo, alebo podla ktoreho paragrafu a zakona by som hajila zamestnanca.

dakujem.
VERONIKA6
10.11.08,12:35
ahojte poradaci,

mam klienta ktory je dlhodobo chory od oktobra. zamestnavatel mu vsak nechce vyplatit prvych 10 dni lebo sa boji, ze uz nenastupi do prace. ma zamestnavatel na toto pravo, alebo podla ktoreho paragrafu a zakona by som hajila zamestnanca.

dakujem.
Zamestnávateľ je povinný vyplatiť prvých 10 kalendárnych dní. Treba si pozrieť § 33 až § 35 zákona o sociálnom poistení.
Barbara
10.11.08,12:36
ZDENIELA
10.11.08,12:39
mimotemy pri takýchto zamestnávateľoch ma ide poraziť. Majú plné ústa toho, aký drahý sú pre nich zamestnanci, že im musia platiť dovolenky, sviatky, dokonca i PN-ky .... ale keď príde na platenie ... najradšej nezaplatiť nič.
hanelie
10.11.08,12:43
poradíte mi, kde nájdem percentuálne hodnoty náhrady mzdy pri PN za prvých 10 dní ?
MarcelkaT
10.11.08,12:49
Pri PN 10 dní - je prvých 3 dní 25% a 7 dní 55 %. Od 11 dňa platí SP.
ZDENIELA
10.11.08,12:49
VERONIKA6
10.11.08,12:50
poradíte mi, kde nájdem percentuálne hodnoty náhrady mzdy pri PN za prvých 10 dní ?
§ 37 zákona o soc. poistení - Výška nemocenského.
ZDENIELA
10.11.08,13:00
§ 37 zákona o soc. poistení - Výška nemocenského.
Prvých 10 dní sa nevypláca nemocenské ale náhrad príjmu pri dočasnej PN
takže Zákon o náhrade príjmu § 8 ;)
hanelie
10.11.08,13:10
§ 37
Výška nemocenského
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období

a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.
VERONIKA6
10.11.08,13:14
Prvých 10 dní sa nevypláca nemocenské ale náhrad príjmu pri dočasnej PN
takže Zákon o náhrade príjmu § 8 ;)
§ 8 - sociálneho zákona je "Pracovný úraz a choroba z povolania".
VERONIKA6
10.11.08,13:15
§ 37
Výška nemocenského
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Výška nemocenského zamestnanca je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Výška nemocenského zamestnanca, ktorému dočasná pracovná neschopnosť vznikla v ochrannej lehote, zamestnanca, ktorému zaniklo nemocenské poistenie v období dočasnej pracovnej neschopnosti, povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ak tento zákon neustanovuje inak, je v období

a) od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 25 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57 a
b) od štvrtého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55 alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 57.
Ďakujem za rýchlu obhajobu.
Katy a R
12.11.08,08:52
Ak by sa zamestnávateľ rozhodol nevyplatiť náhradu mzdy, neoplatí sa mu to, lebo zamestnanec potom môže ukončiť okmžite pp - využiť §69 1b ZP... a náhradu by musel platiť oveľa dlhšie ...:rolleyes: