pandorasbox
11.11.08,02:23
Milí poraďáci, pozdravujem Vás všetkých.
Prosím o radu ohľadom nároku náhrady mzdy pri účasti na pohrebe priateľa žijúceho v spoločnej domácnosti. Musí sa preukázať bývanie v spoločnej domácnosti? Akým dokladom sa preukazuje? Kto je rodinným príslušníkom definuje ZP, ale aj OZ, čo znamená, že priateľ, priateľka žijúci v spoločnej domácnosti sa stáva v zmysle ZP rodinným príslušníkom. Ako je to, keď sa jedná o pána bývajúceho spolu s priateľom v spoločnej domácnosti?.čím preukážu, že sú rodinní príslušníci bývajúci v spoločnej domácnosti . srdečná vďaka za pomoc. veľa spechov:)
Fairy
11.11.08,03:55
Zákonník práce od 01.09.2007 §141 ods. 2 písmeno d

"(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb"
pandorasbox
12.11.08,02:53
Zákonník práce od 01.09.2007 §141 ods. 2 písmeno d

"(2) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden deň, na účasť na pohrebe prarodiča alebo vnuka zamestnanca, alebo prarodiča jeho manžela, alebo inej osoby, ktorá síce nepatrí k uvedeným príbuzným, ale žila so zamestnancom v čase úmrtia v domácnosti, a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb"

zákony čítam ...toto viem naspamäť..ale nie je zodpovedaná moja otázka..nepýtala som sa na citát zákona.....pýtala som sa, či sa musí preukázať bývanie v spoločnej domácnosti..nie je to príbuzenský vzťah
vďaka
Fairy
12.11.08,05:20
Prepáč....na to som pozabudla.
Treba písomné potvrdenie napr. z Obecného úradu.
pandorasbox
16.11.08,22:59
vďaka Fairy za odpoveď...medzitým som dostala odpoveď aj od pána Mihála...citujem: "Stačí ústne tvrdenie. Dokazovanie iným spôsobom by bolo vecou prípadného konania na súde."
myslela som si, že nebude treba žiadne dokazovanie..maximálne ak čestné prehlásenie, ktoré zvyčajne vyžadujem...ruka zamestnancovi neodpadne pri napísaní čestného vyhlásenia a navyše nemôže spätne nikdy dementovať svoje tvrdenie...zamestnanci sú veľmi vynaliezaví a zažila som, keď zaprel svoje slová..takže istota je gulomet...čo je raz na písmo dané a podpísané...... prajem veľa úspechov
vladan
17.11.08,09:52
na potvrdení od Obecného úradu by mala byť uvedená rovnaká adresa zosnulého ako tvojho zamestnanca, resp. potvrdenie, ktoré aj tak potrebuješ k zdokladovaniu účasti na pohrebe vydá Obecný (miestny) úrad príslušný k bydlisku zamestnanca a teda aj zosnulého ... mne by toto postačovalo ... tiež som za "čestné prehásenia", lebo som si rada istá, že som správne priznala náhradu mzdy
pandorasbox
18.11.08,00:30
na potvrdení od Obecného úradu by mala byť uvedená rovnaká adresa zosnulého ako tvojho zamestnanca, resp. potvrdenie, ktoré aj tak potrebuješ k zdokladovaniu účasti na pohrebe vydá Obecný (miestny) úrad príslušný k bydlisku zamestnanca a teda aj zosnulého ... mne by toto postačovalo ... tiež som za "čestné prehásenia", lebo som si rada istá, že som správne priznala náhradu mzdy

u nás v Ba zvyčajne vydáva potvrdenie Pohrebníctvo. Nenamáhajú sa napísať adresu ani zosnulého a ani dotyčnej osoby, ktorej vydávajú potvrdenie. Stretávam sa s tým bežne aj mimo Ba. Od Obecného úradu ani nemávam potvrdenie - myslím si, že ani nemám právo prehnať zamestnanca ešte aj na OÚ pre potvrdenie, musí mi stačiť z pohrebníctva a samozrejme moja "poistka" - čestné prehlásenie zamestnanca. pekný deň