12 micky
20.05.05,09:08
Dobrý den,

mám prosbu, chcela by som sa spytat ohladom toho ze uz rok pracujem vo firme na hlavný pracovný pomer. Od septembra som sa prihlásila do školy na doplnkové pedagog. štúdium ktoré navštevujem vždy po sobotách. Doteraz nebol žiadny problém ale včera som bola na skúške a šef my kázal si vziat na včeraší deň dovolenku. Školu mám vždy v soboty ale skúšky sú cez týždeň takže vždy na daný deň potrebujem voľno. Chcem sa spýtat či si na daný deň skúšky musím zobrať vždy dovolenku alebo sa to dá riešiť neplateným volnom. Lebo dovelenky mám len 20 dní a skusok do roka je cca 10 čiže my skoro žiadna dovolenka nezostane. Problém je aj to že do tej školy dochádzam do rodiska a pracovisko mám 100 km vzdialené takze preto sa v daný den nestihnem dostavit do práce. Dakujem vám za radu.
bendži
20.05.05,07:16
Ahoj,

ja som studovala tiez dialkovo popri skole, tento rok prave koncim. V podstate volno na skolu zalezalo vzdy od konkretnej dohody so zamestnavatelom. V mojom pripade som to riesila dovolenkou a cerpanim nadcasovych hodin.. tych som mala vzdy na rozdavanie, takze mi zvysila aj dovolenka na nieco ine nielen na skolu.
V pripade, ze pracujes v skolstve (kedze studujes pedagogiku), je mozne hovorit aj o studijnom volne. V tom pripade ale opat potrebujes suhlas od zamestnavatela so studiom (presne podmienky neovladam). Tam su predpisane dni, kolko volna mozes cerpat a toto volno nie je definovane ani ako neplatene, ani ako dovolenka.
V kazdom pripade ale zalezi, co sa dohodnes so zamestnavatelom. V tomto pripade ma rozhodujuce slovo on.
Vela stastia pri studiu prajem :)
Monika
Luci
20.05.05,07:19
Cele to je hlavne na dohode so zamestnavatelom. Najprijemnejsim riesenim by bolo platene nahradne volno. Dohodla by si sa s nim, ze si ten den skusky proste odpracujes napr. cez vikend alebo po pracovnej dobe (samozrejme ak mas pracu, kde je to realne). Neplatene volno znamena pre zamestnavatela zbytocne problemy a hlavne ak by sa opakovalo 5krat kazdeho pol roka. On Ta totiz musi zakazdym odhlasit zo socialky a nasledne prihlasit, meni sa vypocet rozhodujuceho obdobia pre nahradu prijmu a stazuje to vyplnenie ELDP.
12 micky
20.05.05,07:24
No s nadrobením by to nebol žiadny problém lebo pracujem v uctovníckej firme takze roboty je tu stale dost. No len neviem ze doteraz to nebol ziaden problém a teraz si mam zobrat na ten den dovolenku. Tak sa chcem este spytat na paragraf 140 zákonníka práce ako je to chápané. Dakujem
Luci
20.05.05,07:31
Ods. 2 paragrafu 140 hovori, ze zamestnavatel moze poskytovat zamestnancovi pracovne volno a nahradu mzdy v sume jeho priemerneho zarobku..... Cize moze ale nemusi...
Mozno by bolo fajn sa s nim porozpravat a navrhnut mu riesenie s nadcasmi.
Prajem vela uspechov.
Jara
20.05.05,08:40
ak pracuješ v účtovníckej firme a robiš si pegečku, tak neviem ale myslím si že je to prinajmenšiom drzosť pýtať si od šéfa pracovné voľno s náhradou mzdy. Čo bude mať on z toho že ty keď skončíš tak odídeš do úplne inej sféry, alebo čím mu teraz pomáhaš keď pracuješ na sebe a on Ťa napr. potrebuje v práci?... No a tie nadčasy, to myslím veľmi málo ľudí by súhlasilo, že si to budeš nadrábať, keď on tam nie je . Mám skôr skúsenosti s tým, že prácu máš stihať v pracovnom čase a keď robíš nadčas tak nie je to z príkazu šéfa ale preto, lebo si pomalá... To je ten reálnejší pohľad. Takže sorry... Pekný deň.
Nataša
20.05.05,08:53
Mala som taký istý problém. Robila som na súde, moja šéfka ma presvedčila, aby som sa dala na výšku, že na to mám a blá-blá-blá. Dávala mi pocítiť, že som niečo menej pretože mám len maturu, tak som sa dala na šesť a pol ročný boj na STU - MTF Trnava. Keď videla, že sa mi darí, nepredĺžila mi zmluvu, vraj tá pani, ktorú som zastupovala na MD sa vracia a nemajú pre mňa inú prácu. No, a bolo to tak, že pani sa nevracala, prijali úplne inú babu. Lebo šéfka nevedela stráviť, že mi to ide, ale hlavne, že si poviem vždy svoj názor a neprikyvujem na tie jej. Na skúšky som si brávala dovolenky. Mávala som 10-12 za semester+nejaké povinné cvičenia. Takže na dovolenku ako takú som mohla zabudnúť. Výhoda bola, že sme mali pohyblivú pracovnú dobu. Teraz rok pred ukončením sme si pretlačili právo robiť skúšky v sobotu. Je nás sedem, už sa aj lepšie s profákmi poznáme, teraz sú ústretovejší.
Jediné čo ti môžem poradiť, že to tých prvých pár rokov pretrpieť. A že by si po ukočení šúdia odišla robiť pedagogiku, to nikto nevie na 100% povedať. Koľko ľudí študuje niečo iné a potom robí niečo iné. Dnes je taká doba, že ide o titul a je celkom jedno akú školu si študovala. Toš také sú moje skúsenosti.