sorgo
10.11.08,14:15
Zaujima ma takato vec:

Existujuce obcianske zdruzenie si schvalilo nove stanovy, ktore neboli v 15 dnovej lehote nahlasene na ministertvo vnutra.

Stoja proti sebe 2 nazory:
1. pravnik sa vyjadril, ze nove stanovy su platne, kedze boli podla predchadzajucich stanov schvalene korektne (prislusny organ zdruzenia + splnene formalne zalezistosti v ramci o.z. = nadpolovicna vacsina)

2. druhy nazor je, ze tym, ze neboli zaregistrovane na minsiterstve, su neplatne.

Este by ma zaujimalo, ake su postihy za nezaregistrovanie zmenenych stanov v zakonnej lehote (15 dni).

Dakujem, za objasnenie problematiky
hanelie
10.11.08,13:23
1. nedôležité zmeny sa riešia dodatkom, /napr. že organizácia rozširuje základňu o pozíciu : zástupca pokladníka all podobne ktorý sa zašle na MVSR
2. zásadné zmeny v stanovách / predmet vzniku O Z , / sa riešia novou žiadosťou o schválenie zmien/ právne kroky do schválenia sú neplatné
napr registrácia na 2% v novom znení stanov bez schválenia

pokiaľ sa organizácia pretransformuje do úplne inej podoby vzniká nové O Z,
sorgo
10.11.08,13:28
ide o zasadnu zmenu stanov, kde sa menila struktura organov a pod.

nie je mi jasne, ci ministerstvo berie na vedomie zmeny stanov 83/1990 § 11, teda pokial su nove stanovy OK, tak nema dovod konat, len posle papier, ze berie na vedomie, alebo ci ministerstvo za kazdych okolnosti stanovy o.z. musi schvalit?

PS: dakujem za rychlu odpoved

teda po precitani zakona som nadobudol dojem, ze staci poslat kopiu novych stanov na ministerstvo a to sa bud vyjadri, ze je to OK, pokial nema podla § 11 (2) dovod odmietnut stanovy.

teraz v odpovedi citam, ze je nutne poslat "ziadost o schvalenie zmien" ?
sorgo
10.11.08,13:32
Mohol by som poprosit este o nejake uzitocne odkazy, co si mam nastudovat, ak sa chcem v tejto teme zorientovat? konkretne ma zaujima postup pri oznamovani zmien stanov obcianskeho zdruzenia. Nic okrem 83/1990 zatial nemam, v tom zakone su iba cca 3 vety. Navodov ako zalozit o.z. je kvantum, ale k teme ako postupovat pri zmene stanov som toho vela nenasiel.

Ministerstvo sa pri tomto ukone riadi akym predpisom?

Dik
hanelie
10.11.08,13:35
eraz v odpovedi citam, ze je nutne poslat "ziadost o schvalenie zmien" ?
to sa týka ak sa mení predmet vzniku O Z - napr. ste zameraný na športové aktivity a tie chcete zmeniť napr. obnova kultúrnych pamiatok, pokiaľ však ide o štruktúru orgánov - čiže menia sa pozície, pribúdajú nové, staré sa rušia, mení sa výbor ap. vtedy sa len zašle oznámenie o týchto skutočnostiach - právne v poriadku
sorgo
10.11.08,13:39
vtedy sa len zašle oznámenie o týchto skutočnostiach - právne v poriadku

dik, takze platnost stanov zavisi od miery zmien?
teda ak nebol zmeneny ciel zdruzenia, len kompetencie organov, tak je to len formalna zalezistost a teda su nove stanovy v platnosti?

akym predpisom sa riadi toto rozhodovanie, kedy ide o zmeny podliehajuce schvaleniu ministerstvom?

dik
hanelie
10.11.08,13:41
sorgo
10.11.08,13:46
dakujem, uzitocny odkaz

akurat to tlacivo "oznamenie o zmene stanov" ma nuti priklonit sa k tomu nazoru, ze zmenu stanov ministerstvo neschvaluje, iba berie na vedomie a len v krajnom pripade zasiahne a poziada o.z. o napravu stanov, aby boli v sulade so zakonom.

vratim sa k povodnej otazke:

su zmenene stanovy obcianskeho zdruzenia (korektne schvalene v ramci o.z.) platne aj napriek tomu, ze neboli oznamene ministerstvu?
hanelie
10.11.08,13:56
ak by prišlo k rekognícií - vznikol by problém, ktorý by mal za následok zrušenie O Z
otázka nie je na mieste, treba vykonať nápravu bezodkladne

to ako keby ste sa pýtali, či po nezaplatení pokuty príde exekútor
sorgo
10.11.08,14:08
ak by prišlo k rekognícií - vznikol by problém, ktorý by mal za následok zrušenie O Z
otázka nie je na mieste, treba vykonať nápravu bezodkladne

chapem, ze treba vykonat napravu, ale stale som sa nedozvedel tu podstatnu odpoved, asi sa celkom nerozumieme. :confused: Skusim to sformulovat co najjednoduchsie.

Korektne zaregistrovane uz existujuce o.z. si schvalilo zmeny stanov, ale neposlalo oznamenie o zmene stanov na ministerstvo.

