lula9
10.11.08,15:56
Dobry den p. Mihal, chcela by som sa opýtať 2 otázky:1. som 4 roky zamestnancom firmy na pracovnu zmluvu, môj plat je 21 000,- v hrubom, dnes som zisitila , že som v 5 týždni tehotenstva,akú materskú budem mať z tohto platu?
2.Môžem si zvýšiť materskú dobrovoľným platením?Koľko mesačne mam platiť?
Dakujem
jankasm
10.11.08,19:55
Dobry den p. Mihal, chcela by som sa opýtať 2 otázky:1. som 4 roky zamestnancom firmy na pracovnu zmluvu, môj plat je 21 000,- v hrubom, dnes som zisitila , že som v 5 týždni tehotenstva,akú materskú budem mať z tohto platu?
2.Môžem si zvýšiť materskú dobrovoľným platením?Koľko mesačne mam platiť?
Dakujem

Tvoja materská bude 55% z VZ, čiže z hrubého príjmu. V tvojom prípade to vychádza na cca. 11550,-. Maximum, čo by si mohla získať je mesačne až 16500,-. Bohužiaľ, na DNP už je neskoro, nestihneš splniť podmienku byť DNP 270 dní v posledných dvoch rokoch, ani nemáš žiadne ukončené NP, z ktorého dni by sa mohli k DNP pripočítať.
Takže možnosť je tu jediná. Pred nástupom na MD ukončiť súčasný pracovný pomer a na pár dní sa zamestnať s platom vo výške maximálneho VZ mometnálne 30219,-. Nový pracovný pomer môže byť kľudne aj v tej istej firme, ale najprv Ťa musia poriadne poodhlasovať, ako keď zamestnanec končí, a následne znovu poprihlasovať. :o
marianelka
11.11.08,09:11
Dobry den. Precitala som si vsetky clanky p. Mihala, ktore som nasla ohladom materskej od roku 2008, ale aj tak neviem, co mam robit. :-(
Som SZCO, povinne NP platim treti rok z minimlnej mzdy. Zaroven si od januara 2007 platim dobrovolne NP tiez z minimalnej mzdy.
Otehotnela som, som v 10-tom tyzdni, termin je 15.6.2009.
Problem je, ze vobec neviem, co mam teraz robit, z coho sa mi bude pocitat materske? Mam ist zrusit doborovolne NP a potom sa znova prihlasit so zakladom MAX-min.mzda? Alebo len zvysit?
PROSIM, poradte, bojim sa, aby som nepresvihla terminy. DAKUJEM!
jankasm
11.11.08,10:47
Dobry den. Precitala som si vsetky clanky p. Mihala, ktore som nasla ohladom materskej od roku 2008, ale aj tak neviem, co mam robit. :-(
Som SZCO, povinne NP platim treti rok z minimlnej mzdy. Zaroven si od januara 2007 platim dobrovolne NP tiez z minimalnej mzdy.
Otehotnela som, som v 10-tom tyzdni, termin je 15.6.2009.
Problem je, ze vobec neviem, co mam teraz robit, z coho sa mi bude pocitat materske? Mam ist zrusit doborovolne NP a potom sa znova prihlasit so zakladom MAX-min.mzda? Alebo len zvysit?
PROSIM, poradte, bojim sa, aby som nepresvihla terminy. DAKUJEM!

No asi Ťa veľmi nepoteším, termíny si už totiž prešvihla. :o
Do 8tt sa bolo treba z DNP odhlásiť a následne nanovo prihlásiť s VZ maximum mínus VZ SZČO, aby si do nástupu na MD stihla z tohoto VZ platiť DNP 26 týždňov. Ak to totiž nestihneš, čo je tvoj prípad, do nástupu na MD už nestihne uplynúť 26 týždňov, tak z DNP bude materská počítaná len z pravdepodobného VZ, čiže z minimálneho.
Len zvýšiť VZ si síce teraz môžeš, ale to zaplatíš z neho už len za 12/2008 a výšku materskej to teda v podstate nijako neovplyvní.

