mlaco
10.11.08,21:32
V podkrovnej kupelni o ploche 5.9m2 mam navrhnute 2 stresne okna 78x55 (0.43m2) orientovane na juhozapad, z toho jedno nad vanou.

Planujem z nich jedno zrusit (to nad vanou) lebo sa bojim letneho prehrievania a tiez rosenia (nad vanou).

Zaroven sa bojim, ci jedno okno 0.43m2 bude zabezpecovat dostatocne presvetlenie, resp. aby som si potom nevycital ze je v kupelni prilis tma.

Co vy na to?
mlaco
11.11.08,07:16
Nuz, teraz uz viem ze skutocna plocha okna je mensia o ram. Takze C02 ma 0.2m2 presklenej plochy...
Zoltán Kovács
11.11.08,07:22
A nad seba sa nedajú uložiť tie okná?
Zitulda
11.11.08,07:38
Rozhodnutie je plne na tebe, nemôžeš byť nerozhodný a už teraz si dopredu dávaš pochybovačnú otázku " čo keď?....". Ak chceš zrušiť, je to jedno ktoré, lebo to zarosovanie záleží čiste od vetrania a ináč aj steny sa posia pri sprchovaní. A ak naozaj zrušiť, tak to mad vaňou, z dôvodu prístupu pre otváranie. Zaujímalo by ma v akej polohe -t.j. medzi krokvami (v osi medzi nimi, alebo bližšie ku strednej krove z dvoch polí) tie okná máš. ešte v akom spáde máš strechu a akúmáš výšku steny pri obvode že prečo? pre polohu okien, lebo máš ich v neobviklej No môj názor neber za bernú mincu, ale ja by som nerušila ani jedno.
Milan.Žiška
11.11.08,11:15
Môj názor - nerušiť okná, prehrievania sa báť nemusíš, ak je strecha dobre navrhnutá. Zvýšenú vlhkosť v prípade potreby znížiš malím mobilným odvlhčovačom. Väčší problém by som videl v kontrole tepelných mostov v konštrukcii stien a stropu kúpeľne - mám skúsenosť so zlými návrhmi, ktoré vyvolávajú zavlhnuté pruhy po kodkladových konštrukciách pod skladbou sádrokartónu = opadávanie obkladu ...:D
Tie okná nad vaňou by mohli mať nežiadúci efekt odkvapkávaia do vane( veľmi nepríjemné), riešitelné zmenou polohy ako píše "smith" a znížením vlhkosti.:)