Dada
20.05.05,08:51
Tento týždeň sa mi dostala do rúk faktúra od slovenského dodávateľa, ktorý na nej uvádza čiastku samozrejme v slovenských korunách a zároveň čiastka k úhrade je vyčíslená aj v Eurách. Len ako som prepočítavala, tak som prepočítavla tá čiastka v Eurách mi po prepočte nesedí na slov. koruny, či som použila kurz NBS zo dňa vystavenia faktúry, či kurz NBS zo dňa dodania tovaru.
Nedalo mi to a tak som zavolala tomu dodávateľovi, že aký kurz tam oni používajú, bolo mi povedané, že kurz komerčnej banky. Že ich ekonómka rozhodla, že taký budú používať, že teraz je to na rozhodnutí firmy, ktorý kurz použije a oni sa rozhodli pre komerčnú banku.
Mne sa to nevidí. Podľa mňa by mali používať kurz NBS. Mýlim sa, alebo som prehľadla nejakú novú zmenu? Prosím o Váš názor.
Ďakujem.
Braňo
20.05.05,06:59
Pri vystavenej fa musí používať kurz NBS podľa dňa vystavenia. Pošli jej to na prepracovanie. :D
Dada
20.05.05,07:00
Neprerobia mi to, oni to používajú takto a hotovo. A sa môžeš naťahovať koľko chceš.
SOME
20.05.05,07:13
Musí byť kurz NBS, ak požadujú platbu v EUR.
Ale ak by od Vás požadovali platbu v Sk, tak určite musia prepočítať cenu v EUR dľa banky tj. vyšším kurzom.
My máme cenníky iba v EUR alebo v CZKa taktiež dodávatelia nám fakturujú iba v týchto menách. ak predávame tovar v Sk tak samozrejme prepočítame dľa banky vyšším kurzom, pretože my tú menu tiež musíme nakúpiť a zaplatiť vyšší kurz.
Ale ak požadujem platbu v EUR, počítam kurzom NBS z dôvodu vyjadrenia DPH.
Dada
20.05.05,07:20
Lenže na tej faktúre je čiastka k úhrade v Sk a aj v EUR. A je na nás ako to uhradíme. Zvykneme uhrádzať tak aj tak. Ale podľa mňa by ten prepočet mal byť vykonaný kurzom NBS. A úhradu si už oni zaúčtujú kurzom ich komerčnej banky ak im to chodí na bank. účet v Sk.
adamt
20.05.05,07:21
Myslím, že aký kurz NBS je povinný len pri účtovaní. Aký kurz použije dodávateľ pri ocenení tovaru to je vec vzájomnej dohody a asi žiadny zákon ho neobmedzuje.
Dada
20.05.05,07:21
Musí byť kurz NBS, ak požadujú platbu v EUR.
Ale ak by od Vás požadovali platbu v Sk, tak určite musia prepočítať cenu v EUR dľa banky tj. vyšším kurzom.
My máme cenníky iba v EUR alebo v CZKa taktiež dodávatelia nám fakturujú iba v týchto menách. ak predávame tovar v Sk tak samozrejme prepočítame dľa banky vyšším kurzom, pretože my tú menu tiež musíme nakúpiť a zaplatiť vyšší kurz.
Ale ak požadujem platbu v EUR, počítam kurzom NBS z dôvodu vyjadrenia DPH.
A na základe čoho je to tak, že musía prepočítať cenu v EUR podľa banky, t. j. vyšším kurzom????
SOME
20.05.05,07:51
Príklad :
My nakúpime tovar za 100,- EUR naskladním kurzom NBS 39,- Sk tj. 3900,- Sk, pri úhrade zaň zaplatím tak ako nakúpim EUR tj za 40,- Sk tovar ma vyšiel na 4000,- Sk.
Preto od odberateľa budem pýtať vyšší kurz, ak by nám odberateľ zaplatil v EUR, nič nestratím na kurze iba ich prepošlem.
Neviem podľa čoho to tak je ale má to logiku, my to takto robíme 6. rok.
Vopred sa dohodnem s odberateľom čím bude platiť, podľa toho vystavím faktúru.
To bol príklad na malú sumu, ale my predávame
stroje za 50 000,- EUR, kde sú tie rozdiely výrazné.
Pozn. ale na takto prepočítanú faktúru už neuvádzam cenu v EUR, iba v Sk!!!!!!!!!!!!
Naši odberatelia ale poznajú tie ceny v EUR. Je to na dohode.
Dada
20.05.05,08:39
Príklad :
My nakúpime tovar za 100,- EUR naskladním kurzom NBS 39,- Sk tj. 3900,- Sk, pri úhrade zaň zaplatím tak ako nakúpim EUR tj za 40,- Sk tovar ma vyšiel na 4000,- Sk.
Preto od odberateľa budem pýtať vyšší kurz, ak by nám odberateľ zaplatil v EUR, nič nestratím na kurze iba ich prepošlem.
Neviem podľa čoho to tak je ale má to logiku, my to takto robíme 6. rok.
Vopred sa dohodnem s odberateľom čím bude platiť, podľa toho vystavím faktúru.
To bol príklad na malú sumu, ale my predávame
stroje za 50 000,- EUR, kde sú tie rozdiely výrazné.
Pozn. ale na takto prepočítanú faktúru už neuvádzam cenu v EUR, iba v Sk!!!!!!!!!!!!
Naši odberatelia ale poznajú tie ceny v EUR. Je to na dohode.
To je ale iný prípad, na tej mojej faktúre je aj hodnota v EUR a aj hodnota v SKK. Myslím, že sa nedá porovnať ten tvoj prípad s tým mojim.
maja
20.05.05,09:17
My to tiež robíme tak, ako píše SOME (kurz komerčnej banky). Nemyslím si, že je to iný prípad. Je len na Vás, ako to zaplatíte, či v EUR, alebo v Sk. Ty tú faktúru v účtovníctve účtuješ predsa v Sk sumou aká je na faktúre a ak si nespokojná s kurzom dodávateľa zmeň ho.(dodávateľa) Máme prípady, keď za tovar zaplatia v EUR a DPH v Sk. Je to všetko vec dohody.
babenko1
20.05.05,19:14
To je ale iný prípad, na tej mojej faktúre je aj hodnota v EUR a aj hodnota v SKK. Myslím, že sa nedá porovnať ten tvoj prípad s tým mojim.na každej faktúre musíš mať vyjadrenie aj v slovenských korunách...
ondrejvla
20.05.05,19:55
Tak ako píšu predo mnou, aj Babenko, môžeš si dať do knihy buď len v Sk, alebo v EUR, je to z dôvodu vyskladnenia tovaru - i keď na tovar predsa máme maržu!
Ja vystavujem fa len kurzom NBS v deň uskutočnenia zdanit.plnenia. Na vyskladnenie používam výlučne len maržu.
kikimi
22.05.05,10:29
Dada, nevzrusuj sa nad tym, ako je vystavena fa. Pokial ma vsetky nalezitosti danoveho dokladu - ostatne je na dodavatelovi, ktory zodpoveda za vystavenie faktury a nie na Tebe. Ty nie si kontrolor. Zaeviduj tu sumu a menu, v ktorej budes platit. Nebudes stratova ani v jednom pripade!

