vladimir852@azet.sk
10.11.08,13:41
Predseda spolocenstva vlastnikov bytov neposkytuje uz 5 rokov ziadne informacie o financnej situacii spolocenstva.Ako mame dalej postupovat aby sme tieto informacie mohli skontrolovat.Co dalej s tym.Dakujem
evula0
10.11.08,13:20
Kto je to my? Každý vlastník má právo nahliadnuť napr.na stav účtu a pod. Máte radu SVB? Má byť 3 členná ,je to určené zákonom a táto má najmenej raz ročne vykonať kontrolu hospodárenia a s výsledkom oboznámiť zhromaždenie vlastníkov bytov. Predseda SVB sa volí na 3 roky a dá sa aj odvolať. Vlastníci, ak rada a predseda pracujú divne, môžu zvolať zhromaždenie(súhlasí 1/4 vlastníkov) a vysvetliť si to, prípadne odvolať a zvoliť nových. Ak sa nenájde nikto,kto by túto "vďačnú" prácu robil, tak sa nečudujte.
Halli
10.11.08,13:39
Keď sa zakladá SVB treba 2/3inovú vačšinu vlastníkov. Je pre mňa nepochopiteľné ako ľudia odsúhlasia niečo, čomu nerozumeju a nevedia prečo vznikli ako SVB. Každý má doma zmluvu, aspoň by mal mať a ak nemá dá sa kdekoľvek prečítať zákon 182/1993...Rada by som si vypočula názor predsedu, ktorý "nič nepredkladá" :rolleyes:...určite by nám vedel povedať ako veľmi sa všetci zaujímajú o spoločenstvo, ako všetci majú záujem chodiť na schôdze,ako sa viac vadia ako ťahajú za spoločný koniec, ako čakajú, že všetko za nich urobi /však to má super "kšeft":eek:/ , atď. Je to taký problém chcieť vedieť za čo platím, keď si viem v obchode skontrolovať položku po položke? Bráni Vám vidieť učtovníctvo? No večná téma, ale odpovedí aj tu na porade nájdeš koľko chceš...;)
Elena Navrátilová
10.11.08,15:09
Keď nie inak... do 31.5. po ukončení kalendárneho roka je povinnosť pre správcu predložiť hospodárenie v SVB.
peton
10.11.08,19:08
Kto je to my? Každý vlastník má právo nahliadnuť napr.na stav účtu a pod. Máte radu SVB? Má byť 3 členná ,je to určené zákonom .....

Len upravujem :). Rada má byť najmenej 3 členná.
vierka541
24.10.09,17:16
Len upravujem :). Rada má byť najmenej 3 členná.
Peton, ja som sa ozvala na schôdzi, že rada nemôže byť štvorčlenná, musí byť nepárne číslo. Na to mi jeden člen rady povedal, že veď je nepárne číslo štyria členovia rady a predsedníčka. Bola som sama , ktorá s tým nesúhlasila, pretože predseda sa nemôže počítať do počtu rady.A je to tak naďalej, nikomu to nevadí.
peton
25.10.09,05:18
Hm, tak to je úplne "ideálny" človek v rade. Vysvetli mu, alebo daj mu prečítať §7c ods. 6 a snáď pochopí ako to má byť. Citujem len jednu vetu z odstavca.
"Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov."
Ak ste upravovali tento bod v spoločenskej zmluve, nie je to takto správne, treba to upraviť.
Inak presne túto istú nápravu som žiadal od nášho predsedu, ktorý sa tomu dlhšie bránil, až mu to nakoniec niektorý právnik odobril a máme to konečne tak ako to má byť - t.j. nepárny počet.
Mária27
25.10.09,08:40
Mne z toho nevyplýva, že musí byť nepárny počet. Ak je rovnosť hlasov, rozhodnutie nie je platné.
Z §7c ods. 6 je však jasné: "Členom rady nemôže byť predseda." Teda ani presedníčka.
vierka541
25.10.09,15:57
Hm, tak to je úplne "ideálny" človek v rade. Vysvetli mu, alebo daj mu prečítať §7c ods. 6 a snáď pochopí ako to má byť. Citujem len jednu vetu z odstavca.
"Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov."
Ak ste upravovali tento bod v spoločenskej zmluve, nie je to takto správne, treba to upraviť.
Inak presne túto istú nápravu som žiadal od nášho predsedu, ktorý sa tomu dlhšie bránil, až mu to nakoniec niektorý právnik odobril a máme to konečne tak ako to má byť - t.j. nepárny počet.
Ono s niektorými členmi sa dá aj rozumne rozprávať, no žial nie je to prípad v bytovke kde som bývala.Totiž predsedníčka a členovia rady si myslia, že za každú cenu majú pravdu len a len oni. Bolo to nad moje schopnosti čeliť ím a preto som to riešila predajom bytu a po niekoľkých mesiacoch som zistila, že som to mala urobiť už dávno. Ušetrila by som si hlavne peniaze a v neposlednmej miere aj nervy. Ale nie každí to môže riešiť takým spôsobom ako ja.A preto nech trpia keď sa nevedia ozvať, len naozaj malé množstvo členov spoločenstva a to je ako nik.Možno sa už konečne aj ostatní zobudia.
globalpartner
01.11.09,16:20
Predseda spolocenstva vlastnikov bytov neposkytuje uz 5 rokov ziadne informacie o financnej situacii spolocenstva.Ako mame dalej postupovat aby sme tieto informacie mohli skontrolovat.Co dalej s tym.Dakujem

Vrátim sa k základnej otázke , lebo si viem predstaviť ajsituáciu keď aj napriek niekoľkým výzvam na umožnenie nahliadnuť do agendy SVB predseda robí obštrukcie.

Po novele Občianského súdneho poriadku a zavedením okrem platobného rozkazu aj rozkazu na plnenie môže vlastník ktorému bolo upreté toto zákonné právo, právo na nahliadnutie do agendy SVB , požiadať príslušný súd o vydanie takéhoto rozkazu ktorým súd zaviaže predsedu na plnenie si svojích povinností vylývajucich mu zo zákona o vlastnictve bytov.