Giovani
10.11.08,15:04
Pekne vás pozdravujem, chcel by som sa vás spýtať ako sa píšu upomienky, som živnostník murár ,doteraz som nič takého nepísal, a pýtam sa pre to lebo mám dvoch živnostníkov u ktorých som pracoval a nevyplatili mi faktúry, jeden ešte z minulého roku 2007 ale nemal som s nim zmluvu o dielo a keď som ho o to pýtal doniesol mi zdrap s ktorým by som v budúcnosti nič nedosiahol, ale poslal som mu faktúru s prílohou zo stavebného denníka a podpísanú aj stavbyvedúcim dodávateľskej firmy, jednalo sa o malú sumu za 4 pracovné dni , a tak ani do Daň. priznania som si nič nedal z toho že to oželiem už som aj na to zabudol , ale na dnes som dostal z nášho Daňového Úradu (D.Ú.) predvolanie na kontrolu a bolo to zhodou okolnosti ohľadne tohto živnostníka, do daňového priznania (D.P.) si ale započítal moju faktúru (ako výdavky)ktorú mi nevyplatil, tak tam tá pani povedala že to nevadí že som si tú faktúru nedal do D.P. ale stačí mi to priznať až v tom roku v ktorom mi to vyplatí na čo mám nárok za odvedenú prácu. Tak som si povedal že o to zabojujem a budem žiadať to vyplatenie. V minulosti som ho skúšal aj kontaktovať na mt. ale sa vyhováral a presúval čas vyplaty a potom vôbec nebral ani telefón. Druhý živnostník je podobný, zmluvu o dielo mi vôbec nedal len čo mi poslal emailom kópiu zmluvy o dielo s iniciálkami iného živnostníka ktorý preňho pracoval, ako návrh zmluvy o dielo pre mna, ale zmluvy som sa nedočkal, mám ale všetky jeho potrebné údaje ako meno adresa firmy, IČO, DIČ.... Tento mi však nechce prebrať faktúru ktorú som mu poslal doporučene s doporučenkou, keď som mu volal tak presúval termíny že ma inokedy vyplatí lebo teraz nemá peniaze..... no a celkovo už mi prestal brať telefón takže sa s ním nemôžem nejako normálne skontaktovať. Pýtal som sa aj na Živ. Úrade čo by sa dalo z ich strany urobiť s takýmito živnostníkmi ktorý riadne nevyplácajú, na čo som dostal odpoveď že najprv sa musím obrátiť Súd podať naň žalobu napr. z podvodu a keď to všetko Súd vyrieši a dá mi za pravdu že ho uznajú vinným z podvodu potom mu môžu zakázať živnostenské podnikanie, no len ako vieme tie naše Súdy ako im to trvá.... . Takisto ma napadla aj myšlienka obrátiť sa na nejakú vymáhačsku spoločnosť a riešiť to cez nich aby oni to vymáhali. Tak vás chcem poprosiť o radu ako napísať takúto upomienku kde by som mohol spomenúť aj tie riešenia o podaní trestného oznámenia na Súd ,ako aj to postúpenie mojich pohľadávok vymahačskej spoločnosti. Prípadne ak to máte niekde takúto upomienku napísanú alebo by ste to vedeli napísať tak vás prosím o to či by ste sa mohli s tým so mnou podeliť a poslať mi taký nejaký návrh na emailovú adresu: kelnicka77@gmail.com
Zároveň by som sa chcel spýtať ako sa úročí štandardne poplatok za omeškanie vyplatenia faktúry (v akej výške percenta či promile za každý omeškaný deň), a koľko upomienok sa má poslať pokiaľ oslovým právnika či vymahačsku spoločnosť. Vopred vám ďakujem
JankaO
10.11.08,14:43
Vzor pokusu o zmier je tu:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=25
Spolu s týmto zašlite ešte aj dohodu o uznaní dlhu.:
http://www.porada.sk/t36264-uznanie-dlhu.html
JankaO
10.11.08,14:59
K tým úrokom z omeškania podľa Obch. zákonníka
§ 369

(1) Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska uplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktorom došlo k omeškaniu. Základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka sa použije počas celého tohto polroka.

Neviem o tom, žeby niekde bolo stanovené koľko upomienok je treba poslať. Stačí jedna, no pre dokazovanie dlhu je ešte nutné, aby dlžník písomne svoj dlh uznal.