Ak by ti fakturovali v EUR a Ty by si im uhradzala tuto sumu
1/ zo svojho SK uctu, banka by Ti tiez nauctovala komercny kurz /cize vyssi/
2/ zo svojho EUR uctu. Lenze na EUR ucet sa Ti EURa dostanu NIE kurzom NBS, ale tiez komercnym kurzom /cize vyssim/.
Takze aj keby chceli od Teba platbu v EUR a takto Ti to aj fakturovali. Ty by si si fa zauctovala kurzom NBS, ale pri uhrade by Ti nabehlok "kurzovy rozdiel". A bola by si na tom istom, ako ked od Teba chcu platbu v SK podla komercneho kurz. listku.

Kurz NBS je ciste UCTOVNY a pri uhradach sa pouziva bezne kurz KOMERCNY!
sway
22.05.05,10:35
Pridám sa k témičke - ľudkovia aký použijete kurz pre DPH ak Vám vystaví faktúru napríklad český dodavateľ 1.5.2005, u nás je dajme tomu v ten deň sviatok, u nich nie je, tak normálne fakturujú.., ja totiš robím v OMEGE a tá mi sťahuje kurzy a v deň sviatku u nás nemá kurz, takže nemôžem použiť ten istý deň ako mám na faktúre. Použijem najbližší čo existuje u nás, je to OK?
Ak to tu náhodou bolo - nenašla som poprosím o link - ak niekto viete..., vďaka....
babenko1
22.05.05,10:44
Pridám sa k témičke - ľudkovia aký použijete kurz pre DPH ak Vám vystaví faktúru napríklad český dodavateľ 1.5.2005, u nás je dajme tomu v ten deň sviatok, u nich nie je, tak normálne fakturujú.., ja totiš robím v OMEGE a tá mi sťahuje kurzy a v deň sviatku u nás nemá kurz, takže nemôžem použiť ten istý deň ako mám na faktúre. Použijem najbližší čo existuje u nás, je to OK?
Ak to tu náhodou bolo - nenašla som poprosím o link - ak niekto viete..., vďaka....ivka, musíš použiť kurz, ktorý je platný pre ten deň.. čiže 29.4. :-)
lenkak
22.05.05,11:21
Tak ako píše Babenko1, kurz ktorý ešte platí.
sway
22.05.05,12:03
ivka, musíš použiť kurz, ktorý je platný pre ten deň.. čiže 29.4. :-)
takže je to tak že platí vlastne kurz až dotiaľ pokiaľ nieje platný ďalší? - no, to som veru nevedela..ha - musím pozrieť, koľko takých "prešlapov" tam mám.
MOC VĎAKA !!!
:o
Monika Kováčová
21.06.05,09:18
Pri vystavenej fa musí používať kurz NBS podľa dňa vystavenia. Pošli jej to na prepracovanie. :DDovolujem si zareagovat na tento problem, nakolko som zistila, že používanie kurzov pri vystavených faktúrach je na porade nejednotné:
a) musíš použiť dátum vystavenia (kurz NBS)
b) musíš použiť dátum dodania (kurz NBS)

Tiež som za kurz NBS podľa dátumu vystavenia pri prepočte na cuziu menu (Fa v Sk, aj v inej mene), avšak zistila som, že bol vydaný metodický pokyn drsr, kde sa píše:
Daň na faktúre je potrebné uvádzať v Sk. Ak by platiteľ požadoval úhradu v cudzej mene, prepočíta na účely určenia základu dane zdaňovanú čiastku podľa kurzu NBS platného v deň, kedy vznikla daňová povinnosť.

Tak neviem, keď si dám vyhľadať v porade príspevky na tému deň vystavenia, kurz NBS, deň dodania kurz NBS tak je to naozaj protichodné a nejednotné.

tu je odkaz na metodický pokyn:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpdph04b.doc

a tu je ten materiál v *.doc