GARANTRANS
11.11.08,13:28
Prosím o radu. Na čo sa dá použiť nerozdelený zisk min. rokov, okrem úhrady straty, tvorby RF...? Môže sa zaúčtovať z neho priamo faktúra za ubytovanie a pohostenie hostí pri oslave výročia firmy?
Erika 1982
11.11.08,12:37
Priamo z účtu nerozdelený zisk MO sa nedá nič robiť.
Musí byť valné zhromaždenie, ktoré rozhodne o tvore "ostatného fondu" zo zisku a rozhodne, že tento fond sa použíje pri príležitosti výročia firmy.
Taký je môj názor na to.
Johanka
11.11.08,12:54
Prosím o radu. Na čo sa dá použiť nerozdelený zisk min. rokov, okrem úhrady straty, tvorby RF...? Môže sa zaúčtovať z neho priamo faktúra za ubytovanie a pohostenie hostí pri oslave výročia firmy?
Ako priamo z neho ? Môžeš naznačiť, ako by si to zaúčtoval?
Poznáš účet 513 , príp. princíp verného zobrazenia ?
Nerozdelený zisk sa dá okrem iného aj rozdeliť :).
Báthorička
25.11.08,09:49
A myslíte, že nerozd.zisk MO (konkrétne z r.2007), nemôžem priamo použiť na podiely pre konateľov, príp. na mimoriadne odmeny pre zamestnancov, tu nie som si istá, ako je to so zdaňovaním (myslím, že keď to schváli VZ, netreba tu už zdaniť). Ale konateľov vyplácam v hotovosti a účtujem 428../211. Nie je to tak správne?
Johanka
25.11.08,09:58
A myslíte, že nerozd.zisk MO (konkrétne z r.2007), nemôžem priamo použiť na podiely pre konateľov, príp. na mimoriadne odmeny pre zamestnancov, tu nie som si istá, ako je to so zdaňovaním (myslím, že keď to schváli VZ, netreba tu už zdaniť). Ale konateľov vyplácam v hotovosti a účtujem 428../211. Nie je to tak správne?
§54 Postupov účtovania
(2) Na účte 364 - Záväzky voči spoločníkom a členom pri rozdeľovaní zisku sa účtujú záväzky voči spoločníkom vrátane akcionárov v obchodných spoločnostiach alebo členom družstiev vo výške ich podielov na zisku spoločnosti alebo družstva, a to so súvzťažným zápisom na účte 596 - Prevod podielov na výsledku hospodárenia spoločníkom, ak ide o spoločníkov vo verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov v komanditnej spoločnosti a účte 431 - Výsledok hospodárenia v schvaľovaní, ak ide o spoločníkov v ostatných obchodných spoločnostiach, členov družstiev a komanditistov v komanditnej spoločnosti.