Ešte by tu bola jedna možnosť. Z DNP máš splnený dostatočný počet dní poistenia, a teda by bolo možné DNP ukončiť, a následne sa u niekoho zamestnať pár dní pred nástupom na MD s platom vo výške maximum mínus VZ SZČO. K dňom poistenia v novom zamestnaní sa Ti pripočítajú dni poistenia z DNP a podmienku 270 dní budeš mať splnenú. Potom by tvoja materská bola vyplácaná z NP SZČO a zároveň z NP zamestnanca. Spolu maximum. ;)
marianelka
11.11.08,14:14
:( No tak to ma asi naozaj trafi slak. Dva roky si platim prave kvoli tomu a nakoniec to presvihnem :(
No ja uvazujem, ze to este risknem, ved tehotenstvo trva 40tt, teraz som 9tt 2 dni, takze v podstate ked odratam 26 tyzdnov, co musim platit z max-zakladPNP, tak by som to este mohla stihnut, hm? V podstate by mi mali ostat nejake 4 tyzdne, alebo sa mylim?
Mozem sa odhlasit a nahlasit na DNP v ten isty den, alebo az na druhy? Dakujem!
brčko
11.11.08,15:06
:( No tak to ma asi naozaj trafi slak. Dva roky si platim prave kvoli tomu a nakoniec to presvihnem :(
No ja uvazujem, ze to este risknem, ved tehotenstvo trva 40tt, teraz som 9tt 2 dni, takze v podstate ked odratam 26 tyzdnov, co musim platit z max-zakladPNP, tak by som to este mohla stihnut, hm? V podstate by mi mali ostat nejake 4 tyzdne, alebo sa mylim?
Mozem sa odhlasit a nahlasit na DNP v ten isty den, alebo az na druhy? Dakujem!

tých 26týždnov musí uplynúť od posledného prihlásenia na DNP do "nástupu na MD" (nie do pôrodu, do pôrodu sa ráta splnenie podmienky 270dní NP...), čo je najneskôr 6týždnov pred predpokl.termínom pôrodu, ktorý určí lekár. Takže bohužial to už nestihneš. Jedine môžeš získať max.materské v súčte z nového zamestnania (po ukončení DNP) + povinného NP SZčo.

nech odpoviem aj na poslednú otázku. Ak napr. pôjdeš na SP 12.11.08, tak sa môžeš najskôr odhlásiť dnom 12.11.08 a prihlásiť dnom 13.11.08, v ten istý den to nejde.
Ale ako už Janka písala, u teba je na to už neskoro. Materské by sa rátalo z pravdepodobného VZ, t.j. aktuálnej min.mzdy v den nástupu na MD, lebo tých 26týždnov do nástupu na MD neuplynie.
marianelka
11.11.08,15:11
Dakujem za Vase odpovede.
Nepotesili ste ma, ale aspon viem, na com som. Musim poriesit nieco s tym zamestnanim.
Nevedela som, ze materske sa musi zacat 6 tyzdnov pred planovanym porodom. :( Moja chyba.
Prosim, este mi poradte, kedy sa mam zamestnat a na ako dlho (predpokladam, ze na matersku pojdem priamo zo zamestnania?). Kedy potom tento TPP skoncim, aby som nenarobila problem pripadnemu zamestnavatelovi, aby nemal voci mne ziadne zavazky? Dakujem!
brčko
11.11.08,15:20
Dakujem za Vase odpovede.
Nepotesili ste ma, ale aspon viem, na com som. Musim poriesit nieco s tym zamestnanim.
Nevedela som, ze materske sa musi zacat 6 tyzdnov pred planovanym porodom. :( Moja chyba.
Prosim, este mi poradte, kedy sa mam zamestnat a na ako dlho (predpokladam, ze na matersku pojdem priamo zo zamestnania?). Kedy potom tento TPP skoncim, aby som nenarobila problem pripadnemu zamestnavatelovi, aby nemal voci mne ziadne zavazky? Dakujem!

ak budeš ma PTP 15.6.09, tak ak dobre rátam najneskorší nástup na MD (6týžd.pred) je 4.5.09, najskorší 20.4.09 (8týžd.pred).

