Darana
20.05.05,09:21
Prosím Vás o radu. Uzatvorila som dohodu o vykonaní práce s evidovaným nezamestnaným. V dohode sme sa dohodli na odmene vo výške 4.000,- Sk v bola v trvaní 1 mesiac, pričom som tam uviedla 100 hodín. Teraz čítam predošlé príspevky a všade sa uvádza že môže odrobiť maximálne 64 hod. a max. zarobiť 3.200,- Sk. Čo teraz a ako sa posudzuje príjem? Na účely dávok sa posudzuje 3.240,- Sk (4000 - daň) a z tohto 25%, alebo ako to vlastne je? Čo s tými prekročenými hod.?
Velettka
20.05.05,08:04
Vôbec nerozumiem, čo chcel básnik povedať ....

CItát: "Čo teraz a ako sa posudzuje príjem? Na účely dávok sa posudzuje 3.240,- Sk (4000 - daň) a z tohto 25%, alebo ako to vlastne je? Čo s tými prekročenými hod.?"
evae
20.05.05,08:08
no nerozumiem celkom co si chcela povedat, ale kazdopadne, v zakone je to specifikovane, ze je to maximalne 16 hodin tyzdenne a 800,- SK (v hrubom, cize to nemoze byt 400,- SK) tyzdenne, pokial sa este da, zmente to. pokial sa neda, tak je podla mna problem, pretoze podla zakona o zamestnanosti tusim 5/2004 sa clovek co ma viac ako toto maximum nemoze povazovat za osobu, ktora moze byt v evidencii uchadzacov o zamestnanie a tym padom by prisiel o vsetky "vyhody" a mal by sa odhlasit z NUP.
JeannyK
20.05.05,08:13
Pracovník s ktorým uzavrieš Dohodu o vykonaní práce a ten je vedený ako nezamestnaný tak môže pracovať maximálne 16 hodín týždenne a zarobit 800,- Sk týždenne, to znamená 16 x 4 / mesiac má 4 týždne) - 64 hodín za mesiac a odmena 800 x 4 = 3200,- Dokonca pracovníčka ktorú som tak zamestnanla, žiadala o tom od nás potvrdenie pre pracovníčku na ÚP. Niektorí to vyžadujú iní nevedia čo s takým potvrdením robiť
Jara
20.05.05,08:15
Tiež som ťa poriadne nepochopila, čo chceš povedať, ale skúsim poradiť. Opýtaj sa toho svojho dohodára či poberá niečo od NÚP lebo ak áno tak by mu krátili podporu ale ak nepoberá nič, tak to nevadí, myslím, že to môže ostať tak. 100 hodín môže mať odpracovaných a mohla si mu dať podpísať vyhlásenie a nemusel platiť ani daň, pretože odpoč. položka by bola vyššia ako príjem. Len na SP by si odviedla 0,8%. Ak je to tak že ale poberá podporu tak mu to nemôžeš prerobiť? Aby si mu neublížila,že bude krátený...
Velettka
20.05.05,08:17
My sme tiež zamestnali raz človeka z NÚP a ešte pred zamestnaním, musel na úrad práce doniesť dohodu o vykonaní práce, aby si to mohli na úrade preštudovať. A majú pravdu, že max. je 3200,- na mesiac,inak príde o podporu...


Pracovník s ktorým uzavrieš Dohodu o vykonaní práce a ten je vedený ako nezamestnaný tak môže pracovať maximálne 16 hodín týždenne a zarobit 800,- Sk týždenne, to znamená 16 x 4 / mesiac má 4 týždne) - 64 hodín za mesiac a odmena 800 x 4 = 3200,- Dokonca pracovníčka ktorú som tak zamestnanla, žiadala o tom od nás potvrdenie pre pracovníčku na ÚP. Niektorí to vyžadujú iní nevedia čo s takým potvrdením robiť
Darana
20.05.05,08:34
Chcela som povedať to že z čoho sa posudzuje či z hrubej alebo čistej odmeny. A či bude sankciovaný aj za to, že prekročil hodiny!

Môže sa dohoda meniť? On ju už odniesol na ÚP!
Velettka
20.05.05,08:37
Ale akú dávku vy myslíte ... 25%?? ..... nemocenskú??? Neviem možno som prispatá trochen dnes,ale stále nerozumiem.Dajte konkrétnu otázku na tú dávku...