Su platne povodne stanovy alebo nove stanovy?
hanelie
10.11.08,14:54
staré
:D sorry :D bez diskusie:D
sorgo
10.11.08,15:01
staré
:D sorry :D bez diskusie:D

dakujem za jasnu odpoved :)

mozem sa este spytat, ze preco? na aky predpis sa mozem odvolat, kedze argument typu "povedali mi na ministerstve" alebo "na fore mi odpovedali" asi v osobnej polemike neobstoji.
hanelie
10.11.08,15:12
relevantnú odpoveď vám /ti / dajú na MVSR
určite podložia príslušným § ,
victoria
13.11.08,10:22
Ja osobne si myslim ze zmena stanov je platna dnom schvalenia na ministerstve. Vychadzam zo vseobecnych postupov ktore sa uplatnuju :
- pre obchodne spolocnosti je registrom obchodny register - pokial sa spolocnost rozhodne vzniknut, je vyhotovena zapisnica napriklad 21.10.2008 ale samotny vznik je az zapisom do OR t.j. napriklad 10.11.2008, toto iste plati ak sa spolocnost rozhodne zmenit spolocnikov, konatelov, teda kazda zmena spolocenskej zmluvy nie je platna dnom vyhotovenia novej spolocenskej zmluvy alebo dodatku ale dnom zapisu zmeny do OR. Ak sa spolocnici dohodnu ze jeden odstupi, vyhotovia dodatok k spolocenskej zmluve alebo nove znenie napriklad 10.12.2007 ale do OR sa tato zmena zapise 22.12.2007 a od tohto okamihu je platna
- obcianske zdruzenia maju svoj register obcianskych zdruzeni - pokial sa pripravny vybor rozhodne zalozit OZ, spise navrh, stanovy ale OZ nevznika dnom vypracovania stanov ale az dnom ich bezpripomienkovej registracie na ministerstve, ministerstvo moze stanovy aj viackrat vratit na prepracovanie a preto by nebolo na mieste povazovat ich za schvalene uz dnom ich vyhotovenia a odsuhlasenia pripravnym vyborom
To iste podla mna plati v pripade ak sa OZ rozhodne vykonat nejake zmeny vo svojich stanovach pocas existencie. Podla mna nie je mozne povazovat zmenene stanovy za schvalene dnom ich schvalenia organom OZ, nakolko moze byt v nich zapracovana zmena, ktoru ministerstvo neschvali a vrati ich na prepracovanie. Preto si myslim ze zmenene stanovy su platne dnom ich schvalenia na ministerstve a tymto dnom budu zmeny aj zapisane do registra zdruzeni. Ale som len uctovnik a nie pravnik :-)
sorgo
13.11.08,11:23
Ja osobne si myslim ze zmena stanov je platna dnom schvalenia na ministerstve. Vychadzam zo vseobecnych postupov ktore sa uplatnuju :
- pre obchodne spolocnosti je registrom obchodny register - pokial sa spolocnost rozhodne vzniknut, je vyhotovena zapisnica napriklad 21.10.2008 ale samotny vznik je az zapisom do OR t.j. napriklad 10.11.2008, toto iste plati ak sa spolocnost rozhodne zmenit spolocnikov, konatelov, teda kazda zmena spolocenskej zmluvy nie je platna dnom vyhotovenia novej spolocenskej zmluvy alebo dodatku ale dnom zapisu zmeny do OR. Ak sa spolocnici dohodnu ze jeden odstupi, vyhotovia dodatok k spolocenskej zmluve alebo nove znenie napriklad 10.12.2007 ale do OR sa tato zmena zapise 22.12.2007 a od tohto okamihu je platna
- obcianske zdruzenia maju svoj register obcianskych zdruzeni - pokial sa pripravny vybor rozhodne zalozit OZ, spise navrh, stanovy ale OZ nevznika dnom vypracovania stanov ale az dnom ich bezpripomienkovej registracie na ministerstve, ministerstvo moze stanovy aj viackrat vratit na prepracovanie a preto by nebolo na mieste povazovat ich za schvalene uz dnom ich vyhotovenia a odsuhlasenia pripravnym vyborom

ano, v tomto uplny suhlas, ide o registraciu, zakon explicitne hovori, ze zdruzenie vznika registraciou, bez debaty


To iste podla mna plati v pripade ak sa OZ rozhodne vykonat nejake zmeny vo svojich stanovach pocas existencie. Podla mna nie je mozne povazovat zmenene stanovy za schvalene dnom ich schvalenia organom OZ, nakolko moze byt v nich zapracovana zmena, ktoru ministerstvo neschvali a vrati ich na prepracovanie. Preto si myslim ze zmenene stanovy su platne dnom ich schvalenia na ministerstve a tymto dnom budu zmeny aj zapisane do registra zdruzeni. Ale som len uctovnik a nie pravnik :-)

no pri zmene zakon hovori o oznameni o zmene stanov a o tom, ze ministerstvo berie na vedomie zmeny. teda ide o ukon, ktory ma deklaratorny a nie konstruktivny charakter (dnes som sa ucil nove pojmy)

§11 (2) o tom, ako moze ministerstvo pri oznameni zmeny stanovy vratit na prepracovanie je mechanizmus, ktorym moze ministerstvo zasiahnut, ak su zmeny nepovolene (vymenovane v zakone), pokial vsak su zmenene stanovy ok, ministerstvo ich neschvaluje, len berie na vedomie = zaeviduje.

takze moj (zatial) definitivny verdikt: platia nove stanovy. problem by mohol byt v pravnych vztahoch smerom k tretim osobam, kedze tie si mozu z ministerstva zohnat iba stare znenie stanov. to ale nic nemeni na tom, ze vnutri o.z. plati to, co bolo schvalene = nove stanovy