takže jedna z možností pri nástupe na MD v 5/09 by bola zamestnať sa u zamestnávatela od 27.4.09 a za bodobie od 27.4. do 30.4.09 mať hrubú mzdu cca 4030,- (napr. základnou mes.mzdou cca 22165 t.j.22200,- alebo aj zákl.mzda nižšia ale s odmenou). Mzda v máji nie je pre výšku materského podstatná, lebo rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského z DNP pri začiatku PP 27.4.09 a nástupe na MD v máji 2009 bude obdobie 27.4.-30.4.09.
prac.pomer sa ti môže skončiť hned po nástupe na MD napr. v skúšobnej dobe podla § 72 ZP (asi najlepšie) alebo dohodou podla § 60 ZP.
Eliza35
18.12.08,15:41
Viem, že sa tu táto táto téma omielala mnohokrát, ale chcem poprosiť o radu ohľadom materskej aj ja. Budúci rok by som rada zostala tehotná, momentálne som dobrovoľne nezamestnaná a v priebehu novembra 2008 som si začala platiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba odvody z minimálnej sumy. Potom som rozmýšľala nasledovne. Uvedeným poistením by som splnila podmienku 270 dní. Po uplynutí tejto doby a samozrejme keby som už bola tehotná by som sa zamestnala na pár dní so mzdou zodpovedajúcou maximálnemu vymeriavaciemu základu. Predpokladala som, že uvedeným postupom by som získala maximálnu materskú. Avšak pomýlila ma trošku pracovníčka Sociálnej poisťovne, ktorá mi povedala, že keď budem spĺňať podmienku 270 dní s DNP bude sa mi rátať materská z tohoto vymeriavacieho základu a nie z pracovného pomeru. Viete mi prosím poradiť ako to vlastne je?
brčko
18.12.08,16:35
Viem, že sa tu táto táto téma omielala mnohokrát, ale chcem poprosiť o radu ohľadom materskej aj ja. Budúci rok by som rada zostala tehotná, momentálne som dobrovoľne nezamestnaná a v priebehu novembra 2008 som si začala platiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba odvody z minimálnej sumy. Potom som rozmýšľala nasledovne. Uvedeným poistením by som splnila podmienku 270 dní. Po uplynutí tejto doby a samozrejme keby som už bola tehotná by som sa zamestnala na pár dní so mzdou zodpovedajúcou maximálnemu vymeriavaciemu základu. Predpokladala som, že uvedeným postupom by som získala maximálnu materskú. Avšak pomýlila ma trošku pracovníčka Sociálnej poisťovne, ktorá mi povedala, že keď budem spĺňať podmienku 270 dní s DNP bude sa mi rátať materská z tohoto vymeriavacieho základu a nie z pracovného pomeru. Viete mi prosím poradiť ako to vlastne je?

ak by ti trvali ku dnu nástupu na MD aj DNP aj prac.pomer, tak áno. Vznikol by ti nárok na materské z DNP a nie zo zamestnania.

Preto treba pred zamestnaním sa ukončiť DNP, aby sa ti dni "ukončeného" DNP prirátali k dnom trvajúceho zamestnania.
Eliza35
18.12.08,16:48
Ďakujem za odpoveď a samozrejme aj som mienila ukončiť DNP pred nástupom do práce. Ja potrebujem len splniť DNP 270 dní nemocenského poistenia.
marianelka
09.06.09,11:33
Dobry den,

pred casom ste mi super pomohli s mojou materskou, no teraz riesim dalsi problem so zamestnankynou. Prosim, poradte mi.



Z. bola na rodicovskej dovolenke takmer 6 rokov vkuse.
Nastupila k nam do firmy 8.11.2008.
Teraz mi oznamila, ze je tehotna, cca v 8 tyzdni, takze nastup na MD vychadza cca zaciatok decembra.
Chcem jej pomoct s materskou, takze co urobim: tesne pred jej nastupom na MD ju akoze prepustim, poodhlasujem zo ZP, SP... A na druhy den ju zoberiem do zamestnania s mzdou=max.vymeriavaci zaklad (nieco cez 100 eur), ponahlasujem na ZP, SP... Nasledne ona nastupi na MD, ja prestanem vsetko platit (nahlasim prerusenie kvoli MD) a ona dostane 28 tyzdnov maximalnu matersku. Dobre som to pochopila, bude to spravne?

A este jeden maly problemik:


Je mozne, ze Z. bude musiet ist na rizikove tehotenstvo, cize ostane doma na PN (napr. od buduceho tyzdna, t.j. od 15.6.09)
Ak ten postup (prepustenie, znovuzamestnanie s max.moznou mzdou) urobim rychlo teraz, dostane az do nastupu maximalnu nemocensku davku a potom tiez maximalnu matersku?
Nie je u nas este zamestnana 270 dni, avsak kedze bola predtym na rodicovskej, rata sa jej to do casu platenia nemoc.poist?
Kolko by to stalo mna ako zamestnavatela, ked bude zamestnankyna na takejto dlhodobej PN (budem za nu platit v tom case najake socialne alebo zdravotne poistenie?)