Chcela som povedať to že z čoho sa posudzuje či z hrubej alebo čistej odmeny.
Darana
20.05.05,08:42
Ale akú dávku vy myslíte ... 25%?? ..... nemocenskú??? Neviem možno som prispatá trochen dnes,ale stále nerozumiem.Dajte konkrétnu otázku na tú dávku...
Za príjem sa nepovažuje 25 % príjmu zo závislej činnosti...
Zákon o soc. pomoci - to znamená, že oni posudzujú 75 % z príjmu. Práve to neviem, že keď som mu dala tých 4000Sk na dohodu, či sa to považuje za prekročenie, lebo keď z toho odrátam daň a 25 % , ktoré sa neposudzujú za príjem tak je to len 2.430,- Sk pre tieto účely, alebo nie?
Neviem
kvet
20.05.05,10:53
Darana,
splietaš dva rôzne zákony. Na účely toho, aby mohol byť "dohodár" v evidencii uchádzačov o zamestnanie, nesmie vykonávať zárobkovú činnosť (t.j. aj činnosť na DVP) v rozsahu vyššom ako 64 hodín mesačne a mzda, resp. odmena za výkon tejto činnosti nesmie presiahnúť 3200,- Sk mesačne (viď. § 6 ods. 2, písm. d) zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti ...). Pozor bere sa hrubý príjem!
To čo píšeš o nezaopčítavaní 25 % príjmu zo závislej činnosti, je len na účely poskudzovania hmotnej núdze a poskytovania dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke (zákon č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi ...)
Darana
20.05.05,11:16
Tak čo teraz s tou dohodou, môžem ju zmeniť? Je to obojstranný úkon a ak s tým súhlasí tak asi môžem či nie? A potom tú zmenenú nech odnesie na ÚP?
kvet
20.05.05,11:36
Súhlasím, podľa môjho názoru stačí urobiť dohodu o zmene DVP a zmeniť rozsah hodín a dohodnutú odmenu.
Darana
23.05.05,05:52
Súhlasím, podľa môjho názoru stačí urobiť dohodu o zmene DVP a zmeniť rozsah hodín a dohodnutú odmenu.
Ďakujem ti kvietok, si veľmi milý, pomohol si mi...
Darana
26.05.05,09:27
V pondelok som urobila "dohodu o zmene dohody o vykonaní práce" ale zaváňa mi to podvodom. Vie mi niekto poradiť, či je to v poriadku, alebo som spravila niečo čo som nemala urobiť?
Zmenila som napríklad rozsah práce zo 100 hodín na 50 hodín, pretože ten človek je nezamestnaný a nemôže odrobiť viac ako 64 hod mesačne.
kvet
26.05.05,11:18
Prečo by to malo zaváňať podvodom ? DVP je obojstranný právny úkon takže, ak sa účastníci dohody t.j. zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na zmene jej obsahu, je to v poriadku. Nemôžeš urobiť jednostrannú zmenu. Samozrejme musí to byť urobené písomne. Na DVP sa vzťahuje prvá časť Zákonníka práce (všeobecné ustanovenia) a ak Zákonník práce neustanovuje v prvej časti inak, vzťahuje sa na tieto právne vzťahy Občiansky zákonník.
Darana
26.05.05,11:22
Preto mi to tak zaváňa, lebo sme sa jednoducho na niečom dohodli a potom som to zmenila. Ale aj ja si myslím, že by to malo byť v poriadku. Dala som to podpísať aj im aj zamestnávateľovi...
kvet
26.05.05,12:00
Podobné je to aj pri pracovnej zmluve. Aj tom môžu zúčastnené strany uzavrieť dohodu o zmene pracovných podmienok, len je to jasne definované, pretože je to upravené v § 54. V praxi sú bežné situácie, keď sa s niekým na ničom dohodneme, že to môžeme aj vzájomne zmeniť.
Protizákonné to nie je, môže to byť však špekulácia.
draha24
29.05.05,16:44
Chcem sa opýtať, zamestnávam na dohodu jednu pracovnú silu na výpomoc v obchode.Každý mesiac obnovujem zmluvu na inú činnosť, ale už mi dochádza fantázia.Rozmýšlam, že by som Dohodu zmenila na kratší pracovní úvazok. Dá sa aj na kratší pracovní čas vybaviť príspevok z ÚP na zamestnanie dlhodobo nezamestnaného ?
Počula som, že sa menil zákon a už sa to dá. Vie mi niekto poradiť ? Ďakujem