alenita
11.11.08,06:35
Dobrý deň,
mám za úlohu vymyslieť franchisingový manuál, nemám ani šajnu čo všetko v ňom musí byť a akú to má mať formu. Nemáte niekto k dispozícií nejaký vzorový, respektíve naozajstný. Stačila by mi aspoň osnova, obsah, hocičo čo by ma naviedlo ako mám nato vôbec ísť. :mee:
Braňo
11.11.08,06:10
Skús popýtať nejakého prevádzkara McDonaldu. Avšak toto je predmetom autorských práv - takže neviem.
Black
11.11.08,06:28
Franchisingový manuál je detailný manuál pričom je iný pre reštauráciu a iný pre napr. kuriérske služby. Jej obsahom môže byť napr.:
predaja, komunikácie, vybavenie pobočky, úrovne služieb, spôsobu, formy a obsahu reklamy, celkového vzhľadu pobočky zamestnancov a pod.
Čo do neho vložíte je len na vás.
Pre aký druh bussinessu chcete vybudovať franchising?
alenita
11.11.08,08:05
zatiaľ pre žiadny. zatiaľ fiktívne. celkom my to zaujíma a možno v budúcnosti... veľmi ťažko sa zháňajú informácie a všade je všetko príliš abstraktné a neucelené. ;)
George Michael
11.11.08,08:19
skúste: FranchisPortal.sk (http://www.franchiseportal.sk/) asi jediný na Slovensku s touto problematikou.
alenita
11.11.08,19:27
portal som už skúšala, aj som ich oslovila, no nepomohli mi. všade sa dozviem maximálne pár riadkov o tom, čo to manuál je. čo by mal všetko obsahovať doteraz netuším. budem sa s tým musieť popasovať sama... :mad:
kochones
18.11.08,19:23
portal som už skúšala, aj som ich oslovila, no nepomohli mi. všade sa dozviem maximálne pár riadkov o tom, čo to manuál je. čo by mal všetko obsahovať doteraz netuším. budem sa s tým musieť popasovať sama... :mad:

no ved prave aby si sa dozvedela co v manuali je tak za to platis ten mastny licencny poplatok. Pravdepodobne budes mat problem sa k nieco podrobnejsiemu dostat.
rickman
18.11.08,19:32
Vytvorenie takého manuálu môže byť úžasná práca. Človek sa pri jeho tvorbe môže riadne vyhrať. Nie je však jedno, či má byť pre niečo aj použiteľný, alebo má skončiť len v šuflíku. Tak či tak, bude taký, na koľko si ho budú zadávatelia ceniť - t.j. ako ťa (ako výrobcu) zaplatia.
Lenka N.
25.10.09,06:41
skús kontaktovať niekoho z consultingu na: biznisy.eu, poradia bezplatne a robia aj kurzy, takže by mali pomôcť.
tengi
25.10.09,17:13
Tato informacia, by zaujimala aj mna, pretoze mam v zaujme predat know-how ako zarobit slusne peniaze dlhodobo pre kazdy kraj. Je to obmadzene. Tak ja si na to zaplatim pravnika a malo by to pomoct.

Predmetom know-how by bol dodavatel, odberatel, obchodne podmienky, pravne zabezpecenie, partner (bez ktoreho by obchod vobec nefungoval)... Najlepsie na takomto franchizovom sposobe je, ak taktuo licenciu kupite, viete, ze vas biznis bude fungovat. ten, kto tuto licenciu predava, presiel vsetkymi uskaliami a odbremeni Vas od chyb, ktore sam prezil na zaciatku.

Mozem Vam potvrdit, ze niekedy by som takuto licenciu kupil a usetril by som desat krat tolko, keby som sa neucil na vlastnych chybach :)

najhorsie, ze takyto sposob je u nas len v plienkach, pretoze existuju licencie ako Family G, ktorych predmetom je len ponukat tuto licenciu dalej. Ale nikdy si touto licenciou nezarobite peniaze.
(dufam, ze som nikoho nenahneval, ked som spomenul Famly G, ale moj dobry kamarat investoval nedavno 1000€ a teraz je bez peniazov a bez roboty :( )
j.sch
26.10.09,06:59
Tato informacia, by zaujimala aj mna, pretoze mam v zaujme predat know-how ako zarobit slusne peniaze dlhodobo pre kazdy kraj. Je to obmadzene. Tak ja si na to zaplatim pravnika a malo by to pomoct.