Viem, velmi vela otazok :o Ale verim, ze mi opat pomozete. Vopred dakujem!
lillian
08.07.09,08:14
ahojte, termin porodu mam 26/8/09, nastup na matersku by teda mal byt 15/7/09. mam vsak este dostatok dovolenky a chcela by som si ju vycerpat,cize nastup by vychadzal na 23/7/09. ide o to,ze ak by som nastupila 15/7/09 v praci by mi prepadla dodatkova dovolenka,ktoru si podla vnutornych predpisov musim do konca roka vycerpat.mozem nastupit na matersku aj neskor ako 6tyzdnov pred porodom?
Nutricia
23.07.09,12:45
Myslím,že v §48 zákona o SP je to rozpísané:
Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako 6 týždnov má nárok na materské do konca 22 týždna odo dňa pôrodu ale nie dlhšie ako do konca 28 týždna od vzniku nároku na materské.......
timejka200
26.07.09,14:12
chcem sa spýtať som zamestnaná môj plat je 380eur ak pôjdem na materskú akú výšku dostanem? a ako by som si mohla navýšiť materskú musím niečo platiť ešte navyše?
jankasm
26.07.09,16:18
chcem sa spýtať som zamestnaná môj plat je 380eur ak pôjdem na materskú akú výšku dostanem? a ako by som si mohla navýšiť materskú musím niečo platiť ešte navyše?

Tvoja materská bude 55% z tejto sumy. To si ľahko vypočítaš aj sama.
Ak by si chcela dostať viac, tak by si musela ukončiť súčasný PP a uzatvoriť pred nástupom na materskú nový PP so mzdou vo výške maximálneho VZ. Alebo, ak ešte nie si tehotná, tak si začať platiť DNP-dobrovoľné nemocenské poistenie, avšak, je dosť možné, že po 1.1.2010 Ti to aj tak nebude nič platné, lebo vraj plánujú zmenu, zrušiť možnosť poberania materskéh z DNP.
Skús preštudovať niektoré otázky a rady v tejto téme, je tam doho dosť
http://www.porada.sk/t93378-materska-2009-a.html
VRA
28.07.09,09:03
Dobri den. Chcela by som sa opitať, som na rizikovom tehotenstve a zamestnavatel tvrdi že si mam ukončiť PN vybrať dovolenku a nastupiť na maťersku. Nie je to nahodou tak, že dovolenka sa mi ma odložiť až po materskej? Neviem či to robim spravne. Dakujem
veronikasad
28.07.09,09:21
Dobri den. Chcela by som sa opitať, som na rizikovom tehotenstve a zamestnavatel tvrdi že si mam ukončiť PN vybrať dovolenku a nastupiť na maťersku. Nie je to nahodou tak, že dovolenka sa mi ma odložiť až po materskej? Neviem či to robim spravne. Dakujem
Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel, ale nemôže ti ju určiť v čase PN-ky. Ide o dovolenku z roku 2008 alebo z roku 2009 ?
VRA
28.07.09,13:00
Z roku 2009 dakujem za odpoved.
k_simonova
29.07.09,05:49
Dobrý deň,

viem, že sa už o tom veľa popísalo, ale mala by som predsa jednu otázku, keďže každý prípad je špecifický.
V roku 2008 som bola od októbra do decembra DNP spolu 55 dní a platila som si nemocenské z max. vymeriavacieho základu. Koncom novembra som sa zamestnala za mzdu 17200SK brutto v skúšobnej dobe (3mesiace) a 17800 SK brutto po skúšobnej dobe. V marci som otehotnela (začiatok tehotenstva 12.03.2009) a predpokladaný termín pôrodu je 17.12.2009. Následne nato som sa 24.04.2009 znova prihlásila ako DNP a odvtedy si platím nemocenské vo výške
NP max - 17800 (môj plat).
Moja otázka je, že akú materskú budem vlastne dostávať a ako mi ju budú vyratúvať? A čo v prípade, že by som bola teraz PN? Budem dostávať PN len z roboty alebo aj z DPN? Ďakujem za rady.
brčko
29.07.09,09:25
Dobrý deň,

viem, že sa už o tom veľa popísalo, ale mala by som predsa jednu otázku, keďže každý prípad je špecifický.
V roku 2008 som bola od októbra do decembra DNP spolu 55 dní a platila som si nemocenské z max. vymeriavacieho základu. Koncom novembra som sa zamestnala za mzdu 17200SK brutto v skúšobnej dobe (3mesiace) a 17800 SK brutto po skúšobnej dobe. V marci som otehotnela (začiatok tehotenstva 12.03.2009) a predpokladaný termín pôrodu je 17.12.2009. Následne nato som sa 24.04.2009 znova prihlásila ako DNP a odvtedy si platím nemocenské vo výške
NP max - 17800 (môj plat).
Moja otázka je, že akú materskú budem vlastne dostávať a ako mi ju budú vyratúvať? A čo v prípade, že by som bola teraz PN? Budem dostávať PN len z roboty alebo aj z DPN? Ďakujem za rady.

