Andrejka6
11.11.08,16:28
Socialna poistovna

Dobry den,
Po skonceni vysokej skoly som odisla pracovat do Velkej Britanie, kde som sa legalne zamestnala. Zamestnana som bola od 1. augusta 2007 do konca septembra 2008, kedy som pracu ukoncila, lebo som zistila, ze som tehotna. Teraz som nazad na Slovensku a novu pracu si uz nehladam a od navratu na Slovenko od oktobra si dobrovolne platim poistne do zdravotnej poistovne.
Chcem sa preto opytat, ci mam narok na materske, kedze som povinnych 270 dni pracovala, ale nie na Slovensku.
Co musim urobit preto, aby som materske dostavala? Ake potvrdenie budu odo mna vyzadovat – som povinna ich dorucit ja, alebo je system v ramci Europskej unie prepojeny?

Dakujem
brčko
11.11.08,15:35
pozri tento príspevok
http://www.porada.sk/867510-post1109.html

no u teba je rozdiel v tom, že nemáš trvajúce nem.poistenie a kedže nepíšeš predp. dátum pôrodu, nemožno povedať,či si v ochrannej lehote.
No podla mna by bolo treba!!! sa aspon na pár dní zamestnať na slovensku so zaujímavou mzdou. Potom budeš mať splnených nielen tých 270dní, ale budeš mať aj trvajúce nem.poistenie (ak sa zamestnáš napr. tesne pred nástupom na MD a tento PP bude trvať k nástupu na MD) alebo budeš v ochrannej dobe z tohto posledného PP na slovensku (ak sa zamestnáš, ale PP nebude trvať k nástupu na MD, no nastúp na MD bude do 6mesiacov po ukončení PP).