moloko7
10.11.08,18:08
dobry vecer chcel by som sa spytat ci je mozne,dom v ktorom byvaju rodicia a dve dceri,25 a 26 rokov aby rodicia prepisali cely dom aj s pozemkom na jednu dceru a druhu o tom vobec ani neupovedomili,nie je to vydedenie?
arizona
10.11.08,17:16
So svojim majetkom si môžu urobiť čo chcú a nemusia nikoho informovať.
Dedičstvo sa rieši po smrti, zatiaľ nikto nič nededí.
Johanka
10.11.08,17:18
mimotemyuž som sa (podľa nadpisu) zľakla, že kto zase domy prepije:)
VANUSKA
15.11.08,14:03
Presne tak za zivota moze kazdy so svojim majetkom nakladat dobrovolne, moze ho predat, darovat, vymenit a dokonca aj prepit.pokial by vsak zomreli a nevydedili ta z relevantnych dovodov, v dedicskom konani mozes sestre narobit problemy.
VANUSKA
15.11.08,14:10
Je tu este jedna moznost moznost, ale to sa da riesit az po smrti rodicou teda porucitelov, ale je to dost ohavne. Napadnut takuto zmluvu za neplatnu, zalobou ze rodicia konali v stave dusevnej poruchy. Ja viem znie to absurdne ale u nas je mozne vsetko, mam podobny pripad som ako zavetny dedic, porucitel vydedil svojich zakonnych dedicov a po smrti ju oznacili za nepricetnu. 12 svedkov na sude potvrdilo ze porucitel bol normalny a nie som si isty ci na sude uspejem.
George Michael
15.11.08,14:13
Toto je úplne bežná vec. Najmä ak vzťahy v rodine nie sú najlepšie alebo ak je jeden zo súrodencov šikovnejší a rodičov si omotá okolo prsta. Niekedy to rodičia nemyslia zle, práve naopak chcú to deťom uľahčiť, aby v dedičskom konaní nemali starosti a výdavky a tak prepisujú čo sa dá ešte za života. Ostatní súrodenci sa však často cítia dotknutí.
George Michael
15.11.08,14:16
dobry vecer chcel by som sa spytat ci je mozne,dom v ktorom byvaju rodicia a dve dceri,25 a 26 rokov aby rodicia prepisali cely dom aj s pozemkom na jednu dceru a druhu o tom vobec ani neupovedomili,nie je to vydedenie?
moja predošlá rekcia bola na tento dotaz, nie na odpoveď VANUSKA ;)
tetrisss
15.11.08,14:20
Tvoje slova nic nehovoria o rodinnej situacii, preco rodicia takto konali, pretoze bez priciny to asi nebolo. Faktom ale je, ze kazdy clovek za zivota moze nakladat so svojim majetkom ako chce, aj ked je to nesoravodlive. O vydedeni mozno hovorit len vtedy, keby rodicia mali spisany zavet a v nom by tutu nehnutelnost odkazali len jednemu dietatu, vtedy by to bolo neplatne.
VANUSKA
15.11.08,15:08
Nesuhlasim. Zavet este nic neriesi, Musi byt v kazdom pripade spisana listina o vydedeni a aj to sa da este spochybnit na sude
tetrisss
15.11.08,15:14
Nesuhlasim. Zavet este nic neriesi, Musi byt v kazdom pripade spisana listina o vydedeni a aj to sa da este spochybnit na sude
Zavet je v tomto pripade napadnutelny, ale darovanie nehnutelnosti dvoma este relativne mladymi ludmi je tazko napadnutelny. Zle si to precitala.
O vydedeni som hovorila v navaznosti na zadanu otazku, darovanie nie je vydedenie.
VANUSKA
15.11.08,16:36
Zavet je v tomto pripade napadnutelny, ale darovanie nehnutelnosti dvoma este relativne mladymi ludmi je tazko napadnutelny. Zle si to precitala.
O vydedeni som hovorila v navaznosti na zadanu otazku, darovanie nie je vydedenie.
Pardon takto je to v poriadku, A Vanuska ako ON a nie ONA
VANUSKA
15.11.08,17:07
Mila tetrisss otazocka, Je platna zmluva, ktora bola na vklad do kastastra zaslana po smrti predajcu. Su ju povinni dedicia respektovat/
George Michael
15.11.08,17:20
tetrisss
15.11.08,17:27
Pokial je darovacia zmluva riadne spisana, so svedkami a ostatnymi nalezitostami, myslim, ze kataster nema preco zmluvu neuznat.
George Michael
15.11.08,17:29
Návrh na vklad musí byť podaný písomne a musí byť podpísaný navrhovateľom alebo navrhovateľmi, ak sú viacerí (mal by tam byť aj dátum podpísania). Kto podáva návrh na vklad je určené v samotnej zmluve. Ak v zmluve bolo uvedené, že návrh podávajú obaja účastníci konania alebo že návrh podá predávajúci, tak to asi nebude celkom v poriadku. Návrh na vklad podaný na kataster až po smrti predávajúceho - predávajúci nemohol na kataster podať návrh na vklad, ak už nebol medzi živými.
George Michael
15.11.08,17:35
Pokial je darovacia zmluva riadne spisana, so svedkami a ostatnymi nalezitostami, myslim, ze kataster nema preco zmluvu neuznat.
Samozrejme, ak sa predávajúci dobrovoľne rozhodol nehnuteľnosť predať alebo darovať, bola spísaná zmluva so všetkými náležitosťami - podpis predávajúceho pri prevode nehnuteľnosti ale musí byť overený, nestačí svedok - a bolo dohodnuté, že návrh podá nadobúdateľ nehnuteľnosti, tak je to ok.
tetrisss
15.11.08,17:39
No a ked ja dnes riadne svoj dom niekomu darujem a zajtra umriem, tak potom je moje darovanie neplatne ? to asi nie, samozrejme vsetko zalezi od zmluvy a jej nalezitosti, je pravda, ze na kataster by to mali podat vsetci ucastnici konania, ale na druhej strane je to uz nasledne konanie, podstata je darovacia zmluva, si myslim tak logicky.
Katy a R
15.11.08,17:45
Zmluva (darovacia...) je len prílohou k návrhu na vklad...Návrh na vklad je podstatný si myslím.

... vidím, že už je to v príspevku č. 16 uvedené (podanie návrhu nadobúdateľom)
VANUSKA
16.11.08,07:14
Katastralny zakon. Zmena na LV nebola prevedena. Ja sa pytam su dedici viazany volou porucitela alebo nie su.
VANUSKA
17.11.08,13:17
Návrh na vklad musí byť podaný písomne a musí byť podpísaný navrhovateľom alebo navrhovateľmi, ak sú viacerí (mal by tam byť aj dátum podpísania). Kto podáva návrh na vklad je určené v samotnej zmluve. Ak v zmluve bolo uvedené, že návrh podávajú obaja účastníci konania alebo že návrh podá predávajúci, tak to asi nebude celkom v poriadku. Návrh na vklad podaný na kataster až po smrti predávajúceho - predávajúci nemohol na kataster podať návrh na vklad, ak už nebol medzi živými.
Ale mohol podast a to ktorikolvek s ucastnikov konania, v tom nie problem
mikačok
17.11.08,13:28
Katastralny zakon. Zmena na LV nebola prevedena. Ja sa pytam su dedici viazany volou porucitela alebo nie su.


Ak aj dostaneš v niektorej téme priaznivejšiu odpoveď ako v Žalobe... , aj tak nie naše odpovede, ale rozsudok súdu je hlavný.