Ak si bola koncom roka 2008 DNP 55dní a si DNP od 24.4.09, tak ak porodíš najskôr 25.11.09, tak budeš mať nárok na materské z DNP určite. Samozrejme nesmieš mať nedoplatok v SP. Možno aj skôr, no nepísala si o predchádzajúcich nem.poisteniach pred DNP.
Pri PTP 17.12.09 je nástup v rozmedzi 22.10.-5.11.09. Určite nenastupuj na MD hned 22.10.09, lebo to je presne 182-hý den od posledného prihlásenia, takže materské z DNP by sa rátalo len z min.mzdy. Treba, aby si nastúpila po uplynutí aspon 26týždnov,t .j na 183-tíden najskôr, čo je 23.10.09. RO bude obdobie 24.4.09-koniec mesiaca predchádzajúceho mesiacu nástupu na MD, t.j. bud do 30.9.09 (ak nástup na MD v 10/09) alebo do 31.10.09 (ak nástup v 11/09).

Zo zamestnania je rozhodujúce obdobie od vzniku PP do 31.12.08.

Či bude nárok na nemocenské z DnP záleží, či máš v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN ešte iné ukončené NP, okrem 55dní DNP, ktoré by sa ku dnom trvajúceho NP a 55dnom prirátali. Treba dosiahnuť aspon 270dní.

Tie dátumy si prekontroluj, či to sedí, lebo píšem v rýchlosti, t.j. nekontrolujem.
Inka KM
29.07.09,12:11
Dobry den. Od 1.4. 2002 som zamestnana vo FIRME A. 21.10.2006 som nastúpila na Materskú dovolenku, v maji 2007 na rodicovsku. Od 1.10.2007 som chcela nastupit spat do zamestnania, ale po dohode som ostala doma(nevyhovovalo im to). Od 1.1.2008 som sa zamestnala vo FIRME B. Vo FIRME A som vypoved do dnesneho dna nedala. Momentalne som tehotna 21.tt. Na matersku mudem mat narok, lebo za posledne dva roky pred nastupom na MD budem mat odrobených skoro dva roky. Treba to nejako nahlasit aj vo FIRME A?
brčko
29.07.09,18:24
Dobry den. Od 1.4. 2002 som zamestnana vo FIRME A. 21.10.2006 som nastúpila na Materskú dovolenku, v maji 2007 na rodicovsku. Od 1.10.2007 som chcela nastupit spat do zamestnania, ale po dohode som ostala doma(nevyhovovalo im to). Od 1.1.2008 som sa zamestnala vo FIRME B. Vo FIRME A som vypoved do dnesneho dna nedala. Momentalne som tehotna 21.tt. Na matersku mudem mat narok, lebo za posledne dva roky pred nastupom na MD budem mat odrobených skoro dva roky. Treba to nejako nahlasit aj vo FIRME A?

Samozrejme treba. Treba si od lekára vypýtať 2x žiadosť o materské. Budeš mať nárok na materské z oboch prac.pomerov. Aj dni čerpania RD, ak prac.pomer trvá sa rátajú do 270dní. Z prac.pomeru A sa bude rátať z pravdepodobného VZ , z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu (obvykle pravdep.hrubá mzda) a v druhom z r.2008.

Na obe žiadosti treba potom napísať, že si uplatnuješ nárok na materské aj z iného nem.poistenia. Tiež po narodení dieťaťa poslať rodný list 2x, t.j. radšej ku každej žiadosti (neviem, či máš oboch zamestnávatelov v rovnakej pobočke SP) a predpokladám, ked budeš vybavovať rodič.príspevok, tak budeš potrebovať (ak sú to dve rozdielne pobočky) potvrdenie o dobe poberania materského z oboch pobočiek SP.

V prípade, ak nepôjdeš hned po MD pracovať bez čerpania RD, si nezabudni podať prihlášku na dôch.poistnie štátom po ukončení MD (najneskôr prvý den RD) a ak máš II.pilier treba aj po doručení rozhodnutia o priznaní materského poslať oznámenie sporitela o účasti na star.dôch.sporení (časť A) do 30dní.
Inka KM
03.08.09,12:26
Dakujem!