Predmetom know-how by bol dodavatel, odberatel, obchodne podmienky, pravne zabezpecenie, partner (bez ktoreho by obchod vobec nefungoval)... Najlepsie na takomto franchizovom sposobe je, ak taktuo licenciu kupite, viete, ze vas biznis bude fungovat. ten, kto tuto licenciu predava, presiel vsetkymi uskaliami a odbremeni Vas od chyb, ktore sam prezil na zaciatku.

Mozem Vam potvrdit, ze niekedy by som takuto licenciu kupil a usetril by som desat krat tolko, keby som sa neucil na vlastnych chybach :)

najhorsie, ze takyto sposob je u nas len v plienkach, pretoze existuju licencie ako Family G, ktorych predmetom je len ponukat tuto licenciu dalej. Ale nikdy si touto licenciou nezarobite peniaze.
(dufam, ze som nikoho nenahneval, ked som spomenul Famly G, ale moj dobry kamarat investoval nedavno 1000€ a teraz je bez peniazov a bez roboty :( )
ja uvažujem tiež o predaji môjho nápadu ale ....... v SK asi ostanem len pri uvažovaní predaja ..... a sieť prevádzok si musím vystavať "natvrdo".

Tá chyba nie je v mojom nápade ale v myšlienkach ľudí.
tengi
27.10.09,11:07
Ja verim, ze najdes ludi, ktori premyslaju podobne ako ty a pomozu ti rozvyjat tvoj napad......

jasne, ze mentalita ludi je uplne ina ale franchising je o tom, ze da presny navod ako co ma fungovat, pretoze to funguje a kto tvoj manual pourusi, tak je to jeho chyba....
janka2407
26.02.10,10:24
Tengi,
už si predával ten know-how? Ja hľadám nejaký job, tak sa informujem čo ponúkaš TY? Bolo by to aktuálne pre Východosl.kraj, som z Popradu. Ozvi sa na janka2407zavináčazet.sk Ďakujem
profesional
02.03.10,10:08
A. Franchisingovy manual nezvladne clovek bez dokonalej znalosti prava. Ono si moze ktokolvek povedat ze dokaze popisat cokolvek, jediny problem je ze moze nespravnymi hoc co i len detialnymi formulaciami privodit tomu kto licenciu predvaa obrovske skody. K detailom sa teraz rozpisovat nebudem.

B. Jednotlive body franchisingoveho manualu - vseobecne - mozem poslat mailom na poziadanie. Ale aj tak si nemyslim ze je to take lahke.

C. Napisal som v zivote uz 3 franchisingove manualy a poviem Vam, ziadna sranda. Priemerny takyto manual ma 1000-2000 stran.

D. Franchisingovy manual moze stvorit pre podnikanie a predaj franchisy len taka firma, ktora ma u seba zavedeny detialny procesny koncept riadenia. Bez toho to proste nejde. Inak to nebude franchisingovy manual ale len znoska zvlastne poskladanych dat a dokumentov do jedneho celku.

E. Zakladne nalezitosti franchisongoveho manualu sa docitas v Medzinarodnom prave obchodnom. (Kedze ide vacsinou o nadnarodne koncepty)

F. Vytvorenie kvalitneho franchisingoveho manualu trva teamu 5 ludi asi 1-1,5 roka. Ak si niekto mysli ze to urobi tak ako rocnikovu pracu na strednej skole, ze cosi opajcne, strukturu od niekoho zisti a cosi tam napise, je na velkom omyle.

G. Pozor, franchisingovy manual nie len zavazny len pre franchizanta, ale aj pre franchizora.

H. Zle alebo neuplne zostaveny franchisingovy manual ma devastujuce ucinky na firmy pri danovych kontrolach.

I. Franshising je najgenialnejsi koncept ako neplatit dane a to legalne. Viac info tak maximalne osobne.

J. V prdom rade si treba prejst koncepciu vlastneho podnikania, potom ako ma podnikat ftanchisant, potom je NEVYHNUTNE UROBIT ZMENY VO VLASTNOM PODNIKU a az potom je mozne pisat franchisingovy manual.

K. Naklady na vytvorenie kompletneho, uplneho a s pravnym poriadkom kompatibilneho franchisongoveho manualu ktory nestavia toho kto predava franchisu jednou nohou hned do basy vyjde asi na 200.000 - 1.000.000 Eur. Preto nepredava franchisu kazdy.